חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז מסוכן – אל תאשרו אותו

נושאים דעות ב 18.11.15 0:24

מתווה הגז דורס את הדמוקרטיה, שומט את ריבונות המדינה ואינו משרת את האינטרסים של הציבור. דברים שנשא אמנון פורטוגלי בהפגנה נגד אישור מתווה הגז שנערכה בירושלים

בשם כל הנוכחים כאן וברחבי הארץ אני שולח תנחומים למשפחות ולנפגעי הטרור אתמול בהר חברון ולמשפחות ולנפגעי הטרור בפריס ולממשלת צרפת.

מתווה הגז מסוכן לישראל, וצריך לאסור אותו.
בשם כל הנוכחים, ובשם אלפי ורבבות ישראלים המסכימים עמנו, אנו קוראים לנתניהו לשטייניץ, לשרי הממשלה ולחברי הכנסת – מתווה הגז מסוכן לישראל, אל תאשרו אותו. נתניהו ושטייניץ מספרים לנו שבלי מתווה הגז שדה הגז לוויתן לא יפותח, הגז ישאר באדמה והמדינה תפסיד הכנסות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.
תאגידי הגז והתועמלנים שלהם מספרים לנו כי מתווה הגז הוא המתווה האופטימלי, הרע במיעוטו, כי אין אלטרנטיבות. זו פרופגנדה, חצאי אמת, הצגה שקרית.

מתווה הגז של נתניהו שטייניץ ותשובה הוא הרע במירבו,  יש אלטרנטיבות, אפילו המצב הקיים עדיף.
אישור מתווה הגז ירע מאוד את המצב הנוכחי במשק הגז הטבעי הלאומי. ולא יפתור אף אחת מהבעיות העומדות בפני משק הגז הישראלי.

משק הגז הישראלי עומד כיום בפני מספר בעיות חשובות:

  • הכוח הפוליטי של המונופול המאיים על אושיות הדמוקרטיה,
  • מחירי הגז הגבוהים,
  • חוסר בטיחות אנרגטית.

אישור מתווה הגז לא יפתור אף אחת מהבעיות האלו. להיפך, הוא מנציח ומחמיר אותן ובדרך דורס את הדמוקרטיה. מתווה הגז, הפתרון של נתניהו שטייניץ ותשובה לבעיות אלו, הוא לשרוף את המועדון, להרוס את הדמוקרטיה הישראלית.מתווה הגז לא רק שלא מקטין את כוחו הפוליטי של מונופול הגז, אישור המתווה יחזק ויקבע את כוחם הפוליטי של תאגידי הגז. אישור המתווה עם סעיף היציבות ישחק את זכותה וחובתה הבסיסית של המדינה לחוקק חוקים, בעוד שתאגידי הגז יקבלו למעשה זכות וטו על מדיניות ציבורית לאומית. סעיף היציבות במתווה הגז הורס את אושיות קיום המדינה כמדינת חוק דמוקרטית. הוא מוציא למעשה את הדמוקרטיה אל מחוץ לחוק. סעיף היציבות במתווה הגז של נתניהו שטייניץ ותשובה, יאפשר לנובל לתבוע אותנו במיליארדי דולרים במידה שנשנה את הרגולציה, או כאשר בג"ץ יפסול את המתווה. הוא יגדיל את הסיכוי לתביעת בוררות נגד המדינה, בהיקף של מיליארדי דולרים, ויגדיל את הסיכוי להפסד בתביעה זו.

מתווה הגז לא יוריד את מחירי הגז, לא תהיה תחרות בין תאגידי הגז ולא יהיה מכר בנפרד. להפך, המתווה מקבע את מחירי הגז המונופוליסטיים הגבוהים שחברת החשמל ואנחנו משלמים ואת ההצמדות האבסורדיות של מחירים אלו. מתווה הגז הזה, של נתניהו שטייניץ ותשובה יפגע אנושות בביטחון האנרגטי של ישראל

מתווה הגז המוצע מתיר ייצוא גז מתמר לפני חיבור לווייתן לחוף. בכך הוא מקטין ומאיין את היתירות, ומחסל את רשת הבטחון האנרגטית שיש לנו היום ממאגר תמר. לא רק שלא תהיה יתירות, אלא עלול להיוצר מחסור בגז.

באנו לאמר לכם, לנתניהו לשטייניץ, תהליך אישור המתווה עם הטריקים הפוליטיים אינו מעורר אמון. ראינו איך דרסתם וסילקתם כל התנגדות, ובכלל זה את ראש הרשות להגבלים עסקיים, וראשת רשות החשמל, ואת שר הכלכלה. איך כופפתם ורמסתם עובדי ציבור בכירים, איך הזניתם את משרד החוץ והמשרד לביטחון לאומי, ובעיקר, איך עשיתם את הדמוקרטיה פלסתר. נמאס לנו מהקומבינות, נקעה נפשנו מהתרגילים, מהנכלוליות, מחוסר השקיפות. באנו לאמר לכם, לנתניהו ולשטייניץ: יש לנו תחושה חזקה שיש כאן אינטרסים גדולים שמוסתרים מהציבור, וברור לכולנו מדוע.

אנו נאבקים היום על הריבונות של המדינה מול נתניהו ושטייניץ שהם מריונטות של שלדון, תשובה ונובל אנרג'י עם הלוביסטים רבי הכח שלהם. האינטרסים שלהם אינם האינטרסים שלנו. במתווה המוצע אין מטרות ואינטרסים מלבד אלו של נתניהו, שטייניץ, שלדון, תשובה ותאגידי הגז. הריבונות, הדמוקרטיה ושלטון העם מוכפפים ונכנעים לתכתיבים של התאגידים העיסקיים ובעלי ההון. ישראל הופכת למדינה בה יש ממשלה של התאגידים, על ידי התאגידים ולמען התאגידים.

זה לא סוף פסוק ולא סוף המאבק גם אם המתווה יאושר, אין כל בטחון שמאגר לוויתן יפותח. הממשלה תדרש לתת ערבויות לבנקים כדי שיממנו את פיתוח לוויתן. התאגידים ימשיכו לבוא בדרישות, והמדינה תיכנע להם.

אבל אפשר לעשות זאת אחרת. מדינת ישראל יכולה, בניהול נכון של משאבי הטבע שלה ובהם הגז הטבעי והנפט, לשפר באופן משמעותי את איכות חיי כל אזרחיה. אפשר לבנות מתווה גז אמיתי שמטרתו פיתוח וניהול שדות הגז הטבעי והנפט לטובת כלל החברה הישראלית לדורותיה. מתווה שישולבו בו דגשים חזקים על בטיחות, ואיכות הסביבה, והבטחת אמינות אספקת הגז וביטחון אנרגטי למדינה, בשילוב עם  חלוקה צודקת של ההכנסות ממשאבי הטבע שבבעלות המדינה. זו הזדמנות היסטורית ליצירת מפנה אמיתי ובר קיימא, לביסוס הכלכלה לטווח ארוך, ליצירת חברה טובה יותר ולהבטחת עתיד טוב יותר לכל אזרחי המדינה.

בשם כל הנוכחים, ובשם אלפי ורבבות ישראלים המסכימים עמנו, אנו קוראים לנתניהו ולשטייניץ ולשרי הממשלה ולחברי הכנסת – מתווה הגז מסוכן לישראל, אל תאשרו אותו.

תודה שבאתם, בזכותכם  ננצח.

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.