חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על חוק החטיבה להתישבות של בצלאל סמוטריץ

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 31.12.15 1:24

הצעת החוק משקפת את סדרי העדיפות הלאומיים של הימין. לפי סמוטריץ, החוק מבהיר מי מנהל את המדינה. החוק מבטיח שהחטיבה להתיישבות תשרת את הימין, ההתנחלויות, עמותות תורניות, את אנשי המנגנון של מפלגת הבית היהודי

הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ' משקפת את סדרי העדיפות הלאומיים של הימין. עם אישורו בקריאה שלישית הכריז סמוטריץ' כי "החוק מבהיר מי מנהל את מדינת ישראל". הצדק איתו: החוק מבטיח כי החטיבה להתיישבות תמשיך לשרת בעיקר את הימין הדתי – את ההתנחלויות שנמצאות בראש מעייניו, את רשת העמותות התורניות שלו ואת אנשי המנגנון המפלגתי של "הבית היהודי".

חוק החטיבה להתיישבות של הנהגת יש"ע שעבר בשבוע שעבר בקריאה שלישית אינו פותר אף אחד מהליקויים הקשים שנחשפו בחוות הדעת החמורה של היועץ המשפטי לממשלה ובדוח של מבקר המדינה. אפילו השקיפות שמבטיח החוק היא שקיפות חלקית מאוד – וממילא, זה כבר מזמן לא סיפור על שקיפות אלא סיפור על שחיתות. כפי שמודה ח"כ סמוטריץ' בעצמו, החוק בסך הכל "ממשיך את הקיים" ומבטיח כי מדיניות ההתיישבות של מדינת ישראל – וחצי מיליארד השקלים המממנים אותה – ימשיכו להיות מנוהלים בניגוד לכללי המינהל התקין על-ידי המינויים הפוליטיים של נפתלי בנט:

  1. הצעת החוק משקפת את סדרי העדיפות הלאומיים של הימין. עם אישורו בקריאה שלישית הכריז סמוטריץ' כי "החוק מבהיר מי מנהל את מדינת ישראל". הצדק איתו: החוק מבטיח כי החטיבה להתיישבות תמשיך לשרת בעיקר את הימין הדתי – את ההתנחלויות שנמצאות בראש מעייניו, את רשת העמותות התורניות שלו ואת אנשי המנגנון המפלגתי של "הבית היהודי".

הנהגת יש"ע מבינה כי לציבור נמאס מקבוצות האינטרס שסוחטות את הקופה למטרות סקטוריאליות ופוליטיות. כדי להמשיך להיעזר בחטיבה להתיישבות זקוקים בנט וחבריו לחטיבה במתכונתה הנוכחית – כלומר, כשחלק ניכר מהתנהלותה מוסתר מעין הציבור וכשפעילותה מנוגדת לכללי המינהל התקין. חטיבה להתיישבות שהייתה עוברת רפורמה מקיפה ומבריאה מהשחיתות המאפיינת אותה, לא הייתה יכולה עוד לשרת את אנשי "הבית היהודי" שזקוקים למסך כבד של ערפל שיפריד בינם לבין רוב הציבור הישראלי.

  1. החוק לא יתקן את הליקויים החמורים שהתגלו בהתנהלות החטיבה להתיישבות. השנתיים האחרונות היו קשות במיוחד עבור החטיבה להתיישבות: בסוף 2014 חשף תחקיר "מולד"שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" את התקציב הסודי של החטיבה, והראה כי היא מזרימה את חצי מיליארד השקלים שמגיעים אליה מדי שנה בעיקר לרשויות מעבר לקו הירוק וכן לרשת ענפה של עשרות עמותות תורניות המקורבות לראשי "הבית היהודי"; לאחר מכן פשטה יחידת להב 433 על משרדי החטיבה, לאחר ששמה נקשר בפרשת "ישראל ביתנו"; בתחילת 2015 התפרסמה חוות דעתחמורה של היועץ המשפטי לממשלה אודות התנהלותה הקלוקלת של החטיבה; ולקראת סוף השנה מבקר המדינה הצביע על שחיתות קשה בפעילות החטיבה.

חשוב להבין: החוק של ח"כ סמוטריץ' איננו אלא ניסיון להסיח את הדעת מן השחיתות הממוסדת המתבצעת כבר שנים באמצעות כספי הציבור, והוא אינו פותר אף אחת מהבעיות המרכזיות שעליהן הצביעו חוות הדעת ודוח המבקר. למעשה, אין בו כל מענה, אפילו מדומה, לבעיות אלו.

כך נכתב בחוות הדעת של היועמ"ש: "החטיבה הפכה למעין 'חצר אחורית' לממשלה לביצוע פעולות שלא במסגרת הדין: מעצמאות בעיצוב המדיניות על-ידי גורם שאינו שלטוני; דרך העברות כספים בלתי-מפוקחות; דרך פעולה שלא בהתאם לסטנדרטים המאפיינים שלטון בפעולתו… 'אזור דמדומים ממשלי' אליו מנוקזות סמכויות שלטוניות רחבות, לצד תקציבי עתק המחולקים בהתאם לפרמטרים פנימיים המוחלים באופן וולנטרי בלבד וללא בקרה אפקטיבית".

להמשך קריאה באתר "מולד המרכז להתחדשות הדמוקרטיה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.