חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה תפקידו של המרכז בימים כאלה?

נושאים דעות, פוליטי ב 29.10.15 1:05

זאת מהותן של מפלגות המרכז בישראל, מאז ד"ש ב-1977 ועד כולנו ויש עתיד כיום: לקחת בוחרים שכועסים על השלטון ורוצים שינוי רדיקלי לטובת האינטרסים שלהם, ולהמיר את הצבעתם במנדטים שמשרתים את שלטון ההון

מאת: ק. טוכולסקי

ראש מפלגת המרכז הגדולה בישראל ומועמד לראשות הממשלה מטעם האגו שלו, יו"ר מפלגת יש לפיד, מר יאיר לפיד, העלה פוסט ובו שאל את השאלה המופיעה בכותרת. התשובה בתמצית די פשוטה: תפקידה של מפלגת מרכז כיום כמו בעבר וכמו בעתיד הוא לגנוב קולות ממחנה השמאל ולהעביר אותם לתמיכה בימין. את זה יכולות מפלגות מרכז לעשות מהקואליציה וגם מהאופוזיציה. כי זאת מהותן של מפלגות המרכז בישראל. מאז ד"ש ב-1977 ועד כולנו ויש לפיד כיום, לקחת בוחרים שכועסים על השלטון ורוצים שינוי רדיקלי לטובת האינטרסים שלהם ולהמיר את הצבעתם במנדטים שמשרתים את שלטון ההון.

יאיר לפיד לא המציא כלום. בכל זאת, אשף התקשורת הריקני הזה, שמצליח לתרגם את הריקנות שלו למשיכה בעוצמה של חור שחור, מראה שבמשבצת של המרכז אפשר תמיד למצוא בין 5% ל-15% מהציבור שיהיו מספיק מיואשים מצד אחד וגם מספיק פזיזים (במקרה הטוב) או טיפשים (במקרה הרע) בשביל להצביע עבורך. ב-1977 הייתה זאת ד"ש שנשאה על גלים של מיאוס בשמאל מרכז ממפלגת העבודה 15 מנדטים לממשלת ימין. התפוררותה של ד"ש, וככל הנראה ערנותו של הציבור באותם ימים לגודל הטעות, מנעו חזרה של נהירה מהשמאל למרכז בשנים הבאות. קרוב ל-20 שנה אחרי ד"ש הייתה זו הדרך השלישית שלקחה קולות מהשמאל והלכה לממשלת ימין. אחריה עשו כך שינוי ומפלגת המרכז, קדימה, הגמלאים ויש עתיד. זה מה שמפלגות מרכז עושות, הן ממגנטות את הזעם והתסכול של הציבור ומתרגמות אותו לכוח פוליטי עקר.

מה תפקידן של מפלגות מרכז בימים אלו, מעבר לניתוח ההיסטורי? תמיד כדאי לראות מה עושות המפלגות שקיבלו את קולות הבוחר במרכז לאחרונה. שתי מפלגות הלכו על המרכז בבחירות האחרונות: יש עתיד וכולנו. הן הלכו על קולות המעמד הבינוני על רבדיו והבטיחו לדאוג לאדם הקטן, לעצמאי, למי שחרד על קיומה של ישראל. שתי המפלגות הוליכו שולל את הציבור ומנהיגיהן שיקרו לו. כחלון ומשק הגז, לפיד ביכולתו המופלאה להתעלם מכישלונות כהונתו שלו באוצר בדבריו עם הבוחרים. בסיוע נדיב מצד תקשורת של בעלי הון, קיבלו שני משיחי השקר הללו דיווחים מגמתיים ואוהדים ברמה של פמפלט פרסום זול ובמסווה של עיתונות אובייקטיבית. מה יעשה האזרח התמים השואב את ידיעותיו מתאומי המריבה, ישראל היום וידיעות אחרונות? מישהו יגיד לו שכחלון ולפיד הם נוכלים? מוכרים בעיתונים האלה ובחדשות ערוץ 2 ו-10 את כחלון ולפיד כאילו הם היו מותג של קטניות, בלי למצמץ ובלי שום יושרה.

