חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גם הלם משמים מנוצל בידי שלטון ההון

נושאים דעות, כלכלת בית ב 28.10.15 1:15

סופת החורף הראשונה הגיע לישראל, נפתחו השמים, רוחות וגשמים ניחתו עלינו. כמו רוב המדינות שנשלטות בידי קפיטליזם נאו ליברלי חזירי ודורסני, גם מדינת ישראל אינה מוכנה למצבים של חריגה מהשגרה

מאת: ק. טוכולסקי

זה היה כך בשרפה על הכרמל, שהייתה תוצאה ישירה של הקיצוץ במענקי האיזון בתכנית הכלכלית בשנת 2003, קיצוץ שגרם לרשויות רבות לצמצם את התמיכה שלהן בתאגידי הערים לכבאות והוביל את הכבאות בישראל לסף פשיטת רגל. זה היה נכון במלחמת לבנון השנייה כשקבלני מזון פרטיים נמלטו מהצפון והשאירו את החיילים בלי אוכל. זה נכון גם היום כשתשתיות הביוב והחשמל עומדות בפני קריסה. אי אפשר לצמצם השקעות ולקוות שכלום לא יקרה, אי אפשר "לייעל" חברות באמצעות הפיכתן לחברות שלד שמוציאות מכרזים לקבלנים שמעסיקים עבדים ולקוות שכשמשהו חורג מהשגרה הכול יהיה בסדר. אי אפשר לחסל שירות ציבורי אחר שירות ציבורי ולא להבין למה אזורים שלמים במדינה שרויים בעלטה כמה ימים או למה אין אחות בבית ספר. מרוב שאי אפשר, מנגנון ההסתה של שלטון ההון בראשות פוליטיקאים ואנשי תקשורת גורם לנו להאמין שכך בדיוק אפשר!

חברת החשמל כשלה, האמת – לא ציפיתי למשהו אחר. החברה נמצאת בדעיכה איטית וארוכה שעוד לא הגיעה לשיאה. אי אפשר להפחית את מספר העובדים של החברה, עובדים שמועסקים בתנאים הוגנים שמאפשרים לגייס עובדים בעלי הכשרה כמהנדסים וטכנאים, וגם לצפות שהשירות יהיה אותו שירות. ממשלות ישראל כבר קרוב ל-20 שנה עוסקות בייבוש של חברת החשמל במטרה להכשיר את הקרקע להפרטת החברה, והנה נפלו השמים, סערת החורף הראשונה הפילה את רשת החשמל. האם יתקיים דיון במצבה של חברת החשמל? בצרכיה, בכוח אדם ובציוד, בעובדה שהפרטת האחריות על גיזום הפכה את התהליך ליקר ומסורבל? על סוגיית כוחה אדם ההולך ומצטמצם של החברה? לא, הדיון יהיה על עובדי חברת החשמל.

במשך שבועות הסיתה התקשורת נגד פלסטינים, ערביי ישראל ושמאלנים. כעת היא מתפנה להסית נגד העבודה המאורגנת. ראש ממשלת ישראל בישר אתמול שלתפיסתו תמיד נחיה על חרבנו, את מהדורות החדשות פתחו בהסתה נגד עובדי חברת החשמל. ככה זה עובד, לא מתעסקים במי אחראי. למשל מנהלי חברת חשמל שבשנים האחרונות כשלו בניסיונותיהם להביא להפרטת החברה אבל הצליחו להחלישה. הם שירתו את הפוליטיקאים ששלחו אותם למטרה זו ובגדו באינטרס הציבורי של שמירה על חברת חשמל חזקה ויעילה. מצד שני, הציבור עצמו מוסת בידי תקשורת משרתת הון, וחושב שאת המדינה מנהלים וועדים. הוועדים הם זקני ציון של ישראל בתקופתנו – כל מה שהמופתי לא אחראי לו, הוא באחריות של הוועדים הגדולים, שכידוע לכל קורא של עיתון בעברית בארץ, הם ולא הטייקונים גונבים את הכול וחוסמים כל התפתחות חיובית בישראל.

