חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"שנת איחוד ירושלים" – צעד נוסף במימוש השקפת העולם של נפתלי בנט

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 23.02.16 2:28

יוזמתו של שר החינוך נפתלי בנט להכריז על שנת הלימודים הבאה "שנת איחוד ירושלים" היא צעד נוסף בחינוך לערכיו ובקידום החינוך הערכי של ילדי ישראל על פי השקפת העולם שלו, חינוך לזהות יהודית אתנית

מאת: דליה בלומנפלד

שר החינוך נפתלי בנט קבע כי שנת הלימודים הבאה תהיה "שנת איחוד ירושלים" ותוקדש לירושלים המאוחדת. במסגרת יוזמה זו תגובשנה תוכניות לימוד על ירושלים, ההיסטוריה שלה ואתריה מבתי-הספר היסודיים ועד לתיכונים. במסגרת יוזמה זו יתקיימו ביקורי תלמידים בירושלים.

הויכוח הציבורי התמקד בהפרכת הטיעון על איחודה של ירושלים. ירושלים אינה מאוחדת, לפי המציאות בשטח. בירושלים עצמה מתגוררים פלשתינים וב – 28 כפרים פלשתיניים מסביב לירושלים מתגוררים פלשתינים ששויכו לשטח השיפוט שלה, היא אינה מאוחדת. היא מחולקת בין שני עמים. זו המציאות.

נראה כי שר החינוך אינו מקפיד להיות נאמן למציאות. דומה כי הוא רואה בתפקידו הזדמנות לממש את הערכים שהוא מאמין בהם והוא מעוניין להנחיל אותם לעם כולו. בדברי ההסבר שלו ליוזמת "ירושלים המאוחדת" אמר בנט: "חינוך זה לא רק מהפכה במתמטיקה, כיתות קטנות וסייעת שנייה. חינוך בראש ובראשונה זה ערכים. צעד אחר צעד, אנו מקדמים את החינוך הערכי של ילדי ישראל." אכן הערכים חשובים מכל. הבעיה היא שבנט מדבר על הערכים שהוא מאמין בהם, לא אלה שאחרים מאמינים בהם. אלה אותם ערכים שבאים לביטוי בשכתוב ספר האזרחות, ובפסילת ספרות יפה כמו "גדר חיה". את הערכים שהוא מאמין בהם הוא פועל להנחיל לילדי ישראל צעד אחר צעד. יוזמת "ירושלים המאוחדת" היא צעד כזה בהנחלת ערכיו לילדי ישראל.

על תפיסתו ההיסטורית המשקפת את ערכיו דיבר בנט בכנס שנערך במרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן ב-7 בפברואר 2016. לפי דעתו, המדינה היהודית לא נוסדה ב-1948, אלא בהקמת מלכות דוד המלך. ממלכת דוד היא ראשיתה של הישות המדינית היהודית, לפי גישתו.

לפי השקפתו, העם היהודי שרד בגולה שנים רבות לאחר שאיבד את ישותו המדינית. בזכות התנועה הציונית ה"חילונית" חזר העם היהודי לציון וחידש את ישותו המדינית ב-1948. מדינת ישראל נוסדה כמדינת המקלט של העם היהודי. הגלות והמדינה כמקלט הן תקופות ההישרדות בקיום היהודי.

בניגוד לכך, לדעתו, העידן הנוכחי הוא עידן חדש. לא של הישרדות. אלא של המדינה היהודית, על ערכיה היהודיים. ובמדינה היהודית צריך לחזק את ערכיה של המדינה היהודית שראשיתה בממלכת דוד ולא בתנועה הלאומית הציונית.

ירושלים היא בירתה של ממלכת דוד ומכאן חשיבותה בקידום ערכי המדינה היהודית. כדברי בנט: "מירושלים ההיסטוריה שלנו התחילה, וממנה נשאב את העוצמות שלנו דווקא בימים קשים". זו הסיבה ליוזמת "ירושלים המאוחדת".

דבריו של בנט באותו כנס בבר-אילן מרמזים על תפיסה לאומית הדומה לזו של ד"ר אסף מלאך מפמ"ר אזרחות, שמינה בנט במשרד החינוך. הראייה ההיסטורית מתעלמת מהלאומיות המודרנית שהחלה במאה ה-18 באירופה ובהשראתה קמה התנועה הלאומית הציונית. נראה כי הראייה של בנט, כמו זו של מלאך, היא לאומית אתנית מקראית, הרואה לנגד עיניה את קורות העם היהודי בלבד על גלגוליו במשך אלפי שנים. על בסיס היסטורי זה דומה כי בנט שואף לממש את הערכים שהוא ומפלגתו מאמינים בהם, ולהנחילם לכל היהודים במדינת היהודים.

