חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם האופוזיציה יכולה להחליף את הממשלה?

נושאים דעות, פוליטי ב 23.11.15 2:13

התנהלות האופוזיציה בדיונים על התקציב, ועל חוקים הקשורים במתווה הגז לא תשנה את המציאות ולא תוביל להחלפת השלטון. האופוזיציה היא לא אלטרנטיבה לשלטון

מאת: קורט טוכולסקי

האופוזיציה משחקת את משחק התקציב

בזמן שחברי הכנסת של הקואליציה לא היו אפילו בוועדת הכלכלה, חברי האופוזיציה אישרו סעיף שיאפשר במסגרת המתווה את יצוא הגז הישראלי בקלילות באמצעות מתן אישור לחברות זרות להניח צינורות גז מישראל. כאשר קראתי את הידיעה המדהימה הבנתי שבזמן שחברי הכנסת של האופוזיציה לא מחברים שירי הייקו על כהניסטים ולא מגישים מאות אלפי הסתייגויות סתמיות במסגרת קרקס הדיון הפרלמנטרי, הם לא עושים יותר מדי.

בכנסת הקודמת כתבתי לא מעט על העליבות בה ניהל חבר הכנסת פרופסור ברוורמן את וועדת הכלכלה, שכחתי רק דבר אחד, מי שהיה מועמד להחליפו בכנסת הקודמת והחליפו לבסוף בכנסת הנוכחית הוא איתן כבל, שהוא עוד פחות ממנו. במו ידיו סייע יו"ר וועדת הכלכלה לממשלה להעביר את מתווה הגז. אנחנו יכולים רק לדפוק את הראש בקיר אם זה הייצוג שמצאנו לעצמנו. איתן כבל, ראש שדולת המילואים בכנסת שמוכן לקיים יום הוקרה לחיילי המילואים שכולל רק טכסים ואין בו דיונים ענייניים בוועדות הוא אינו גורם מסייע אלא גורם מפריע.

התקציב עבר, בבוקר שאחרי שמעתי את מרב מיכאלי מתראיינת ומקפידה לדבר בשפה מגדרית מאוזנת. עם כל הכבוד, השפה המגדרית המאוזנת הזו לא תפיל את הממשלה וגם היא אינה מהווה תחליף לעבודה רצינית של חבר פרלמנט באופוזיציה. חברי וחברות הכנסת שלנו באופוזיציה רוצים כנראה להיות בשלטון של פייסבוק ולכן הם משקיעים את עיקר מאמציהם באיסוף לייקים. גם שיתוף הפעולה של חברות וחברי כנסת בוועדת הכספים עם האוצר בתמורה לפירורי תקציב ראוי לגינוי, ככה בדיוק לא משנים את המציאות. לא באמצעות פירור לקומונות של תנועות נוער או פירור להכשרה מקצועית למבוגרים. רוצות מיכל בירן וזהבה גלאון לשנות, שיתאמצו לתפוס את השלטון. גם בשבוע הזה בו הדמוקרטיה הישראלית המשיכה במסעה במדרון התלול לעבר מעמד של אתנוקרטיה ובו עבר תקציב איום ונורא, המשיכה האופוזיציה לשחק בלהיות אופוזיציה בלי להיות שום אלטרנטיבה לכלום.

אין מה לעשות, לא לחינם נהוג שמועמדים לראשות ממשלה מטעם מפלגות ואפילו ראשי מפלגות שהפסידו מפנים את מקומם. בעוד ציפי לבני, פוליטיקאית למודת הפסדים שנחלה הפסדים בכל אחת משלוש הפעמים שהציבה את עצמה כאלטרנטיבה מטעם הימין-מרכז לשלטון הימין לעולם לא תלך הביתה. במערב מתפטרים ראשי מפלגות ומועמדים ואצלנו, יו"ר העבודה עוסק בביצור שלטונו ומתכנן את הזחילה לקואליציה. אם בגרמניה ראשי מפלגות מפסידות הולכים הביתה או לפחות לספסלים האחוריים של הפרלמנט, בישראל זה לא קיים. כתוצאה מכך אנחנו תקועים עם החידלון ועם אופוזיציה כל כך גרועה שאפילו הממשלה הגרועה שלנו נתפסת כטובה מהאלטרנטיבה של הרצוג ולבני.

האופוזיציה נכשלה בקרב על התקציב, שר האוצר כחלון, הבדיחה הלוויינית התורנית של ביבי יכול היה לעמוד זחוח על הבמה ולהציג תקציב של שוד כתקציב חברתי כי האופוזיציה שיחקה את המשחק. מאות אלפי הסתייגויות הצבעות שמיות עד אמצע הלילה וכותרות מצלצלות בעיתונים הן לא תחליף למהות וזאת לא הייתה. הציבור לא מאמין להנהגת האופוזיציה, הציבור לא רואה במכונות יחסי הציבור האינדיבידואליות של המחנה הציוני ומרצ אלטרנטיבה. הכישלון כולל ומהדהד. אני לא יודע מה יקרה עד התקציב הבא, אבל האשליה האופטית של 59 חברי אופוזיציה עשתה עד היום יותר נזק מתועלת. בכנסת הקודמת 53 חברי אופוזיציה עבדו הרבה יותר טוב, בגידת החרדים באופוזיציה ומעברם לקואליציה החדשה של ביבי, מבליטה את החידלון של האופוזיציה הקיימת.

