חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעורבות ממשלתית בשוק האשראי היא התשובה לתחלואיו

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 25.02.16 0:14

הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים לא תוזיל את האשראי לתושבי ישראל, היא רק תשנה את התחלקות הנשך בין הטייקונים. הוזלה תיתכן רק אם הממשלה, במקום ליבש את בנק הדואר תציב אותו כסמן להגבלת העושק

כבר כמה שבועות נשמעים צחצוחי החרבות בין הבנקים ובין משרד האוצר, בצד של האוצר ה"דה מרקר", שמטיף לנו על פלאי התחרות, בצד של הבנקים נגידת בנק ישראל. כרגיל בקרבות בין המחנות השונים של האוליגרכיה, הציבור לא יצא מורווח לא מהפרדת חברות האשראי מהבנקים ולא משימור המונופול של האשראי בידי הבנקים כפי שהוא כיום. מכיוון שהציבור לא ירוויח כך או כך אלא רק קומץ טייקונים, מתנהל הדיון הזה בַּסְּפֵירָה הציבורית, זה לא הופך את האלטרנטיבות שהוא מציע לכאלו שיכולות לטפל בבעיה.

באה וועדת שטרום ואומרת שהפרדת חברות האשראי מהבנקים תיצור תחרות על האשראי, ממולם הנגידה חוסכת לבנקים את הצורך בלוביסט ואומרת בעצמה שיש בכך סכנה ליציבות הבנקאית. הציבור צריך לשאול את עצמו למה לעזאזל הציבור צריך עוד אשראי, מה הוא לא יכול להתקיים בלי ללוות כסף? הציבור צריך לשאול את עצמו, אם יציבות הבנקים כל כך חשובה, מה לגבי יציבות המדינה והאזרחים? אבל הציבור לא שואל את עצמו וגם לא עונה לעצמו כי התקשורת שייכת לבעלי עניין, אלו חיים מפרסומות של בנקים וחברות אשראי ואלו חיים מפרסומות של בעלי עניין ברכישת חברות האשראי. הציבור גם לא טורח לשאול את עצמו מה יצא לו מהוצאת הטיפול בפנסיות וביטוחים מהבנקים, מהעובדה שהכול בבורסה ובתי השקעות לוקחים ממנו עמלות, חבל שהציבור לא שואל כי לא יצא לציבור מזה יותר מדי. אבל האמת היא שמה שהציבור בעיקר צריך לשאול את עצמו זה למה תמיד יש רק שתי אופציות?

אין סיבה להפריד חברות אשראי מבנקים ואם יש סיבה אז צריך לקבוע מה המטרה. המדינה יכולה לקבוע בצווים את הגובה המכסימלי של עמלות בתחום האשראי, זה בטוח יוזיל את העמלות, בעוד שהוספת 2-3 חברות, מן הסתם, תביא ליישור קו מהיר, כפי שמקובל בשוק הסלולר, או בחברות תעופה, או בכל תחום אחר, שבו אחרי ירידת מחירים לצורך חדירה לשוק, נוצר יישור קו בין המתחרים לכאורה. תתכבד המדינה להודיע שמעכשיו גובה כל העמלות הוא X ולא Y. זה יהיה אפקטיבי יותר מהפרדה של חברות האשראי כדי שיתחרו בבנקים, או הוספת חברות אשראי לחברות של הבנקים.