במדינת ישראל יש ממשלה שהיא הבעלים של בחרת החשמל והיא ממנה לה מנהלים. יש במדינה גם פיקוד עורף שיכול היה במצבים כאלה לתת כתף, יש משטרה וכוחות כיבוי והצלה. נכון, חלקם גם סובלים ממחסור בכוח אדם, אבל הם היו יכולים להתגייס. רק שהממשלה לא רוצה חברת חשמל חזקה או שיתוף פעולה יעיל בין גורמים שאמורים לתת סיוע במצבי חירום. מה שממשלת ישראל רוצה זה להפריט את חברת החשמל ולחסל את העבודה המאורגנת. שוד החשמל שיקביל לשוד הגז. התקשורת, במקום להטיל את האחריות למה שקורה כאן על הממשלה, מועלת בתפקידה ועוסקת בהסתה.

אולי צריך להבדיל בין "תקשורת" לבין "תקשורת ישראלית" כמו שמבדילים בין משחק הכדורגל לבין הביזיון שנקרא כדורגל ישראלי. תקשורת תפקידה לבקר את מוקדי הכוח, תקשורת ישראלית תפקידה לשרת את הפוליטיקאים של שלטון ההון בביצוע תפקידם באמצעות הסתה. הם לא מתבלבלים, אנשי שלטון ההון, גם פגעי טבע מנוצלים בידם להסתה. הם לא רוצים שנעצור רגע לחשוב שזה קרה בגללם. אסור לנו לקנות את התעמולה נגד ועד עובדי חברת החשמל, אסור לנו לאמץ את ההסתה נגד עובדים מאורגנים. בדיקה עובדתית מגלה שכמעט תמיד, ללא יוצא מהכלל, הסתה בתקשורת הישראלית נועדה לחפות על מחדלי שליחי ההון שבשלטון. לא העובדים פוגעים שוב ושוב בחוסנה ויעילותה של חברת החשמל, אלא ממשלות ישראל האחרונות באמצעות המנהלים העלובים שהן ממנות לחברה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

24 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  הדיון יהיה

  על השכר המוגזם שאינו קשור למה שאנשים אלה ישתכרו בשוק החופשי, על העסקת מקורבים, על הכוחנות והבריונות אשר וועד העובדים מפגין כלפי כלל אזרחי ישראל, על יו"ר הוועד שאיבד כל גבול ופחד ולא מהסס לנצל סופה על מנת להתנגח בהנהלת החברה וכל זה על גבם של "לקוחותיהם" השבויים.

  הפתרון הנכון: הפרטה, הקמת שתי חברות חשמל מתחרות בידיים פרטיות.

  טוכולסקי, מה שלא עבד בבריה"מ לא יעבוד כאן, אתה הרי יודע מה ההגדרה של איינשטיין לטירוף- "לעשות אותו דבר ולצפות כל פעם לתוצאה שונה…"

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כחגבים היינו? הקטע שכביכול לא מיועד להפרטה - ההולכה. תכנון הפך למילה גסה בערך כמו ועד עובדים. משטר של חלטורה, קומבינה יהיה בסדר

  הקטע שכביכול לא מיועד להפרטה – ההולכה. תכנון הפך למילה גסה בערך כמו ועד עובדים. משטר של חלטורה, קומבינה יהיה בסדר
  תכנון

  – אז האירועים הקיצוניים מצטופפים.
  – התשתית מנוהלת באסטרטגית שבר ולא באסטרטגית מניעה.
  – כנראה ירידה באיכות החומרים.
  – קיצוץ בעובדים ובתנאי שכרם (עובדי קבלן) ובקיצור תהליך של סירוס וועד העובדים.

  ומה עושה אצלנו חברת חשמל בקיץ? מחדשת את התשתית.

  התשתית החדשה – עילית.

  העמודים גבוהים יותר, בהתאם אורך הכבלים וגובהם. חשיפה גדולה לרוחות החזקות שנושבות אצלנו גם בקיץ.
  חברת חשמל פטרה עצמה כביכול מגיזום עצים? אלה יגדלו ויגיעו לכבלים.

  למה לזרוק כסף ולא להעביר להטמנה?
  למה לא לחבר לרשת הכבלים?

  נו? למה?

  כי תכנון הפך למילה גסה.

  חלטורה.

  בינינו, כן? רוב הישראלים חלטוריסטים. לכל בעיה יש קומבינה כמכסה. יהיה בסדר.

