חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"שוברים שתיקה" ארגון אמין וראוי

נושאים דעות, זכויות אדם ב 20.12.15 1:08

מחנה הימין הקיצוני מנסה להוציא את "שוברים שתיקה" אל מחוץ למחנה. הוא לא יצליח בכך. זהו ארגון אמין, המפיץ עדויות על הנעשה בשטחים הכבושים. הבעיה היא לא "שוברים שתיקה" אלא בעיית השירות בשטחים והמשך הכיבוש ללא פתרון מדיני

מאת: עמיר סגל

שוברים שתיקה ארגון אמין         

א.מדובר באחד הארגונים האמינים יותר מבין הארגונים הפוליטיים בישראל. ניסו כמה פעמים להוכיח שעדויות שהביאו שגויות, או להזין אותם בעדויות שקריות – וניסיונות הפרכה במקרה הגרוע (לשוברים שתיקה) נגמרים בפערים קטנים בטענות בין אנשים שונים. אבל לרוב ,העדויות לא מופרכות, בדרך כלל הן מתבררות כאמינות. זאת אחת הסיבות בגללן צה"ל פנה לארגון לקבלת עדויות לטיפול בהן.

שוברים שתיקה ארגון קטן. לא אחראי למצב ישראל בעולם

ב. לגבי נזק תדמיתי לישראל, אם ישנו, הוא זניח לחלוטין. מדובר בעמותה קטנה, בעלת אמצעים מוגבלים וחשיפה כמעט אפסית בחו"ל. זו אחת הסיבות שאותם דברים מצוטטים לגביהם שוב ושוב – כי החשיפה העיקרית שלהם היא בישראל והיא נובעת בעיקר מחזרה אובססיבית על דבריהם בחו"ל – בעיקר על ידי המבקרים שלהם מימין. למעשה, למרות הטענות לגבי גולדסטון – הדו"ח הזה היה נראה בדיוק אותו הדבר עם או בלי שוברים שתיקה, והארגון הזה ממש לא אחראי למצבה הבינ"ל של ישראל בעולם.

הנזק לתדמיתה של ישראל בשנים האחרונות נובע משתי סיבות עיקריות. מכך שמשרד החוץ והדיפלומטיה הישראלית בשנים האחרונות מרוסקים. אך בעיקר מכך שיש ממשלה בלי מדיניות לגבי הנושא הכי חשוב במדינה – הכיבוש. בזמן ממשלת אולמרט, אחרי שלושה מבצעים צבאיים עדין ראשי מדינות הגיעו לישראל להביע תמיכה ברורה בישראל. אם ישראל הייתה עובדת בצורה חכמה יותר דיפלומטית, היינו רואים מצב אחר – ולכן גם מבינים שעמותה כמו שוברים שתיקה, או כל עמותת שמאל אחרת, היא זניחה בהשפעתה.

שוברים שתיקה פועל בישראל וגם בחו"ל כמו ארגונים רבים אחרים

ג. יש איזו דרישה שיפעלו "בבית" ולא "בחו"ל". אבל זו דרישה אווילית. ראשית משום שממילא עיקר הפעילות של הארגון בישראל. שנית משום שעוד לפני שקמה המדינה לכל פעילות פוליטית ישראלית יש הסתעפות של הפעילות במדינות אחרות. זה רלוונטי למוסדות הציוניים, לעידוד זהות יהודית וקשר עם ישראל בחו"ל, וגם לשלל גורמים פוליטיים, שפועלים בארצות שונות בשלל נושאים ישראלים. מימין ומשמאל. למעשה, אפילו אם היו מנסים להשאיר מידע כלשהו רק בישראל – זה ניסיון בלתי אפשרי היום ובעשרות השנים האחרונות.

אין בכוח פעילי שוברים שתיקה למנוע, אך ביכולתם לחשוף

ד. טוענים כלפי הלוחמים שחבל שלא פעלו בזמן השירות כדי למנוע את האירועים. כנראה אלו שטוענים את הטענות הללו לא שרתו בצבא, לא שרתו בשטחים או לקו במחלת שכחה לגבי האופן שבו פועל הצבא, או כל מערכת גדולה או קטנה.

במקום על צבא אפשר לדבר על מקומות עבודה. שלל זכויות של עובדים מופרות במקומות עבודה, וכנראה כל מי שעבד יותר מכמה שנים בחייו נתקל במקרים של אי סדרים, הפרת זכויות, הפרת חוקים או התעמרויות בעובדים (נושא שידידי איתן מאירי מטפל בו במסירות). הם לא מדווחים על זה לפעמים אפילו לבני משפחותיהם מפחד של מה עלול לקרות. אז ודאי שכשמדובר בחיילים צעירים במערכת הצבאית הם יפחדו לדבר.

