postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בין אם תרצו לאריות של הצל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין אם תרצו לאריות של הצל

נושאים דעות, פוליטי ב 3.02.16 0:42

בפשיזם יש תמיד פער מעמדי: בין מי שנאמנותם לפשיזם משמרת בידיהם הון וכוח, לבין מי שבמקרה הטוב מבחינתם מקבלים פירורים 

מאת: ק. טוכולסקי

בפשיזם יש תמיד פער מעמדי. בין האידיליה של החברה הפשיסטית שאומרת אם רק נגרש/נשמיד את כל היהודים/קתולים/שחורים/עניים/ נכים ופגועי נפש לבין המציאות יש תמיד את אותו הפער שיש בכל צורה אחרת של קפיטליזם. אם תרצו דוגמא, ניתן לדבר על הפער בחלקות הכוח המשאבים והיוקרה ברפובליקת ויימאר ואחר כל ברייך השלישי בין האליטה לדוגמא הס"ס וארגוני ההמונים לדוגמא הס"א. בין מי שנאמנותם לפשיזם משמרת בידיהם הון וכוח לבין מי שבמקרה הטוב מבחינתם מקבלים פירורים. בין מי שהיו להם יכולות ואפשרויות לעשות את זה אחרת, לבין מי שהחיים חילקו להם קלפים גרועים. בין מי שבוחרים לנצל את הכלים של ההתפתחות האנושית לטובת ניסיון למנוע עוד התפתחות אנושית לבין מי שזעמם ותסכולם לכיוון הלא נכון. בין מי שנהנים מקרבה להון או בעצמם בעלי הון לבין מי שבעלי ההון הצליחו לגרום להם לפעול בשירות ההון וכנגד בעלי בריתו הטבעיים.

האליטה של הפשיזם היא אויב של המעמד, היא נולדת בבתים של בורגנים גדולים וזעיר בורגנים שבעים שרק רוצים להיות יום אחד בורגנים גדולים, היא מתעצבת בחלומותיהם של בעלי יכולת והשכלה על רומנטיקה הזויה ואפילה של אנטי תרבות מערבית, של ההתנגדות להשכלה ולמודרנה, של הנכונות לאמץ את ההתקדמות הטכנולוגית אבל התיעוב מפני בשורת החתירה לשוויון שנמצאת בבסיס ההשכלה והמהפכה הצרפתית. האליטה של הפשיזם היא הסרטן הלאומני שהביא על האנושות אסון אחר אסון. בשר התותחים של האליטה הזו היא קבוצה שנוצרה בשל כישלון שלנו יותר משהיא אויב, היא מורכבת מתינוקות שנשבו. היא מהווה קבוצה של אנשים שהם חלק מהמעמד, אנשים שאת מצוקתם המעמדית הצליחו בעלי ההון ומשרתיהם, שנמצאים אמנם במורד המדרג הפשיסטי אבל עדיין מעל ההמונים, לגייס באמצעות שליטתם בתקשורת ובשיח הציבורי.

בשיח השמאלני הליברלי בולטת תערובת של פחד ולעג משתי הקבוצות, לראשונה אין מה ללעוג, מהשנייה אין מה לפחד. אנשי אם תרצו מהווים אליטה של הלאומנות הקפיטליסטית בישראל. כגוף בעל סממנים פשיסטיים מובהקים, הם עובדים בצורה מתוחכמת כמתופפים שנועדו לגייס את ההמון לביצוע פוגרומים. ראשי התנועה לובשים חליפות ומתראיינים באולפני חדשות, הם בוגרי אוניברסיטאות וממשלות הימין משלבות אותם במנגנון הציבורי. הם לא יתפסו מכים מהגרי עבודה ומבקשי מקלט ברחוב, הם גם לא יכו שמאלנים בהפגנות, הם יבצעו את ההסתה מתוך משרדים, הם יתמכו במהלכי חקיקה ויהלכו אימים דרך רשתות חברתיות הם עושים כותרות ומחכים לקצור את הפירות של יללות השמאל מצד אחד והאלימות שהם זורים ברחוב מהצד השני. הם קובעים את השיח הציבורי ממשרות מפנקות במגזר השלישי והציבורי, הם עובדים בהסתה וחיים מזה טוב. למטה ברחוב, מלכלכים את הידיים בשביל הפשיזם. אף אחד מלובשי החליפות לא יקום להגנתם כאשר הם פעם באלפיים שנה נעצרים בידי המשטרה ונגררים לבתי משפט כאשר האלימות שלהם הייתה כל כך גלויה ובוטה ששלטון ה"חוק" לא היה יכול להתעלם ממנה.

אנחנו סוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים בעלי הכרה, מי שמקדישים את זמנם ומרצם להיאבק למען המעמד והאינטרסים שלו לא יכולים לוותר על אותם תינוקות שנשבו מתוך ההמונים, אחינו למעמד שנשבו בידי הפשיסטים. מספיר ללעוג לצל ולאנשיו, צריך לדבר איתם, צריך להזדהות עם כאבם, צריך להקשיב להם ולשאול אותם, צריך לענות להם. צריך להציג את העמדה שלנו ואת התפיסה שלנו, צריך להראות מה הולך לאיבוד כשהם בוחרים בצד של הפשיזם ע"פ האינטרסים שלהם. שהסיכוי שלהם ליפול מפיגום, בחברה פשיסטית שמתעלמת מפועלי בניין, גבוה מהסיכוי שהפשיזם יאפשר להם מוביליות חברתית. שהאויב הוא לא עני כמותם רק מהגר עבודה/מבקש מקלט/זר/אחר כלשהו אלא מישהו שיושב על הון שנלקח מהם שלא בצדק. זה נכון בגרמניה של היום, זה נכון בארצות הברית וביוון וזה כמו תמיד נכון גם בישראל.

נערך על ידי פלי אייזנשטט
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  צודק,אך הדיאלוג קשה

  צודק,אך הדיאלוג קשה,ואותם "תינוקות שנישבו",מאד מאד אלימים,ומתייחסים בגזענות לסוציאליסטים ש"חוטאים" בצבע עור שונה.

 2. ק. טוכולסקי :

  לא ראיתי שיש איתם דיאלוג
  למה אף אחד לא הולך לשבת איתם לדבר איתם
  הרי אם הם היו נוער מנותק בירושלים יש את מדברים בכיכר, מה כל כך קשה בדרום תל אביב ליצור דיאלוג עם הימין?
  יש משהו מיוחד בשמאל הירושלמי שאין לתל אביבים?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.