חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מגינויים למעשים: הצעות פעולה לטיפול שורש הכרחי בתופעת הטרור היהודי

נושאים מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 4.01.16 0:27

פעילי הטרור היהודי זוכים כבר שנים לתמיכה מוסדית חזקה – מהמאחזים הבלתי-חוקיים; דרך מוסדות חינוך, רבנים ועמותות; וכלה בסיוע צמוד מבכירי "הבית היהודי". על-מנת לעקור מן השורש את התופעה, יש לטפל במערך התמיכה שאיפשר אותה. מאמר של "מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה"

מפעל ההתנחלויות – סכנה לדמוקרטיה הישראלית

"על פי תהום", האם ניצחון ההתנחלויות הוא סופה של הדמוקרטיה הישראלית?" זהו שמו של הספר שכתבה עו"ד טליה ששון שהתבקשה על-ידי ראש הממשלה אריאל שרון לחקור את תופעת המאחזים ולהגיש לו דו"ח בעניין מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

מאז ארוע הטרור היהודי בכפר דומא שבמסגרתו נרצחו בני משפחת דוואבשה, מנסים חברי הכנסת של הימין ליצור מצג שווא שלפיו עברייני "תג מחיר" אינם אלא "עשבים שוטים". ההפך הוא הנכון: פעילי הטרור היהודי זוכים כבר שנים לתמיכה מוסדית חזקה – מהמאחזים הבלתי-חוקיים שם הם מתגוררים; דרך מוסדות חינוך, רבנים ועמותות; וכלה בסיוע צמוד מבכירי "הבית היהודי". על-מנת לעקור מן השורש את התופעה, שהביאה להירצחה של משפחה, אסור להסתפק בהחמרת ענישה – יש לטפל באופן יסודי במערך התמיכה שמטפח, מגונן ומעודד את העבריינים בשטחים.

מרגע פתיחת חקירת השב״כ אודות החשודים במעשה הטרור בכפר דומא, שהבשילה היום להגשת כתב אישום ברצח נגד עמירם בן אוליאל וכתב אישום נגד קטין נוסף בגין מעורבות בפרשה, נפתחה במערכת הפוליטית תחרות גינויים שבמסגרתה ביקשו פוליטיקאים מכל קצווי הקשת הפוליטית לרחוץ בניקיון כפיהם ולהרחיק עצמם ככל הניתן מפיגוע הטרור הקטלני. הגדילו לעשות נציגי "הבית היהודי" בכנסת, שלפתע מצאו לנכון להתנער מהם לחלוטין, על אף שחלקם מקיימים במשך שנים קשר עם פורעי "תג מחיר", ובתכתובות פנימיות אף קראו לסגור את החטיבה היהודית בשב״כ על רקע חקירת הפרשה.

למרבה הצער, ולמרות שברור לכל כי ההצתה בדומא חצתה קו אדום חדש, עד כה ממשלת נתניהו לא הפגינה כי בכוונתה לבצע טיפול שורש למיגור הטרור היהודי. שינוי המדיניות היחיד שעליו הוכרז היה אישור שנתן הקבינט לשב"כ להפעיל מעצרים מנהליים גם כלפי יהודים. מי שמכיר את המנגנון ואת האקלים החברתי שמוציאים מתוכם את הטרור היהודי, מבין כי שינוי מדיניות זה הוא בבחינת לעג לרש.

ככלל, החמרת ענישה – כשהיא באה לבדה – מבטאת חוסר רצון ללכלך את הידיים ולבצע טיפול עומק בתופעה. על אותו משקל, איש במערכת הביטחון לא סבור כי מעצר מנהלי של פעילי חמאס יביא לחיסול תשתית הטרור בגדה המערבית. זו הסיבה שמעצרים אלה מלוּוים תמיד בפעולות לפירוק כולל של המערך שמטפח, מגבה ומעניק לגיטימציה לטרור הפלסטיני.

אם כן, מה צריך לעשות? הפתרון טמון בטיפול מערכתי כולל – רק כך ניתן למגר פשע מאורגן. האינטרס הפוליטי הברור של "הבית היהודי" הוא לבודד את התופעה ולהציגה כגידול פרא שצמח באופן ספונטני בערוגת הציונות הדתית. אלא שמדובר בהטעיה ברורה של הציבור: פורעי "תג מחיר" אינם פועלים בחלל ריק, אלא נשענים כבר שנים על תמיכה מוסדית חזקה.

תמיכה זו מתחילה ביישובים הבלתי-חוקיים שבהם מתגורר נוער הגבעות; דרך הרבנים שמעניקים לגיטימציה למעשיהם ובעמותות שמסייעות להם (חלקן באמצעות כסף ציבורי); וכלה בפוליטיקאים שמסייעים לעבריינים עם מעצרם. לפיכך, רדיפה ספורדית אחר חוליית מפגעים כזו או אחרת לא תשיג דבר בטווח הבינוני והארוך: כדי להיפטר מתופעת "תג מחיר" יש לנתק אותה ממקורות התמיכה המוסדיים שלה.

נתניהו אינו מעוניין בטיפול עומק כזה, משום שהוא יגרום לעימות בינו לבין הממסד המתנחלי שתומך בו ולהתנגשות עם "הבית היהודי". מפלגתו של בנט, מצדה, לא רוצה אף היא להסתכסך עם האלקטורט שלה. נוסף על כך, פעילי "תג מחיר" משרתים נאמנה את הממסד הפוליטי הימני, בכך שהם מטילים מורא על מערכת הביטחון והופכים כל מבצע פינוי – של מאחז בלתי-חוקי או של מבנה בלתי-חוקי בהתנחלות – למורכב ולכרוך בסכנת נפשות. בקיצור, הם משמשים כאמצעי לחץ יעיל ביותר ועושים את העבודה המלוכלכת עבור פוליטיקאים מימין שמבקשים למנוע פינויים.