מפלגות המרכז הן משרתות ההון הטובות ביותר. הבוחרים נוהים אחרי הכוכב שעומד בראשן בעוד ששאר חברי הכנסת, אלמונים יותר או פחות, לא היו מסוגלים לבזבז חצי מנדט. רשימות אלמוניות של עסקנים דרג ב' וכוכבי אינסטנט שמצייתים בנאמנות עיוורת, לא לציבור של חברי מפלגה, אלא ליו"ר בלבד. קל לקנות אותם, הם ציניים ואופורטוניסטים, ויודעים שהיום הם בכנסת ולך תדע מה יהיה מחר. מפלגות המרכז מקשיבות לבעלי ההון ומשרתות אותן בנאמנות, מיו"ר המפלגה הנוכל הבכיר ועד דגי הרקק עלובי הנפש ברשימה אחריו. מי יזכור אותם עוד 5-6 שנים?

שתי מפלגות המרכז של היום נועדו לבלום נהירה מסוכנת של בוחרים מיואשים אל מחנה האלטרנטיבה. כולנו היא מפלגת לווין של הליכוד. חברים בה אנשים שלא היו מצליחים להיבחר בפריימריז של הליכוד כי אפילו במחוזות לא היו נמצאים כ-2,000 איש לתת להם קול, והם כולם מסורים לשימור השלטון הקיים ומחדליו. יש עתיד יושבת מחוץ לקואליציה, אך די ברור שעוד אופוזיציה כזאת ואבדנו. בקיצור, שתי מפלגות משרתות הון שתפקידן התמצה בלקיחת בוחרים שכבר לא יצביעו ליכוד, והבטחת המציאות שהנבחרים של בוחרים אלו ישרתו את ממשלת הליכוד הבאה.

זה היה תפקידן של מפלגות מרכז, זה כיום תפקידן, וזה יהיה גם בעתיד. שירות להון במסווה של דאגה לאזרח הקטן. כל עוד מפלגות מרכז ממשיכות לספוג קולות של מחאה כפי שהיה מאז 1977 וביתר שאת בשנים האחרונות, אין שום סיכוי אמיתי למהפך.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי :

  שלמה אבינרי | הנה בא המושיע התורן

  זה קרה בעבר, וזה יכול לקרות שוב לקראת הבחירות הבאות. יש בארץ ציבור לא קטן, בעיקרו משכיל, חילוני, מבוסס מבחינה כלכלית ומתון בדעותיו הפוליטיות, שמרגיש אי-נחת – חלקה מוצדקת וחלקה מופרזת – מן המפלגות הקיימות וממנהיגיהן. לעת בחירות, מאחר שקשה לו להצביע בעבורם – הוא מוצא את עצמו נגרר, כבחבלי קסם, אחרי מי מהמושיעים התורנים: נקיי-כפיים, מרשימים בהופעתם, מבטיחים פוליטיקה חדשה.

  פעם היתה זו ד"ש של יגאל ידין, פעם "שינוי" של יוסף לפיד. אפילו "צומת" של רפאל איתן מילאה תפקיד דומה. לשיא הגיעה התופעה הזאת בהצבעה הביזארית למפלגת הגמלאים של רפי איתן.

  הפעם מופיע בתפקיד המושיע התורן יאיר לפיד.

  לכן, אם מישהו רוצה להצביע בבחירות הבאות לליכוד – שיעשה זאת ישירות. כל השאר צריכים לזכור, שאם הם מצביעים למושיע התורן (לפיד או מישהו אחר), הם מעלים בכך שוב את הליכוד לשלטון. שלא תהיינה אשליות.

  קטעים ממאמר שפורסם ב"הארץ" – ב-28.06.2010

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.