חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"ץ מתווה הנפט והגז: פטור ממס על מכירת קונדנסט ופגיעה באוכלוסייה

נושאים חדשות, משפט ופלילים ב 17.02.16 0:11

רגע לפני הגעתו של ראש הממשלה לדיון בבג"ץ מתווה הגז ביום ראשון השבוע – 14.02.16- הגיש הפורום הישראלי לשמירה על החופים בשיתוף עם התארגנות "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", עתירה מתוקנת לבג"ץ שהגיש ב- 16.12.15 (בג"ץ 8653/15)

בין מועד הגשת העתירה המקורית, לזו המתוקנת, חשפה העותרת כי המדינה מסייעת לחברות הגז להתחמק מתשלום מסים עבור מכירת נפט מסוג קונדנסט המצוי בהיקף של 46 מיליארד חביות ויותר במאגרי הגז-  עובדה המוצגת במסמכים המצורפים לבג"ץ המצ"ב וביניהם- מסמכים המעידים שכבר כיום נמכרים במאגר "תמר" מאות מיליוני חביות נפט  קונדנסט ללא ידיעת הציבור וללא מיסוי כנדרש בחופק.

מתווה הגז מנסה  לקבע התחמקות זו מתשלום המסים בעזרת סעיף "היציבות הרגולטורית" כמו גם לקבע את ייצוא הקונדנסט מתשתיות יבשתיות באמצעות הובלתו, זיקוקו ואחסונו בתוך מוקדי אוכלוסייה  תוך התעלמות מהסיכונים הבריאותיים והסביבתיים הנרחבים הצפויים ל תושבים בפרץ חיפה, אשדוד, אשקלון, עמק חפר, חדרה, יקנעם ועוד.

תמצית הנקודות המרכזיות כפי שהן כתובות בעתירה:

1.הפסדי מיסוי מעוגנים במתווה: מתווה  הגז  מאפשר בשל ההחלטה לקיים "סביבה רגולטורית יציבה" כמובא בהחלטת ממשלה 476 בסעיף י' – לשמר מצב לא תקין המתקיים כבר כיום במיסוי המכירות ממאגר "תמר", ובעתיד יתקיים גם ב"לוויתן", "כריש", "תנין" ובמאגרים עתידיים הצפויים: במצב זה, המדינה מאפשרת לחברות הגז שלא לשלם מס ממכירות של לפחות 46 מיליארד חביות נפט מסוג קונדנסט המופק במתקני עיבוד הגז, כמויות אשר צפויות להימכר ברווח שנע לפחות בין 7-18 טריליוני שקלים.

סכום זה מבוסס על סכימת כמויות קונדנסט שנמכרות מאז 2013  במאגר "תמר" עם כמויות עתידיות נוספות הצפויות להימכר לאחר פיתוח מאגרים חדשים, והרחבת המאגרים הקיימים לחופי מדינת ישראל שהם: לוויתן, כריש, תנין, "תמר" (צפוי להיות מורחב), ועוד – כמפורט להלן בעתירה.

מדובר בסדרי גודל והפסדי מיסוי בהם קיים חוסר סבירות קיצוני, לרעת הציבור.

2.פגיעה בתחרות וחיזוק המונופול:מתווה הגז בהחלטת ממשלה 476 (בפרק ג' בסעיף 9- "התמורה") מחייב את חברת "דלק" למכור את חלקה במאגר "תמר" ואת חברת "נובל אנרג'י" לצמצם אחזקותיה ב"תמר",  אבל בפועל – נותרים בידי "דלק" ו"נובל" עיקר האחזקות והרווחים המתקבלים ממכירות נוזלי הגז (מתוכם מופק הקונדנסט) – מבלי שבית המשפט העליון הנכבד מודע לכך. בכך נוצר מצב- שכוחו של המונופול אינו מצטמצם, אלא להפך, מתעצם, משום שהכסף הגדול גלום במכירת הקונדנסט, כפי שיוסבר להלן –  ואישור המתווה במתכונתו הנוכחית  יגדיל את פגיעתו של המונופול בתחרות.

3.פגיעה בבריאות וביטחון הציבור: המתווה מתמרץ הקמת תשתיות יבשתיות בתוך מוקדי אוכלוסייה, זאת בשם "השקעה ב"תוכן מקומי" (כאמור בהחלטה 476 בסעיף ט) ובשם התחרות המדומה (כאמור בסעיף 2 לעיל), אבל בפועל- החלטת הממשלה פוגעת בתחרות במשק הישראלי ומעודדת את התחרות בתחום הייצוא בלבד, תוך מסירת שטח מדינת ישראל וחופיה  על מגש הכסף לטובת הקמת תשתיות ייצוא אדירות עבור כלל חברות הגז, תשתיות המיועדות לזיקוק וייצוא הן של הנפט מסוג קונדנסט והן של הגז הטבעי, תוך התעלמות מוחלטת מהסיכונים לבריאות וביטחון מיליוני אזרחי המדינה וסביבתם.

לעיון בעתירה   בגצ מתווה הגז הפורום לשמירה על החופים

חנה קופרמן אלה נווה
יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"
נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. אמנון פורטוגלי :

  לא דובים ולא 46 מיליארד חביות

  קופרמן ונווה עושות עבודה טובה במאבקן נגד זיהום האויר בחיפה. חבל שהן טועות וממשיכות להפיץ נתונים מוטעים. כך הן כותבות:
  "נפט מסוג קונדנסט המצוי בהיקף של 46 מיליארד חביות ויותר במאגרי הגז".
  גם במחירי הנפט הנמוכים של היום, 30 דולר לחבית, הרי ששוי הקונדנסט לפי הכמויות שלהן עומד על 1,350 מיליארד דולר, או 1.35 טריליון דולר. כדאי שיחזרו ויבדקו את המספרים שלהן, אחרת הן תעשינה צחוק מעצמן.

 2. טיילור ויג'יי :

  לדעתי מדובר בחמישים מיליון חביות ולא חמישים מיליארד. הייתי בודק את הנתונים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.