חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אולפנים לעברית: ציון לשבח לח"כים שמנעו סגירת האולפנים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 18.12.08 6:05

היוזמה של שרת החינוך יולי תמיר לסגור את  האולפנים גרמה  להתנגדות חוצה מפלגות בקרב ח"כים מהימין ומהשמאל. מטה מאבק האולפנים מבקש להודות לח"כ המפלגות השונות שפעלו ומנעו את סגירת האולפנים לעברית

 

מימ"ד

ח"כ מיכאל מלכיאור – יו"ר ועדת החינוך. כינס את ועדת החינוך לדיון בנושא האולפנים, והיה מעורב בדיונים בנושא. מטה המאבק מחמיא לו בכינוי "פרלמנטר אמיתי". ואכן הוא ראוי לכך.

קדימה

 הח"כים מרינה סולודקין , שלמה מולה וזאב אלקין – שהעולים הם בראש דאגותיהם ופעלו לכל אורך הדרך. ח"כ סולודקין שלחה לאחרונה מכתב אל היועץ המשפטי לממשלה, המבקש לבדוק את פעילותה של שרת החינוך בנושא האולפנים לאור ההתנגדות הגורפת של הציבור ונבחריו לסגירתם.

מר"צ

הח"כים חיים אורון, זהבה גלאון, אבשלום וילן ורן כהן – הגיבו ללא היסוס, פנו אל השרה בשאילתות בע"פ ובכתב והשתתפו בדיונים בוועדות החינוך והקליטה בעניין האולפנים,

מפד"ל

ח"כ זבולון אורלב וח"כ אליהו גבאי – פנו אל השרה אינספור פעמים והיו שותפים בחלק מן הדיונים.

ש"ס

ח"כ אברהם מיכאלי – השתתף בדיון הוועדות (חינוך וקליטה) האחרון בנושא ואמר דברים כדרבנות,

ישראל ביתנו

הח"כים רוברט אילטוב, אלכס מילר, יוסף שגל, ליה שמטוב, אריה אלדד ואביגדור ליברמן – פנו אל השרה, השתתפו בוועדות, החתימו עצומה על רקע משבר האולפנים, והגישו הצעת אי אמון בממשלה.

הליכוד

ח"כ גדעון סער – השתתף בדיון הוועדות המשותף, ופנה מספר פעמים בשאילתות אל שרת החינוך בנושא האולפנים,

לכולם אנו מודים ומבקשים להביע את הערכתנו,

מטה מאבק האולפנים

קריאה נוספת:  אתר מאבק האולפנים

 

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

32 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  כל הכבוד על ניהול מאבק משולב -ציבורי ופרלמנטרי – שהניב תוצאות

  זוהי דוגמא מצוינת לכך כי מעורבות האזרחים בהעלאת נושאים חברתיים על סדר יומה של הכנסת ( בניגוד לדעת השר הממונה והממשלה בעצם) יש בכוחה ליצור תהודה ולובי לשינוי החלטות גרועות – עד כדי ביטולן.

  זוהי הוכחה ניצחת ליכולת האזרחים לסיכול עוולות שלטוניות. על אף
  שישנם כה מעט "רגעי תהילה" בחיינו
  הציבוריים ההצלחה הנוכחית מזכירה
  את מהות המאבק של המכבים ביוונים -הרוח מול החומר ( הצורך בהשכלה ומולה חוסר תקציב) שנגמרה בנצחון.
  חג אורים שמח.

 2. דליה :

  לאהרן לוינשטיין
  בל נשגה באשליות. הכיוון הוא סגירה למרות המאבק הציבורי המוצלח. ראהhttp://www.blacklabor.org/?p=5429

 3. לא פופולארי :

  אם משרד החינוך נמצא במצוקת תקציב אז אני בעד שיסגרו את האולפנים לעברית!

  במאבק נגד סגירת האולפנים ובתמיכה במורות האולפנים יש הרבה פופוליזם זול. האמת המרה היא (ואני יודע את זה עמוק מתוך המערכת) שיש מעט מאוד עולים חדשים ולכן על מנת להצדיק את קיום האולפנים עושים עוד ועוד קורסים לעולים ותיקים.

  מה שקורה הוא שבמקום שהעולים יכנסו לחברה הישראלית הם נשארים רק במעגלי העולים בכל החוגים המיותרים הללו.

  אני בטוח ששנה בעולם האמיתי תלמד אותם יותר עברית מאשר שנה של חוגים ביחד עם עולים אחרים.