שני תהליכים בולטים בפעילותו: תהליכי הדתה ותהליכי בידוד בבחינת "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתערב". תהליכי ההדתה באים לידי ביטוי בחיזוק ערכי היהדות הדתית וכפייתה על כלל הציבור. תהליכי הבידוד באים לידי ביטוי ביוזמה להפריד יהודים ולהרחיקם מאלה שאינם יהודים. להדיר לא יהודים מחידון התנ"ך, למשל. משרד החינוך בראשות בנט קבע כי רק יהודים בישראל ובתפוצות יוכלו להשתתף בחידון התנ"ך. התקנה החדשה במשרד החינוך החוסמת חוקרים מאוניברסיטאות בעולם לחקור את מערכת החינוך בישראל היא דוגמא נוספת הממחישה את תהליכי הבידוד שכופה משרד החינוך בראשות בנט על הציבור.

לשר החינוך בנט השקפה מגובשת על העם היהודי, ההיסטוריה שלו, הזהות היהודית. נראה כי הוא נחוש לממש את השקפתו על גב הציבור בלי להתחשב ברצונותיו. השקפה זו, אם תתממש תהפוך את המדינה יותר יהודית ופחות דמוקרטית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אמת היא שקר ירושלים מאוחדת בערך כמו שישראל היא מדינה חזקה בערך כמו שיהודה המקראית היתה חשובה מישראל ובערך כמו שהבית היהודי הוא בית יהודי.
  בנט מחליף מציאות מדומה של מילים בפעילות ויש לזה גם יתרונות כמו ההבנה שכמה שהוא יעוף יותר מהר ביחד עם שותפיו לממשלת הימין הנוראית הזו תהיה לנו ממשלה מחוברת לקרקע ועם קצת מזל לא משרתת הון.

 2. אני לא מכאן :

  התכנית של בנט - הזדמנות פז לשמאל. האם יזהה אותה? האם יפעל בהתאם?

  במקום לקטר וליבב
  אי אפשר שלא לזהות את ההזדמנות שבנט מגיש לשמאל על מגש של כסף – לא צריך מאמץ מיוחד כדי לקחת את התכנית הזו ולנצל אותה כדי להמחיש את המציאות כפי שהיא – ירושלים מאוחדת כמו שניו-יורק צמודה לנירנברג.

  לכאורה לא ראוי להציג את המחשבה הזו בפומבי – אבל אין מה לדאוג. הנסיון מלמד שלא נשקפת לתכנית של בנט סכנה כלשהי מצד שמאל.
  נותר לקוות שהוא הולך בעצמו להכניס גול עצמי לשער שלו.

 3. אני לא מכאן :

  שנת איחוד ירושלים - אכן ממש סיפורה של היפהפיה הנרדמת שהלכה לישון וחלמה שהיא מאוחדת.

  .

 4. אני לא מכאן :

  אנטומיה של הרס עצמי תחת שם אורוולי - מאוחדת לנצח. אכן - דופקים את כולם, מרמים את כולם. הכסף יענה את הכל. ועוד לא אמרנו כלום על הר הבית. ארכיון "עבודה שחורה" מכיל את כל החומר למורים שמוכנים להשתמש בו וללמד את המציאות לא את הדמיון. (בטחחחחח).

  ירושלים, עיר הקודש, למה ומדוע…
  http://www.blacklabor.org/?p=55527

  דו"ח מען: העוני במז' ירושלים – תוצאה של מדיניות מכוונת
  http://www.blacklabor.org/?p=55484

  יום ירושלים – הנתונים שמעבר לדגלים
  http://www.blacklabor.org/?p=54637

  ירושלים הובסה כבר מזמן ללא קרב
  http://www.blacklabor.org/?p=53157

  תוצאות הדיון בבג"צ המים בירושלים המזרחית
  http://www.blacklabor.org/?p=54302

  ירושלים – איחוד רק ליהודים
  http://www.blacklabor.org/?p=56022

  עיריית ירושלים – דרוש: הולך רגל הרוג
  http://www.blacklabor.org/?p=55651

  הקנאים החרדים בירושלים אויבים גדולים לשבת
  http://www.blacklabor.org/?p=56933

  ועוד ועוד ועוד.

 5. אורית :

  המטרה היא להראות שיש אמת אחת והיא של שר החינוך. חופש הביטוי, חופש אקדמי, החופש לחשוב אחרת, נשכחו מזמן.

 6. אני לא מכאן :

  חופש ביטוי זה משהו שלוקחים. לא משהו שמקבלים.

  אף חד לא מחלק חופש.
  אבל אני לא רואה שהמורים יקחו את החופש הזה. יעמדו על זכותם. יתבעו אותה. ישתמשו בה.
  זה תמיד הכוח של הפשיסטים.

 7. אני לא מכאן :

  התכנית, גבירותי ורבותי, היא במסגרת חגיגות היובל למלחמת ששת הימים. גם משרדים אחרים יקיימו פרויקטים לציון החגיגי, כולל משרד החוץ. רק שאלה אחת יתומה אין לה משרד

  מי לעזאזל ישאר פה עד אז?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.