הוודאות היחידה בפנסיה הצוברת היא שנישאר בלי כלום

מנגנון הפנסיה הצוברת בישראל יזין את הבורסה, יאפשר לחברות הביטוח לגזור קופונים שמנים ויותיר את ציבור החוסכים עני במקרה הטוב וחסר כל במקרה הרע. על המודל החדש שמגבש משרד האוצר בתחום הפנסיה

מאת: קורט טוכולסקי

כותרת באתר האוצר : "מגבירים את וודאות החיסכון הפנסיוני". למי שלא יודע השבוע הוגש לשר האוצר כחלון דוח הצוות להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני. אפשר לראות הרבה חיוכים בתמונה שכוללת את שר האוצר, מנכ"ל האוצר ופקידים בכירים. לנו לעומת זאת אין סיבה לחייך. בתמונה אפשר לראות אנשים שמרוויחים טוב היום, ואחרי שיעברו לשוק הפרטי יהיו לשכירים מיליונרים.

אנשים שפנסיה או קצבת זקנה מהוות בשבילם זוטות, יכולים להרשות לעצמם לחייך. הוודאות היחידה שיש בפנסיה, כפי שעולה ממסקנות הצוות המחייך, היא שלכולנו תהיה פחות פנסיה. המציאות העגומה של שאיבת חלק מהמשכורת שלנו לטובת הרדמתנו כציבור חוסכים מפני המציאות העגומה של עוני ורעב בזקנה, לא משתנה. כפי שכתבתי פעמים לא מעטות במדור זה בעבר, מנגנון הפנסיה הצוברת בישראל מזין את הבורסה, מאפשר לחברות הביטוח לגזור קופונים שמנים ויותיר את ציבור החוסכים עני במקרה הטוב וחסר כל במקרה הרע.

אז מה יש במודל החדש? בעיקר אחיזת עיניים. החלק הבטוח היחיד בפנסיה, אגרות החוב המיועדות שעד כה חולקו בצורה שוויונית בין כל החוסכים, יוקצו בעיקרו (60%) לפנסיונרים לשמירת המחויבויות הפנסיוניות שלהם. בין גיל 50 לגיל הפנסיה (כיום 67, מחר בטח תוחלת החיים + 10) יקבלו 30% מהאג"ח המיועדות. ואילו בשנות החיסכון העיקריות ייהנו החוסכים רק מ-105 מאג"ח המיועדות* (*10% אם בכלל).

בקיצור,

 • ב-25-30 השנים הראשונות לחיסכון הפנסיוני הוא ישחק בין שוק ההון לדמי הניהול של חברות הפנסיה
 • ב-12-17 השנים שלפני הפריה ירככו את מכת ×”"נחשו עד כמה אתם הולכים להיות עניים" בשיעור שאם ×”×™×” מלווה אותנו גם בתקופה הראשונה אולי עוד ×”×™×” סביר.
 • ואחרי הפנסיה יינתן רוב הכסף כדי להבטיח לנו שהמעט שאנחנו מקבלים לא ישחק יותר מדי.

הוועדה המקצועית מנמקת את הגזרה על הצעירים בכך שהם יכולים להתמודד עם חוסר יציבות ותנודתיות בחיסכון הפנסיוני שלהם, באמצעות שינוי בדפוסי העבודה, הצריכה והחיסכון. מילים יפות לתיאור העובדה שהממשלה זרקה את הצעירים לכלבים והשאר מצבם גם לא טוב במיוחד.

הממשלה שוב מקפחת אותנו, שוב מגנים על שיטה שלא משרתת אותנו. רוצים פנסיות לכולם? תלאימו את קרנות הפנסיה, תוצאות גרועות יותר מאלו של החברות הפרטיות לא יהיו, אבל דמי ניהול נמוכים ביותר יהיו גם יהיו.

הדרך להשקעה בעתיד שלנו אינה הימורים בבורסה ותשלומים שמנים לחברות פרטיות שמתמחות בגרעון אקטוארי והוצאת דמי ניהול מופרזים מלקוחות שבויים. את זה לא נשמע מפקידי האוצר של השר משרת ההון כחלון.

בסך הכול הפקידים יודעים שהיום אפשר להיות המפקח על הביטוח ומחר לעבוד בחברת ביטוח. הם ידועים שהשר שלהם שייך לכמה טייקונים שהסדרי הפנסיה שלו לא מעניינים אותם בכל מה שלא קשור לשליטה בחברות הפנסיה והוצאת כמה שיותר מהחוסכים.

אחרי שמשרד האוצר היה שותף לשוד הגז, כעת הוא שותף גם לשוד הפנסיות. ממשלת ביבי הרביעית היא ממשלה שהשוד של הציבור בה אינו יודע גבולות, גם לא הפגיעה באזרחי המדינה. העובדה שפקידים בכירים באוצר ובמנגנוני הפיקוח מוכנים לחתום על מסמך מכובס שמנסה להסתיר מהציבור את העובדה שפנסיה מי יודע מה לא תהיה לו וזה עוד במקרה הטוב, מראה כמה חמור המצב בשירות הציבורי.

פנסיה צוברת היא מנגנון של רמיה. הפרטת הפנסיות הייתה אסון לעובדים החוסכים. עובד אדם כל חייו ולא יודע מה יהיה לו בזקנתו והמדינה הנאו ליברלית במקום לתת לו כלים וביטחון נותנת לו עוד ועוד אפשרויות לחלק את כספו לשוק ההון. מה שאנחנו צריכים זאת פנסיה ממלכתית בערבות מדינה, פנסיה שתשקיע את כספי החוסכים בפיתוח המדינה ורווחת תושביה. את זה לא נקבל מממשלה של נוכלים ומשרתי הון, מהממשלה הרעה הזו נקבל רק עוד ועוד סיבות לדרוש את קץ כהונתה והחלפתה, בדיוק כמו היחס המזלזל שלה בציבור העובדים בנושא הפנסיה. אחרת נישאר בלי כלום וזאת היא הוודאות היחידה בכל מה שקשור לפנסיה צוברת כפי שהיא כיום.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

3 Responses to “הוודאות היחידה בפנסיה הצוברת היא שנישאר בלי כלום”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מי שהרס את מדינת הרווחה של מפא"י ב1977 ידע מצויין מה הוא עושה .זה היה והווה גנגסטריזם דרך הפוליטיקה.
  עובדה שמדינת הרווחה של מפא"י ידעה ליצור מכשיר מצויין של פנסייה בטוחה של זכויות מבוססת איגרות חוב ממשלתיות יעודיות ברמה של 97% .

  היום לאנשים שמצביעים לפיד,וכחלון ושאר ירקות "מרכז", אין כלל עתיד פנסיוני בעוד כספיהם הנשדדים מפרנסים את כרישי הבורסה.

  לבריאות שונאי שלי יחימוביץ והסוציאל-דמוקראטיה וקורבנות משטר ההפרטה.

  "עתיד מזהיר" נשקף לילדיכם ולנכדיכם……

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יא.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  .

Leave a Reply