postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » גופים מסחריים מפעילים שיעורים בתוך בתי-ספר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גופים מסחריים מפעילים שיעורים בתוך בתי-ספר

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 1.03.16 1:28

ביום שני 29 בפברואר, נערך בוועדת החינוך דיון על חדירת חברות מסחריות לבתי-הספר . הישיבה התקיימה לאור בקשה לדיון מהיר מטעם ח"כ תמר זנדברג (מרצ)

מאת: דליה בלומנפלד

בדברי ההסבר לבקשה ציינה ח"כ זנדברג כי חברות מסחריות נכנסות לבתי-הספר, מממנות ולוקחות חסות על פעילויות ותכנים. היא הוסיפה כי כניסת חברות פרטיות לבתי-הספר מנוגדת לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, אבל בפועל, המציאות שונה. חברת אדידס למשל, אימצה את בית ספר גימנסיה הרצוג מחולון שתלמידיה קיבלו שיעורי ספורט מנציגי החברה באולם בית הספר, בנוסף לחולצות שמפרסמות את החברה. בבית ספר גורדון בחולון, נציגי בנק הפועלים מלמדים את התלמידים קריאה כשברקע פרסום של הבנק. כך, לדברי ח"כ זנדברג, משפיעות חברות ענק על הרגלי הצריכה של התלמידים כבר מגיל צעיר דרך מערכת החינוך. ח"כ זנדברג הוסיפה כי משרד החינוך איננו אוכף את הנהלים ובינתיים חברות מסחריות מעבירות מסרים פרסומיים נסתרים לתלמידים בישראל ומנסות להשפיע על הרגלי הצריכה שלהם ושל הוריהם, במסווה של שותפויות עם מערכת החינוך.

בדבריה התייחסה ח"כ זנדברג אל כתבה בערוץ 10 שכותרותיה: "השיעור בחסות: כך השתלטו חברות מסחריות על מה שלומדים הילדים בבתי הספר." "החברות המסחריות זיהו את הפוטנציאל הכלכלי בבתי הספר והחלו להציע מגוון של שירותים ושיעורים ממותגים ללא כל עלות. בתי הספר מתפתים, משרד החינוך לא אוכף את האיסור והתלמידים מתקשים לעשות את ההפרדה בין הלימוד – למותג."

נוסף לכך, ציינה ח"כ זנדברג מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מ-2010 בשם "ילדים וצרכנות".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני), שהצטרף לבקשה לדיון המהיר, הביע גם הוא הסתייגות מהתופעה בה המדינה קופצת את ידה ואינה מספקת משאבים לבתי-הספר. בכך היא מעודדת כניסת גורמים חיצוניים לבתי-הספר. הוא תולה את האשמה גם במדיניות הניהול העצמי של בתי-הספר, המעניקה למנהל אוטונומיה בניהול, ורואים אותו אחראי כלכלי שתפקידו להביא משאבים עודפים לניהול בית-הספר. המנהל עוסק לא רק בפדגוגיה אלא גם ברווח הכלכלי של בית-הספר, ובכך מעודדים אותו להכניס גורמים מסחריים לבית-הספר. ובצד כל זאת, המדינה אינה מפקחת כראוי על המתרחש בבתי-הספר.

היועץ המשפטי של ועדת החינוך ציין כי קיים חוק איסור פעילות מסחרית במוסדות חינוך חוק איסור פעילות מסחרית במוסדות חינוך, התשס"ח–2007*….

עיון בחוק חושף את הסתירה בו: מצד אחד הוא מונה את האיסורים החלים על מנהל בית-הספר, אך מצד אחר מתיר למנכ"ל משרד החינוך או מי מטעמו לאשר כניסת פעילות מסחרית בבית-ספר.

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד העיר כי מדובר בקהל שבוי. התלמיד אינו יכול להחליט שאינו מגיע לבית-הספר. הוא לכוד בפרסומות. נוסף לכך, התופעה בה רואה התלמיד פרסומות בתחום בית-הספר והפרסום הוא בתוך בית-הספר, התופעה מקבלת גושפנקא בעיני התלמיד. הוא רואה בתופעת הפרסומות והפרסום תופעה לגיטימית ומקובלת.

