חזון המדינה היהודית של נפתלי בנט

בכנס שנערך במרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן הופיעו ודיברו שר החינוך, נפתלי בנט, שרת החינוך לשעבר יולי תמיר, פרופ' אשר כהן ואחרים. משה נעים פרסם באתר "כאן נעים" נאומים של כמה מהדוברים

שר החינוך מר נפתלי בנט, פרס היום (כ"ח בשבט, תשע"ו) את חזונו למדינה יהודית ודמוקרטית ב’מרכז למשפט יהודי ודמוקרטי’ בראשות הדקאן פרופ’ לישפיץ בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן; "אני אספר לכם מה נכון ולא נכון בנוגע לפסטיבל ספר האזרחות – מה נכון ומה לא. מה שנכון הוא שהספר מביא לידי ביטוי משמעותי את הזהות היהודית של המדינה היהודית. אנחנו גאים בזה, כי לא נולדנו אתמול ולא ב-48. אי אפשר לחיות במדינת ישראל בלי להכיר את הכרזת העצמאות, מאיזה יסודות אנו יונקים את תרבותנו. כל היותר – לא נכון. תירוצים. רק כדי לחפש…".

שר החינוך מר נפתלי בנט; "הנושא היום, יהודית ודמוקרטית הוא נושא כ"כ חשוב ומופלא. כשמדברים על זה כולם נכנסים לעמדות מגננה, אך אני רואה בזה תהליך מופלא.

ההיסטוריה מתחילה לפני 3,400 שנה כשעם ישראל נכנס אל ארץ ישראל ואחרי שנים מקים ממלכה יהודית ראשונה, מאוחדת, ברשות דוד המלך. פעם ראשונה שיש לנו ישות מדינית ראשונה. ואז גלינו וחזרנו והקמנו מדינה אבל בשלהי בית שני, חווינו תקופה מלאה בביטחון עצמי. הבית נפל אך עדיין הפריחה התרבותית והמשיכה ולאחר מכן, הייתה גלות. זהו עידן שרידותי.

במובן הזה, כדי שעם ישראל, ישרוד יש צורך בנס. ונכנסנו כעם למצב הישרדותי ובו יש שמרנות. מעט יצירתיות. כך נע העם היהודי 800 שנה והחלה ההשכלה שגרמה למצב שלאורך זמן מעט נשארו יהודים לאורך זמן.

אך יציאה זו, נתנה מתנה גדולה; הציונות. פריצת הדרך ותעוזה ציונית של ד"ר הרצל. רק ההתערבות החילונית אפשרה את שיבת ציון. דור הציונות היה לו את החיבור היהודי עם תעוזה חילונית.

לאחר מכן, עברנו למצב של הקמת המדינה. הציונות היסודית של הרצל הייתה ציונות שרידותית. מדינת ישראל, היא מדינת המקלט של העם היהודי מתוך הבנה שבלי מדינה משלנו, בסוף לא נהיה.

עכשיו אנחנו 130 שנה אחרי אותה תקופה. האם עדיין מהות הציונות היא שרידות? אם כן, לא נחזיק מעמד. אם כל מה שאני רוצה זה לשרוד יש מקומות מוצלחים יותר. ולכן אנו בתקופה מדהימה, טרנספורמטיבית שצריכים לשלב בין כוחות המימד הדתי, הלאומי והאוניברסאלי. כי בסוף, מטרת הציונות והיהדות היא תיקון עולם. מה שקורה, כשאתה מוציא החוצה את אחד המימדים אתה נשאר עם שני מימדים מעוותים. למשל; מימד לאומי ודתית ללא האוניברסאלי מקבלים את דומה.

אם נשארים רק עם המימד הדתי מקבלים את סאטמר. לכן, חשוב לצאת מאזור הנוחות. הדתיים צריכים להבין שיצאנו מתקופת ההשתבללות. אנחנו לא בליטא שלפני400  שנה – ממה אנחנו מפחדים? מהזוית הפרקטית; ככל שאני יותר בטוח שילדי בטוחים בזהות שלהם, אני יותר פתוח שיפגשו אחרים. מה שמראה שהמרכיבים משולבים".

להמשך קריאה באתר "כאן נעים"

Tags: , , ,

One Response to “חזון המדינה היהודית של נפתלי בנט”

  1. […] תפיסתו ההיסטורית המשקפת את ערכיו דיבר בנט בכנס שנערך במרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים […]

Leave a Reply