ביום ראשון החל הדיון במתווה הגז בוועדת הכלכלה. זה יהיה קרקס אבל לא יצא מזה כלום. התקציב עבר, באופוזיציה אספו כמה פירורים, קצת כותרות והמון לייקים, אבל כמו שזה נראה האופוזיציה לא הוסיפה לעצמה ולו בוחר אחד נוסף.

כנסת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  לא כיום, אבל עוד לא אבדה התקוה...

  לא הבנתי את דמעות התנין לא טוכולסקי. האם לא האופוזיציה היא שבחרה את מנהיגיה וקבעה את עקרונות מדיניותה?
  לא האופוזיציה היא שמתאמצת לדבר עם האוטיסטים מרמאללה זה העשור השלישי מאז אוסלו האומלל ומקבלת בתמורה, יחד עם הקואליציה, גינויים, פיגועים, חרמות, הסתה והשחרת-פנים נמשכת?
  האם לא האופוזיציה היא שטבעה על דיגלה את עקרון אי-שיתוף הפעולה הלאומי-ממלכתי, ללא קשר למציאות האוביקטיבית בארץ ובאזור וללא קשר לדעת הציבור והודיעה קבל-עם שהיא עומדת על זכותה להמשיך ולהיות… אופוזיציה?!
  על מה, איפוא, הזעקה – על שהציבור הבין את המסר ומשאיר אופוזיציה לא אחראית במעמד של אופוזיציה?
  אני כותב כאן ובמקומות נוספים כבר שנים, שהפגנות הן דבר יפה ורומנטי, הן מגבירות את זרימת האדרנלין אצל המשתתפים, אבל בפועל הן יודעות בעיקר להרוס ולא לבנות. בכדי לבנות צריך להיות חלק מהמנגנונים שנבנו לשם כך במדינה – כנסת וממשלה – ולהשפיע מבפנים על עיצוב הדרך. בעניין זה המפלגות הדתיות מלמדות את האופוזיציה פרק חשוב בהילכות פוליטיקה מעשית. לא הן בגדו באופוזיציה, האופוזיציה או חלקים ממנה בגדו בהן בקדנציה הקודמת ועתה הן "מתחשבנות" עם אותם חכמולוגים.
  אני כותב כבר שנים שהעם הולך ומאבד אמון וסבלנות כלפי הפלשתינאיםודרישותיהם הבלתי-מתפשרות. העם גם למד לקח מעשי מנסיון העבר כשכל מהלך חד-צדדי מביא לעוד דרישות ובמקביל עוד פגיעות בנפש ויתר חוצפה ערבית. אם האופוזיציה לא תחזור להיות יותר לאומית ועניינית מסוציאליסטית-דקלרטיבית, היא תמשיל לאבד את אמון הציבור, ומחיאות הכפיים האירופיות בכנסים, לא יחזירו אותה לשלטון.
  בכל קבוצה פוליטית יש "שומרי חומות" שהמאפיין הראשי שלהם הוא "חרשות ועיוורון פוליטיים". זה המצב גם באופוזיציה שלנו. הדבר מכביד על המדינה אבל מקל על נתניהו להשאר בשלטון; אם זו מטרת העל של האופוזיציה – סחתיין!
  אם האופוזיציה עדיין לא איבדה את הרצון לחזור ולהיות רלוונטית כאלטרנטיבה לשלטון, עליה להמנע מלהביא גנרלים וכוכבי-פופ(וליזם) מסוגים שונים לשורות בכיריה. עליה לעצב מחדש את עולם המושגים וסולם הערכים שלה אפילו במחיר ויתור על כמה גרוטאות פוליטיות בשורותיה, ולהציג "אופק חדש" לציבור באופן משכנע ומעורר אמון במטרה לחדש את תמיכתו בה. מי שיעשה זאת או יוביל זאת, הוא צריך להיות המנהיג האמיתי הבא.
  (בלי) "קדימה" – לעבודה!

 2. מיכאל לינדנבאום :

  לאומית ענינית,עיצוב מושגים מחדש,אופק חדש

  "לאומית ענינית","עיצוב מושגים מחדש","אופק חדש".
  אלו הן הצעות חסרות תוכן פוליטי חדש.

  קשה לראות את ההבדל עם שלל המפלגות הימניות המתהדרות ב"לאומיותן" הדקלרטיבית ואשר בפועל אין אלא עוסקות בהפרטה,הרס מדינת הרווחה והרס העבודה המאורגנת והחברה בכלל.

  האג'נדה הסוציאל-דמוקראטית בראשות שלי יחימוביץ,עדיפה בהרבה על בזיזת המדינה והחברה על ידי פוליטיקאים של ההפרטה בשירות הטייקונים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.