ריבוי העדויות האישיות מעיד שהבעיה לא שוברים שתיקה אלא השירות בשטחים

ה. העובדה שבימים האחרונים אנחנו רואים התפוצצות של עדויות אישיות, שלא ניתנו לשוברים שתיקה אך מגיעות בשל ההתקפה על הארגון, מראה עד כמה יש בטן מלאה, טראומות שירות וגודש חוויות קשה של חיילים ששרתו בשטחים. זה מראה שהבעיה היא לא "שוברים שתיקה" אלא השירות בשטחים.

ורק לשם הדיוק היסטורי – את אסופת "שיח לוחמים" שיצאה בשנת 67' לא הוציאו ארגון שוברים שתיקה, ובלי שום מימון מחו"ל.

שוברים שתיקה מתנגד לכיבוש ושואף לסיימו. למחנה שמתנגד לחלוקת הארץ אין אלטרנטיבה אמיתית

ו. משך שנים עבדתי בלול פטם, מה שקוראים לולן. אני מכיר את מסלול החיים של תרנגולת מביצה ועד שניצל. מה הן אוכלות, איך הן מתות מהתקף לב בגלל דרך גידולן, איך מוכרים אותן, איך מובילים אותן ומה קורה במשחטה. אף אחד מכם אף פעם לא התעניין בסוגיות גידול עופות. בטח שלא באמצע האוכל.

מגיל שמונה, אחרי ביקור במשחטה, הפסקתי לאכול עוף, הודו וכל בעל כנפיים. זה מה שחוששים שיקרה בגלל עדויות שוברים שתיקה, ולפניהן עדויות "שיח לוחמים". אלו התמונות שמראים לנו מדרך הגידול של הכיבוש. מניצחון מפואר בשנת 67' ועד לביצה הסרוחה שנתקענו אתה היום.

החשש הוא לא למדינת ישראל ולמעמדה, אלא למחנה הפוליטי שמתנגד לחלוקת הארץ, מבלי להציג אלטרנטיבה אמיתית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לפי הכתבה, "שוברים שתיקה" יכול להיות גם לא אמין בגלל האפקט השולי שלו.

  מה שמשנה היא העובדה שהוא לא אפקטיבי.
  ואלה בדיוק שאלות שהשמאל לא כל כך טורח לשאול-
  אם יתברר שהאפקטיביות של הארגון ביחס למטרותיו היא משנית אבל הימין השתמש בו היטב למטרותיו שלו ובאפקטיביות גבוהה – מה לעזאזל המסקנה?

 2. דליה :

  אין קשר בין אפקט שולי לבין אמינות אי אפשר לומר שארגון לא אמין בגלל אפקט שולי שלו. אמינות יכולה להתקיים ללא קשר לאפקט.
  המסקנה לגבי הימין הקיצוני בייחוד מבית מדרש הבית היהודי היא שהימין יודע להסית, לעשות דה לגיטימציה לארגון הגון ולהשתמש בכלים פרלמנטריים כדי להפוך את מדינת ישראל ממדינה דמוקרטית למדינה יהודית דתית ולא דמוקרטית. כאשר משתמשים בסנסציה ובהסתה ופועלים על הרגשות הנמוכים ביותר של האדם, האפקטיביות גדולה יותר לצערנו. וזה מה שעושה הימין באפקטיביות רבה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כשהאפקט שולי - אמינות/אי אמינות לא מעניינת.

  הגיע הזמן שיבינו את זה בשמאל.
  כשלונות מתמשכים ומצטברים מחייבים חשבון נפש.
  הטיעון: אמנם נכשלתי אבל אני אמין – לא רלבנטי.

  הטיעון: הצד השני נבזי – לא רלבנטי.
  הנחת המוצא היא שהוא נבזי.

 4. דליה :

  זו בדיוק הבעיה. הימין מרשה לעצמו להיות נבזי, מפר חוק, אלים, לא דמוקרטי כדי להיות רלבנטי. השמאל פועל באופן אתי, מוסרי ולפי כללי מינהל תקין. הוא שומר חוק ואמין. האם חבויה פה הצעה לשמאל להיות נבזי במטרה להיות רלבנטי?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא חבוי שום דבר

  לא חבוי שום דבר.
  לא צריך להיות נבזי.
  מספיק להיות חכם, אחראי, נחוש, סולידרי(!).

  בסעיף החכמה צריך לחשוב גם על הבעיתיות של המגזר השלישי.
  דני גוטווין כבר כתב על זה מכל כיוון אפשרי.

 6. דליה :

  תגובה 5 דורשת הסבר, הבהרה, פירוט,

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  1. מגיב 5 כבר סיים את לימודיו.
  2. מגיב 5 מניח שהחומרים הרלבנטיים מצויים באתר זה.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאחרונה הרבינו – כאן בעבודה שחורה – לדון במשמעות הפוליטית של המגזר השלישי.
  http://www.blacklabor.org/?p=19569

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.