  הטיפול בעצים מכל כיון אפשרי – קטסטרופה. לטבע ממש אין ברירה אלא לבוא אחת לכמה זמן ולעשות סדר.

  ניקוז.

  איכות מדרכות וכבישים (אצלנו מדרכה חדשה מאחרי השלג האחרון בשנה שעברה – שלולית אחת גדולה ליד הכניסה, כולהה מאיזה 10 מ"מ גשם חקלאי).

  בבתים משותפים תמיד בעיות של תשלומים. ועדי בתים אורחים קבועים בבית הדין של המפקח על הבתים המשותפים.

  איך עוד לא יצא ספר על הגן חיות הישראלי שמתגורר בהם. אולי יצא ופספסתי?

  והרשימה עוד ארוכה.

  מי שחושש מס"ד שתעיר כאן אצלנו פתאום את ברה"מ פשוט לא מודע למציאות שבה הוא חי. הוא יכול לישון בשקט.

  תגובה זו נכתבה אתמול
  כאן
  http://www.blacklabor.org/?p=53586#comment-504242

 3. ק. טוכולסקי :

  חסידי ההפרטה תמיד ימצאו סיבות. חגב, אתה צודק לעשות אותו דבר ולצפות לתוצאה שונה באמת לא עובד. הקפיטליזם שלא הצליח עד היום להפוך את כולנו למסודרים. ההפרטות הכושלות פעם אחר פעם ששוב נמשכות. הגיע הזמן לשנות.

 4. החגב עמד יציב :

  הקפיטליזם

  הקפיטליזם הוביל לעלייה משמעותית ברמת החיים של כלל המין האנושי החל מהמהפכה התעשייתית בכל פרמטר אשר ניתן לחשוב עליו.

  אף אחד לא "חייב להפוך אותנו למסודרים" מי הבטיח לך דבר כזה?
  למה אתה חושב שזו מטרתה של השיטה הכלכלית?
  כל מה שצריך לספק לך מהמדינה הוא חירות לגבי השאר- זה בידך
  You are entitled to nothing

 5. ק. טוכולסקי :

  הקפיטליזם הביא לעלייה ברמת החיים של חלק קטן מאוכלוסיית כדור הארץ תוך ניצול מתמיד של אחרים, הרס משאבי טבע ואיכות סביבה, וניכוס של השגים מצד גורמים אחרים. אבל חגב, מה אתה מודאג, הימין בשלטון הם יפריטו את חברת החשמל ואז נשב כולנו ונבכה בחושך.
  בהצלחה עם הNOTHING אנחנו בהחלט בדרך לשם.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  מעניין ממה מתפרנסים אנשים?

  מעניין ממה מתפרנסים אנשים?
  קרוב לודאי כמו חגבים שאינם זקוקים לשום דבר,ומתבשמים מצדיקים כמו ביבי ולהקת הטייקונים סביבי.
  לבריאות לכל האמיצים ששכחו את שם המשפחה שלהם ביוצאם להגן על המשטר.

 7. נטע. :

  הס"ד הביאה לעלייה ברמת החיים לא הקפיטליזם

  הקפיטליזם בעצמו בנוי על מנגנוני הרס פנימיים.

  רק מאבקים נגד הקפיטליזם האכזרי והפשטני הצליחו לרסן אותו.
  המשטר בברה"מ לא היה ס"ד, אבל הפחיד כהוגן את הקפיטליסטים שהסכימו לפשרות מרחיקות לכת עם הס"ד.
  בכל שלב שבו הקפיטליזם מרגיש לא מאוים מתחוללים משברים עולמיים.

  בכל פעם שיש עלייה רוחבית אמיתית ברמת החיים, הקפיטליסטים מנכסים אותה לעצמם. בכל מצב משברי הקפיטליסט לעולם לא יקחו אחריות.

 8. נגה תדמר :

  במה הועיל ובמה לא מועיל המשטר הקפיטליסטי לחיינו

  חגב, אתה ליצן אמיתי. בחיים לא שמעתי קישבור אווילי כזה !
  (נ.ב., 'קישבור' – קשקוש שעל פניו הוא בירבור גמור)

  אני מקבל את תיאורך שאתה עומד יציב. עמא-מה זה בזמן שאתה עומד על הראש.