נוסף לכך ציין ד"ר קדמן, כי אם בעבר קיבל במשרדו תלונות הורים רבות על בעיית הפרסום בבתי-הספר, בשנים האחרונות ירד מספר התלונות של ההורים. התחושה היא שההורים הרימו ידיים. ד"ר קדמן התייחס גם לבעיית מאגרי המידע האוספים מידע על תלמידים. (תופעה האסורה לפי החוק הנ"ל).

עו"ד אראל גלבוע מלשכת עורכי-הדין ציין כי יש בעיה מהותית בהיבט החינוכי: במקום ללמד לחשיבה ביקורתית ולצרכנות ביקורתית ונבונה, שוטפים את מוח הילדים באמצעות הכנסת מותגים וחסויות של חברות מסחריות. מבטלים שעות הוראה יקרות ומעבירים אותן לגורמים מסחריים.

במשרד החינוך קיימת ועדה לאישור פרסומת מסחרית, ומנהלת הוועדה, עירית לבנה, השתתפה בדיון. יו"ר הוועדה יעקב מרגי תיחקר אותה בסדרה של שאלות. הראשונה בהן הייתה אם היא מכירה את חברת "תובנות בחינוך". שאלות נוספות בדקו את מספר התלונות שהגיעו לוועדה ואת מספר האישורים שהעניקה הוועדה. מרגי ציין כי אם יש ירידה במספר התלונות. אם לפני 4-5 שנים הוגשו כ-300 תלונות, ולאחרונה הוגשו כ-10 תלונות, התחושה היא שיש מסלול ירוק למנהלי בתי-ספר להכניס תוכניות פרסום לבתי-ספר ואין גורם הרתעה. מרגי אמר שיש פה חור שחור. יש לבטל את הוועדה המעניקה היתרים לפרסום בבתי-ספר או לבטל את החוק האוסר פרסום בבתי-ספר, ולהותיר מצב בו מוכנסות תוכניות פרסום לבתי-ספר. זה עדיף על מצב בו יש חוק ופורצים אותו.

ח"כ תמר זנדברג העלתה כדוגמא את התכנית "חכמים בריבוע" של חברת מגה קמעונאות ושאלה את עירית לבנה איך תכנית כזו קיבלה היתר להיכנס לבתי-ספר. זוהי תכנית שיווקית. עירית לבנה ציינה שכל פנייה לאישור תוכנית פרסום עוברת לאנשי המקצוע, למפמ"רים המקצועיים, לפי התוכן של התכנית המוצעת.. תכנית "חכמים בריבוע" קיבלה את אישור המפמ"ר לאחר שביקש לנקות את המאפיינים השיווקים מסחריים.

לבנה הודיעה כי תחדד ותרענן את הנהלים. והבטיחה לערוך דיון במשרד החינוך לאור שאלתו של מרגי על האיזון בין הערך החינוכי ובין הערך השיווקי.

מרגי סיים את הישיבה בדרישה ממשרד החינוך להודיע לו תוך 30 יום איך הוא מתכוון לפעול בעניין חשיפת תלמידים לגורמים מסחריים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. אני לא מכאן. :

  מה עשתה בדיון לשכת עורכי הדין? איך היא צד?

  אין לנו דבר נגד הנציג שהופיע מטעמם. נהפוך הוא. אנחנו לגמרי בעדו (בהנחה שמדובר במי שאנחנו חושבים שמדובר, שהיה מורה בעברו. ואם מדובר אכן בו – הריהו דוגמה לאיך מערכת החינוך מאבדת בשיטתיות את המורים שאותם היא צריכה לשמור ולטפח).

  נפלאות הן דרכיה של מדינת ישראל.
  יש גרועות ממנה.
  האם יש הזויות ממנה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.