postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "עד כאן" וארגוני זכויות האדם – הדיון בועדת החוקה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"עד כאן" וארגוני זכויות האדם – הדיון בועדת החוקה

נושאים חדשות, פוליטי ב 20.01.16 0:23

בדיון סוער בוועדת חוקה חוק ומשפט שנערך בעקבות תחקיר "עובדה" של אילנה דיין על פעילות ארגוני זכויות אדם בשטחים השתתפו חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. השאלה שחזרה ונשנתה הייתה: מי מממן את עמותת "עד כאן" שערכה את התחקיר ב"עובדה" וגם הקרינה שלושה סרטונים בישיבת הוועדה

מאת דליה בלומנפלד

חברי הכנסת ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), יואב קיש, נאוה בוקר, (הליכוד) אמרו כי יש לגנות את פעילותו של עזרא נאווי בשטחים הכבושים. עזרא נאווי פעיל שמאל שחשף פרטים על רכישת קרקעות של ערבים על ידי יהודים, הוא מדבר בשם הדמוקרטיה ומציג עצמו כלוחם זכויות אדם, אך מסכן חיי ערבים המשתפים פעולה עם יהודים הפועלים לרכישת קרקעות בשטחים. חברי הכנסת הללו בקשו לשמוע גינוי מחברי הכנסת המצויים בצד האחר של המפה הפוליטית.

חברות הכנסת ממרצ, זהבה גלאון ותמר זנדברג העלו חזור ושאול את השאלה מי מימן  את תחקיר "עובדה", מי הם הגופים העומדים מאחורי הצגה של שלושה סרטונים, שיו"ר הוועדה סלומינסקי הודיע שיוקרנו בישיבה. מי מממן את ארגון "עד כאן" שביצע את התחקיר ששודר ב"עובדה" וגם הקרין שלושה סרטונים בישיבה זו.

תשובה מדויקת לא קיבלו, אך בסופו של דבר הציג עצמו גלעד זאבי מנהל עמותת "עד כאן", והסביר כי  מדובר ב"גוף של קצינים ולוחמי מערכת הביטחון החושפים כל שבת רשת של ארגונים הקוראים לעצמם ארגוני זכויות אדם." גלעד זאבי ציין כי בשנים האחרונות פועלת רשת ארגונים נגד חיילי צה"ל ונגד פלשתינאים. העמותה רוצה להוציא מחוץ לחוק את תאעיו"ש את "רבנים למען זכויות האדם", את "שוברים שתיקה", את "אנרכיסטים נגד הגדר" ועוד. העמותה ממומנת בסכום של 200 אלף ₪  בשנה על ידי חבריה "החשים עוולה" וממומנת גם על ידי תורמים. זאבי סרב לחשוף את שמות התורמים.( אתר העמותה אינו חושף גם הוא פרטים על זהות חברי העמותה ומממניה.)

ניסן סלומינסקי אמר בתחילת הדיון שלא צפה בתכנית "עובדה", אך יש לו שני דברים קשים לומר:

א תחת הכותרת של שמירה על זכויות אדם מוסרים אנשים להריגה.

ב.כסף מזומן עובר מיד ליד והוא מממן את אלה שבאים לזרוק אבנים. אם מישהו מפגין בשם אידיאולוגיה, זה בסדר. כשמדובר בכסף שמגיע מגופים מסוימים כאילו בשם אידיאולוגיה, על ארגוני השמאל לגנות זאת.

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) הגיב על דברי סלומינסקי: ואמר שעם כל הכבוד ליו"ר, הוא לא ראה את התחקיר בטלוויזיה, אך מנהל עליו דיון. זה לא רציני. ועוד להציג שלושה קטעים מנותקים מהקשר במיוחד לוועדת חוקה, לא ראוי.

לדברי ג'בארין, אנשים באים בחוסר ניקיון כפיים. מדברים על זכויות אדם אבל מדברים בזכות הכיבוש. הרי הכיבוש ממהותו הוא הפרה של זכויות אדם. הפיגוע בדומא לא טרור, אמר בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי). אותם אנשים מתחסדים ומעלים ביקורת בשם זכויות אדם נגד פעילותו של עזרא נאווי בשטחים.

שני דברים עולים מהדיון פה: האם מימון מדינות זרות הוא קללה? מימון כזה קיים בכל מדינות העולם. האיחוד האירופאי הוא שותף בכיר לישראל. מקור המימון של ארגוני זכויות אדם ידוע לכל, אך על מקור המימון של ארגוני הימין לא ידוע דבר. ראוי שהימין יחשוף את מקורות מימונו.