  כשאני חושב שצריך לצמצם בגנים, בבתי ספר, בשיעורי עזר וכולי… רק בגלל שהאולפנים עשו מאבק מאורגן ומתוקשר – זה מרתיח את דמי

 4. דניאלה :

  אדון לא פופולארי – לא רק שאתה לא פופולארי, אתה גם טועה, מטעה וסתם פופוליסט ! ודמך יכול לרתוח עד מחרתיים…זה ממש לא משנה.
  1.אולפן זה לא "חוג" ולא נופל בחשיבותו מכל מסגרת חינוכית אחרת.
  2. לא שנה ולא שנתיים מלמדות עברית באופן הראוי כפי שעושים באולפנים, ולראייה-עשרות אלפי העולים החיים בקירבנו שאינם דוברים ושולטים בעברית באופן אמיתי, גם אחרי 15 שנה "בעולם האמיתי" (סליחה, מה זה בדיוק? שירותי ניקיון בחברת שמירה?)
  3. מורי האולפנים אכן ניהלו מאבק, ולך כנראה נותר רק "להתרתח", כי אם כל הדברים החשובים שציינת אכן קוצצו, איפה היית אתה? מדוע לא פתחת גם אתה במאבק לטובת "בתי הספר, הגנים ושיעורי העזר" כפי שהזכרת ? אה, שכחתי, הרבה יותר קל "להתרתח" ולגלגל את הקיצוץ אל מישהו אחר. שיפטרו 600 מורים, מה קרה? להם אין ילדים, הם לא סובלים ממערכת החינוך העלובה, מה פתאום?
  4. מה זו האמירה הזו "אין כמעט עולים" ? ב-2008 היו 19,000 עולים, ומספר המורים הוא בהתאם. קודם תבדוק לפני שאתה מצהיר.
  5. אם מישהו חושב שמערכת החינוך תיוושע מכמה המיליונים העלובים שהם תקציב האולפנים, הוא או תמים במקרה הטוב, או ה\אדיוט גמור. זה לא מזיז אפילו לקצה של תקציב בתי הספר.
  6.מה לעשות, אתה באמת לא פופולארי, וזה בגדר אנדרסטייטמנט.
  אולי אם תעשה משהו חיובי במקום , זה ישתנה.

 5. ללא פופולרי :

  עד לפני 3 שנים עבדתי (כחמש שנים) עם נוער עולה מאתיופיה בשתי שכונות בירושלים. בתלפיות רוב העולים היו ממבצע שלמה ומיעוטם ממבצע משה, בנווה יעקב הרוב היו עולים חדשים ממש. לגבי שתי הקבוצות, רמת השליטה בעברית אצל דור המבוגרים היתה נמוכה מאוד. אני לא יודע מי מהם עבר אולפן ובאיזו רמה אבל דבר בטוח – הזמן והחשיפה לסביבה בוודאי לא מספיקים כשלעצמם. זהו קשקוש מוחלט.

  התרשמתי שהבעיה חמורה יותר אצל גברים מאצל נשים וכמובן מחמירה ככל שגיל העולה מבוגר יותר. העובדה שהאישה הופכת ל"שרת החוץ" של המשפחה בגלל נושא השפה בעצמה מייצרת בעיות (כולל במקרים קיצוניים אלימות במשפחה) בקהילה שבה באופן מסורתי האישה היתה "שרת הפנים".

  טענה של מצדדי ההפרטה היא שהאולפנים פשוט לא טובים:

  "אחת הטענות המועלות על ידי משרד הקליטה (ובמידה מסוימת גם על ידי בכירי משרד החינוך), כדי להצדיק את הפרטת האולפנים, היא שמחקרים שנעשו בשנים האחרונות, מלמדים שלעולים שלמדו באולפן יש רמת שליטה נמוכה בעברית, והם ממעטים להשתמש בה ביום-יום. במשרד הקליטה מוסיפם כי "כ-50% מהעולים לא ניגשים ללימודי האולפן או לא מסיימים אותם". לפי נתונים נוספים, שפורסמו לאחרונה ב"הארץ", רוב העולים המסיימים את לימודיהם באולפן מדברים עברית ברמה נמוכה או בינונית."

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=940899&contrassID=2&subContrassID=2&sbSubContrassID=0

  עם הטענה הזו צריכים מורי האולפנים להתמודד

  (א) אם ההוראה יעילה וטובה – להביא ממצאים כמותיים הסותרים את טענות המחקרים המוזכרים בכתבה (לא מספיקים מכתבי תודה של עולים שהצליחו תודות לאולפן – עם זה לא הולכים למשרד האוצר)

  (ב) אם הטענה אכן נכונה – להודות שזה נכון אבל להסביר כיצד בדומה לגופים ציבוריים רבים – "ייבוש" תקציבי ע"י המדינה הופך שירות טוב לבינוני וגרוע, עד שקל מאוד למכור לציבור את הפרטתו כפיתרון
  (נסיונות האוצר להפריט את דואר ישראל, טיפת חלב, אחיות בתי ספר וכו')

  מטה מאבק האולפנים ניהל עד היום מאבק מופלא – תרבותי וצנוע ובמיוחד – מנצל את כלי ההגעה אל הפוליטיקאים. זמן בחירות הוא זמן טוב להתחיל להשיג עוד התחייבויות, מאלו שעוד ניתן להאמין בהם.

  איתי

 6. ושכחתי משהו :

  דוגמה מאלפת ללוגיקה של דיון ציבורי בנימוק להפרטה:

  "במשרד הקליטה מוסיפם כי “כ-50% מהעולים לא ניגשים ללימודי האולפן או לא מסיימים אותם”.

  אפשר להחיל זאת גם על תחומים נוספים למשל:

  "במשרד החינוך מוסיפים כי “כ-50% מהתלמידים לא ניגשים לבגרות האולפן או ניגשים ולא זכאים”

  "במשרד הבריאות מוסיפים כי “כ-50% מהחולים לא מגיעים לרופא או לא קונים תרופות שנרשמו להם”.

