חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"אמנסטי אינטרנשיונל" מזהירה: זכויות האדם בכל העולם תחת מתקפה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 24.02.16 3:01

תנועת זכויות האדם הבינלאומית "אמנסטי אינטרנשיונל" מפרסמת הלילה (ד') את הדו"ח השנתי על מצב זכויות האדם בעולם בשנת 2015, שמתעד הפרה בוטה ועזה של החוק הבינלאומי על ידי ממשלות רבות בעולם, אשר חתרו במכוון נגד ארגונים ומוסדות שפועלים להגנה על זכויות האדם והסתירו מידע מגופים בינלאומיים שנועדו לאכוף את החוק הבינלאומי

מזכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל, סליל שאטי, הזהיר כי "לא רק זכויות האדם נמצאות בסכנה, אלא גם החוקים שמעגנים אותן והמערכת שאמורה להגן עליהם"

הדו"ח השנתי של "אמנסטי אינטרנשיונל" לשנת 2015/16 מתעד את מצב זכויות האדם ב-160 מדינות ושטחים במהלך 2015. הדו"ח גם מציין לחיוב את אלו אשר נאבקים למען זכויות האדם ברחבי העולם, לרוב בנסיבות קשות ומסוכנות. הוא מייצג את המוקדים מעוררי הדאגה מבחינת אמנסטי אינטרנשיונל וקריאה לפעולה באותם מוקדים.

הדו"ח מצייר תמונה עגומה שבה ההגנה הבינלאומית על זכויות האדם בסכנת התפוררות בשל אינטרסים קצרי טווח של מדינות שונות ופשיטות ביטחוניות בעלות אופי דרקוני, אשר הוביל למתקפה כוללת על החירויות והזכויות הבסיסיות ביותר.

לפי דו"ח "אמנסטי אינטרנשיונל", יותר מ-60 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם השנה, יותר מ-122 מדינות עינו בני אדם ולפחות 30 מדינות השיבו בכפייה פליטים לארצות המוצא שלהם, שבהן נשקפת סכנה לחייהם. בשטחיהן של לפחות 19 מדינות בוצעו פשעי מלחמה בשנה החולפת, בין אם על ידי ממשלות ובין אם על ידי קבוצות חמושות. לפחות שני-שלישים מהמדינות בעולם הגבילו באופן שרירותי את חופש הביטוי ואת חופש העיתונות בשטחן ובמחצית מהמדינות התקיימו משפטים בלתי הוגנים, שבהם לא ניתן להגיע למיצוי הצדק עם הנאשם, הקורבן או הציבור. במהלך השנה שחלפה 57 מדינות שמו מאחורי סורג ובריח אסירי מצפון ולפחות 156 מגיני זכויות אדם מתו במעצר או נהרגו.

הדו”ח מתעד את פעילותיה ודאגותיה של "אמנסטי אינטרנשיונל" במהלך 2015. התקציר בעברית של הדו"ח השנתי של "אמנסטי אינטרנשיונל" כולל סקירות האזוריות של כל העולם ו-11 סקירות של מדינות ושטחים הרלוונטיים שסברנו שיעניינו במיוחד את הציבור הישראלי, ביניהן ישראל, השטחים הפלסטינים הכבושים והרשות הפלסטינית, וכן רוסיה, סין, הודו, סעודיה, תאילנד, סוריה, תורכיה, הונגריה וגרמניה.

בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים, הדו"ח מתעד את הפעולות הבלתי חוקיות באזור, בעוד המתיחות בין הצדדים הולכת ומסלימה: הרג בלתי חוקי של אזרחים פלסטינים, מעצר מנהלי של מאות מהם, פיתוח התנחלויות בלתי חוקיות, התקפות של פלסטינים על אזרחים ישראלים והוצאות להורג ללא משפט אשר בוצעו לכאורה על ידי כוחות ישראליים ועוד. בנוסף, הרשויות בישראל אף כלאו וגירשו אלפי מבקשי מקלט מאפריקה וכלאו סרבני מצפון ישראליים.

ברשות הפלסטינית בגדה המערבית והשלטון דה פאקטו של החמאס ברצועת עזה מגבילים את חופש הביטוי באמצעים שונים, לרבות מעצרם של מבקרים ויריבים פוליטיים. הם גם הגבילו את הזכות להתקהלות לא אלימה והשתמשו בכוח מופרז כדי לפזר כמה הפגנות. עינויים וסוגים אחרים של התעללויות בעצירים עדיין נפוצים גם בעזה וגם בגדה המערבית. משפטים לא הוגנים כלפי אזרחים בבתי דין צבאיים עדיין מתקיימים בעזה. עצירים הוחזקו ללא כתבי אישום או משפט בגדה המערבית. נשים וילדות נתקלו באפליה ואלימות. הן הרשות הפלסטינית בגדה המערבית והן חמאס בעזה לא נקטו בצעדים כדי לחקור את האירועים ולהבטיח שהאחראים יתנו את הדין על פשעי מלחמה והתעללויות חמורות אחרות, כולל הוצאות להורג ללא משפט, שבוצעו במהלך העימות ב–2014 ובעימותים קודמים עם ישראל.

מנכ"ל "אמנסטי אינטרנשיונל ישראל", יונתן גר: "800 אלף הפליטים שהגיעו לאירופה השנה הם כאין וכאפס לעומת 1.2 מיליון הפליטים שהגיעו ללבנון, 600 אלף הפליטים שהגיעו לירדן  או 2.75 מיליון הפליטים שהגיעו לטורקיה, אבל זה מספר גבוה מספיק כדי להכניס את אירופה לתחושת משבר חריף. מספר הפליטים באירופה עלה ב–2015 על מספר הפליטים שהיו בה במהלך מלחמת העולם השנייה, אותה מלחמה שהובילה את אומות העולם להכריז 'לא עוד', ולכונן את אמנת הפליטים על מנת לוודא שאנשים הבורחים מזוועה יוכלו לזכות במקלט בטוח. אך כאמור, נראה שהאנשים שעמדו לעיני רוחם של מנסחי האמנה היו אחרים.

״כמה חבל שהמדינה שכרוכה היסטורית יותר מכל בנסיבות שהובילו ליצירת אמנת הפליטים, ולזכויות אדם בכלל, המדינה המתגאה בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון אך מאוימת מהמלה עד כדי שכתוב ספרי האזרחות שלה, עסוקה מדי בחיקוי האופנות הבינלאומיות השולטות. ברחבי העולם, בשם שמירה על הביטחון, אנו רואים מתקפה נרחבת על זכויות אדם ובמיוחד על מגני זכויות אדם. אלו הופכים כעת במקומות רבים לסכנה לביטחון הציבור, אופוזיציה, מעוררי שיח המעורר ריב ומדון.

״ראוי שהקורא הישראלי יקרא את הפרקים בדו"ח זה אודות רוסיה, סין ותאילנד, ומקומות אחרים, להבין את מקורות ההשראה של הממשלה בישראל ולהבין עד היכן הדברים יכולים להידרדר. מצב זכויות האדם בעולם, כפי שמשתקף בדו"ח זה, הוא בכי רע".

לקריאת תמצית הדו"ח בעברית (קובץ pdf)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.