postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » השבת יום המנוחה והפופוליזם הימני התורן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השבת יום המנוחה והפופוליזם הימני התורן

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 11.01.16 0:21

הצעת חוק השבת של חבר הכנסת מיקי זוהר גרמה יותר נזק לזכויות עובדים מאשר תועלת. הגיע הזמן להסדיר את חוק שעות עבודה ומנוחה, המתייחס גם לבעיית העבודה בשבת, ולהתאימו לימינו אלה

מאת: קורט טוכולסקי

לפני מספר שנים סערה הארץ כשאמנים סירבו להופיע באריאל, בימין התייצבו מיטב הפשיסטונים ותבעו לא לתקצב מוסדות תרבות שבין האמנים הפעילים בהם יש מי שמסרבים להופיע באריאל. צווחנות לאומנית עם קצף בשפתיים זה מאפיין ידוע של הימין הלאומני. עוד מאפיין הוא חדלון עשייה משווע בכל הקשור להגשמת הרטוריקה המופרעת שלו. אנשים כמו לימור לבנת ומירי רגב, יריב לוין ואופיר אקוניס יודעים לתת מס שפתיים לתעמולה שהם מוכרים לבוחרים. אבל במדינה שנשלטת בידי ממשלות ימין כבר שבע שנים רצופות ושיש בפרלמנט שלה, הכנסת, רוב ימני מוצק, ניתן היה לצפות שהרוב הימני יספח את אריאל לישראל ויוכיח בכך שהיא חלק מהמדינה. ז ה לא קרה ולמרות הרטוריקה של מירי רגב ודני דנון זה גם לא יקרה. הם יודעים לשקר לציבור את מה שהציבור אוהב לשמוע הם גם יודעים שאריאל אינה חלק ממדינת ישראל וגם לא תהיה.

בשבוע שעבר בתום קמפיין מתוזמר היטב גנז חה"כ מיקי זוהר את הצעת חוק השבת שלו. הצעה מעניינת שנועדה למנוע פתיחת עסקים בשבת בנימוק הסוציאלי. קיים חוק בישראל שזאת כל תכליתו חוק שעות עבודה ומנוחה. רק מה, שמחוק שכבר נחקק קשה לעשות כותרות בעיתונים. מיקי זוהר חבר כנסת טרי מהעשירייה השלישית של הליכוד, צריך לעבוד קשה בכנסת הזו ולהוכיח לציבור הבוחרים שהייתה סיבה טובה לבחירתו, אחרת יעלם בפריימריז הבאים בליכוד. התחנפות לימין הדתי בתנועה והתנגחות ב"ציבור החופשי" יעשו לו רק טוב. החוק נגנז כמובן והוא קיבל את הכותרות שלו. מה שכן הוא גרם יותר נזק לזכויות העובדים שבשמם הוא זעק מאשר תועלת, כי יש בעיה והגיע הזמן לטפל בה.

החוק בישראל נותן לעובדים תוספת על עבודה בשבת, 150% בדרך כלל זה מיושם. החוק בישראל גם מבטיח את זכותם של העובדים ליום חופש חלופי בתום תקופת עבודה רצופה, אבל על החלק הזה אין ממש פיקוח. לא משנה אם מדובר בפועל חקלאות תאילנדי, בעובד משמרות בשמירה או במלצרים בבית קפה, אין ממש פיקוח שזה יתבצע. במקום להגיש הצעות חוק שלא יצא מהן כלום ולקבל כותרות. הגיע הזמן להסדרה ואכיפה של חוק שעות עבודה ומנוחה והגיע הזמן באמת להתאימו למציאות של צרפת בשנות ה-30 של המאה הקודמת. הגיע הזמן לשבוע עבודה בין 40 שעות. הגיע הזמן לתשלום 150% לעובדים בימי שישי, 200% לעובדים בשבת ומתן יום חופש חלופי בתשלום למי שעבדו בסוף השבוע באמצע השבוע. הגיע הזמן שיוסדר מנגנון שיאפשר לעובד לא לעבוד בסוף שבוע ולא להיפגע בסיכוי לקבל עבודה. הגיע הזמן להסדרה בחוק של מה יכול להיות פתוח בסוף שבוע, באיזה יום מימי סוף השבוע, היכן ומה לא צריך להיות פתוח בשבת. הגיע הזמן להסדרה של תורנות בתי מרקחת וסופרמרקטים, של תחבורה ציבורית בהיקף מתאים, של מוסדות תרבות פתוחים בשבת וסגורים למשל בימי ראשון.

לכל הדברים החשובים האלה הגיע הזמן, אבל את זה לא יציעו לנו מיקי זוהר וחבריו. הם לא כאן בשביל פתרון שיועיל לחברה הישראלית. הם לא כאן לצורך העניין בשביל שמי שרוצה לעשות קניות בשבת ייסע למרכזי קניות של בני מיעוטים שיום המנוחה שלהם הוא שישי. הם כאן בשביל לשרת את ההון ולנפק לנו כותרות. אריאל לא תהיה חלק ממדינת ישראל ובתל אביב לא יסגרו את המסעדות בשבת, גם לא את היקבים בגולן ובגליל, אבל מיקי זוהר מירי רגב וחבריהם בליכוד ימשיכו לשרת בעלי הון בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת, במשרדי הממשלה ובמשרד ראש הממשלה תוך כדי זריית ספינים של פטריוטיות ומסורתיות, הם ימשיכו לתמוך בשוד הגז שיחליש את ישראל ויפגע בחברה שלה, תוך כדי הנפת דגלים ונשיקת מזוזות. הם ימשיכו לפעול נגד מדינת ישראל תוך כדי שבועת אמונים ל: "עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל". רוב הזמן כמו חה"כ זוהר הם גם יפגינו בורות מוחלטת בנושאים בשמם הם נשבעים ויוסיפו בעיקר לניכור שבין החברה הישראלית ומי שמתיימרים לייצג אותה בפוליטיקה.

אסור שהנושא של מנוחה וחופש לעובדים ייפול קרבן לקרב המדומה שבין בעלי הון שרוצים לנצל עובדים כמה שיותר ומשרתי הון שמחפשים כותרות כמו חה"כ מיקי זוהר ועמיתיו בליכוד, הם רוצים שהסטטוס קוו הלא בריא של ימי המנוחה וניצול העובדים בחברה הישראלית ישמר. במקום מיקי זוהר ושאר הליצנים של הימין משרת ההון, הגיע הזמן שהשמאל יפעל לחידושו והרחבתו של חוק שעות עובדה ומנוחה. הגיע הזמן שהשמאל בישראל יבטיח שבוע עבודה של 40 שעות, 150% על עבודה בשישי ו-200% על עבודה בשבת, יום מנוחה חלופי, תחבורה ציבורית בשבת, הסדרה של פתיחת עסקים ומקומות בילוי בסופי שבוע. הנושא הזה חשוב מכדי להיות מונח בידיים של מחפשי כותרות כמו מיקי זוהר, וניתן להסדירו ברצינות רק על ידי השלטון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.