  "במשרד התמ"ת מוסיפים כי “כ-50% מהעובדים לא מתלוננים בפני המשרד כשהמעסיק מפר את זכויותיהם”.

  אז הבה ונפריטה…

 7. דליה :

  ללא פופלארי
  סגירת האולפנים אינה נובעת ממצוקה תקציבית במשרד החינוך. אתה מגיב מתוך הנחה שלמשרד החינוך יש תקציב והוא מעדיף להקצותו לחינוך הפורמאלי בגנים ובביה"ס. אם המציאות הייתה כזאת, אפשר היה להסכים אתך. אך הראייה הזאת אינה נכונה. יש פה עניין של מדיניות. האם לממשלה אחריות על גילאים 18 ומעלה ובהם עולים חדשים, או שהיא מסירה את האחריות מגילאים אלה ומעבירה את פעילותם אל השוק החופשי?
  הממשלה בחרה באופציה השנייה. ואין נובע מבחירה זו, שתקציבי האולפנים שהתפנו יועברו לחינוך הפורמאלי. לא. גם בתחום גילאי 3 – 18 שהממשלה כן לוקחת עליו אחריות, מדיניות התקציב היא מצמצמת. מי ששולט באמת בחינוך הוא האוצר ולא משרד החינוך. משרד האוצר מפעיל שיטות תקציב כאלה על החינוך שמגמתם היא "יעילות" שמשמעותה לשלם כמה שפחות גם במערכת הפורמאלית מגיל 3 עד 18. פקידי האוצר מסתכלים על החינוך דרך החור של הגרוש. הראייה היא לא פדגוגית אלא מזווית הראייה הכספית. כך שאפילו אם האולפנים ייעלמו, לא יבוא מזור למערכת החינוך. ומצד אחר, התופעה הייחודית של האולפנים, ששמעה הגיע למרחוק בעולם הרחב, לא תתקיים יותר – וחבל.

 8. הליבה לא רק לפי גיל אלא גם לפי מעמד :

  חייבים להיות כנים – דווקא בטיעון שתקציבים שייחסכו מהאולפנים ילכו ל"תחום הליבה" יש לפחות מידה של אמת, ולא ניתן לטעון שכל גרוש שייחסך יחזור לקופת האוצר (ומשם להטבות לבעלי ההון).

  הרי פורסם כבר הקשר בין זריקת האולפנים וגופים נוספים לביצת ההפרטה ובין העלאת שכר המורים באופק חדש (זה נאמר במספרים גם בכתבה המצוטטת למעלה).

  במלים פשוטות: יולי תמיר רצתה לתת למורים יותר ממה שהאוצר היה מוכן לתת והיתה מוכנה לחתוך לשם כך באגפי משרדה.

  אילו לא היתה מוכנה לכך, רפורמת אופק חדש, שגם כך אינה נותנת למורים משכורות ראויות באמת (אך משפרת מאוד את מצב המורים הצעירים) היתה אפילו עוד יותר עלובה, וגם אז לציבור היו טענות כלפיה, אפילו קשות יותר.

  אף שר לא היה יכול לצאת מזה נקי, אלא אם היה פועל תחת ראש ממשלה סוציאל-דמוקרט (מה שלא יקרה פה בקרוב).

  ומצד שני – המקום בו בחרו לקצץ הוא בדיוק החוליה החלשה בחברה, המקום שיש לו הכי פחות לובי פוליטי וציבורי (ראו לשם השוואה את הצלחת הלובי של בנות השירות הלאומי, גם שם ביקשה תמיר לקצץ).

  משרד החינוך מוריד מ"הליבה" את מי שמעל גיל 18? מה פתאום

  זה הרי לא כולל את התלמידים באוניברסיטאות ובמכללות.

  ההתנערות היא מהשכבות החלשות, וביניהן עולים וגם וותיקים שלא השלימו בגרות בנערותם.

  אכן מדינת רווחה למופת מבית יולי תמיר, שהרוויחה בצדק את אי-הכללתה ברשימת מומלצי יסו"ד לפרימריס.

  איתי

 9. דניאלה :

  לאיתי,

  1. ואפשר גם :"ממשרד הבריאות מוסיפים ש25% מן החולים המטופלים נפטרים…." וכן הלאה.

