חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – פרויקט של הממשל האמריקאי

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 25.11.15 2:18

מתברר יותר ויותר, שראש הממשלה נתניהו הטיל את כל כובד משקלו למערכה על הגז, לא מתוך שיקולים של טובת הציבור בישראל, ואפילו לא בעיקר משיקולים של טובת ההון המקומי, אלא בשירות ההון הזר, האמריקאי

מאת: אורי וולטמן

 השגריר בישראל, מזכיר המדינה וגם נשיא ארה"ב לשעבר – כולם פועלים כבר שנים כלובי של חברת נובל אנרג'י מול ממשלת ישראל. השמאל צריך להשתחרר מהאשלייה שהאמריקאים הם בני ברית, ולמרוד במי שגונבים לנו את הגז

"אצלנו בהודו, רבים מהעניים נעדרי כל השכלה, ולכן כשמדברים איתם על פוליטיקה, אין זה נכון להשמיע הסברים שחולפים להם מעל הראש", שמעתי את מנהיג הקומוניסטים ההודים, סיטאראם יצ'ורי, אומר בביקורו בחיפה ב-2007. "כשמסבירים על היחסים בין העם ההודי, הממשלה ההודית וארצות-הברית, מועיל להשתמש במשל על הקוף והמקל: כשאדם חובט בקוף במקל ארוך, הקוף תוקף את המקל, נוהם לעברו, ומשתולל – ממש כאילו המקל היה זה שמתקיף אותו. אבל בעצם, מי שמתקיף אותו זה האדם האוחז במקל. אסור להתבלבל בין המקל לבין האדם שמחזיק בו".

ואמנם, גם אנחנו בישראל סופגים הרבה חבטות ממקל גדול, ובהן – המכה של מתווה הגז, אותו מנסה ממשלת נתניהו לאשר. לא רק טייקון הגז המקומי יצחק תשובה, הבעלים של חברת "דלק", יהנה ממתווה זה, אלא גם ובעיקר התאגיד האמריקאי נובל אנרג'י, שהוא הבעלים העיקרי הן בשדה הגז תמר (36%) והן בשדה הגז לוויתן (39.66%).

בדומה למשל הקוף, גם כאן ראוי לזהות מי אוחז במקל. מתברר יותר ויותר, שראש הממשלה נתניהו הטיל את כל כובד משקלו למערכה על הגז, לא מתוך שיקולים של טובת הציבור בישראל, ואפילו לא בעיקר משיקולים של טובת ההון המקומי, אלא בשירות ההון הזר, האמריקאי.

שגרירות נובל אנרג'י בישראל

בכירים בממשל האמריקאי אינם מסתירים את מעורבותם בתהליכי קבלת ההחלטות בישראל, בכל הנוגע להסדרים הנוגעים בגז. שגרירות ארה"ב בתל-אביב, בראשות השגריר דן שפירו, הפכה בגלוי לשופר של האינטרסים של חברות האנרגיה האמריקאיות, הפועלות בכלכלה הישראלית: "דיברתי בעבר עם ראש הממשלה נתניהו על נושא הגז הטבעי. זה משאב עצום… לארה"ב יש אינטרס שהכלכלה הישראלית תצמח, ויש בנוסף אינטרס של חברה אמריקאית [נובל אנרג'י – א"ו] שתצליח אחרי ההשקעות הגדולות שהשקיעה. בנוסף, יש לארה"ב אינטרס בקשרים הביטחוניים והכלכליים שהגז הזה יכול לאפשר" – אמר השגריר שפירו בראיון לגלי צה"ל.

אולם הממשל האמריקאי מפעיל לוביסטים בכירים אף יותר. שר האוצר לשעבר ושר האנרגיה בהווה, יובל שטייניץ, סיפר ל"מעריב" לפני שנתיים לגבי הלחצים שהפעיל עליו לא אחר מאשר נשיא ארה"ב לשעבר: "חברות האנרגיה שכרו לוביסטים אמריקאים, כולל הנשיא לשעבר ביל קלינטון, ששלח מכתבים וניהל שיחות כדי לפרק את ועדת ששינסקי ולעצור את חוק המיסוי". כן, כן, מאיגרא רמא לבירא עמיקתא: קלינטון, לשעבר נשיא וחתן פרס נובל, הפך ללוביסט בשירות נובל אנרג'י.

גם שר האוצר שבא אחריו, יאיר לפיד, זכה בביקור של קלינטון הלוביסט. "דה מרקר" דיווח כי לפיד "נפגש בלשכתו עם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון – ערב הדיון המכריע שקיים בלשכת ראש הממשלה בסוגיית יצוא הגז הטבעי. לפני שנתיים, בעת דיוני ועדת ששינסקי… פנה קלינטון אל כמה משרי הממשלה בבקשה לשקול את כוונתם להעלות את שיעור המיסוי על חברות הגז הפועלות בישראל. זאת, במסגרת קמפיין שיוחס אז לחברות הגז, שניסו לכאורה להפעיל לחץ אמריקאי על גורמי ממשל בישראל".

לא רק בכירים לשעבר בממשל האמריקאי מתגייסים להגן על האינטרסים העסקיים של נובל אנרג'י, אלא גם בכירים בהווה. בדצמבר האחרון הודיעה מחלקת המדינה האמריקאית, כי שר החוץ ג׳ון קרי שוחח "עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במאמץ למצוא פתרון למחלוקת בין נובל אנרג׳י לממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה. מלשון ההודעה עולה כי ארה״ב מפעילה לחצים על ישראל למצוא פיתרון שלא יפגע באינטרסים של נובל אנרג׳י".

