חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארה"ב מביאה למהפכה בשוק הגז הטבעי הנוזלי העולמי

נושאים דעות, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 29.02.16 1:03

בעולם החדש של הגז הטבעי, מחירי הגז במסוף הנרי בארה"ב יהיו ככל הנראה מחירי הרפרנס Benchmark למחירי הגז טבעי בעולם. צריך לטפל במחירי הגז בארץ ובדחיפות.  מתווה הגז לא עשה זאת, זו סיבה טובה לזרוק אותו לפח

מאת: אמנון פורטוגלי

 

לפני כשלשה חודשים כתבתי בניוזלטר 'חדשות האנרגיה במזרח התיכון'[1], ובבלוג 'עבודה שחורה'[2] :

"בתוך מספר שבועות, בינואר- פברואר 2016 צפויה התפתחות מהותית בשוק הגז הטבעי בעולם, כאשר מיכלית גז טבעי נוזלי של תאגיד צ’נייר  Cheniere האמריקאי תפליג מארה"ב לספק LNG לשוק העולמי.

ההסכמים של צ’נייר האמריקאית עם לקוחותיה לאספקת גז טבעי נוזלי, מבוססים על  115% ממחיר הגז במסוף הנרי בארה"ב ועוד תוספת קבועה הנעה בתחום של 2.5 עד 3.5 דולר ליחידת חום, המשקפת את עלות ההנזלה ההובלה והרווח.

בנוסף, בחוזים לטווח ארוך של צ’נייר אין סעיפי יעד – no destination clauses,  ואין התחייבויות 'לקחת או לשלם'  take-or-pay obligations, יש רק התחייבות של הקונים לשלם את התוספת הקבועה.

מקור: מצגת של צ’נייר מאוקטובר 2015

בעולם החדש של הגז הטבעי, מחירי הגז במסוף הנרי בארה"ב יהיו ככל הנראה מחירי הרפרנס Benchmark למחירי הגז טבעי בעולם.  משמעות דבר היא כי מחירי הדלק באירופה יהיו מחירי מסוף הנרי + עלות ההנזלה ועוד כ-0.5 דולר ליחידת חום (מיליון יחידות תרמיות בריטיות – mmbtu), המשקפים את עלות ההובלה של LNG מעבר לאוקיינוס ​​האטלנטי." סוף ציטוט.

ב-26 לפברואר 2016, הפליגה מסאבין-פאס בארה"ב מיכלית גז טבעי נוזלי Asia Vision של תאגיד צ’נייר  Cheniere האמריקאי עם מטען של כ- BCM 0.1 של גז טבעי לתאגיד פטרוברס Petrobras בברזיל.

הבטאון החשוב אויל אנד גז ג'ורנל [3], פרסם לרגל ההפלגה מאמר בכותרת 'ארה"ב מביאה למהפכה בשוק הגז הטבעי הנוזלי העולמי'.

מועד ההפלגה חפף לכנס IHS CERAWeek ביוסטון. בו נאמרו דברים מעניינים בנושא הגז הטבעי בעולם. במהלך דיון על שווקי הגז העולמיים בכנס, אמרה מג ג'נטל Meg Gentle נשיאה לשיווק בתאגיד האנרגיה צ'נייר, כי גז טבעי נמצא בשפע והוא זול להפקה בארה"ב, ועלויות בניית מתקני הנזלת גז בארה"ב הן מהזולות בעולם. לכן גז טבעי מארה"ב יכול להתחרות במחיר השוק של גז בכל אזור אחר בעולם.
לדברי ג'נטל, "אין ספק כי גז טבעי נוזלי מארה"ב יביא למהפכה בשוק במונחים של גמישות….ההתפתחות הנמשכת של LNG בארה"ב תביא לכך שארה"ב תהייה אחד משלושת הספקים הגדולים בשוק העולמי בשנת 2020, ותספק כ- BCM 80 לשנה מחמשת מתקני ההנזלה הנמצאים עתה בבנייה, כ -20% משוק LNG באותה עת".