  טענה מוזרה היא ש'הקפיטליזם הוביל לעלייה משמעותית כללית ברמת החיים'. האם הקפיטליזם הוא שהביא את המהפיכה התעשייתית או שמא להיפך?
  הקפיטליזם הביא רמת חיים עולה לכל? אתה צוחק עלינו. בראש וראשונה, הקפיטליזם הוא הצבר ההון בידי מעטים, כך היה בתחילת דרכו של הקפיטליזם וכך הוא עד ימינו אלה.
  ועל מה היה מבוסס אותו הצבר הון? את זה תוכל למצוא בכל ספר הסטוריה: על ניצול עבודת נשים וילדים ביום עבודה הנמשך 10 – 12 שעות, על שוד אדמות הציבור. תציץ בכרך א' של הקפיטל, בחלקו האחרון הנקרא 'מהו שמכונה ההצבר הראשוני' (בלשון המהדורה האנגלית שאצלי:the so-called primitive accumulation). אני מפנה למרקס לא כי הוא גילה פרקי הסטוריה בלתי ידועים, אלא כמובן בשל הדגש על תהליכי הניצול שבבסיס הצבר העושר הקפיטליסטי – עושר בידי מעטים וסבל להמונים.

  שאלת, למה אתה חושב שמטרת השיטה הכלכלית היא להפוך אותנו למסודרים.
  אז זהו שיש כל מיני שיטות כלכליות. האחת "אין דבר כזה הנקרא (so-called, זוכר?!) חברה, רק אנשים ונשים פרטיים".
  השנייה הסוציאל-דמוקרטית, סיסמתה במילה אחת – סולידריות.
  אה, אז עכשיו כבר יש בחירה !
  ומכיון שהקדמת לבחירתך שקרים הסטוריים והעלמת הנושא בויכוח, אני בוחר בשיטה השניייה.

  כמה עלוב הוא לדבר על 'אף אחד (הכוונה איננה לאף אחד, אלא לממשלה כמובן) אינו חייב לך דבר' במדינת ישראל אלופת הפערים ואי שוויון

 9. החגב עמד יציב :

  מרקס על רגל אחת ושאר ירקות

  חברים (זו מילה שאתם אוהבים נכון?)
  הקפיטליזם הוביל לעלייה ברמת החיים לכלל המין האנושי כפי שהינה נמדדת בתל"ג לנפש זו עובדה ולא ניתן להפריכה.

  מרקס ראה בעצמו מדען במובן הדטרמניסטי של המאה ה 19, כלומר ביקום אשר יש לו חוקיות ניתנת לגילוי.
  מרקס המדען טען כי גילה את חוקי ההיסטוריה, המין האנושי היה בעברו בסוציאליזם פרימיטיבי לאחר מכן התרחש אירוע הנקרא "הניכוס הראשוני" ונוצרו מעמדות ומהלך ההיסטוריה: עבדים ואדונים, אריסים ופאודלים, פרולטריון וקפיטליסטים.

  להיסטוריה זו יש כיוון (מדעי זוכרים?) לפי חוקי ההיסטוריה אשר גילה מרקס בעתיד בלתי נמנע כי תתחולל מהפכה אשר תשנה את הכל ותביא לבואו של הסוציאליזם…

  רעיון נחמד, מאוד יהודי-נוצרי (גן עדן, גירוש מגן עדן, משיח וגאולה)
  אין קשר למציאות הכלכלית של ימיו או ימינו

 10. החגב עמד יציב :

  לנוגה ונטע

  לכל אורך ההיסטוריה האנושית ההון היה מרוכז בידי מעטים ולא התאפשרה כמעט מוביליות חברתית עד לפרוץ המהפכה התעשייתית אשר לוותה בכאב רב וגם צמיחה משמעותית ועלייה ברמת החיים (וגם תוחלת החיים ואיכות החיים) של כלל המין האנושי.

  הסוציאל דמוקרטיה אכן תגובה של המערב הקפיטליסטי לאימת הקומוניזם (במובן של דיאלקטיקה הגליאנית)
  ושיטה ראויה אבל- הפגם בראיית העולם הסוציאליסטית קיים גם בה.

