חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ידיעות אחרונות – עיתון עם מחירון

נושאים דעות, כלכלת בית, תקשורת ב 7.12.15 0:12

"העיתון של המדינה" מציל את עצמו כלכלית באמצעות התמסרות לדברור של תאגידי הגז

מאת ק.טוכולסקי

פעם, האמת לא לפני הרבה זמן, ידיעות אחרונות היה העיתון של המדינה, מונופול בתחום העיתונות עם יותר ממחצית קוראי העיתונים מדי יום. לפני פחות מעשור עוד הצליח העיתון הזה למכור לנו את קדימה בראשות אהוד אולמרט כמפלגת שלטון ואת ההצבעה למפלגת הלוויין של קדימה, ״הגמלאים״ כהצבעת מחאה. ידיעות אחרונות שם עצמו במרכז, הוא תמך ברבין, ביבי, בברק, בשרון ובאולמרט, לפני שהימרו שם על ציפי לבני. ההימור הצליח חלקית, לבני מחצה את העבודה והגיע לראשות הסיעה הגדולה ביותר, אבל לא הצליחה לתפוס את השלטון. מאז ידיעות בנסיגה. בבחירות הקודמות קידם העיתון במקביל שתי מפלגות מרכז, את יש עתיד ואת התנועה, בבחירות האחרונות הלך העיתון בכל הכוח נגד ביבי ונכשל כישלון חרוץ. ידיעות אחרונות איבד את המקום וההשפעה. נוני מוזס כבר לא ממליך מלכים, גם לא קובע לאן ילכו קולות המחאה. הוא הפסיד לשלטון אדלסון ומפלט התעמולה שלו ב-, ב-2009 נמנע מהתמודדות על הראש של ביבי ב-2013 תוך שהוא מתמקד רק בגיוס קולות המחאה, והפסיד גם בקרב על קולות המחאה והשלטון ב-2015.

אבל ידיעות אחרונות שהולך ומאבד רלבנטיות, הוא עדיין עיתון גדול, שמדבר אל החלקים היותר מבוססים של המעמד הבינוני ומשווק איזו ארץ ישראל הישנה והטובה עם המון תמונות של חיילים וסיפורי התנדבות ומעשים טובים. בראש מדוריו יושבים עיתונאים מובילים שיודעים לדבר אל ליבם של מי שהיו השלטון ועכשיו מתחלקים בו. ידיעות הוא גם עיתון שמוכר הרבה שטחי פרסום, חלק ממנו גלוי וחלק ממנו סמוי. כאן מתחילה הבעיה. אם הינו רואים בידיעות תמונה של אלכס אנסקי מחייך עם שקר כלשהו של תאגידי הגז מופיע מעל ראשו במודעה גלויה זה היה מכעיס אבל סביר. רק שבידיעות מוכרים לא רק שטחי פרסום אלא גם מאמרי דעה. כך זכינו שבוע אחרי שבוע לשמוע כמה מתווה הגז טוב וההפגנות נגדו לא טובות, ראשית מפיו של נחום ברנע ועכשיו גם מפיו של יועז הנדל.

הנדל וברקע הם ברי הסמכא של העיתון לענייני דיומא, הם משלנו, לא מקוטלגים בקריצה לשמאל כיגאל סרנה, לא מטרחנים לנו את המוח בפרנויות כמו בן דרור ימיני, לא כותבים לנו משלים כמו מאיר שלו. הם אמורים להיות ה"אנחנו", ברנע בתפקיד הדוד הבוגר שיטפל לנו על השכם ויסביר לנו איפה טעינו והנדל בתפקיד החבר מהמילואים שבין קללה לקפה יסביר לנו מה שאנחנו פשוטי העם לא מבינים. חבל רק ששניהם, הסחבק מהמילואים והדוד בעל הניסיון, כתבו בשבועות האחרונים בצורה כל כך שקופה, שמאחורי מה שהם כתבו, ניתן היה להריח את הכסף עובר מתאגידי הגז לנוני מוזס.

לא צריך להסכים עם מתנגדי המתווה, אפשר גם להתנגד, אבל בחייאת, הנדל כתב בסופ"ש האחרון שתשובה לא גנב מאף אחד כאילו שבגבעת עמל לא גורשו פליטים ממלחמת השחרור מבתיהם כדי שתשובה יוכל להקים מגדלים לבעלי הון. הוא מתאר את מתקני התפלה שתשובה מרוויח מהם הון עתק כאילו תשובה והלוביסטים שלו לא פעלו נגד הקמת מתקני התפלה של מקורות שהציע מחיר זול יותר ודאגו לקבל זיכיונות להתפלה במחירים מופקעים. זאת בדיוק בעיה עם הסחבקים החביבים של ידיעות כמו ברנע והנדל ובמדור הכלכלה הדוד החביב והמומר מהסוציאליזם סבר פלוצקר. הם מדברים אלינו בחביבות וקרבה ומספרים לנו חצאי אמת במקרה הטוב ושקרים במקרה הרע.

בסופו של יום גם "העיתון של המדינה״ הוא עסק פרטי שכעת עם אבדן כוחו הפוליטי וקניית שטחי הפרסום של משרדים ממשלתיים בו, צריך להתקיים. לתאגידי הגז יש הרבה כסף לבזבז על פרסום וכך ידיעות אחרונות העיתון של המדינה״ מטעם עצמו משווק לנו את המתווה האנטי פטריוטי של הגז. מתווה שיחסל את העצמאות האנרגטית שהגז היה יכול להבטיח, מתווה שיבטיח שההון שניתן להפיק מהגז יברח מישראל תוך תשלום מסים נמוכים ככל הניתן. מתווה שיפגע בתעשייה הישראלית והצרכן הישראלי הפרטי רק בשביל להעשיר טייקונים מקומיים ותאגידים זרים.

ההבדל בין ידיעות אחרונות לישראל היום מסתכם בכך שבידיעות צריך לקנות מאמרי דעה כתבה אחר כתבה, שבוע אחרי שבוע ואילו בישראל היום פשוט מעסיקים אנשים שכבר מכרו את עטם ונשמתם תמורת משכורת קבועה. התייחסות העיתון הזה למתווה הגז מדגימה כמה קל לקנות היום מובילי דעה בישראל וכמה חסרה בישראל עיתונות רצינית, אמיצה ובעיקר בלתי משוחדת. השוד הגדול ביותר בתולדות החברה הישראלית עומד להתבצע בידי הממשלה הכושלת התורנית שביבי מנהיג נגד אזרחי מדינתו ורוב רובה של התקשורת אדישה לשוד או תומכת בו. בתוך כל הסיפור הזה ידיעות הוא רק עוד גורם שמחליף את מה שעשה אותו לטוב או לרע אבל בעל השפעה בעבר, למפלט עם מחירון לפרסומות שתאגידי הגז קנו בזול ואנחנו נשלם על כך ביוקר.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

3 תגובות

  1. חנצי :

    לא חולקו זכיונות למתקני התפלה אלא בוצעו הליכים מכרזיים בהם נבחר המחיר הזול ביותר. דווקא הזיכיון היחיד שנמסר ללא תהליך מכרזי נמסר למקורות ושם המים נמכרים למדינה ע"י מקורות במחיר הגבוה ביותר.

  2. ק. טוכולסקי :

    כשהיה מכרז נאסר על מקורות להתחרות, כי היה ברור שהם יוציאו את המחיר הזול ביותר.

  3. חנצי :

    לא נאסר על מקורות להשתתף באף מכרז ואת המתקן שהם קיבלו במתנה הם לא בונים בעצמם אלא הוציאו מכרז משנה ומוכרים את המים למדינה במחיר הכי גבוה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.