  2. בנושא הישגי האולפנים :
  א. בדו"ח וועדת הבדיקה האחרונה שמונתה לבדיקת תהליכי ההוראה באולפנים, בראשות פרופ' ישעיהו תדמור המכובד לכל הדיעות, נכתב במפורש : "..צוותי ההוראה באולפנים מבצעים עבודה טובה מאוד בתנאים קשים". הדו"ח אינו מפורסם ברשת, אך נמצא בידי. הוועדה הנ"ל סיירה באולפנים, בדקה מאות מסמכים, תכניות וחומרי לימוד, ומסקנתה העיקרית היתה שאם רוצים להעלות את לימודי האולפן כיתה, יש להשקיע בכך תקציבים. פשוט. המסקנות נמסרו לוועדת העלייה והקליטה בכנסת (http://www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/alia/2008-01-07-01.rtf ). מסתבר, שהמלצות לגבי האולפנים שהתגבשו במשך השנים פשוט אינן מבוצעות. ומה, בתגובה, עשה משרד החינוך ? החליט לסגור…כן, פתרון מצויין.
  ב. רצוי גם להזכיר פה, שמורי האולפנים מבצעים את עבודתם באפס סיוע : באולפנים אין עובדים סוציאלים, פסיכולוגים, מורים להוראה מתקנת, מרכזי למידה וכו'. יש רק מורה וכיתה. שסובלים מאיום מתמיד. ואם למרות הכל, הם עושים עבודה טובה, אני מצדיעה להם. תראו מה קורה בבתי ספר.
  ג. מורי האולפנים, כמגזר, הם המורים בעלי הפרופיל ההשכלתי הגבוה ביותר במשרד החינוך.
  ד. סל הקליטה לעולים קוצץ אינספור פעמים מאז תחילת שנות ה90. התוצאה העגומה היא, שעולים רבים אינם מגיעים כלל לאולפן אלא מחפשים עבודה מיידית, ורבים מאלו שלומדים אף עובדים במקביל, דבר המשפיע כמובן על יכולתם להשקיע בלימודי השפה כיאות. התוצאות בהתאם.
  ומשרד החינוך , מה איתו?
  שימו לב לדברי יו"ר ועדת הקליטה בכנסת, נודלמן, ב3.11.08 :

  היו"ר מיכאל נודלמן:

  הייתה הפגנה מול משרד החינוך. ביקשנו שינויים בלימודי העברית והם עשו הפגנה. אמרו: אתם רוצים שינויים, אז אנחנו לא רוצים אולפנים. זה אומר על הרמה של משרד החינוך.

  נו, מה נגיד ומה נאמר ? לא צריך הרבה עברית כדי להבין מה זה משרד החינוך…

 10. דניאלה :

  אה, ונזכרתי במשהו- הדברים שכתב הלא פופולארי מזכירים באופן תמוה דברים שאמר אחד מהעוזרים הבכירים בלשכת משרד החינוך. מעניין…

 11. תהילה :

  "אני בטוח ששנה בעולם האמיתי תלמד אותם יותר עברית מאשר שנה של חוגים ביחד עם עולים אחרים" וכי מה אתה חושב,שאנחנו מורי האולפנים, סוגרים בחדרים חתומים את העולים?אין להם חיים ? אין להם ילדים במערכות החינוך ? הבריאות? הם אינם משלמים מיסים ? מדוע שלא יקבלו את המינימום שכל מהגר בעולם המערבי מקבל ? האלטרנטיבה שאתה מעמיד בפני העולה היא הרחוב ולא האולפן… נו….. נו…… מרתיח את דמך צימצומים וחסכון על גב התלמידים ?האבק בהם,בצמצומים,אל תקנה את התעמולה,שטוענת, או העשרה או אולפנים.לא כך היא.האמת שבעבר בשנות החמישים כך היה, רק אקדמאים זכו לאולפן,אנשי הצוורון הכחול ואחרים לא נמצאו ראויים ללימודי השפה.רוצה לחזור למעברה ?

 12. כהן :

  כשתראו מה קורה בבתי ספר תבינו שהבעיות שלכם בלוקסוס של האולפנים מינוריות
  אתם לא מתמודדים עם בעיות משמעת ,הורים ,עמידה בזמנים לבגרות
  מלמדים עברית וזהו.
  בואו תצטרפו לבית הספר ותתרמו שם ,למה לקיים שתי מערכות נפרדות אולפנים ואגף אחראי עליו , מזכירות מנהלות- אין צורך השרה צודקת . אני מדבר כמורה אך גם כאב לילדים . עולים שיגיעו יהיו כמה מורים שילמדו אותם ,ושאר המורים תתגייסו לעבודה אמיתית. אתם לא תפגעו . פתאום אכפת לכם מי המנהל שלכם ? מה קרה
  די פחות דיבורים ויותר עבודה…

 13. דניאלה :

  כהן היקר,
  את המזכירות והמנהלות אתה יכול לקחת. את האולפנים להשאיר. אם המורים סובלים בבתי הספר בגלל תפקודו העלוב של משרד החינוך אז צריך להרוס גם את האולפנים? ממש חשיבה חינוכית של "אב לילדים"…נו, באמת.

 14. חניתה-מורה באולפן :

  לשני ה"גברים" שב"תגובות"

  לא מפתיעה העובדה ששני הגברים המגיבים "כהן" ו"לא פופולארי"
  (סליחה, איתי, אני מקווה שאתה רואה בעין יפה את צירופך אלינו), מדברים על התייעלות והקצאת משאבים. זה נשמע כל-כך מקצועי וכלכלי לעומת הטיעונים הלא ראציונליים והנשיים שלנו. ובכן, רמת הלוגיקה בטיעון ה"לא פופולרי"
  האומר שאם אין תקציב צריך לסגור את האולפנים היא בערך כמו הקשר בין אם אין תקציב צריך להפסיק ללמד מתימטיקה. אתה בעל ההגיון הצרוף, האיש שמדבר עמוק-עמוק מגרון המערכת, האמון על קשרים שבין סיבה לתוצאה בוודאי יודע שבעולם הקפיטליסטי לא חוזר לא משקיעים במיזם כושל שבכל רבעון מודיע על ירידה נוספת ברווחים. כי המנהלים מחוייבים למשקיעים-אנחנו אזרחי ישראל ומשלמי המסים- ועל אחת כמה וכמה כאשר יש קו מגמה שלילי. חוק נוסף בקפיטליזם הוא החובה לצמצם נזקים. כלומר, יפה שעה אחת קודם. אז בואו נחליט שמהיום משרד החינוך מפסיק ללמד מתימטיקה בשל הכישלון המתמשך בנושא. לא מזרימים משאבים מחברות מצליחות כדי לממן כישלונות בחברה שלא מצליחה להראות רווחים במשך שנים.

  אני בטוחה שתאהב את ההסבר השכלתני שהבאתי לפניך ושמיד תטפס מעומק גרון המערכת ותתחיל ליישם.
  וכשתגיע אל השפה תציץ בעולם האמיתי, אולי תראה שם שמש ותשמע ציוץ ציפורים ואולי השמים יהיו קודרים ואי"ה ירד גם קצת גשם, ובכל מקרה- תדע לך שממש באותו עולם שנמצא מחוץ לשפת המערכת, לומדים אלפי עולים חדשים לדבר, לכתוב, לקרוא ולהאזין -הכל בעברית. ביניהם תמצא רופאים, מדענים, עולים מאתיופיה שצריכים ללמוד מחדש איך לחיות בעולם האמיתי שלנו, ושכנראה לא הכירו שם את הרשעות וצרות האופק של האופק החדש שמציירים לנו בכל פעם מחדש, תמצא מורים מצויינים למתימטיקה שאם נמשיך לשיטתך לעולם לא יוכלו להגיע למערכת החינוך כדי סוף-סוף להעלות את רמת הידיעות של תלמידי ישראל. אתה השתול בעומק המערכת ומדבר מגרונה, בעל התפיסה האפיזודית של המציאות, לא יכול למצוא קשרים בין פרטים באותו מרחב: אתה לא מבין שילד שהוריו לא יודעים את השפה, לא יזכה לרמת חיים נאותה כי הם לא יוכלו לעסוק במקצועם בשל העדר שפה.

  ולסיום הפרק הזה- למה שלא תיסע לסין, ותתחיל לחיות שם בעולם האמיתי ותחזור כעבור 5 חודשים ותספר לנו איך הרגשת, למה שלא תיקח לאותה הרפתקה את אישתך והילדים כדי שיהיה לך גם עם מי לדבר. נראה אתכם מסתדרים שם בעולם האמיתי.

  ולכהן שמאז חורבן הבית נאלץ לעבוד לפרנסתו ושמטיף למורות העצלות "יאללה לעבודה": אתה המורה בישראל שכנראה אחראי להישגי תלמידיו, של נעליך!
  מדוע אינך מעז לפנות למרצים באוניברסיטה ושולח אותם שיעמדו בגבורה מול חפצים שמושלכים אליהם מידי תלמידיהם, אתה צודק, אם בוש, נשיא המעצמה הגדולה בעולם, יכול להיחלץ בעזרת הרפלקסים הבריאים שלו, מדוע שלא כל אדם בכל גיל יוטל אל המערכה של שדה הקרב של החינוך בישראל.
  למה לקיים מערכות נפרדות, ילך הילד בגן והסטודנט באוניברסיטה וילמדו שניהם עם תלמיד התיכון, החוקר במעבדה ותלמיד בית הספר היסודי. נקיים מערכת אחת פתוחה, דמוקרטית ופלורליסטית ובא לציון גואל, וגר זאב עם כבש ובבניין בית המקדש תנוחם ותשוב אתה ותתגייס לעבודה האמיתית- עבודה לשם שמים.

 15. רונית מורה בתיכון :

  לא קשור לגברים ונשים
  אתם /אתן חיים העולם אחר שם באולפנים ואני חושבת שאכן כדאי לעשות רפורמה
  אין מה לעשות אין תקציבים אז תתחברו למוסדות אחרים תחסכו במנגנון המנופח
  אצלינו מקצצים בשעות לימוד ומעבר
  אז הגיע הזמן שגם במסגרות נוספות
  מה הדיבורים הלא מנומסים האלה
  אתם לא מקשיבים בכלל למישהו שדעתו שונה מדעתכם באולפני העברית
  אם זו השפה שאתם מלמדים את העולים
  עדיף שלא ילמדו אצלכם
  ממש חבל לראות מה קורה פה
  איפה הסובלנות???????????.
  מאחלת בהצלחה ותתחילו להתכונן לעבודה רצינית
  זה לא דומה לנעשה אצלכם באולפן
  ואין סיבה להפרדה -מסכימה
  אך מבינה את ההתמרמרות
  אך לא מסכימה לדרך שלכם שכל מילה שלא בכיוון המתאים לכם באולפנים מקבלת …לא אחזור מה

 16. מורה באולפן :

  לרונית מורה בתיכון,
  לידיעתך מערכת האולפנים עברה אינספור קיצוצים ופיטורים בשנים האחרונות.
  מספר המורים המלמדים כיום נאמד בכמה מאות,( כ 400 ), האם על זה יקום דבר בישראל ? האם חיסול האולפנים יציל את מע' החינוך הקורסת ? האם לדעתך עולה שמגיע לארץ אינו זכאי ללמוד את השפה ? מה הקנאה הזאת ? צרות העין הזאת ?
  האם מורות האולפנים אינן צריכות לפרנס משפחה ?
  הפרטה היא רעה חולה, היום האולפנים על הכוונת ומחר הגנים ובתי הספר יהיו על הכוונת, האינטרסים שלנו צריכים להיות משותפים – לא להפרטה !

 17. מזכיר משהו :

  אלוהים ישמור, נראה לי שהתגובות השליליות האלה דומות בסגנון, בתוכן וברמה לתגובות "מטעם" בפורומים של מורים, מצד תומכי אופק חדש. שלא נדע-הם גם פה? ואיזו עברית קלוקלת.

 18. למורת האולפן :

  כן ,בהחלט רצוי שתהייה הפרטה
  אומרת לך אחת שראתה את שני הצדדים
  המערכת כפי שהיא לא עומדת במוטל עליה
  ולכן רצוי שנחלק אותה
  כל המנגנון המנופח של מפקחים ,ומנהלים וסגנים ורכזים -מיותר .
  המיקוד צריך להיות בשיפור ההוראה ו התמקדות בצרכים מיוחדים
  וגם עולים זה צורך מיוחד ,ואין צורך שהוא יהיה במתכונת הזו
  ההפך נצלו את זה וצאו החוצה . איפה אתם? בחוץ תרוויחו יותר וגם תלמידכם ירוויחו מבחינות אחרות.
  אומרת מכל הלב -אל תכעסו .

 19. בשם דליה :

  דליה

  הנה 3 קישורים להוכחת דברי על ליבה ומעטפת ועל גילאים 3 – 18:

  http://www.blacklabor.org/?p=2467 מכתבה של מאירסון מציין את הגילאים 3 – 18 שמשרד החינוך מתמקד בהם

  http://www.blacklabor.org/?p=2348 שרת החינוך מעבירה את האולפנים למשרד הקליטה כי הם לא ליבה אלא מעטפת

  /?p=2375 מכתב המתייחס לענין הליבה והמעטפת

  מדיניות שרת החינוך היא הפרטה מכוונת, אלא שהיא לא הצהירה על כך. העברת תקציבים מהאולפנים לאופק חדש, נראים לי תירוץ להסתיר מאחוריו את ההפרטה. ההחלטה על ההסכם בין האוצר לבין שרת החינוך לקבלת תקצוב לאופק חדש מהאוצר בתמורה לגיוס תקצוב גם ממשרד החינוך, הייתה אחרי שהחל מאבק האולפנים.

  נכון שהשרה נמקה את כל הקיצוצים בצורך לממן את אופק חדש, אך לפי התרשמותי, הרפורמה הרצינית שהיא עושה היא הפרטת משרד החינוך והעברת חלקיו הביצועיים לידיים פרטיות. ואת זה היא עושה בלי לדבר.

 20. לדליה :

  אני מקבל את העובדות שציינת לא מקבל את הפרשנות.

  עלינו להתבונן באומץ על המתרחש בכל גוף ציבורי בראייה כוללת ולחשוב מה אנו היינו עושים שם אילו היינו אנו המנכל והשר ועוגת התקציב היתה מוגבלת.

  זו לא חוכמה רק לצעוק שמפטרים פה, מפריטים פה ולא נותנים שכר נאות שם.

  כל הזעקות הללו לא מתחברות לשום תפיסה כוללת ריאלית (ריאלית = אין מה לצפות להעברת עשרות מיליארדים לחינוך ע"ח הביטחון, או למעבר למדיניות מיסוי שבדית).

  לכן אין פלא שקשה לגישה כזו (אתר מאבק סוציאליסטי לדוגמה) להפוך לחלופה פוליטית בעלת כוח.

  אם שר או כל מנהל מחליט כאסטרטגיה לקצץ בשוליים כדי לחזק את הליבה זה לא אומר שיש לו איזו כוונה נסתרת להרוס את המערכת, כאילו היה איזה וירוס או חפרפרת.

  במקרים רבים זו התנהגות ניהולית נכונה במצב של תקציב מוגבל ביחס לצרכים (והתקציב תמיד פחות מהצרכים). הקיצוץ בשוליים הוא צעד הכרחי במצב של קיצוצים בתקציב.

  אפשר וצריך להתווכח על מה צריך להיקרא ליבה ומהם השוליים שצריך לאכול מהם – זהו דיון ציבורי לגיטימי.

  באותה מידה, השמאל המדיני טוען שהשקעה ציבורית בהתנחלויות היא השקעה בשוליים, ושצריך לקצץ שם
  ולתת את הכסף שייחסך לליבה – יישובים בגבולות 67. המתנחלים לעומתם טוענים שההתנחלות בשומרון היא אחו-שלוקי ליבה.

  עירונים רבים חושבים שההשקעה הציבורית (כולל משאבים כמו מים) בחקלאות היא השקעה בשוליים שצריך לקצץ אותה, בעוד אנשי הסקטור החקלאי חושבים שהחקלאות היא חלק מהליבה.

  דוגמה לא מהממשלה – ברוורמן כנשיא אוניב' ב"ג בחר להרחיב שימוש בעובדי קבלן לניקיון בקמפוס, משום שהחיסכון איפשר לו למנוע סגירת חוגים ולפתוח חדשים.
  הוא בבירור לא רצה לפורר את האוניברסיטה אלא לחזק אותה, והשוליים שילמו את המחיר.
  מצד אחד ברור שניקיון האוניברסיטה חשוב פחות מהמחקר וההוראה, מצד שני – האם זה היה צעד נכון? חלק מהסוציאליסטים שנאבקים בהעסקת עובדי קבלן בניקיון באוניברסיטה נוטים להתעלם לדעתי מהתמונה הכוללת.

  לסיכום –
  בעיני האולפנים למבוגרים הם ליבה במובן שהם צריכים להיות בידי המדינה ולא מופרטים. אני לא חושב שהפרטתם או הוצאתם ממשרד החינוך צריכה להיות דרך למימון תוספות למשכורות המורים. אבל כל אחד שרוצה להעלות את משכורות המורים אפילו יותר מבאופק חדש (ועל כך כולנו נסכים, גם תומכי האופק) צריך לשאול את עצמו מאיפה הוא היה מביא את הכסף, ובמקרה שלנו – מה הוא היה מקצץ בסל התקציב של משרד החינוך.

  איתי

 21. מורה באולפן :

  לפני כשבוע התראיין ברדיו בנה של שולמית אלוני, הוא מתכוון לפתוח בי"ס פרטי בעלות של כ 30000 ש"ח לשנה, וכמובן להביא את אנשי המקצוע הטובים ביותר.
  יעל דן מגלי צהל הביאה את תגובתה של יולי תמיר, כמורת אולפן לא האמנתי למשמע אוזניי , הגב' המתחסדת הודיעה שהיא מתנגדת בכל תוקף להפרטת המערכת,הרי אם המערכת תופרט לא יצטרכו שרת חינוך… יולי תמיר מתנגדת להפרטות רק כשזה משרת את האינטרסים שלה ורק כשזה לא מסכן את הכיסא שלה…צביעות !

 22. מורה באולפן :

  תיקון- היא מתנגדת להפרטות רק כשזה מסכן את הכיסא שלה.. טעות בהקלדה.

 23. למורה באולפן :

  אני יודע שאת כותבת את הדברים מתוך מעורבות אישית וכאב, אבל הטיעון שלך לא הוגן ולא תקף.
  כל מה שנותר זו השמצה פראית.

  אם שר הביטחון מחליט להפריט את המרפאות לחיילים בקציני הערים, את המטבחים בבסיסים הגדולים או את ההדרכה על ג'יפי האמר (הכל מקרים אמיתיים מהשנים האחרונות), זה לא אומר שהוא חושב שצריך להפריט את כל הצבא, או שהוא נגד הפרטה רק כשזה מסכן את הכיסא שלו.

  בהחלט אפשר להתווכח אם ההפרטה הזו במשרד הביטחון טובה לצבא או לא (לדוגמה, אירועי קניית גימלים וטיפול רפואי שערורייתי במרפאות המופרטות – האם זה הכלל או היוצא מן הכלל) ואפשר להיאבק על זכויותיהם של העובדים שנפגעו, אבל אין מה להאשים את שרי הביטחון פרץ וברק בשאיפה להפריט את הצבא – אולי הפרה הקדושה האחרונה (פרט לשולחן הממשלה) שאפילו ביבי רב המפריטים לא יעז להפריט.

  באותה מידה זכותה של שרת החינוך לחשוב ששירותים מסוימים שנותן משרדה צריך לחזק ולהוסיף להם תקציב לשכר עובדים, תשתיות ותוכניות לימודים, בעוד ששירותים אחרים נמצאים נמוך בסדר העדיפויות ואפשר להעבירם למיקור חוץ או הפרטה.

  את חושבת בוודאי שהאולפנים כמו גם שכר המורים צריכים להיות גבוהים בסדר העדיפויות (אני מסכים איתך) אז תגידי בבקשה מה צריך להיות נמוך – בתקציב המדינה בכלל ובתקציב החינוך.

  כסף לא גדל על העצים, גם לממשלה.

  איתי

 24. דניאלה :

  איתי,

  לשאלה "מאין יבוא הכסף" צריך להקדים ולשאול :"לאן כרגע הולך הכסף?". לאולפנים ? – ברור שלא. זו טיפה בים בכל סטנדרט. אבל, למרמנת, למה שנקרא ג'ובים שונים ומשונים, לנסיעות לחו"ל (אוהו, יש המון כאלה מסתבר) וסתם לביזבוז שנובע מחוסר יעילות של שנים. הכל ביחד.
  דווקא האולפנים הם דוגמא למערכת שעובדת "עירומה" בלי שום מעטפת של שעות תמיכה ואנשי מקצוע. גם בתי הספר, במידה מסויימת. המסקנה הבלתי נמנעת היא שהבזבוז העיקרי מתחיל למעלה למעלה. אבל את זה הרי אי אפשר להפריט, לא?