חובתה של האופוזיציה להדגיש בפני הציבור את פחדנותה ואת אזלת-ידה של ממשלת נתניהו, שחוששת להגיע לכלל עימות עם חבורה של פושעים שלא מכירים בסמכותה של מדינת ישראל, מצפצפים על ספר החוקים הישראלי ופוגעים הן בחיילי צה"ל והן בפלסטינים. אם לא יחל טיפול עומק בתופעה, הפיגוע הבא הוא רק עניין של זמן.

באילו צעדים יש לנקוט על-מנת לעקור מן השורש את תופעת "תג מחיר"?

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  במאמרים אוטופיים אין משפרים את המציאות

  מאמרים שאינם מעוגנים המציאות, אינם יכולים להיטיב אותה ולהיטיב עמנו.
  אם קשה להלחם באידיאולוגיות המסורתיות של האיסלאם, קשה עוד יותר להלחם האידיאולוגיות היהודיות המהוות את בסיס ההצדקה להתישבות היהודית בארץ-ישראל, ללא קשר לשאלה מי מבצע אותן, מתי והיכן.
  אם נכון לטפל בבעיות המציקות לערבים בכדי להקהות את שיני אי-שביעות הרצון שלהם, שמחוללת לדעת "הוגי הדעות הבכירים" שלנו את הטרור והאלימות, חייבים להניח – אלא אם מוותרים על שרות ההיגיון והשכל הישר – שאותם נימוקים נכונים גם לגבי יהודים בין אם הם גרים בהתישבות ובין אם במקומות אחרים. הואיל ותג מחיר הוא תגובה לטרור הערבי (שאינו מטופל על ידינו כראוי ואין זה משנה מדוע) ופוגע בעיקר באזרחים הישראלים היושבים באיו"ש, בירושלים או בקרבה לישובים ערביים אחרים, ללא לחימה אפקטיבית בטרור, לא יעלמו גם התגובות הספונטניות נגדו; ההיפך הוא הנכון.
  אם רוצים לקיים "שלטון חוק אמיתי" בדמוקרטיה הישראלית, חייבים לטפל באותה אינטנסיביות וחומרה בכל הפרות החוק בישראל – בראש וראשונה בגדולות ובחמורות שבהן – בניה בלתי-חוקית, הסתרת נשק בלתי חוקית, שימוש-יתר באלימות בהפגנות, שיתוף פעולה עם אויבים בהכפשת מדינת ישראל, בגרימת נזק לכלכלתה, בהסתה בתקשורת ובכל אמצעי אחר, בערעור על זכותה להתקיים ועוד ועוד.
  אם רוצים שישראל תהיה מדינה דמוקרטית, היא חייבת לקיים את עקרונות היסוד כולם ולא את אלו שהנוחים לסקטור כזה או אחר בה. לכן, זכויות וחובות הולכים יחד – לא מותנים זה בזה אבל לא נפרדים זה מזה. נאמנות לחוקי המדינה כולם, היא תנאי לשמירה על האזרחות בה. מי שתורם יותר לציבור, זכאי לתגמול גבוה יותר מן הציבור. ועיקר העיקרים – החלטות מתקבלות בהצבעות רוב ומיעוט במוסדות שנקבעו לכך בחוקי המדינה ובתהליכים שיועדו לכך בחוק. לא ברחוב, לא באלימות ולא בלחצים פנימיים או חיצוניים שהם שבירת עמוד השדרה של דמוקרטיה נורמלית. רק אזרחי המדינה רשאים להחליט על דרכה.
  בפושעים יש לטפל עפ"י חוקי המדינה. הסתה, גם כשהיא נעשית כלפי עבריינים, היא עבירה ועל כן היא פסולה. עיוות מושגי-יסוד בדמוקרטיה אינו משנה את מהות הדמוקרטיה, הוא רקמהווה תקדים לעיוותים אחרים בנושאים אחרים. אויב הוא מי שפועל שיטתית נגד המדינה, חוקיה ומוסדותיה הנבחרים. עבריין הוא מי שפועל נגד חוקיה. העובדה שנכנה עבריינים טרוריסטים ולהיפך לא תשנה את ההבדל המהותי שבין השניים ואת הצורך להתחשב בהבדל זה כאשר באים לטפל בכל מקרה לגופו.
  טליה ששון, כבודה במקומה מונח והיא זכאית לדעותיה. אבל יש משפטנים לא פחות חשובים ממנה שחושבים ההיפך הגמור ממנה, ורבים אחרים שמסכימים דווקא איתם. העובדה שכתבה דו"ח ששרת את אריק שרון (למה בדיוק?) אינה מעלה ואינה מורידה בראיה ההיסטורית שלנו דבר, בין היתר משום שהוא מנותק ממנה כליל או כמעט כליל.
  במילים אחרות: מספיק עם הסיסמאות. אם אנו רוצים להתקדם, צריך להתיחס לעולם המציאות, לחוקים ולכוחות האמתיים הפועלים בו.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בלי קשר להבנה או אי הבנת המניעים – אף אחד לא קורא לפטור מעונש טרוריסטים, או לא לבצע פעולות מניעה מעשיות לטווח קצר.

 3. דליה :

  רפי לאופרט,
  המאמר הזה מאוד מעוגן במציאות. הוא מציע מערך פעילות שלם למיגור תופעת הטירור היהודי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.