ישראל \ סין – לא לייבוא עובדי בניין מסין לישראל בתנאי כבילה

עצומה בין-לאומית משותפת של ארגוני עובדים וארגוני זכויות אדם קוראת לממשלה לעצור עסקת יבוא של 20 אלף עובדים מסין הצפויים לעבוד בתנאי ניצול

מאת רביב נאוֶה

מספר ארגוני זכויות אדם ועובדים ואיגודים מקצועיים בישראל ובהונג קונג הודיעו על יוזמה יחודית של שיתוף פעולה שבמרכזה קריאה לעצור עסקה בין ממשלות סין וישראל לייבוא 20 אלף עובדי בניין בתנאי כבילה וניצול לישראל. בין הארגונים הישראלים: ארגון העובדים "מען", קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח.

במסגרת זו החלה החתמת עצומה של פעילים איגוד מקצועיים ותומכי זכויות עובדים בכל העולם במסגרת אתר לייבורסטארט

כל חותמ\ת שולח אוטומטית מיילים לשר האוצר משה כחלון, למנהל המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים בישראל, לשגרירות סין בישראל ולנשיאות הרפובליקה העממית של סין. עד כה חתמו כבר למעלה מ-5000 איש.

הנוסח העברי של העצומה:

הצטרפו לארגוני עובדים וזכויות אדם בישראל ובהונג קונג הקוראים לעצור עסקה של ממשלות ישראל וסין שבמסגרתה יועמדו עובדים סינים שיעבדו בישראל במצב נחות ותנאי העסקה פוגעניים.
העסקה בין ישראל וסין כוללת היתרים לייבוא של 20 אלף עובדים סינים על ידי סוכניות פרטיות. עובדים אלו ידרשו לשלם סכומי עתק תמורת ההיתר להגיע לעבוד בישראל. סכומים אלו מושגים באמצעות הלוואות דבר שהופך את העובדים שמגיעים בהסדר לפגיעים ונתונים לניצול ולהפרה של זכויותיהם כעובדים. ישנו קושי גדול למנוע את הפגיעה בחוקי העבודה בתנאים כאלו.
הקריאה לעצור את העסקה הישראלית – סינית עולה כעת לאור החלטה של ממשלת ישראל מה-20 בספטמבר 2015 שאפשרה ייבוא של של עובדים מסין לסין בלי להתנות את התהליך בהסכם בילטראלי בין שתי המדינות – הסכם שעליו מפקח ארגון ההגירה הבינלאומי IOM. ישראל היא צד למספר הסכמים בילטראליים שמבטיחים את זכויות מהגרי העבודה ומגנים עליהם מפני ניצול על ידי סוכנויות פרטיות לגיוס עובדים. במקרה זה לא נחתם הסכם כזה.
לפי מידע שנאסף בעבר כל עובד מסין שמקבל היתר לפי הסדרים בהם אין הסכם בילטראלי צפוי לשלם לסוכנויות הגיוס סכום שיכול להגיע ל-30 אלף דולר כתנאי לקבלת ההיתר. סכום זה שנקרא "קפאלה" הופך את העובד לתלוי לחלוטין במעסיקו למשך כשלוש שנים של עבודתו בישראל. זה מונע ממנו מכל אפשרות ליזום התאגדות באיגוד מקצועי ולמעשה פוגע בתחרות החופשית בין עובדים מהגרים ומקומיים.
תומכי זכויות עובדים וזכויות אדם קוראים לממשלת ישראל לפעול לקידום יצירת מקומות עבודה לעובדים מקומיים ולאפשר גיוס של מהגרי עבודה רק מארצות שיש לישראל הסכם בילטראלי עימן.

לחתימה על העצומה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply