חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מען – דו"ח על הכשלת מבקשי קצבאות במזרח ירושלים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, רווחה ושירותים חברתיים ב 24.11.15 1:39

במזרח ירושלים המוסד לביטוח לאומי מכשיל הגשת תביעות לקצבאות קיום; ושירות התעסוקה מכשיל את התייצבות דורשי העבודה

דו"ח של ארגון העובדים מען חושף כי המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה בירושלים המזרחית פועלים בניגוד לנהלים בכל הנוגע לקליטת תביעות, מסמכים ודורשי עבודה; ובכך מקיימים מנגנון המכשיל מבקשי קצבאות במזרח ירושלים, האוכלוסייה הענייה ביותר בישראל.

בתום 48 שנות כיבוש עומדת האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית בפני אסון הומניטארי. מתוך 307,600 תושבים, 229,300 חיים בעוני קיצוני שלא נראה כמוהו בישראל. 76% מהתושבים ו-83.9% מהילדים בירושלים המזרחית חיים מתחת לקו העוני, והכנסתם הממוצעת נמוכה ב-41.4% מהכנסת קו העוני בישראל. זוהי מציאות של מצוקה קיצונית וייאוש, המזינה את גלי האלימות בירושלים.

הדו"ח, המתפרסם היום בעבריתאנגלית וערבית, חושף כי למרות שמשקלם של עניי ירושלים המזרחית עומד על 13% מקרב העניים בישראל, רק  2.7% מכלל תשלומי קצבאות הבטחת הכנסה של המל"ל מגיעות לידיהם, כך שבפועל נמנעת מהם רשת ביטחון כלכלי מינימאלי.

בכל שנה מנהל סניף ארגון העובדים מען בירושלים המזרחית כ-200 תיקים מול שירות התעסוקה והמל"ל, ומספק ייעוץ למאות פונים ופונות. מן התלונות והתיקים עולה תמונה מחפירה לפיה הן המוסד לביטוח לאומי והן שירות התעסוקה מפעילים נהלים ייחודיים ומפלים כלפי התושבים הפלסטינים. נהלים אלו גורמים לכשלים בהגשת תביעות ומסמכים בביטוח הלאומי והופכים את חובת ההתייצבות בלשכת התעסוקה (עמידה במבחן תעסוקה) למלחמת התשה כנגד הנזקקים לרשת ביטחון.

כך לדוגמא במקרים רבים המוסד לביטוח הלאומי פעול בניגוד נהלים כאשר אינו מאפשר להגיש תביעות הבטחת הכנסה אם דורש הקצבה לא מצרף את כלל המסמכים הדרושים לטיפול בבקשה כבר עם הגשתה, בניגוד לנהלים ולנהוג בסניפים אחרים. לצד זה,  פקידי שירות התעסוקה בירושלים המזרחית מתנים, שוב – בניגוד לנהלים ולנהוג בסניפים אחרים, את רישומן של דורשות עבודה  בלשכה באישור רשמי וחתום מהמל"ל המעיד על הגשת התביעה. וכאשר כן מאפשרים להן להתייצב, הן נשלחות פעמים רבות לעבודות בלתי מתאימות, פוגעניות ולעתים אף פיקטיביות.
באמצעות מנגנון זה, חושף הדו"ח,  נדחות 69% מהתביעות להבטחת הכנסה, רובן המכריע בעילה של אי הגשת מסמכים למל"ל ואי התייצבות כנדרש בלשכת התעסוקה.

תשלום קצבאות קיום לתושבי מזרח ירושלים ופריסתה של רשת ביטחון כלכלית אפקטיבית הם חובה כלפי תושבי ירושלים המזרחית אשר סופחו לישראל, והם מעוגנים בחוקי מדינת ישראל.

אנו מפנים דו"ח זה לאחראים על מדיניות ופעילות שירות התעסוקה והמוסד לביטוח לאומי בירושלים המזרחית בתקווה כי הליקויים יתוקנו.

מצורף הדו"ח, המלווה בנתונים ובדוגמאות רבות מהשטח.

הודעה מטעם ארגון מען150308 - ביקור בביטוח הלאומי (7)

תור לביטוח הלאומי במזרח ירושלים חורף 2014

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.