ג'וש פריידנברג, השר האוסטרלי למשאבים, אנרגיה, ולצפון אוסטרליה, ציין בכנס את התחזית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה הצופה כי הביקוש העולמי לגז יוכפל עד 2040, ואמר כי אוסטרליה מיצבה עצמה להינות מהעליה בביקוש הצפוי לגז. לדבריו, "במהלך 5 השנים הבאות אוסטרליה תשלש כושר ייצור ה- LNG שלה המשקף השקעות בהיקף של כ -200 מיליארד דולר" הוא הוסיף כי אוסטרליה תעבור את קטאר בשנת 2020 כיצואנית הגדולה בעולם של גז טבעי נוזלי.

משלוח יצוא הגז הראשון מארה"ב יצא ימים ספורים לפני תחילת הפקה בפרויקט ה- LNG, 'גורגון' Gorgon LNG project של תאגיד שברון באוסטרליה, היקר בעולם בו הושקעו כ- 54 מיליארד דולר. התחלת הייצור ב'גורגון' תוסיף לגל של אספקת גז טבעי כאשר הביקוש לגז במדינות הצרכניות הגדולות מקרטע, והמחירים צונחים יחד עם מחירי הנפט.

באוסטרליה לבד יכנסו לפעולה עד 2017 שישה מפעלי LNG גדולים נוספים, בדרך לעבור את קטאר כיצואנית גז טבעי ימית הגדולה בעולם, עד סוף העשור. בתפוקה מלאה, מפעלי הנזלה אלו יוסיפו 53 מיליון טון של גז טבעי נוזלי לשנה, השווה לחמישית מהייצור העולמי בשנה שעברה, או לצרכי הגז השנתיים של גרמניה, הצרכנית הגדולה ביותר של גז באירופה.

מחירי גז טבעי בעולם בינואר 2016.[4]

מחירי גז טבעי לאספקה מיידית (ספוט) במסוף הנרי Henry Hub בלואיזיאנה ארה"ב עמדו בשנת 2015 על 2.61 דולר ליחידה בממוצע, הרמה הממוצעת השנתית הנמוכה ביותר מאז 1999, לפי מינהל המידע לאנרגיה של ארה"ב EIA. מחיר הגז הטבעי הממוצע, לאספקה מיידית לחודש דצמבר 2015 עמד על 1.93 דולר ליחידה[5], הממוצע החודשי הנמוך ביותר מאז מארס 1999.

מחירי LNG לאספקה מיידית (ספוט) באסיה צנחו כבר לסביבות 5 דולר ליחידה (מיליון BTU), ירידה של כמעט 75% מהשיא ב -2014, ככל ששפע ההיצע גדל והביקוש מגמגם. דוד יואיט, מנהל משותף של מחקר הנפט העולמי והגז העולמי בקרדיט סוויס, מצפה שהמחירים ירדו אל מחיר לא יאומן של כ- 4 דולר ליחידה השנה.[6]

ארה"ב עשויה להחזיק בכרבע מהשוק של LNG בעולם בתוך עשר שנים.[7] שוק הגז הטבעי האמריקאי הוא יעיל ויוכל לספק גז לאירופה גם במחיר הנמוך של 5 דולר ליחידה (מיליון יחידת תרמיות בריטיות) למרות העלויות של ההנזלה והמשלוח.
הציפיות שמחירי גז נמוכים יותר ושהאופינים הנקיים של LNG, ימשכו קונים חדשים שיספגו את התוספת באספקת ה- LNG נראים כתקווה במקרה הטוב. האנליסטים מצפים כי יחד עם צריכת גז נוספת מקונים קיימים כמו הודו וסין, שקונים חדשים כמו פולין, מרוקו והפיליפינים, יוסיפו כ- 50 מיליון טון בשנה של ביקוש עד 2020. אבל רמה זו מתגמדת לעומת אספקה חדשה של 120 מיליון טון בשנה של LNG האמורה להיכנס עד אז. סוכנות האנרגיה הבינלאומית, העריכה בסוף פברואר, כי ייצור האנרגיה בארה"ב, המונע על ידי נפט וגז מפצלים, צפוי לעלות ולהגיע לשיא ב-2021, וישים 'גג' לכל התאוששות במחירים.

