חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקר המדינה חוקר תקצוב גרעינים תורניים על-ידי אורי אריאל

נושאים דעות, עלו ברשת, פוליטי ב 28.02.16 0:19

בעקבות תחקיר מולד: מבקר המדינה חוקר העברת מיליונים מהפריפריה למקורבי אורי אריאל

בספטמבר 2014 פורסם דוח מולד שחשף כיצד הוזרמו תקציבים ממשלתיים, שהיו מיועדים לחיזוק ההתיישבות בפריפריה – לגרעינים תורניים ולעמותות מבוססות במרכז הארץ, הקשורות למקורבים של השר אורי אריאל ושל בכירים נוספים בבית היהודי. בנוסף, העלה התחקיר שורה של חשדות לניגוד עניינים בחלוקת תקציב התוכנית לגרעינים.

נציגי מולד נפגשו עם מבקר המדינה ומסרו לו את ממצאי התחקיר, החשדות נבדקו על-ידי מבקר המדינה ואמש פורסם כי המבקר עתיד לפרסם דוח ובו ממצאים חמורים כנגד השר אורי אריאל ומקורביו. דוח המבקר המלא צפוי להתפרסם במהלך החודשים הקרובים. השר אורי אריאל, מצדו, כבר שכר עורכי-דין לקראת השימוע שייערך לו בפני המבקר.

עיקרי התחקיר

ממצאי התחקיר חשפו כי לא פחות מ-76 אחוז מהגרעינים התורניים שתוקצבו במסגרת התוכנית מזוהים עם הבית היהודי, ועוסקים בהחזרה בתשובה ובחיזוק תשתית המפלגה ביישובים מבוססים.זאת בניגוד מפורש לשורה של החלטות הממשלה, שהדגישו כי התוכנית נועדה לחזק גרעיני התיישבות בפריפריה החברתית של ישראל.

כך, לדוגמא, גרעין תורני בהרצליה בשם "בית אולפנה ללימודי היהדות" קיבל מתקציב התוכנית 143 אלף שקל. מנחם קליין, ממייסדי העמותה וחבר הוועד המנהל שלה, הוא חבר מפלגה אשר שימש בעבר סגן ראש העירייה מטעם הבית היהודי. גם עמותת "בדרכי אבות – הקרן לחינוך יהודי ציוני", הפועלת ברעננה, זכתה ל-190 אלף שקל מתקציב התוכנית לחיזוק הפריפריה. צביקה גרינגליק, ממייסדי העמותה וחבר הוועד המנהל שלה, הוא יו"ר רשימת הבית היהודי ברעננה ואף שימש כחבר מועצה מטעמה. 

אך התגלית הבאה שערורייתית במיוחד: אריאל דורפמן, מקורבו של השר אריאל, היה אחת הדמויות המרכזיות בתהליך הקצאת הכספים הממשלתיים לגרעינים. דורפמן עומד בראש עמותה תורנית בתל-אביב, אשר קיבלה מאות אלפי שקלים מהתוכנית הממשלתית לחיזוק הפריפריה – שהוא עצמו היה מעורב בחלוקת תקציביה. כך יצא שמי שחילק את התקציב היה גם זה שנהנה ממנו באופן ישיר.

איך זה עבד?

בספטמבר 2013 העבירה הממשלה עשרות מיליוני שקלים למשרד הבינוי בראשות אורי אריאל לטובת תוכנית לחיזוק הפריפריה. אלא שבניגוד להחלטת הממשלה, עשרות מיליוני השקלים הועברו במקום לפריפריה – לגרעינים תורניים של מקורבים למפלגת הבית היהודי, חלקם באזורים אמידים כמו הרצליה, סביון ורמת אביב ג'.

ההעברה התבצעה באמצעות החטיבה להתיישבות, גוף לא שקוף, בלתי מפוקח ונגוע בשחיתות, אשר היועץ המשפטי לממשלה ביקר בחריפות. כפי שפורסם אתמול, המהלך התאפשר כיוון שיועץ השר, ישראל מלאכי, עקף על-פי החשד את הדרג המקצועי במשרד הבינוי, וקבע בעצמו את הקריטריונים לחלוקת הכסף. כך קרה שהוא עצמו אישר העברת כספי ציבור לעמותה שאותה ניהל רק ארבע שנים קודם לכן.
// לקריאת תחקיר מולד על האופן בו הוזרמו כספי ציבור מקופת המדינה דרך משרד הבינוי והחטיבה להתיישבות להתנחלויות לחצו כאן

// לפירוט הגרעינים התורניים הקשורים למקורבי אורי אריאל והבית היהודי אשר תוקצבו במסגרת התוכנית לחיזוק הפריפריה לחצו כאן

מיכאל מנקין
מנכ"ל מולד

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    נראה כי אורי אריאל הפר את החוק למען האידיאולוגיה. לא נראה שיש לו כבוד לדמוקרטיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.