חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"קדימה מדע" במכתב מיכל רוזין לשר החינוך ובתכנית "סדר יום" ברשת ב'

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 25.01.16 0:13

להלן מכתב ששלחה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לשר החינוך נפתלי בנט, ובו פירוט הליקויים בהתנהלות תכנית שלבים של "קדימה מדע" ובקשה מהשר לבדוק את התנהלות הארגון ולתת מענה הולם יותר לחינוך הילדים החולים בביתם. בהמשך, הקלטה של כתבה ב"סדר יום" על הבעיות בטיפול בילדים החולים המרותקים לביתם

 

logo knesset
חברת הכנסת
מיכל רוזין 

‏יום שישי 22 בינואר 2015

לכבוד
ח"כ נפתלי בנט
שר החינוך

 הנדון: ליקויים חמורים בהתנהלות תכנית שלבים של ארגון "קדימה מדע"

לאחרונה התקבלו בלשכתי פניות רבות מהורים ומורים באשר להתנהלותה של תכנית שלבים של ארגון "קדימה מדע", המעניקה שירותי חינוך לילדים חולים בביתם, שירות לו זכאים התלמידים מתוקף חוק חינוך חינם לילדים חולים, התשס"א-2001. פניות אלו חושפות תמונה מצערת של מצב השירות הניתן לתלמידים אלו. להלן עיקרי הפניות:

 1. זמני המתנה בלתי סבירים למורים, לסייעים או למטפלים פרא-רפואיים. זמני ההמתנה יכולים להגיע לכדי כמה חודשים מיום פניית ההורים.
 2. חוסר התאמה מקצועי של מורים לחומרי הלימוד או לצרכי התלמיד- מורים ללא הכשרה על-תיכונית אשר נשלחים ללמד תלמידים למבחני הבגרות, מורים ללא הכשרה של חינוך מיוחד אשר מצוותים לתלמידים הזקוקים למורה לחינוך מיוחד וכדומה.
 3. מחסור בליווי פדגוגי ומקצועי למורי הארגון אשר נאלצים לפעול ללא הנחיות בתחום זה ועל פי תחושת בטנם בלבד.
 4. שכר המורים בתכנית הינו נמוך משנקבע ע"י משרד החינוך ואף חלקם מועסקים דרך חברות כוח אדם. כמו כן המורים אינם מקבלים החזרי נסיעות בגין נסיעותיהם לבתי התלמידים.
 5. פגיעה בזכות לפרטיות- הורי התלמידים נדרשים לחתום על טופס ויתור על סודיות רפואית. בנוסף, פרטים אישיים של התלמידים ושל מורי התכנית נחשפו על ידי "קדימה מדע" ברשת.
 6. במשך שנה לא התפרסם חוזר מנכ"ל בנושא הפעלת התכנית, מה שיצר אי ודאות בקרב ההורים לגבי זכויות ילדיהם. בנוסף, כאשר התפרסם חוזר המנכ"ל, לא ניתן למצוא בו מידע מהותי כמו לוח הזמנים המחייב את הארגון במתן השירות.
 7. חוסר מענה מצד מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך לתלונותיהם של הורים ומורים.
 8. בסמכותו של משרד החינוך לקנוס את הארגון על אי עמידה בתנאי המכרז, אך טרם נעשה שימוש בסמכות זו.

מיותר לציין כי הנפגעים העיקריים מהתנהלות לקויה זו הינם התלמידים החולים אשר נאלצים להתמודד עם קשיי מחלתם לצד חוויית עוגמת נפש מתמשכת ופגיעה בזכותם לקבל חינוך איכותי בעת מחלתם.

אני פונה אליך בבקשה לבדוק את התנהלות הארגון על מנת שנוכל להעניק מענה ראוי והולם יותר לחינוכם וצרכיהם של הילדים החולים בביתם.