ההשלכות לישראל

כיום צריך להיות ברור לכל אחד, לשרים בממשלה, לפקידות הבכירה במשרד האנרגיה, ולתאגידי הגז שאי אפשר יהייה לייצא גז במחירים השוררים בישראל. צריך להיות ברור להם שמחיר הגז בארץ גבוה, ולמי מהם שזה עדיין לא ברור לו, שילמד על פניציה, ועל מפעל האמוניה.[8]

ייצוא גז טבעי מישראל ישירות, או בעקיפין דרך מפעלי ההנזלה במצרים לאירופה, יצטרך להתחרות במחירי גז נוזלי מארה"ב ומקטאר, ובמחירי גז מרוסיה שיכולה לספק גז טבעי גם במחיר של 3.5 דולר ליחידה.  בהנחה המקילה שעלויות ההנזלה במצרים תהיינה שוות לעלויות ההנזלה במפעלים המודרניים של צ’נייר, הרי שמחיר הגז בישראל יצטרך להיות דומה למחירי הגז בארה"ב, כלומר מחיר 'בפי הבאר' בישראל של  1.5 עד 2.5 דולר ליחידת חום. זאת בהשוואה למחיר של כ-5.5 דולר ליחידת חום שמשלמת חברת החשמל, ו-6 עד 7 דולר ליחידת חום שמשלמים מפעלי התעשייה בארץ.

בנוסף, מחיר 'בפי הבאר' בישראל של  1.5 עד 2.5 דולר ליחידת חום לא יאפשר, ככל הנראה, קבלת מימון והצדקה כלכלית לפיתוח לוויתן.

גם ייצוא גז טבעי מישראל במערכת צינורות לטורקיה יעמד בין השאר, בפני בעיות כלכליות דומות, מחיר הגז בייצוא לטורקיה שאפשר יהייה לקבל 'בפי הבאר' בישראל לא יבססו, ככל הנראה, הצדקה כלכלית לפיתוח לוויתן ולהנחת צינור לטורקיה.

אם אכן יהייה יצוא של גז מישראל, הרי שיווצרו שתי רמות למחירי גז, לשוק המקומי ולייצוא, כאשר המחיר בשוק המקומי יהייה פי 3 בערך מהמחיר לייצוא. לא ברור כמה זמן תוכל להימשך אנומליה כזו, מתי יתחיל לחץ ציבורי לשנות את מחירי הגז בארץ ולהתאימם למציאות בעולם, מתי יוקמו תאגידים שכל עיסוקם יהייה מסחר ארביטראג', ניצול הפער בין מחירי ייצוא הגז למחירי הגז בישראל.

צריך לטפל במחירי הגז בארץ ובדחיפות. מתווה הגז לא עשה זאת, זו סיבה טובה לזרוק אותו לפח.

[1] http://energynews.co.il/?p=9476

[2] http://www.blacklabor.org/?p=57457

[3] http://www.ogj.com/articles/2016/02/ihs-ceraweek-us-revolutionizing-growing-global-lng-market-speaker-says.html

[4] https://www.ferc.gov/market-oversight/mkt-gas/overview/ngas-ovr-lng-wld-pr-est.pdf

[5] http://www.lngworldnews.com/cheniere-ships-first-sabine-pass-lng-export-cargo-to-brazils-petrobras/

[6] reuters.com/article/australia-lng-gorgon-idINL3N1651SC

[7] http://www.telegraph.co.uk/business/2016/02/25/energy-price-war-spreads-to-gas-as-us-shale-storms-global-market/

[8] http://www.blacklabor.org/?p=57641

 

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

 

נערך על ידי פלי אייזנשטט
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    שוד הגז כאן לא בגלל שהוא אי פעם היה הגיוני או חכם או לטובת ישראל, שוד הגז כאן כי את ביבי שטייניץ וכחלון מממנים בעלי ענייןם שמממנים גם את לפיד וליברמן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.