חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – ח"כ איתן כבל יכול היה להשיג יותר

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 16.12.15 2:14

ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל הגיעה פנייה ובה מידע המשנה את תמונת מתווה הגז. הוא העדיף להתעלם ממידע חשוב זה. הרבה נכתב על האימפוטנציה של המחנה הציוני. הדיון האחרון בועדת הכלכלה נתן לנו דוגמה מצוינת לכך

מאת: אמנון פורטוגלי

איתן כבל הוא איש פוליטי. יתכן שהוא מבין מה זה כח פוליטי, אבל אתמול הוא הראה לנו שהוא אינו יודע איך להשתמש בכח פוליטי.

הוא ניהל את ישיבות ועדת הכלכלה בנושא סעיף 52 בצורה מעולה, אבל ברגע האמת כשל. הוא איבד הזדמנות פז לעצור את הפעילות הכוחנית ואת השימוש השקרי של נתניהו בסעיף 52 לאישור את מתווה הגז, ולהראות שהוא, איתן כבל, לא רק פוליטיקאי אלא גם בעל יכולות מנהיגות.

לפני ישיבת ועדת הכלכלה שהתכנסה לסכם את המלצותיה בנושא סעיף 52, שלחתי לו ולחברי ועדת הכלכלה את המייל הבא:

"שלום לחברי ועדת הכלכלה

ממידע שהתקבל בימים האחרונים, מסתבר שתאגידי הגז הטעו / הונו את צות קנדל שכתב את מתווה הגז, שהוסתר מהם מידע יסודי, קריטי, שאבן הראשה של מתווה הגז אין לה בסיס, ושאפשר לפתח את לויתן בתוכנית קטנה בלי ייצוא למצרים.

התוכנית המצומצמת לפיתוח לוויתן ממוטטת סופית את הנימוק המדיני שמאפשר את השימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים.  כעת צריך לעצור, לחשוב ולבנות מתווה חדש למשק האנרגיה הישראלי.

לאור מידע זה אני מציע שועדת הכלכלה תדחה את הדיונים על סעיף 52, תזמן את אנשי צוות קנדל שכבר הופיעו בועדה ואת נציגי דלק קידוחים ונובל אנרג'י לברר את הנושא. ועד אז לא תחליט ולא תכתוב המלצות לשר הכלכלה."

למייל צורפו הקישורים למאמרים בנושא לווייתן קטן:

הטעיית יצוא הגז הגדולה

התכנית הסודית: "לווייתן קטן"

שותפויות הגז בוחנות פיתוח מצומצם של מאגר לווייתן

שותפויות לווייתן עובדות על תכנית חלופית לפיתוח המאגר

איתן כבל, מסיבות השמורות אצלו, החליט להתעלם מהמידע המוצק הזה, והמשיך כאילו לא קרה דבר. כאילו לא התברר שתאגידי הגז הטעו את צוות קנדל שכתב את מתווה הגז, כאילו לא הוסתר חלק יסודי, קריטי, ממצב העולם שאדריכלי המתווה ראו כאשר התחילו את התהליך לבנית מתווה הגז, כאילו לא התברר שאבן הראשה של מתווה הגז אין לה בסיס, ושאפשר לפתח את לווייתן בלי ייצוא למצרים.

בידיו של איתן כבל היה כח פוליטי עצום והוא לא השתמש בו. למיטב ידיעתי אין כל חוק הוראה שמגבילים את יו"ר ועדת הכלכלה בסד זמנים שבתוכו עליו לתת את המלצות הועדה, שבלעדיהן אי אפשר לקדם את המתווה. במילים אחרות, בכוחו של איתן כבל היה לדחות בשנה ויותר, אם רק ירצה, את ישום מתווה הגז. במהלך הזמן הזה יכול היה לזמן את תשובה ואת אנשי נובל לשימוע כמה פעמים שהיה חפץ. לזמן את ביבי לשימוע עוד עשר פעמים אם כך היה מחליט. לערוך דיונים עם כל הגורמים הרלוונטיים ועוד ועוד, ולהביא לשינויים מהותיים במתווה הגז אם לא לבטלו כליל.

הבחירה של כבל מעניינת, לדעתי מוטעית, גם מבחינה פוליטית שכן יציאה למאבק כזה היתה מציבה אותו באור הזרקורים במשך שנה ויותר. אבל הוא בחר להמשיך בעסקים כרגיל והחמיץ את עולמו.

הבעייה חמורה עוד יותר, שכן כבל בפעילותו זו, במחדל זה, מייצג נאמנה את המחנה הציוני. חבורה של אנשים מעין פוליטיקאים, אשר נראה כי רובם, ובעיקר מנהיגם הנוכחי, אינם כשירים לנהל את המאבקים הגדולים על עתיד המדינה. נראה שמרביתם גם אינם מעוניינים להיאבק על מאום ומשאירים את המדינה טרף לכוחות הלאומניים-משיחיים מימין.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.