חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ספרים הצגות ואמנות מנוונת – תערוכה ברוח בנט רגב

נושאים התמונה הגדולה, חינוך ותרבות ב 27.01.16 0:12

בנט ורגב מבקשים להקים משטרת מחשבות שתפעל לוודא שהיצירה בישראל תנוהל בצורה המקובלת שהייתה רווחת באחרוני המשטרים החשוכים. הם פועלים כקומיסרים בתרבות ובחינוך, הם רוצים לרסק את אבני הבניין הדמוקרטיות של ישראל עד שנישאר רק עם יצירות 'מטעם' ונטולי תרבות בכלל

מאת: אמנון פורטוגלי

שר החינוך נפתלי בנט מעבד תוכנית לשינוי בעבודת 'סל תרבות', הכוללת 'מסלול אדום' ליצירות אסורות, רשימת הצגות ומופעים שאסור יהיה להכניס לבתי הספר.

שרת התרבות מירי רגב מתכוונת לשנות את הקריטריונים לתמיכת משרד התרבות במוסדות התרבות השונים. השרה רוצה להתאים אותם למדיניותה ולבצע תיקון בחוק התקציב שיכונה "נאמנות בתרבות". התיקון בחוק יתנה לראשונה מתן תמיכה במוסד תרבות על בסיס מהות היצירה ותוכנה.

מעבר לטיעונים השונים לטיהור השרץ, בנט ורגב "מסמנים את התרבות הישראלית כאנטי־לאומית, אנטי־פטריוטית ומסוכנת. האמנות הביקורתית מוקעת אל מחוץ לגדר. תומכיהם מקבלים קווי מתאר ברורים, המסמנים את גבולות המחנה ואת מה שנמצא מחוצה לו. היצירה העצמאית, העוסקת בתכנים שאינם תואמים את האידיאולוגיה השלטת, מסומנת כבלתי רצויה" (תודה לשני ועודד ליטמן)

בנט ורגב מבקשים למעשה להקים משטרת מחשבות שתפעל לוודא שהיצירה בישראל תנוהל בצורה המקובלת ושהיתה רווחת באחרוני המשטרים החשוכים, בצפון קוריאה, בברית המועצות של סטאלין וברזנייב, ובמדינות טוטאליטאריות אחרות.

הם פועלים כקומיסרים בתרבות ובחינוך, הם רוצים לרסק את אבני הבניין הדמוקרטיות של ישראל עד שנישאר רק עם יצירות 'מטעם' ונטולי תרבות בכלל.

בהמשך לתוכניות אלו נמסר מפי גורמים עלומים במשרד החינוך.על יזמה נוספת – תערוכה נודדת של ספרים, הצגות ואמנות מנוונת, המתגבשת במשרד החינוך ובמשרד התרבות במשותף.

מדובר על תערוכה נודדת בשם 'ספרים, הצגות ואמנות מנוונת' שתוקם ביוזמה משותפת של שרת התרבות מירי רגב ושר החינוך נפתלי בנט. הכוונה היא להציג את התערוכה, תחילה במשכן לאמנות בירושלים ולאחר מכן בערים נוספות בישראל.

התערוכה מיועדת להציג את כל מה שבעיני רגב, בנט והקומיסרים של הימין הרדיקלי בישראל, נראה כחתרני, מנוון, וסוטה מרעיונות הלאומנות היהודית באמנות וביצירה המודרנית הישראלית. בתערוכה יוצגו יצירות הכלולת ברשימות המסלול האדום, וכאלו שנדחו ע"י ועדת התמיכות של משרד התרבות, יצירות של של טובי הסופרים המחזאיים והאמנים המודרניים של תחילת המאה ה-21, ובהם דורית רביניאן, בשאר מורקוס (יוצר ההצגה "הזמן המקביל" בתיאטרון אל-מידאן בחיפה) ואחרים. התערוכה מיועדת להסביר את המהלכים האחרונים של משרדי החינוך והתרבות, ללעוג ולהשפיל את האמנים ואת האמנות והיצירות שיוצגו בה. מכיון שיצירות אלו נחשבות בעיני היזמים לבלתי מוסריות, יאסר על ילדים לבוא ולצפות בה.

בנט ורגב היקצו ליזמה הון רב, והכוונה היא להשקיע עבודה רצינית בהכנת התערוכה שתכלול תוויות וטקסטים המסבירים את היצירות. הנושא נמצא כיום בתהליכי גיבוש, רגב ובנט מתלבטים וחוששים מ'קללת בלעם' שהתערוכה תזכה לקהל מבקרים רב שיחשף לאמנות וליצירה הישראלית המודרנית.

הקטע האחרון, התערוכה הנודדת של ספרים, הצגות ואמנות מנוונת, הינו פיקציה, חלום בלהות, פרי דמיון, אבל אנחנו בדרך הסלולה למימושו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. נטע :

  רגב לא צריכה לעשות. מספיק שהיא מאיימת - זה כבר עובד.

  טוכולסקי צודק. אנחנו יודעים איפה אנחנו עומדים.

  יונתן גפן ממלא פיו מים מאז התנכלו לו בביתו.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4639203,00.html
  כמו אמנים אחרים הוא סרב להגיב היום בתכנית ערב טוב שהצליחה לגרד בקושי מספר תגובות לתכניתה של רגב.

  עד היום גפן ממלא פיו מים בקשר לפרס למפעל חיים מטעם אמ"י שהוא עומד לקבל יחד עם אריאל זילבר.

  השאלה היא איך מובילים את החבורה הזאת לאופוזיציה.

  יש לנו תשובה?

 2. ק. טוכולסקי :

  נטע
  אם נציב אלטרנטיבה ולא אנשים כמו הרצוג לבני וגלאון אולי נגיע לשלטון.

 3. דליה :

  מידע על הדיון בוועדת השקיפות על סל תרבות ועל ספר האזרחות http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2836719

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא כולם מנויים על ה"ארץ". אבל אולי אפשר להבין את העיקרון.

  ?

 5. דליה :

  ניתן לעיין ברשומה שפורסמה על ועדת השקיפות. אותו מידע מופיע גם בכתבה בהארץ.

 6. דליה :

  הנה הקישור לרשומה http://www.blacklabor.org/?p=57654

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.