מתווה הקנאביס – דיון משותף בכנסת

שר הבריאות: אם הרפורמה תתנהל כשורה, נאפשר תוך חצי שנה לרופאים מטפלים לרשום לחולה קנאביס

ועדת הבריאות של הכנסת יחד עם הוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול קיימו היום דיון משותף בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, בנושא המתווה המתגבש להסדרת השימוש בקנאביס רפואי בישראל.

השר ליצמן אמר בדיון: "אם הרפורמה, הצפויה לצאת לדרך תוך מספר שבועות, תתנהל כשורה וללא בעיות, אאפשר גם לרופאים מטפלים, ולא רק ליחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, לתת מרשם קנאביס למטופליהם על פי התוויות משרד הבריאות. החולים צריכים לקבל את הקנאביס בכבוד, ללא המתנה וללא הלוך ושוב. עם זאת, אני מדגיש שנפעיל פיקוח מחמיר בעניין ונדאג כי רק מי שזקוק לקנאביס יקבל אותו. מעל 23 אלף איש משתמשים כיום בקנאביס רפואי בישראל, ובגרמניה כעשרת אלפים. הגזמנו קצת". עוד ציין השר ליצמן כי הוא מתנגד לייצוא קנאביס, והדגיש: "לא יהיה מצב שהמגדלים יחלקו את הקנאביס, נגמר המצב הזה".

יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה: " זוהי שעת חסד. כולנו מבינים שאנחנו בדרך למדיקליזציה של הקנאביס".

עם זאת, פעילים לקידום שימוש בקנאביס רפואי, בהם דנה בראון, קרנית ידיד ובן לביא שחם קראו לשר להרחיב את כמות הרופאים המאשרים כבר עתה, עוד לפני הרפורמה. "אנשים גוססים, שוב הבטחות גרנדיוזיות ובינתיים אין תשובות לחולים", אמרה ידיד. "הביורוקרטיה הסבוכה לא יודעת לטפל במקרים פרטניים. אין שקיפות במשרד הבריאות ולא יודעים איך מתקבלות ההחלטות לגבי מתן המרשמים", אמר שחם.

השר ליצמן הגיב: "קיבלתם אצבע ואתם רוצים את כל היד. לא אאפשר שקנאביס יתגלגל סתם ככה ברחובות. אני מוכן להקשיב ולבחון את הרפורמה כעבור חצי שנה".

ח"כ אילן גילאון קרא להפוך את הקנאביס הרפואי לתרופה ככל התרופות ולאפשר לכל רופא לרשום קנאביס למטופל שלו.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, הדגיש: "תמיד יהיו חולים שלא יאושר להם טיפול בקנאביס. זה נכון גם לגבי תרופות אחרות. זה נושא רפואי, מתקיימות בדיקות רפואיות והתוויות על ידי טובי המומחים וצריך לכבד את זה".

יו"ר שולחן מגדלי הקנאביס, חגי הילמן: "הרפורמה נעשתה בחיפזון וללא התייעצות עם מומחים בתחום הגידול, רופאים והעילים. חבל שהעניין שוב יגיע לפתחו של בגצ ותהיה גרירת רגליים נוספת של שנים". על כך השיב השר ליצמן: "המתווה פורסם לציבור וכולם מוזמנים להעיר עליו".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מאיר כהן, סיכם את הדיון ואמר: "אני מברך את השר ליצמן על ההתקדמות המהירה והנחושה בקידום הרפורמה. הטענות שנשמעו לא נופלות על אוזניים ערלות וייבחנו תוך חצי שנה מתחילת הרפורמה. אנא היו סבלנים".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply