postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דייר ציבורי הסובל ממוגבלויות יוכל לבקש הנחה ברכישת דירתו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דייר ציבורי הסובל ממוגבלויות יוכל לבקש הנחה ברכישת דירתו

נושאים משפט ופלילים, רווחה ושירותים חברתיים ב 2.12.15 1:52

משרד השיכון יקים ועדת חריגים והנחות לדיירים עם מוגבלויות המתגוררים בדיור הציבורי ומבקשים לרכוש את דירתם. כך פסק בית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות עתירה של עמותת "ידיד" וארגון "בזכות" העוסק בשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות

"בתוך 90 יום תוקם ועדת חריגים לנושא הנחות לדיירים עם מוגבלויות המתגוררים בדירות הדיור הציבורי ומבקשים לממש את זכאותם לרכישת דירתם וזאת כפתרון זמני עד לאישור התקנות שלפיהן תכונן ועדת הקבע להנחות", כך נכתב בהודעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, על ידי עו"ד שני רבינוביץ, הממונה על תחום הדיור במחלקה המשפטית של עמותת "ידיד"  ועו"ד אורי סירוטה מפרקליטות המדינה שייצג את משרד השיכון בעתירה המינהלית שהגישה עמותת "ידיד" בשם אחד מדיירי הדיור הציבורי, אשר ביקש לרכוש את הדירה בה התגורר וכן לקבל הנחה גבוהה יותר מהרגיל עקב מוגבלותו. "משמעות ההודעה היא שדיירי דיור ציבורי, הסובלים ממוגבלויות, יוכלו לפנות לוועדה ולבקש הנחה גבוהה יותר בבואם לרכוש את הדירה הציבורית בה הם מתגוררים מזה שנים ארוכות, וזאת כפי שקבע המחוקק עצמו אך לא בוצע בפועל על ידי משרד השיכון", אמרה היום עו"ד רבינוביץ.

מדובר בעתירה אשר החלה בעקבות פנייה של יואב (שם בדוי) מירושלים, אדם עם מוגבלות המתגורר בדירה בדיור הציבורי אשר ביקש לממש את זכותו להנחה נוספת ברכישת הדירה אך נענה בשלילה בשל הטעם כי "הועדה טרם הוקמה".  יואב אשר טרח וקרא את חוק הדיור הציבורי ידע כי זכותו לבקש הנחה גדולה יותר בשל מוגבלותו אך כשהגיש את הבקשה לרכישה לחברת עמידר בהתאם לזכותו על פי חוק נענה בשלילה. "אין ועדה", היתה התשובה שקיבל מהחברה. תשובה דומה קיבל יואב גם בפניתו למחלקה לפניות הציבור במשרד השיכון והבינוי, ללשכת השר ולמבקר המדינה, אשר כולם כאחד חזרו וטענו כי עד שלא יחתמו התקנות על ידי שר השיכון ושר האוצר לא תוקם הועדה וזכאותו להנחה גדולה יותר לא תמומש.

זה היה השלב בו החליטו יואב ועורכות הדין שני רבינוביץ ויעל קסטן-רבסקי מהמחלקה המשפטית של "ידיד" לעתור לבית המשפט והשלב בו הצטרף לעתירה גם ארגון בזכות העוסק בשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות. זה המקום להדגיש כי התקנות המדוברות אושרו, על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת עוד בחודש מאי 2014 אך עקב פעולה עיקשת של המחלקה למדיניות חברתית ב"ידיד" הוכנסו בנוסח המקורי שינויים רבים הנוגעים בין השאר לשימוש בכספי מכירת הדירות והפנייתם אך ורק לקרן הדיור הציבורי שהוקמה באותם הימים. השר הממונה דאז, החליט לאחר אישור הועדה שלא לחתום על התקנות ובכך מנע את הקמת ועדת החריגים.

לדברי עו"ד רבינוביץ "עיקר הטענה המשפטית היתה כי החוק מטיל חובה על שר השיכון ושר האוצר להקים את הוועדה, וזאת ללא קשר לתקנות, כך שאם לא מותקנות התקנות על השרים לפעול להקמת הוועדה בדרך אחרת, או לכל הפחות להסמיך את ועדת חריגי המכר לדון בבקשותיהם של דיירים עם מוגבלויות להנחות נוספות וזאת עד שתוקם הועדה. טענת המדינה כי ללא תקנות לא ניתן להקים את הועדה, טענה זו לא היה לה על מה להסתמך לאור החלטות בג"צ בטענות דומות בעבר ובין השאר בדיונים שנגעו להפעלת חוק הדיור הציבור. מנהלת המחלקה המשפטית של "ידיד", עו"ד ורדית דמרי-מדר, אמרה כי "מדובר בהצלחה גדולה, הן בהיבט המשפטי והן ברמת המדיניות באשר היא מגלמת בתוכה לא רק סיוע לאלפי דיירים עם מוגבלויות המתגוררים בדיור הציבורי אלא גם מציגה דרך בה החברה האזרחית שומרת על זכויות הדיירים משלב כתיבת החוק ועד לפיקוח על ביצועו בפועל".

הודעה לתקשורת מטעם "ידיד"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.