postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » על הסתת הימין נגד ארגוני זכויות האדם בישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על הסתת הימין נגד ארגוני זכויות האדם בישראל

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 23.12.15 0:27

רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל כותבת על עליית המדרגה בהסתה נגד ארגוני זכויות האדם ונגד נשיא המדינה וקוראת לציבור לתמוך בארגוני זכויות האדם והשלום

בשבועיים האחרונים חזינו בעליית מדרגה משמעותית וחמורה בכל הקשור להסתה נגד ארגוני זכויות האדם בישראל. ההסתה הגיעה בדמות סרטון שהפיקה עמותת הימין הקיצוני "אם תרצו", זו שבית המשפט קבע שיש לה מאפיינים פשיסטיים, סרטון שהציג ארבעה פעילים זכויות אדם (מהארגונים "שוברים שתיקה", "בצלם", "המוקד להגנת הפרט" ו"הוועד נגד עינויים") כטרוריסטים ובוגדים.

קשה להתעלם מהסמיכות בין עיתוי הפרסום של סרטון זה לבין הדיון הפוליטי סביב חוק העמותות, חוק שעיקרו סתימת פיות ובמקרה הזה השתקת הדיון בכיבוש ובמחיר העצום שכולנו משלמים בגינו קרוב ל- 50 שנה. מן הראוי היה ששרים כמו נפתלי בנט ואיילת שקד ישמיעו גינוי חריף של ההסתה האלימה כלפי ארבעת הפעילים שפרצופם הופיע בסרטון. אלא שגינוי כזה לא נשמע.

בנוסף, הגדיל לעשות רוה"מ, בנימין נתניהו, כשתקף בעצמו את "שוברים שתיקה" מעל בימת הכנסת תוך חזרה על אלמנטים מההסתה השקרית כנגד הארגון. כך נהג גם יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, שאמור לפעול כאופוזיציה לשלטון הימין. בתשובה לתביעתו של יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שיגנה את ההסתה כלפי נשיא המדינה ניפק רוה"מ גינוי מגומגם וכללי ולא יצא בבירור כנגד העליהום שספג רובי ריבלין בשבועיים האחרונים, לאחר השתתפותו בכנס עיתון "הארץ" בניו יורק שנערך בשיתוף הקרן החדשה לישראל. הכנס עורר הדים רבים בארה"ב ואפילו הנשיא אובמה בעצמו שיגר ברכת וידאו מיוחדת בה שיבח את פעילותם של הקרן ו"הארץ". בשבת האחרונה ארגן פורום "תג מאיר", מוענק של הקרן, עצרת תמיכה בריבלין.

אנחנו בקרן החדשה לישראל ובשתיל מגויסים בימים האחרונים כדי לתגבר את התמיכה והסיוע לארגונים החשובים שנציגיהם הותקפו אישית באותו סרטון ולארגוני זכויות אדם נוספים. הקרן תמכה במודעת התמיכה ב"שוברים שתיקה" שפרסמו מאות אנשי אקדמיה ישראלים, ותמכה גם בצעדת הלפידים שנערכה במוצ"ש האחרון בת"א, צעדה אליה הגיעו אלפי אזרחים בדרישה לעצור את ההסתה המשתוללת.

ההסתה הפרועה, שעלתה מדרגה בתחילת השבוע בדמות שלטי חוצות כנגד הקרן והארגונים המדוברים, לא עוצרת אותנו מלהמשיך בפעילותנו החשובה. למעשה, ההסתה מייצרת אפקט הפוך ומעודדת אלפי אזרחים לעשות מעשה ולנקוט עמדה. בשבוע האחרון ניתן היה לראות עוד ועוד גולשים שמנצלים את הבמה של הרשתות החברתיות כדי "לשבור שתיקה" באופן פרטי וספונטני.
שובר השתיקה המשמעותי והבכיר ביותר היה האלוף במיל' עמירם לוין, שפרסם מודעת תמיכה בלתי מסויגת ב"שוברים שתיקה" מעל דפי "הארץ" ואף התראיין לערוץ 2, גיבה את פעילות הארגון, טען שהיא חשובה ויצא כנגד השרים יעלון ובנט על שהחליטו לאסור על אנשי "שוברים שתיקה" להופיע בפני חיילים ותלמידי מערכת החינוך. אחריו הגיעו גם האלוף במיל' עמי איילון והניצב לשעבר אליק רון, שפרסמו אף הם מודעת תמיכה בארגון תחת הכותרת "גם אני שובר שתיקה". אדם נוסף שהשמיע קול ברור ונחרץ בנושא היה העיתונאי בן כספית, שפרסם טקסט בו הוקיע את הארגון "אם תרצו" על הסרטון שהפיץ וכינה אותו "מוטציה מופרעת וקיצונית". ההתנערות מ"אם תרצו", אגב, חצתה מחנות, כשאפילו השר אורי אריאל מ"הבית היהודי" וארגון הימין NGO מוניטור הביעו הסתייגות מהסרטון המסית שהפיץ הארגון ומהתחקיר השקרי והמסולף שהפיץ השבוע.

שלל הפעילויות הללו, בשטח וברשת, מעניקות תקווה וכוח גדול לכוחות הדמוקרטיים ולכל מי שהזדעזע מההסתה הפרועה של אותו סרטון קיצוני. כוחם של אנשים נמדד בתקופות סוערות, ואני גאה לומר שהשבוע האחרון הדגים את יכולת ההתגייסות, התמיכה והאחדות של המחנה הדמוקרטי ומחנה זכויות האדם בישראל, כשישראלים רבים התייצבו לצד המותקפים ולא היססו להשמיע את קולם באופן ברור ופומבי.

אלמנט נוסף שהוסיף כוח למחנה, ובעיקר ידע חשוב, הוא התחקיר החשוב שפרסם השבוע הארגון "שלום עכשיו" בנוגע למקורות המימון של 9 עמותות ימין מובילות (ביניהן "אם תרצו", מועצת יש"ע, ועד מתיישבי שומרון ואחרים). ממצאי התחקיר מראים עד כמה המימון של עמותות אלה אינו שקוף מאחר וכ-95% מהכסף מוסתר, כולל כספים שמתקבלים ממשרדי ממשלה ומועצות מקומיות בישראל.

אני קוראת לכם להצטרף לתמיכה בארגוני זכויות האדם והשלום בישראל, אלה  שכלפיהם כוונה ההסתה מימין השבוע, ואחרים. …..

זכויות אדם

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.