מי שאומר שארגוני זכויות האדם מוציאים דיבת ישראל רעה טועה. מי שמוציא את דיבת ישראל רעה הוא הכיבוש. יש מציאות שבה 6 – 7 מיליון יהודים. בעתיד יהיו גם 6 – 7 מיליון פלשתינים. יהודים ישלטו בפלשתינים. בישראל יהיה משטר אפרטהייד.

הדיון הוא על ארגוני זכויות אדם שלא רוצים שבישראל יהיה אפרטהייד. רוצים להציל את ישראל מעצמה. כל מדינות העולם כולל ארה"ב ידידת ישראל אומרים במפורש שהכיבוש הישראלי הוא בלתי חוקי. יוסף ג'בארין פנה לח"כ מהימין ושאל אותם רטורית מה הם מציעים? והשיב: הם מציעים כלום. השטח כבוש. העברת אוכלוסיה לשטחי כיבוש מנוגדת למשפט הבינלאומי. צריך לברך על ארגונים שנאבקים למען סיום הכיבוש. מטרת הדיון הזה היא להסית את הנושא מהכיבוש.

זהבה גלאון אמרה שתחקיר "עובדה" היה על עזרא נאווי, לא על ארגוני השמאל. מתנהל מסע הסתה נגד ארגוני זכויות אדם. זהבה פנתה ליו"ר סלומינסקי בטענה שהוא מביא לדיון אנשים (כמו גלעד זאבי) שמרשים לעצמם להשתלח בארגוני זכויות אדם, ושאלה אותו מי מממן אנשים אלה? גלאון ביקשה גילוי נאות מהיו"ר. האם מדובר בארגונים שמקבלים כסף מהמדינה, מוועד מתיישבי השומרון? גלאון הזכירה בגאווה כי שימשה המנכ"לית הראשונה של ארגון "בצלם". לדברי גלאון, השלטון איבד כל רסן, רוצים לקעקע את ארגוני זכויות האדם. חמישים שנות כיבוש הן העושות דה לגיטימציה לישראל, לא ארגוני זכויות האדם. מי שמעז לייחס לשמאל הסתה לרצח דוכח שרוצחים אידיאולוגיים יצאו מהערוגה של הצד הימני במפה הפוליטית.

ח"כ תמר זנדברג ביקשה בדבריה לחשוף את מקורות המימון של ארגון "עד כאן". כשם שרוצים לדעת את מקורות המימון של "שוברים שתיקה", כך צריך לגבי "עד כאן". סטנדרט אחיד לכל הארגונים. היא ציינה על יוזמה שלה ושל ח"כ נחמן שי להצעת חוק בעניין זה.

כמו כן, ציינה כלפי הח"כים הימניים כי מרגש לראות אותם דואגים לזכויות אדם כשהפעילו אמצעים לא לגיטימיים נגד חשודים ברצח בדומא. היא פנתה אליהם במחאה מדוע אינם רואים את הפרות זכויות האדם החמורות כלפי הפלשתינאים שמתרחשות בהר חברון, שנעשות בחסות הממשלה. למתגוררים בדרום הר חברון אין זכויות. מדינת ישראל לא עומדת מאחורי הפרות אלה, אלא מפריטה אותן לעמותות שממומנות על ידי ארגוני חוץ.

הישיבה התנהלה באווירה של צעקות ועימותים מילוליים בין ח"כי הימין והשמאל.לישיבה הוזמנו נציגי ארגוני זכויות אדם וארגוני ימין. אך הגיע רק נציג מ"רבנים למען זכויות אדם", הרב אריק אשרמן. כמו כן, נכחו בישיבה נציגים מ"עד כאן", מ"אם תרצו" ועוד, שדיברו בישיבה. הנוכחות של ארגוני הימין בישיבה בלטה. הרב אשרמן אמר שפעילים ארגוני זכויות אדם לא הגיעו לישיבה כי הבינו שהדיון בישיבה יהיה מוטה לצד הימני.

בסיום הישיבה אמר היו"ר סלומינסקי שהוא מקווה שחברי-הכנסת יתלכדו סביב הגינוי התקיף של פעולות חריגות כמו זו של עזרא נאווי ושל ארגוני זכויות אדם, אז יהיה בסיס משותף לפעילות.

למותר לציין, שלא הייתה התלכדות כזאת בישיבה. חברי-הכנסת מהימין גינו את פעילות נאווי. חברי הכנסת מהשמאל הגנו על ארגוני זכויות אדם והוקיעו את נגע הכיבוש.

באתר הכנסת הופיעה הודעה על הדיון בכנסת . אתר  NRG סיקר גם הוא את הדיון. כמו כן פורסמה על הדיון רשומה באתר של יואב יצחק.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    צפו: הרב אריק אשרמן בדיון בועדת החוקה, שבו עמותת הימין "עד כאן" לא הסכימה לחשוף את המקורות הכספיים שלה ›
    https://www.youtube.com/watch?v=bWlpN6YBjJg

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.