  ראו את מדינות אירופה המקרטעות כלכלית בגלל ועדי עובדים וחוקי עבודה הזויים, בגלל "זכויות" ו "מגיע לנו" ושאר הבלים.
  ראו כיצד ארה"ב הגיבה נכון למשבר הכלכלי הגדול ב 2008 לעומת הסטגנציה האירופאית.

  היסטוריונים של הכלכלה בעתיד יקראו לתקופתנו "משבר מדינת הרווחה" התקופה בה לא היה ניתן יותר לשאת את משקל הקצבאות, הזכויות ותשלומים הממשלתיים.

  בקיצור- מיהו ג'ון גאלט?

 11. מיכאל לינדנבאום :

  האגואיזם הקדוש

  "אף אחד לא חייב לך דבר",אומר החגב בהתנשאותו…
  הצרפתים אומרים : "כל אחד לעצמו, והאלהים הכל-יכול ידאג כבר לכולם"…

  אז קדימה בחזרה לחשכת ימי הביניים!!

 12. החגב עמד יציב :

  מה חייבים לך לדעתך מיכאל?

  ומדוע חייבים לך? בגין מה?
  ואם יאמר החגב שאינו רוצה לדאוג לך או לממן אותך ואת אשר חייבים לך בממונו- האם יש לך זכות לכפות זאת?

  הלך הרוח הסוציאליסטי תמיד יוביל לתוצאה ידועה מראש: כוחנות, בריונות בשם המדינה, כפייה ואלימות.

 13. מיכאל לינדנבאום :

  כרגיל ,החגב לא רואה דבר ממרום גחונו

  "תוצאה ידועה מראש: כוחנות, בריונות בשם המדינה, כפייה ואלימות".
  מדובר כנראה על שבדיה,נורבגיה,פינלנד,דנמרק ועוד מדינות הידועות באכזריותן…

  החגב ממש יודע על מה שהוא מדבר

 14. החגב עמד יציב :

  The International Brotherhood of Teamsters

  מיכאל, תקרא על החברים בכותרת
  ועד העובדים הכוחני והידוע לשמצה של ענף המשאיות בארה"ב (אחד ממנהיגיו המיתולוגיים מר ג'ימי הופה אשר כפי הנראה היה בעל קשרים למאפיה נעלם ומקום קבורתו לא נודע).

  הטימסטרס יכולים להתגאות בפגיעה משמעותית בענף בארה"ב והובלה של חלק מהחברות בו לפשיטת רגל ובכל זאת אפילו החבורה המהוללת הזו לא תעלה על דעתה לנהוג כפי שנוהג ועד עובדים ישראלי ממוצע, ראה ימים אלה
  והחברים בחברת חשמל אשר מוזכרים בפוסט של טוכולסקי.
  (למשל במו"מ עם הנהלת YRCW בו הסכימו לספוג הרעת תנאים משמעותית להצלת החברה, אפילו בריונים אלה מבינים שיש גבול לחזירות)

  בקיצור- נורווגיה,שבדיה וגו'?
  קובה, צפון קוריאה, ויאטנם וסין
  וכמובן -מיהו ג'ון גאלט?

 15. ק. טוכולסקי :

  שום הפרטה של חברת חשמל בעולם לא הביאה לשיפור מצבו של הכלל אלא רק לגידול ברווחיהם של המעטים. אין חירות בלי שוויון כשם שאין שוויון בלי חירות.
  החגב מטריל בססמאותיו, כבוד לעבודה שחורה ששלטון ההון כל כך מבוהל שהוא שולח את טרוליו לכאן להפריח ססמאות של הבל.

 16. נטע :

  נחמדים האנשים האלה שמתווכחים עם עצמם.

  למשל,
  כאילו מישהו מהכותבים כאן מישם או קורא לישם את תורת מרקס בדיוק לפי הספר, ולכן צריך לשכנע אותו ולשחרר אותו מה"תסביך" הזה.

  ניתן לזהות די בקלות את אלה שבאים עם ערכת השכנוע הקפיטליסטית המלאה ולא מדלגים על שום שלב או עמוד בספר.
  יוצא חשש לנפילתם בפח המתודולוגי שנפל בו מרקס.

  וחבל.
  כי שמאל דווקא רבים הבינו יחסית מוקדם את הטעויות של מרקס, אבל לא זרקו את התינוק עם המים.
  מדוע זה לא קורה אצל הקפיטליסטים?

 17. נטע :

  אנסח את זה קצת אחרת.

  נוח מאוד להתווכח עם מרקס האיש שהלך לעולמו לפני מה, 132 שנה?
  קל מאוד לנהל דווקא איתו את הוויכוח כאילו הוא עדיין כאן חי וקיים.

  מה שמזכיר לי מעשה שהיה והתפרסם בעיתונות הבריטית.

  מתישהו שנים אחרי פטירתו של מרכס עשו עליו כתבה והגיעו גם לספרייה של הבריטיש מוזאון שם נהג מרקס לשבת יום יום.
  נמצא שפ ספרן ותיק שלמראה תמונתו של מרקס העיד: "כן, אני בהחלט זוכר אותו. הוא נהג להגיע עם פתיחת הספריה ולשבת כל היום עד שעת הסגירה. יום אחד הוא הפסיק פתאום להופיע ומאז איש לא שמע עליו ולא יודע מה קרה ולמה הפסיק לבוא".

  במחשבה שנייה – אולי הספרן היה חכם יותר ממה שנראה על פניו.
  הוויכוח של הקפיטליזם היום הוא לא עם מרקס.

  העובדה שיש כאלה שמנהלים איתו את הויכוח כאילו מרקס מגיע עדיין יום יום לבריטיש מוזיאון היא די עגומה, כי היא באה על חשבון דיון אמיתי.

 18. דליה :

