חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קסניה סבטלובה: טיפוח מורשת המזרח מעשירה את התרבות הישראלית

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 25.02.16 0:03

ח"כ קסניה סבטלובה יזמה אירוע מוסיקלי בכנסת במסגרת השדולה שהקימה לשימור וטיפוח תרבות ומורשת יהדות ארצות ערב והאסלאם. שרת התרבות מירי רגב, שדרשה לשנות את אופי גלגלצ בטענה של מיעוט שידורי מוסיקה ים תיכונית מזרחית, אינה מתקצבת את התזמורת המזרחית שהופיעה באירוע

ביום שלישי, 23.2.2016, התקיים אירוע רב משתתפים בכנסת ישראל, שכלל ברכות, הרצאה של אייל שגיא ביזאווי על תרבות יהודי המזרח התיכון והופעה של "פירקת אלנור", תזמורת מזרחית קלאסית במסגרת השדולה לשימור וטיפוח תרבות ומורשת יהדות ארצות ערב ואסלאם בראשות ח"כ קסניה סבטלובה.
ח"כ סבטלובה פנתה לשרת התרבות, מירי רגב, לאחר שפניותיה הרבות בחודשים האחרונים לא צלחו: "תרבות היא נכס ולא נטל! אין סתירה בין צ'כוב לבין פאריד אל אטרש ואני קוראת לך לעזור ולסייע בקידום תרבות מזרחית"

ח"כ סבטלובה אמרה באירוע:
"קיבוץ הגלויות, שיבתם ארצה של יהודים לאחר 2000 שנים, הוא כמו איחוד משפחה לאחר שנים רבות. לא נרצה לדעת מה עבר על קרובי משפחה ששבנו והתאחדנו איתם לאחר כל כך הרבה זמן?!
רבים שואלים אותי מה לי, קסניה שנולדה במוסקבה, עם מסורת יהדות המזרח, עם תרבות אותה לא ספגתי בבית אימי ברוסיה וגם לא לאחר שעליתי ארצה.

יש האומרים בבדיחות הדעת, כפי שאמרה גב. לבנה זמיר, יו"ר מרכז הארגונים לשימור מורשת יהודי ארצות ערב ואסלאם, אני מזרחית – ממזרח אירופה!

אבל האמת היא פשוטה: נחשפתי למסורות אלו בביקורי בעולם הערבי כעיתונאית ופרשנית.
רבות הפעמים שנתקלתי בבית כנסת עתיק – בדמשק, בטריפולי, בקהיר או בביירות.
במסעותיי נסעתי עם נהגי מוניות שבדרך אגב, מבלי לדעת עלי דבר ומהיכן אני, סיפרו לי על אתרים יהודיים מוכרים למקומיים בפינות רחוב.

ריגש אותי לראות היכן חיו יהודים אחרים בעולם, היכן יצרו תרבות כל כך נפלאה בני משפחתי, בשנים שחיינו רחוקים אלו מאלו.

אולם, בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל העדיפו קברניטיה ליצור כור היתוך שהצניע חלק מתרבויות מפוארות אלו, במקום לשמר רב תרבותיות.
אך לא רק בשנותיה הראשונות של המדינה – גם בשנים בהן אני עליתי, וגם כעת, יש שמבקשים למנוע מישראלים שהגיעו מרחבי תבל לקרוא בשפתם ולדבר בה, בין אם מדובר בערבית, ברוסית, באמהרית בצרפתית או בכל שפה אחרת – וחבל.
דוחקים הצידה פלח כל כך גדול של התרבות שלנו, וההפסד הוא של כולנו.

מטרתו של האירוע, כחלק מעיסוקי טרם הגעתי לכנסת, וגם כעת, כיו"ר השדולה לשימור וטיפוח מורשת ותרבות יהודי ארצות ערב ואסלאם היא כפולה: שימור פיזי של התרבות הנפלאה הזאת, אך גם העשרת התרבות שלנו.
כך הכרתי את תזמורת "פירקת אל נור", שלמרבה הצער לא זוכה לתקצוב ממשרד התרבות, כן! אותו משרד בראשו עומדת מירי רגב שחוזרת שוב ושוב על הצורך בגיוון תרבותי.
עלינו לברך רב תרבותיות, לשמר אותה – היא מרכיבה את הזהות הישראלית החדשה שקמה לה אחרי 2000 שנים בהן היינו מפוזרים בעולם."

הודעה מטעם הדובר של ח"כ קסניה סבטלובה, ארתור שני

קסניה

בתמונה: חברי התזמורת "פירקאת אלנור" עם ח"כ קסניה סבטלובה. צילום: דוברות ח"כ קסניה סבטלובה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.