אין סיבה לפאניקה, יש כרגיל סיבה להחליף את השלטון

החברה והכלכלה בישראל משועבדות להון הגדול. הסימביוזה עם הממשלה ידועה, המקרה של הסלולר
מאת: ק. טוכולסקי

הכותרת של ישראל היום ביום שישי הייתה אחת המגוחכות בהיסטוריה של העיתון ×”×–×”. שופרו של השלטון ממשיך לזרות היסטריה ופאניקה והפעם הסלולר: "מכה קשה לתחרות בשוק הסלולר…החשש מחירי החבילות יזנקו". קודם כל אין שום סיבה להיסטריה. אין תחרות בשוק הסלולר גם כיום ומחירי החבילות לא יזנקו הן תמשכנה לעלות לאט לאט כמקובל בשוק משוכלל שבו מספר מצומצם של חברות מתאם מחירים בחסות השלטון גם לא על המתנות שביבי נותן לטייקון שאול אלוביץ' בעלי בזק תמורת כתבות תדמית בוואלה. על ×–×” לא נקרא כמובן ב"ישראל איום" עיתון שגורם לעיתון הרשמי של השלטון בצפון קוראה להראות כמו בטאון מכובד בו כותבים עיתונאים מקצועיים. ההיסטריה אינה שונה בהרבה בשאר ביטאוני השלטון, לא בויינט ולא בדה מרקר, לא במעריב ולא בידיעות.

מחירי הסלולר ירדו בישראל באופן משמעותי בשנים האחרונות. הרפורמה שהחל בה אריאל אטיאס וקצר את פירותיה משה כחלון, התפתחות הטכנולוגיה וההוזלה של עלויות הייצור וההפעלה של מכשירים ורשתות סלולריות וכמובן הצטרפותם לשוק הסלולר של מספר מפעילים, הזעם הציבורי של המחאה החברתית, תרמו כולם יחדיו להפחתת מחירי הסלולר בארץ. אבל עם כל הכבוד לכל המרכיבים השונים של המאמץ המשותף הזה להוזלת מחירי הסלולר, בטווח הארוך הקפיטליזם התאגידי מוצא תמיד את הדרך למכסם את רווחיו. ראשית בזמן ירידת המחירים, החברות צמצמו מאוד את מצבת כוח האדם שלהן, אחר כך המחירים התייצבו והחלו לעלות. גם החבילות של השנים האחרונות היו רווחיות, אף אחד לא מכר לנו זמן אוויר ומכשירים במחירי הפסד. המחאה החברתית נעלמה, הייאוש והאדישות הציבורית גברו, משרתי ההון בשלטון לא ינקפו אצבע לטובת הציבור ואפשר להתחיל להעלות מחירים.

מה שאנחנו צריכים זאת לא הפאניקה שמשווקים לנו בדה מרקר או בישראל היום, מה שאנחנו צריכים זה להחליף את השלטון, לשלטון שלא נמצא שם בשביל לשרת קומת טייקונים ותאגידים אלא לשלטון שישרת את הציבור, לממשלה שהסמן הימני בה הוא מפלגת העבודה והיא בשיתוף עם השמאל והחרדים למשל, פועלת ברצינות לצמצום פערים בחברה באמצעות בין השאר פיקוח על השוק. שוק הסלולר יכול לחזור גם למפעיל אחד רצוי ממשלתי, העיקר שהמחירים יהיו בפיקוח. ברגע שיש פיקוח על מחיר המוצרים בשוק הסלולר כמו בכל שוק אחר, החגיגה נגמרת. ממשלה יכולה לקבוע בכמה אפשר למכור מכשיר ללקוח, כמה תעלה כל דקת שיחה וכן הלאה. לקבוע מחיר או מחיר מכסימלי שיאפשר לחברות להתחרות האחת בשנייה במבצעים. ממשלה יכולה גם להטיל מס משוכלל על רווח, לקבוע שעד רווח מסוים ישולם X ומרווח מסוים ישולם X+Y. לא חסרות שיטות. מה שברור הוא שהממשלה הנוכחית לא תעשה את זה נקודה.

כל עוד ביבי ושותפים כמו ליברמן ולפיד או בנט וכחלון ישלטו בנו, הם ישרתו תאגידים וטייקונים, הם לא יעשו כלום נגד הירידה ברמת החיים והעושק של הציבור למטרות רווח. הם הושמו בשלטון בידי מי שרוצים לשמר את מציאות העושק הקיימת. הבחירה כרגיל בידינו, בידי הציבור, ביבי ושותפיו כחלון ולפיד, בנט וליברמן ועימם המשך העושק או החלפתם בממשלת שמאל שתלחם בעושק. אנחנו צריכים ממשלה שעובדת בשבילנו ולא נגדנו, זה נכון בסלולר, זה נכון בגנים הבוטניים, זה נכון בטיפול בקשישים. לא צריך פאניקה, לא צריך כותרות ענק שרק מסתירות את שוד הגז ואת שאר כישלונותיו וחדלונותיו של השלטון, צריך להחליף את השלטון.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

One Response to “אין סיבה לפאניקה, יש כרגיל סיבה להחליף את השלטון”

  1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    הפוליטיקאים של ההפרטה מימין ומ"שמאל" פועלים נגדנו מזה 40 שנה.הם שדדו ושודדים את הציבור תוך העברת כל הבח הכלכלי והפוליטי מידי המדינה לידי אוליגרכיה של בני טיפוחיהם הטייקונים.
    לכן "ממשלה שעובדת בשבילנו ולא נגדנו" ,פירושה שינוי המשטר למשהו דומה למדינת הרווחה שהיתה פה בשנים 1968-1977.
    כדי שהכח יחזור לידינו,אז אין חוכמות: הלאמה של מה שהופרט ונשדד,של הכח הכלכלי פוליטי שהופקר לידי ביריוני ההפרטה.

Leave a Reply