חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רמי לוי – מעבריין למושיע העובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 5.01.16 0:39

עדכון בעניין טייקון המזון ומדליק המשואה החברתי רמי לוי ומלחמתו ב-180 עובדי "ביכורי השקמה", עובדות ועובדים קשי יום. נהגי משאיות, פקידות ומלקטות, וזכותם להתארגן

מאת: יוסי דהאן

אני מתפרנס, בין היתר, מקריאה של פסקי דין, בעיקר של בתי דין לעבודה, ובניסיון להסביר אותם ולדון בהם עם הסטודנטים. את מה שקרה במשך שבוע באולמו של השופט יוחנן כהן בבית הדין האזורי בבאר שבע אני אתקשה להסביר. בשבוע שעבר כתב השופט כהן פסק דין נחרץ נגד התנהגותו של רמי לוי כלפי העובדים שביקשו לממש את זכותם לחופש ההתארגנות. בפסק דין המשתרע על פני 32 עמודים, קבע השופט באופן שאינו משתמע לשני פנים ובמילים חריפות, שרמי לוי הפר את הזכויות החוקיות הבסיסיות של העובדים: "שוכנענו שהמשיבה (החברה בבעלות רמי לוי) פגעה בזכות ההתארגנות של העובדים באופן זה שהכניסה למפעלה עובדים חלופיים אשר באו לעבוד במקום העובדים הרגילים (…) החברה נקטה פעולות הפוגעות בזכות ההתארגנות של העובדים".

הדבר החשוב ביותר שקבע השופט הוא שההחלטה של רמי לוי לסגור את "ביכורי השקמה" ולהעביר את הפעילות שלה לחברת האם של רמי לוי "נבעה ממניעים זרים, הקשורים להתאגדות העובדים". מילים כדרבנות. השופט שלח את הצדדים לדון בתום לב על כריתת הסכם קיבוצי.

כצפוי, המשא ומתן לא העלה דבר. רמי לוי הבהיר באופן נחרץ, כפי שעלה מהתחקיר המצוין על הפרשה של אבי עמית בערוץ 10, שאין לו שום כוונה להכיר בארגון העובדים, וודאי שלא לחתום עימם על הסכם קיבוצי. ההסתדרות, הארגון היציג של העובדים, פנתה לבית המשפט בדרישה להוציא צווים זמניים שימנעו בינתיים מרמי לוי לסגור את המפעל, סגירה שמטרתה לחסל את חופש ההתארגנות של העובדים, וכן שלא ייעשה שינוי במצבת העובדים של המפעל ושימנע מלוי לפטר עובדים להם שלח מכתבי פיטורים.

כאמור, הדיון בבקשות לצווים אלו התנהל גם הפעם בפני השופט יוחנן כהן. אולם נדמה שאין קשר בין השופט יוחנן כהן שביקר בחריפות את התנהגותו של רמי לוי ופגיעתו בזכויות יסוד בסיסיות של העובדים, לבין השופט יוחנן כהן שדן לפני יומיים בבקשת ההסתדרות.

השבוע התהפכה העלילה. השופט כהן דחה את הבקשות לצווים. הנבל רמי לוי הפך, בהחלטתו של השופט, למושיע העובדים הדואג לפרנסתם ומוכן לקלוט אותם לאחר סגירת המפעל בתנאים חדשים בחנויות הרשת. נשכחה מהשופט העובדה שרק לפני שבוע הוא עצמו קבע ש״העברת הפעילות של רמי לוי לחברת האם נבעה ממניעים זרים הקשורים להתאגדות העובדים". נשכחו המניעים הזרים של רמי לוי לסגירת המפעל. השופט אפילו לא מנסה לקיים דיון בקונפליקט המתקיים כאן בין זכות הקניין של רמי לוי לבין זכות העובדים לחופש ההתארגנות. פליק-פלאק משפטי לאחור כמו זה שביצע השופט כהן השבוע בבאר שבע, מזמן לא נצפה באולמות המשפט בישראל.

להמשך קריאה ב"העוקץ"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. אלי סתוי :

  השופט לגמרי לא חמור

  שכן רק חמור לא משנה את דעתו !!!!

 2. ק. טוכולסקי :

  הציפיות ממערכת המשפט לנהוג באוביקטיביות די מופרכות. מערכת המשפט בישראל כולל בתי הדין לעבודה נוטים לפשרות לטובת המעסיקים פעם אחר פעם.
  מישהו הגיע אל השופט, והסביר לו איך העסק עובד.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מה איכפת לשופט?

  מה איכפת לשופט?
  את המשכורת השמנה שלו הוא מקבל מהמשטר,והוא יודע שהחיים הטובים ייפסקו אם הוא יפסיק לפסוק דין שלא לפי "רוח המפקד".
  עיין ערך איתן ששינסקי…..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.