חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"אמנסטי אינטרנשיונל" מצטער על פסיקת בית-המשפט המאפשרת כליאת מבקשי מקלט

נושאים זכויות אדם, חדשות, משפט ופלילים ב 11.11.15 1:10

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל ישראל" מצטער על פסיקת בית-המשפט בבאר שבע המתירה למדינה לכלוא מבקשי מקלט אם אינם מוכנים לעבור למדינה שלישית לפי הסדר המדינה. עדויות של מבקשי המקלט שהסכימו לעבור לרואנדה או אוגנדה מוכיחות שביטחונם האישי אינו מובטח שם

גירוש מבקשי מקלט לאוגנדה - תגובת ארגוני זכויות האדם

לאחרונה פורסם בתקשורת כי אוגנדה היא המדינה השלישית שאליה יועברו מבקשי המקלט השוהים בישראל. אלא שגורמים רשמיים הודיעו שלא נחתם הסכם בעניין עם אוגנדה. לדעת ארגוני זכויות האדם, נראה כי מטרתה של ההודעה היא לעורר מחדש את הדיון בגירוש למדינה שלישית כדי לנסות ולהשפיע באמצעות התקשורת על שופטי בג"ץ, שלא להכריע בעתירה לביטול החוק למניעת הסתננות

לקריאה נוספת

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה ביום ראשון את העתירה של ארגוני זכויות האדם נגד המדיניות המאפשרת כליאה ב"סהרונים" למבקשי מקלט שמסרבים לעבור למדינה שלישית רואנדה או אוגנדה. לפי פסיקת בית המשפט, הסכמים שעניינם העברת מבקשי מקלט ממדינה אחת לאחרת אפשריים לפי המשפט הבינלאומי, ובלבד שהם מבטיחים למורחקים זכויות בסיסיות. לאור מבחן זה, בית המשפט לא מצא פגם בהסכמים שחתמה המדינה.

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" מגיב לפסיקה:

"אמנסטי אינטרנשיונל ישראל" מצר על פסיקת בית המשפט המחוזי בבאר שבע שאישרה כליאה בלתי מוגבלת ב"סהרונים" של מבקשי מקלט המסרבים לעזוב את ישראל לאוגנדה ורואנדה. העדויות המהימנות הרבות המגיעות ממבקשי מקלט אשר עזבו למדינות אלו מציגות תמונה ברורה – אנשים אלו לא זוכים למקלט ולהגנה שהובטחו להם ומצויים בסכנה. מבקשי המקלט נותרים במדינות הללו ללא מסמכים, ללא אשרות וללא אפשרות לבקש מקלט, הם מגורשים או נאלצים לברוח ממדינות אלו למדינות שכנות אחרות או למדינות מוצאן ונחשפים לסכנת מוות, כליאה ועינויים. חלקם נאלצים להמשיך במסעם המסוכן למציאת מקלט באירופה. פסק דין זה מאפשר כליאה של אנשים שפשעם היחיד הוא חשש מוצדק לביטחונם ולחייהם.

מעמדם של מבקשי מקלט הנשלחים לאוגנדה ולרואנדה עם תעודות מעבר ישראליות אינו מובטח. הם מקבלים בנמל התעופה בן גוריון תעודות מעבר ישראליות, מכתב הגנה או אשרת תייר שתוקפה לשלושה חודשים. על פי כל העדויות, תעודת המעבר הישראלית נלקחת מהם מיד עם הגיעם לקיגאלי ברואנדה או אנטבה באוגנדה, על ידי נציגים מקומיים המתואמים עם רשות ההגירה הישראלית. הם חשופים למעצר ולגירוש לארצות מוצאם, אשר אליהן אסור לגרשם גם על פי עמדת ישראל. גם אם אינם נעצרים או מגורשים, הם נטולי מעמד חוקי וזכויות, ועל כן אין ביכולתם להתקיים ולשרוד באותן מדינות. לפיכך, גם אלה מהם שאינם נעצרים או מגורשים, עוזבים את המדינות ויוצאים למסע פליטות מחודש, מתוך תקווה למצוא הגנה במקום אחר. ישראל יוצרת בכך תופעה המכונה "Refugees in Orbit" היא אמנם אינה מגרשת את מבקשי המקלט ישירות לארצות מוצאם, אך שולחת אותם למקום בו אינם בטוחים, ולכן נאלצים להמשיך לנדוד בחיפוש אחר ההגנה לה הם זקוקים.

 

"בשדה התעופה נתנו לי תעודת מעבר עם תמונה ומסמך שיש לי ויזה לחופש. בשדה התעופה ברואנדה באו שלושה אנשים מההגירה של רואנדה, לקחו את שני המסמכים שנתנו לי בישראל ולא נתנו לי כלום. אף אחד לא בא לבדוק מההגירה הישראלית. בשתיים בבוקר לקחו אותנו לחדר, נעלו אותנו והלכו. 14 שעות לא דיברנו עם אף אחד. בשעה ארבע אחר הצהריים הגיע איש מההגירה ואמר לנו: 'תנו לי 250 דולר כל אחד, ואני אקח אתכם לאוגנדה. אני יודע שנתנו לכם כסף בישראל׳. ביקשנו שיחזיר לנו את המסמכים, אבל הוא אמר: 'אתם חייבים לנסוע לאוגנדה'. באוגנדה אין לנו משפחה ושום דבר". "

הודעה מטעם אמנסטי אינטרנשיונל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.