השרים כחלון, כץ וגלנט פסלו את עצמם מלהשתתף בהצבעה בכנסת ביוני בנושא העברת הסמכויות הקשורות במתווה הגז, משום שלדבריהם יש להם ניגוד עניינים – אם בשל מניות בשווי מיליוני שקלים שהם מחזיקים בחברות אנרגיה, ואם בשל ידידותם האישית עם טייקון הגז קובי מיימון.

כנראה שבלקסיקון הפוליטי האמריקאי אין דבר כזה "ניגוד עניינים", משום שבזמן ששר החוץ קרי ניצל את מעמדו כדי לקדם את האינטרסים של נובל אנרג'י, היו בבעלותו מניות של החברה בשווי 500 אלף עד מיליון דולר. כך נחשף לפני מספר חודשים באתר OpenSecrets. "כמו כן, גורם מקורב לעסקת הייצוא שנרקמה בין לווייתן [שבבעלות נובל אנרג'י] לירדנים סיפר בעבר כי 'מי שעמד מאחורי ההסכם ודחף במרץ להשלמתו היה מזכיר המדינה האמריקאי. קרי פעל לקידום ההסכם מתוך מטרה לבסס את הציר המתון במזרח התיכון – מדינות ערב המתונות וישראל… מבחינתם ההסכם הוא מהלך אסטרטגי'".

להמשך קריאה ב"שיחה מקומית"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. נטע :

  זה חד"ש אבל לא חדש הטרגדיה הישראלית בתרכיז.

  נתניהו יצא נגד אובמה לא נגד ארה"ב.
  אסור לשכוח את זה.
  הוא הוזמן להפגין בקונגרס נגד אובמה ע"י אמריקאים פטריוטים, לפחות בעיני עצמם.

  אבל מעניינת המעורבות של קרי ושל קלינטון.

  בקיצור אצבע משולשת – במועצת הביטחון, בכלכלה הישראלית ובפוליטיקה הישראלית.
  מישהו באמת חשב אחרת?

 2. מנחם לוריא :

  קצת צבע למאמר - ברשתכם/ברשותכן:

  ארה"ב זה לא עמק הסיליקון והבורסה שבניו-יורק – זה הרבה מעבר לזה.

  ארה"ב איננה מוקפת אויבים ולא חיה על חרבה – היא חיה על הפטריוטיות.

  לפטריוטיות האמרקאית יש הרבה פנים ואחד מהם הוא הדאגה ל"חלום האמרקאי" ולא משנה אם החולם דמוקרט (חמור) או רפובליקן (פיל)*.

  *לא מדובר במארות אלא בתיאור החיות המופיעות על דיגלי שתי המפלגות האלה.

  ארה"ב מוכרת נשק לישראל (והרבה) לא מדאגה לביטחון הדמוקרטיה היחידה במזה"ת אלא מדאגה לתעשיית הנשק,למועסקים בה ולמיסים שהיא משלמת לממשל וכו וגו'.

  ארה"ב לוחצץ את ישראל לקנות מטוסים תוצרת בואינג – לא מתוך דאגה לבטיחות הטיסה של אזרחי הדמוקרטיה היחידה במזה"ת אלא כדי לספק עבודה,לגבות מיסים וכו וגו מהמועסקים ע"י בואינג.

  ארה"ב דואגת לאינטרסים של נובל אנרג'י בדיוק מאותן הסיבות.

  אם האינטרס הבטחוני של ישראל,הבטחון האנרגטי שלה וגם בטיחות הטיסה שלה עולים בקנה אחד עם האינטרס הפטריוטי האמרקאי מה טוב ואם לא – יכופפו ידיים,רגליים ואם צריך גם ישברו אותן כדי שיכאב.

  צריך לראות את המעורבות האמרקאית בענייניה הפנימיים של א"י פלסתינה (אנרגיה,בטחון,תחבורה ויש עוד הרבה) בעניים של הפטריוט האמרקאי ולא בעיניים הניאו-ליברליות של הכסף הוא שמדבר.

  משל המקל והקוף איננו נכון לא ליחסי ארה"ב הודו ולא ליחסי ארה"ב א"י ארץ הקודש משום שהמניע העמוק והאמיתי של ארה"ב היא הפטריטיות הלאומית ולא הכסף – הכסף,ויש והרבה,הוא רק האמצעי ולא היחיד.

  מנחם.

 3. לקסי :

  ואולי הגיע הזמן?

  קראו מה שכתב, לפני כמה חדשים, איתן אבריאל:
  9 סיבות מדוע צריך נתניהו להשתלט על מונופול הגז
  רק רגע – אולי יש דבר אחד שהממשלה יכולה לעשות בשוק הגז בדקה ה-90, החלטה נכונה למען טובתם של אזרחיה והמשק ■ רעיון משוגע? כנראה שכן
  איתן אבריאל 13.06.2015 22:50
  http://www.themarker.com/dynamo/1.2659231
  זה עוד לא מאוחר!
  אבל זה מנוגד לעיקרי הדת – הפוסטולטים – של החסיד נתניהו

 4. לקסי :

  דמוקרט (חמור) או רפובליקן (פיל)*. *לא מדובר במארות אלא בתיאור החיות המופיעות על דיגלי שתי המפלגות האלה.

  שריד לאנאלפבתיות האמריקאית.
  מצביעים דלא ידעו להבחין בין אותיות הרשימה השכילו להבדיל בין חמור לפיל

 5. מנחם לוריא :

  לקסי תגובה #4

  " מצביעים דלא ידעו להבחין בין אותיות הרשימה השכילו להבדיל בין חמור לפיל"

  ואצלינו.. אפחלו אטת זה אין….

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.