 25. מורה באולפן :

  לאיתי, האם אתה יודע כמה וועדות הוקמו בשנים האחרונות במשרד החינוך ? אינספור וועדות שאף אחד אפילו לא טרח ליישם את החלטות הוועדה הקודמת ! (וועדה עולה כסף..)
  ולידיעתך, לפני כשבועיים החליטה שרת החינוך להקים לפתע אגף חדש, אגף שנקרא אגף לתיכנון ואסטרטגיה,
  אז שיחליטו יש כסף או אין כסף, זה כנראה תלוי למה.. ודרך אגב, כנראה שגם עד עכשיו לא היתה אסטרטגיה….

 26. לא פופולארי :

  הטרור שנעשה כאן הוא פשוט מקומם!

  כבר הפכו אותי לשכיר חרב של משרד החינוך.

  אני לא טענתי שהאולפנים הם לא חשובים ולא טענתי שהישועה של משרד החינוך תבוא מקיצוץ האולפנים.

  אני טוען שמבחינתי, משרד החינוך הוא המשרד החשוב ביותר במדינה – יותר מאוצר ויותר מביטחון.

  כל דבר שהמשרד הזה עוסק בו קשור ישירות לעתיד מדינת ישראל

  ולמרות זאת, אם צריכים לעשות קיצוצים במערכת החינוך – המקום ההגיוני ביותר להתחיל בו הוא באולפנים. אני חושב שרוב האחראים על משרדי החינוך בעיריות יסכימו עימי.

  אני רוצה לחזור על שני דברים:
  1. המאבק הציבורי של מורות האולפנים היה מאבק פופוליסטי של ח"כים שאינם רואים את התמונה הגדולה. אף אחד מהח"כים לא הפך את תקציב החינוך לסיבה למשבר קואליציוני (לעומת סיבות מטופשות אחרות כמו שמפלגת העבודה איימה במשבר קואלציוני אם השר אפללו וח"כ ברוורמן לא התמנו לשר ולראש ועדה באותו היום).
  אם הח"כים לא דואגים להגדיל את התקציב אז לפחות שימצאו מקומות חלופיים לקצץ אותו
  .
  2. חשוב לי להדגיש שבממשלה הייתי מקצץ 1000 דברים בטרם הייתי מקצץ את האולפנים. אך לא בתוך משרד החינוך.

 27. דניאלה :

  ללא פופולארי,

  קודם כל זה לא טרור, עם כל הכבוד. אתה כנראה בדעת מיעוט פה, ומרגיש רק קצת ממה שמרגישים מורי האולפנים כבר שנה, מאז משרד החינוך קם עליהם להעיפם. אז איך זה מרגיש להיות זה שכולם רוצים ברעתו ? ממש כיף, אה?
  לא מבינה מה זה בעיניך מאבק פופוליסטי. המאבק למען האולפנים הוא מאבק עקרוני לחלוטין, עתיד העולים קשור לחלוטין בעתידה של מדינת ישראל, שלהזכירך היתה ותהיה תמיד מדינת עלייה (!), ואיך זה בכלל מתחבר לאגפי החינוך בעיריות? הדבר היחיד שמשרד החינוך מימן באולפנים הוא שכר המורים, וכל השאר, כולל 20% מעלות המורים ממומן ע"י משרד הקליטה, הסוכנות היהודית, ובקורסי המשך חלק ע"י העולים עצמם.
  תמונה גדולה או קטנה – האחריות לרכישת השפה היא של משרד החינוך, וזה חלק מהפאזל הנקרא מדינת ישראל. אז מי לא רואה את התמונה נכון ? כנראה שבכל זאת – אתה.

  אה, שכחתי. אין במשרד החינוך שום דבר לקצץ פרט לאולפנים…..בדיחה.

 28. לא פופולארי :

  במשרד החינוך יש המון המון משרות שניתן לקצץ (בעיקר של אלפי פקחים ופקחות ותקנים מוזרים אחרים בבתי הספר). אבל גם אז המורים יעשו את המאבק שלהם וח"כים פופוליסטים יגיבו כפי שהם יגיבו.

  גם האנשים באתר הזה צריכים להיות אחראיים ולומר מאיפה צריך לקצץ

 29. דניאלה :

  רעיון אחד לקיצוץ כבר יש לי : הקמפיין ל"אופק חדש" שעלה 10-15 מיליון ש"ח + "האגף לקשרי חוץ ואונסקו" שהוא ממש סלע קיומנו.

 30. מורת אולפן :

  מישהו יכול להסביר לי לשם מה הקימה יולי תמיר אגף חדש לתכנון ואסטרטגיה ? יד אחת מקצצת ויד שנייה מבזבזת…
  וכל המנגנון הכרוך בהקמת אגף חדש…נו באמת , חסרים רעיונות היכן לקצץ? רק האולפנים נותרו ?

 31. הבלוג של ח”כ הרב מלכיאור » ארכיון הבלוג » תודה ל”עבודה שחורה” על הפירגון :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=5739#comment-160060 פורסם על ידי M ביום ראשון, 21 בדצמבר, 2008 ובשעה 9:33 שייך לנושאים: . ניתן לעקוב אחרי התגובות דרך RSS 2.0. ניתן להגיב, או לשלוח טרקבק מאתרך. […]

 32. מורים באולפנים אומרים תודה לרב מיכאל מלכיאור : הירוקה בתנועה :

  […] המצטיינים כאן וכאן (בגלל בלבול, הרב מלכיאור מופיע פעמיים…), […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.