  הנה דוגמא לחשיבה ביקורתית על המתרחש בחברת החשמל. יוסי שאול מחדר המצב:מי באמת אחראי לניתוקי החשמל?
  ====
  מאז הסופה אתמול אלפי משפחות עדיין נותרו ללא חשמל, וזה ממש לא נעים, וכבר מתחילה מלחמת האשמות. מה שבטוח שאם לא נפיק את הלקחים ונבין את התמונה כולה, בשנה הבאה שוב יהיה אותו דבר.
  אבל קודם לכן, כדאי לכם לתהות, מדוע כל העליהום מתמקד כעת בעובדים? ולמה דווקא עכשיו? האם הם הביאו את הרוחות? האם התיקונים לא מהירים מספיק? אתם בטוחים? ולמי יש אינטרס להכנס בעובדים דווקא עכשיו? ואיפה האחריות הניהולית? מי שצפה אתמול בלילה כלכלי ראה את המגיש דב גילהר נרעש ומביא נתונים על השכר של עובדי חברת החשמל (עם הרבה דיסאינפורמציה). מה זה קשור עכשיו? זה לא! למי יש אינטרס להסית נגד העובדים? ומי מאכיל את העיתונאים דווקא עכשיו? למה לא לפני שבוע?
  כשעץ קורס על קו חשמל זה לא נעים ולא תמיד בשליטתו של איש. אבל אפשר לעשות כמה דברים. למשל, לגזום את העצים בטרם עת. זה בדרך כלל באחריות משותפת עם רשויות מקומיות. עובד חברת חשמל לא מחליט בוקר אחד שהוא מוריד עץ. אסור לו. אפשר גם להעביר קווים עיליים אל מתחת לקרקע. ביישובים חדשים זה לעיתים מה שקורה. ביישובים קיימים זה דורש השקעה כבדה לשם העברתם אל מתחת לקרקע. אבל יכול למנוע תקלות.
  מי בדיוק אחראי לקבלת ההחלטות הזו? הדרג הניהולי. זה מה שמנהלים עושים. הם מתכננים ומתקצבים. העובדים מגיבים וממלאים משימות. לא מכתיבים אותם. ומאחר וחברת החשמל היא חברה ממשלתית – יש גם אחריות לממשלה ולמשרד התשתיות בפרט. האם שר התשתיות הציג לכם תכנית רב שנתית לשדרוג תשתיות החשמל? האם יש תכנית כזו שהיא גם מתוקצבת? האם לאחר הניתוקים בשנה שעברה מישהו הציג לכם הציבור תכנית מנע? כמו בבריאות, בתחבורה הציבורית, גם בתשתיות החשמל הממשלה מצפה מדי שנה לנס ולא נערכת.
  ונחזור לשאלה הראשונה, למה דווקא עכשיו העליהום על העובדים? כי אתם עצבניים ובצדק. וזה זמן טוב להלום בעובדים ולקצץ עוד. כשמה שדרוש זה בדיוק להיפך. משתמשים בזעם שלכם נגד קבוצה שרוצים לפגוע בה. והנה לכם דוגמא ממשית לדוקטרינת ההלם, לאיך גורמים המבקשים לצמצם את אחריות המדינה ולקדם הפרטה מנצלים אירוע חריג להסתה. הרי לא העובדים הביאו את הרוחות. ולא הם הפיילו את העצים. ולא הם אחראים לתכנון והיערכות שנתית אלא ההנהלה שמגלגלת כעת אחריות. כל מה שהעובדים יכולים לעשות כעת זה להגיב. ויחסית לנעשה בעולם התגובה שלהם מהירה.
  אז כן, אתם כועסים ובצדק. אבל כשעץ קורס על קו חשמל זה מאוחר מדי. ולא העובד שרץ לתקן אחראי למנוע את האירוע. אל תכעסו עליו. אולי הוא יכול לרוץ טיפה יותר מהר. אבל לא הרבה יותר. תכעסו על ההנהלה ועל הדרג הממשלתי שלא הציגו שום תכנית או תכנון אמיתי למניעת הישנות מקרים דומים. כי אחרת בשנה הבאה, שוב תכעסו.
  |יוסי שאול
  ועוד בעקבות דו"ח מבקר המדינה:
  לגמרי במקרה בדק מבקר המדינה את היערכות המדינה למשברים בתשתית החשמל. שימו לב לממצאים.
  =====================
  במקרה, ממש לגמרי במקרה, פרסם מבקר המדינה לאחרונה את הדו"ח שלו בעניין מוכנות המדינה וחברת החשמל לאירועי חירום, ממש כמו הרוחות העזות לפני ימים אחדים שהביאו לקריסת עצים רבים וניתוקים ממושכים.
  אנא עיינו בדו"ח. עולה ממנו תמונה קודרת של היעדר אחראי ובעל בית במשרד האנרגיה והתשתיות. תמונה של היעדר תכנון וכשל ניהולי חמור. אף מילה על וועד העובדים. וזה הגיוני. עובדים לא מתכננים ולא מתקצבים. עולה תמונה של מדינה שהופקרה ומשרד ממשלתי שרובץ על הכורסא כל היום. ואלו הם ממצאיו של המבקר:
  1. למשרד האנרגיה אין שום תכנית אב להיערכות. (העיקר שהם מגלגלים כעת אחריות)
  2. אין שום תכנית לקביעת פרוזדורי חשמל נקיים מעצים מסוכנים. זה נראה לכם שולי, אבל עצים לא ניתן לגדוע או לגזם לפי גחמתם של עובדי חברת חשמל. זה נעשה בשיתוף רשויות שונות. (ולכן גם הפרטה לא תועיל)
  3. אין שום תכנית להעברת קווים אל מתחת לקרקע. יתירה מכך, מעולם לא בוצעה הערכת עלות ולכן לא ניתן להעריך את האלטרנטיבה הזו.
  כותב המבקר:
  "על משרד האנרגיה להשלים את עדכונן של התכניות והנהלים. עליו להגיע לסיכומים בכתב עם גורמי האסדרה האחרים כדי למזער נזקים ולאפשר היערכות לתיקון מהיר של קווי רשת החשמל שניזוקו בשע"ח. נוסף על כך, על משרד האנרגיה ורשות החשמל להכין תחשיב לאומדן עלויות המרת קווי רשת עיליים הנתונים לסיכון בשע"ח לקווי רשת מוטמנים בקרקע."
  בפוסט הקודם קיבלנו הרבה תגובות הקוראות להפרטת חברת החשמל. פשוט עובדים עליכם בעיניים. אין שום דבר בין הפרטת החברה לפתרון של מענה באירועי חירום. הפרטה לרוב נוגעת להכנסת *יצרני* חשמל חדשים. אך ההולכה לרוב היא אחת. התשתית היא אחת ועדיין המדינה אחראית לה.
  ולסיום, שימו לב לדברים של המבקר ולמי הוא מפנה את האחריות – למשרד האנרגיה, לשר, לממשלה. האם הייתם באמת רוצים שהאחריות על איכות התשתית תהיה בידיו של טייקון פרטי? לפחות כאשר התשתית באחריות המדינה, יש לנו כתובת אליה ניתן לפנות ואפשרות להשפיע על הביצוע. למעשה, כאשר התשתית בידיים של המדינה, המשמעות היא שהיא בידיים שלנו – כי אנחנו המדינה. אתם לא באמת רוצים לתת תשתית החשמל במתנה לאף גוף פרטי (וזה גם לא מעשי כאמור)
  פעם אחר פעם מתחמקים קברניטי המדינה שבחרנו בהם מליקויים שמצביע המבקר. פעם אחר פעם הם "מחליקים" את הבקורת על האין אונות שלהם. בואו לא נניח להם הפעם! ונדרוש קבלת אחריות.
  לדו"ח המלא:
  http://www.mevaker.gov.il/…/71903b87-518a-…/007-004-elec.pdf
  |יוסי שאול
  שני הפוסטים הללו התפרסמו בפייסבוק של חדר המצב

