חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מנהיגי השמאל הציוני חייבים ללכת הביתה

נושאים דעות, פוליטי ב 9.12.15 0:52

מרצ והמחנה הציוני אינן מציבות כל אלטרנטיבה לבוחר הישראלי. הן גם לא יוכלו להציג כזו תחת ההנהגות הנוכחיות

מאת ק. טוכולסקי

ביום חמישי שעבר פורסם סקר שהוא לדעתי הראשון שמנתח מאז הבחירות למה היו הישראלים מצביעים. עושה רושם שמה שניתן לקרוא באתר מכובד זה בכלל ובטורים שלי בו בפרט, לא ממש עושה רושם על הציבור הישראלי. הליכוד הבית היהודי וש"ס מתחזקות כל אחת במנדט, ישראל ביתנו מתחזקת בשני מנדטים, יש עתיד עולה ל-15. הרשימה המשותפת יהדות התורה ומרצ נשארות באותו מספר מנדטים ואילו כולנו מאבדת מחצית מכוחה והמחנה הציוני מאבדת 4 מנדטים. הימין מתחזק בעיקר המפלגות שמרכיבות את הממשלה אבל גם מפלגות הימין (ישראל ביתנו ויש עתיד) שלא חברות בקואליציה. למרבית האירוניה דווקא המפלגה היחידה שחברה בגוש הימין-חרדים-מרכז ימין-דתיים שכן הצליחה להשיג הישגים למען הציבור הרחב, יהדות התורה (הגדלת קצבאות הילדים והארכת תקופת מימון טיפולי שינים לילדים) אינה מתחזקת. הציבור כנראה רוצה שייסרוהו בשוטים ועקרבים גם יחד. פערים מתרחבים, אין ביטחון ברחובות, הממשלה כושלת בכל תחום מיחסי חוץ ועד ניהול יום יומי של המדינה ובכל זאת היא מתחזקת.

למען האמת, כשאני מסתכל על מי שמתיימרים להיות אלטרנטיבה אני בהחלט מבין למה. יש לנו את העלאק אלטרנטיבה בתוך הימין, לפיד וליברמן שמצליחים ללקט מנדטים מכחלון והמחנה הציוני כי הם לא מנסים להראות כמו ביבי רק יותר אלא מתקיפים את הממשלה השכם וערב ונהנים מגיבוי תקשורתי לכך. כחלון הוא היחיד בממשלה שמאבד כוח וזה נובע משילוב אינטרסים מסוכן. קל מאוד להתקיף את כחלון, כפי שהיה קל לפניו להתקיף את לפיד האבא והבן, את הגמלאים והמרכז, את רפאל איתן, את יגאל ידין. קל מאוד להתקיף את מי שבמרכז והיה כוכב הבחירות על הבטחות שלא קיים ועל פשרות שעשה. זה קל ונוח גם לימין שהביקורת שיש בתקשורת וברשתות החברתיות היא על השקרים של כחלון בבחירות ולא על ביבי ששיקר לא פחות. בימין יודעים שמפלגת המרכז התורנית יכולה להתמוסס ולא אכפת להם. תמיד אפשר יהיה להחליף את כחלון בליברמן או לפיד או להריץ את גדעון סער בראש מפלגת לוויין חדשה (אנחנו/שלנו).

באופוזיציה המהותית יש בעיה ולא סתם מרצ שתמיד מצליחה להתרומם אחרי בחירות לא מצליחה והמחנה הציוני מאבדת 4 מנדטים. המפלגות האלה לא מציעות שום אלטרנטיבה. בשבוע שעבר פרסמו לפחות שני חברי כנסת מהמחנה הציוני תכניות מדיניות. א. מי שאל אותם בכלל מה הם חושבים וב. מה פתאום במפלגה חברי כנסת בודדים מציגים תכניות?!? המחנה הציוני הפך לקדימה של ציפי לבני. גוף ענק שכולל בתוכו יותר ממפלגה מהותית אחת שלא מתפקד. הרצוג עושה הכול כדי שנחשוב שהוא ביבי חוץ מלצבוע את השער בסגול. רק שלמה לבחור בו אם הוא חיקוי ולא מציע אלטרנטיבה? ציפי לבני שכוחה האלקטורלי עמד ב-2009 על 29 חברי כנסת, ירד ב-2013 ל-6 חברי כנסת, עמד בסקרים של סוף 2014 על 4 חברי כנסת עדיין משוכנעת משום מה שהיא האורקל של המרכז. שניהם חייבים ללכת. אם תוצאת הבחירות לא העידה על כישלונם, אז הסקרים היום מראים כמה עמוק וצורב הוא היה. תחת כהונתה של ממשלה איומה ונוראה שדשה את בשר הציבור הם מצליחים לאבד כוח. זה קורה כי הציבור יהיה מוכן לשקול אלטרנטיבה, אולי הציבור אפילו מעוניין באלטרנטיבה, אבל המחנ"צ של הרצוג ולבני לא מהווה אלטרנטיבה. הרצוג יכול לבסס את כוחו במנגנון המפלגה, זה לא ישנה את העובדה שהמפלגה הזו נשארת תחתיו מפלגה לא רלבנטית.

אותה הבעיה קיימת במרצ. מפלגה שמקבלת תמיד פחות מנדטים ממה שהראו הסקרים בתחילת המרוץ. מי זוכר היום שקצת אחרי הבחירות של 2013 מרצ עמדה על 10 עד 12 מנדטים בסקרים. בבחירות האחרונות מרצ זחלה לכנסת בהיסטריה בקמפיין די דומה לקמפיין האוטובוסים מלאים בערבים של ביבי. גם זהבה גלאון זעקה תצילו אותנו לציבור ואיכשהו המפלגה עברה את אחוז החסימה. אבל מרצ ממשיכה להתנהל כמו בכנסת הקודמת. מה לעשות עבודה פרלמנטרית טובה באופוזיציה והמון לייקים בפייסבוק הם לא תחליף למנהיגות והצבת אלטרנטיבה. גם זהבה גלאון כמו הרצוג משקיעה המון בהגברת שליטתה במנגנון. אבל זה לא יוסיף למרצ ולו קול אחד בקלפי. המחנ"צ יכולים לקטון, מרצ יכולה להעלם.

הבוחר רוצה אלטרנטיבה, הבוחר מצפה ממי שנכשלו לקחת אחריות, רק אם מנהיגי אופוזיציה כושלים ייקחו אחריות, יוכלו יורשיהם לדרוש ממנהיגי קואליציה כושלים לקחת אחריות. ההיאחזות בכיסאות של הרצוג לבני וגלאון, נותנת בסיס להיאחזות בכיסאות של מנהיגי הימין. בכדי לגרום פה לשינוי צריך להציע לבוחר אלטרנטיבה, מהותית לא רק בצבע השיער של המנהיג. מי שכשלו צריכים ללכת הביתה, ולאפשר לאחרים לתפוס את מקומם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. לקסי :

    עצוב

  2. ק. טוכולסקי :

    בהחלט עצוב, כדאי שגם יעורר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.