בכבוד רב,

ח"כ מיכל רוזין

בתכנית "סדר יום" בהגשת קרן נויבך ברשת ב' שודרה כתבה בנושא הטיפול בילדים המרותקים לביתם. להלן הקישור לכתבה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. הורה לילד בפרויקט שלבים :

  הבן שלי נמצא בבית ולא דואגים שילמד. מאוחר יותר הוא יהיה עם פערים שבגללם יגיע לחינוך מיוחד.
  למה זה צריך לקרות?
  הפרטה זה נחמד רק כשהכיסים של ספק מלאים?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתבה נוספת על קדימה מדע

  קדימה מדע – כתבה ברשת ב' על הילדים החולים
  תלמיד כיתה י' שנפצע לפני 12 שנים מקבל רק 4 שעות לימודים
  שי זילבר
  פרסום ראשון:
  14:51 ,30.03.16
  | עדכון אחרון:
  17:37 ,30.03.16
  קדימה מדע: שוקדים עם מ' החינוך למצוא פתרון למקרה מורכב זה

  תלמיד כיתה י' משהם שנפצע קשה בתאונת דרכים לפני שתים-עשרה שנים מקבל בחמשת החודשים האחרונים רק ארבע שעות לימודים בביתו מתוך עשרים השעות הדרושות לו, והוריו נאלצים לממן מכיסם שיעורים פרטיים בעלות של אלפי שקלים. ארגון קדימה מדע, הממונה מטעם משרד החינוך לספק שירותים חינוכיים לילדים חולים, אינו מצליח להשיג לילד את המורים הדרושים, ואמו אומרת כי משרד החינוך אינו ממלא את חובתו ואינו קונס את הארגון.
  כתבנו לענייני חינוך, שי זילבר, מוסר כי הורים רבים לילדים חולים ופצועים טוענים שהארגון אינו מספק מענה הולם לצורכיהם החינוכיים וכי משרד החינוך אינו עושה דבר.

  בקדימה מדע אומרים כי הם "שוקדים עם משרד החינוך ועם כל הגורמים המקצועיים למצוא פתרון למקרה מורכב זה". הארגון אומר כי הוא מספק "שירותי חינוך לכאלף ילדים חולים בבתיהם בכל יום וכי השיפורים ששולבו בשנה האחרונה זוכים להערכה של משפחות רבות. ממשרד החינוך נמסר כי הוחלט לקיים מפגש בין ההורים, אנשי מקצוע ונציג מהמכון שבו אובחן התלמיד כדי להתאים לו תוכנית אישית.
  http://www.iba.org.il/bet/?entity=1152426&type=1&topic=0&page=

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  וזאת הייתה תוכניתנו הכל תרוצים

  מחויבות הזכיין היא להכין תוכנית חינוך/לימודים אישית לכל תלמיד בשיתוף צוות בית הספר תוך ימים ספורים מיום קבלת הפנייה ואישורה. האם ההורים יודעים זאת? מורכבות המקרה הזה, כמו רבים אחרים לא צצה לה פתאום לאחר שידור התוכנית ברשת ב'. היכן היו כולם עד היום? האם זה המקרה היחיד שמחכה לפתרון? מי יודע באמת כמה הורים ותלמידים עדין לא מקבלים את מלוא השרות? האם השרות שהם מקבלים הוא בהתאם למחויבות הזכיין על פי המכרז בו זכה?
  ח"כ מיכל רוזין: האם קבלת תשובות מספקות לשאלות שלך?
  אולי הגיע הזמן שמשרד החינוך יקבל בחסרה את האחריות על כל התלמידים החולים!

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חוק יסוד נתון לחסדי זכייני מכרזים

  משרד החינוך שוקד למצוא פתרון לבעיה? זאת התשובה?
  משרד החינוך הוא הבעיה.
  יתכבדו מנהלי המשרד החשוב הזה ויקחו בחזרה את האחריות המלאה על הילדים החולים שאת הזכות הגדולה לסייע להם בלימודיהם הפקירו בחוסר אחריות. חוק יסוד במדינה : חינוכם של ילדנו החולים פרוץ לכל מי שרוצה לנסות את כוחו במתן שרותים חינוכיים יחודיים לאוכלוסייה כואבת ורגישה במיוחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.