 19. דליה :

  ועוד כתבה בהמקום הכי חם בגיהנום. הכותרת מדברת בעד עצמה: מה באמת עשו עובדי חברת חשמל כדי להפוך לאויבי הציבור? http://www.ha-makom.co.il/post/noa-zlotnik-electricity

 20. מיכאל לינדנבאום :

  כתבה מעניינת על פושעי הפרטת החשמל

  כך העניקה המדינה רישיון להדפסת כסף בתשואות חלומיות ליזמים פרטיים
  Subject: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000989621

  סיפור על הפרטה וחשמל "פרטי",שבו כמה טייקונים מרוויחים וכולנו מפסידים
  היזמים שקיבלו מהמדינה רישיון להדפיס כסף
  כך העניקה המדינה רישיון להדפסת כסף בתשואות חלומיות ליזמים פרטיים
  30/11/2014, 06:29 אלי ציפורי

 21. ק.טוכולסקי :

  הסיפור עם חברת החשמל הוא ספין שנפל לביבי מידי שמים. בימים אלו שוד הגז מאיץ הילוך, הציבור מתחיל להרגיש שיש שוד וביבי מכוון את הזעם לעובדים מאורגנים. ככה זה עובד.

 22. החגב עמד יציב :

  מקווה שהלקח מהסופה נלמד

  יש לפרק את מונופול החשמל לשני תחומים:
  לחברות המייצרות חשמל (קיים בשטח כבר היום למרות שנראה כי חח"י מנסה לשים רגליים למתחרים).

  חברות העוסקות בהולכה- מורכב יותר בגין ההשקעה המשמעותית בתשתית אבל אפשרי ראה בזק.

  החברות יהיו כמובן בידיים פרטיות ללא סיוע של "אנשי שלומנו", "חברי הוועד" ללא שביתות איטלקיות בעתות משבר ושאר הרעות והחלות המתלוות לעבודה המאורגנת בישראל 2015.

 23. מיכאל לינדנבאום :

  משטר ההפרטה נלחם בחברת חשמל ובעבודה המאורגנת,וממשיך בהרס שיטתי של מדינת הרווחה תוך בניית אוליגרכיה של טייקונים

  משטר ההפרטה נלחם בחברת חשמל ובעבודה המאורגנת,וממשיך בהרס שיטתי של מדינת הרווחה תוך בניית אוליגרכיה של טייקונים ושטיפת מוח של הציבור שנופל בפח.
  http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/734/541.html?hp=16&cat=161&loc=77

  תשכחו כל מה שחשבתם על חברת החשמל: מי שאשם במצב זו המדינה שייבשה את חח"י ולא ועד העובדים
  הרגולטורים רוצים להוריד את חברת החשמל והוועד על הברכיים, אבל בפועל מובילים אותה לחדלות פרעון במימון הציבור וגם: אורית פרקש-הכהן מטיפה על התייעלות אבל חוגגת אצלה בבית טור סופ"ש / אלי ציפורי ועמירם ברקת

 24. עבודה שחורה » חברת החשמל – "הכו בעובדים והצילו את המדינה" :

  […] הטור של ק. טוכולסקי והשבוע: גם הלם משמים מנוצל בידי שלטון ההון […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.