הכלי הטוב ביותר שיש למדינה הוא בנק ממשלתי, למשל על בסיס חברת דואר ישראל ובנק הדואר הגוססים. בנק דואר ממלכתי כמו זה שעשו בגרמניה או בצרפת, בנק ללא עמלות עו"ש, בנק ללא ניצול של הלקוחות לטובת הלוואות שלא יחזרו לטייקונים. בנק שייתן אשראי הוגן לאנשים שצריכים אשראי הוגן יהיה יותר טוב מעוד הלוואות מחברות אשראי בתנאים של שוק אפור. בדיוק מהסיבה הזו לא יקום פה בנק דואר שכזה. בדיוק מהסיבה הזו מדינת ישראל רוצחת את דואר ישראל. השלטון הנוכחי לא באמת מעוניין בבנק שיהווה עוגן בשוק הבנקאות ויאלץ את הבנקים האחרים ליישר אתו קו, הממשלה רוצה להמשיך ולשחק בנו הלווים החוסכים והמפקידים. קרנית פלוג לא רוצה שזה יקרה, דרור שטרום לא רוצה שזה יקרה, הם רוצים לשרת טייקונים כאלו ואחרים ולשמור את העוגה הרחק מאתנו. אם היה לשמאל פה שכל להקים ממשלת צללים, שר אוצר הצללים היה מבטיח מה השמאל יעשה מהשלטון, פיקוח על עמלות, הקמת בנק דואר ממלכתי, הקמת קרנות אשראי ציבוריות לטובת מגזרים יצרניים ועסקים קטנים. במקום זה המערכת נותנת לנו את האופציה בין העושק הקיים של הבנקים לשיפור היכולת שלנו להשתעבד לאשראי שלא נוכל להחזיר. זה שככה הקפיטליזם ומשרתיו עובדים אנחנו יודעים, נשאלת רק השאלה היכן היא ממשלת הצללים שתציג אלטרנטיבה, שתבטיח משהו אחר, את מה שמשרתי ההון לא יבטיחו לנו לעולם, פתרון רציני לבעיה אמתית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. שלומי :

  ךתת לנהל בנק בדואר זה תהיה שערויה

  הדואר מהווה דוגמא לחברה לא יעילה ,עתירת כוח אדם ולא מאורגנת .
  מינויים פוליטים ,מנהלים לא מוכשרים,פקידים לא מודרכים כיאות , תעריפים לא ראלים ראו דואר עיתונים רשומים בהם יש הפסדים במיליונים בקיצור חברה לא טובה.
  לנהל בנק ריווחי זהו חוויה אחרת ,
  ללא שינוי בדואר,והכוונה לשינו פרסונלי , ניהול בנק הדואר דינו כישלון והפסד.
  המדינה חייבת להנגיש לדואר כוח אדם איכותי כדי לצלוח את המשוכה שנקראת דואר חברתי.

 2. אני לא מכאן :

  הממשלה לא מעוניינת ב"הנגשת כוח אדם איכותי". היא מעוניינת לפרק את השרות הזה. לכן היא מיבשת אותו ומנסה להבריח עובדים. זו השיטה.

  והציבור בישראל?
  מי זה?
  הוא מפורק כבר מזמן לשבטים שבטים שרבים ביניהם על הפירורים.
  שיטת הפירוק עובדת.
  זה הדבר היחידי שעובד פה.

  וזה לא מקרה שאין כאן ממשלת צללים.
  האופוזיציה כולה היא הולוגרמה.

  הדמוקרטיה כאן מפורקת ומקרטעת עדיין רק בזכות העובדה שעוד לא נפלו כל הברגים המשוחררים. והם משוחררים בהדרגה מבוקרת כדי לסגל את ה"ציבור" למצב. כדי למנוע מפץ שייקפיץ את ה"ציבור" בטרם יהפוך לאוסף שבטים נגועי סינדרום האין-אונות נרכשת.

  אני באמת כבר לא רואה תקווה.

 3. דליה :

  שלומי,
  אתה מתייחס אל הדואר במצבו אחרי שייבשו אותו והרסו אותו. במקור הוא היה שירות איכותי ויעיל. הדוורים שעבדו בדואר בהעסקה ישירה, השתכרו באופן מכובד והעניקו שירות לציבור. ההחלטה להפריט את הדואר היא שדרדרה את מצבו. בנק ממשלתי בדמות בנק הדואר יכול היה לתת איזה שהוא מענה לתחלואי שוק האשראי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.