postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ישראל במלחמת אזרחים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישראל במלחמת אזרחים

נושאים דו-קיום, דעות, מדיני-בטחוני ב 26.10.15 1:05

מאמר של מנחם לוריא על חוסר ההכרה של ההנהגה והרחוב הישראלי בכך שמתהווה כאן מלחמת אזרחים רבתי, מלחמה ארוכה, קטלנית ומסוכנת מאוד לשלמות החברה הישראלית על כל שלל רבדיה ומרכיביה

המינוח של מלחמת אזרחים הוא מינוח ששואב את מקורותיו בדיסציפלינה האקדמית בפקולטה להיסטוריה. ההגדרה הכללית מדברת על מאבק מזויין בין שתי קבוצות אתניות המשתייכות לאותו ישות מדינתית ועל רקע אתני, דתי, אידאולוגי או אתני. כאשר שואבים מן ההסטוריה את המינוח מאבק מזויין חושבים תמיד על מלחמה הכוללת חילופי אש מכלי נשק, כאלה או אחרים, בין הצדדים הניצים. ברם, במאה ה- 21 ובעיקר בעשורים האחרונים מאבק באמצעות טרור על כל גווניו נכלל אף הוא בהגדרה של מאבק מזויין, או בהגדרה של מערכת הבטחון הישראלית: ”מלחמה בעצימות נמוכה".

לאחר מלחמת ששת הימים השתמשה מדינת ישראל בסעיף 11ב לפקודת סדרי השלטון והמשפט, לאמור: ”המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בכל שטח של ארץ-ישראל שהממשלה קבעה בצו.” ובצו ממשלתי נקבע ששטח ירושלים שהיה תחת שלטון ירדני, לרבות השטח המוניציפאלי של השלטון הירדני וכפרים נוספים יכללו כשטחה של מדינת ישראל ויחולו בו חוקיה. תושביה של מזרח ירושלים רבתי, ירושלים המוניציפאלית והכפרים שסביבה קיבלו תעודות זהות כחולות והפכו לתושבי קבע בישראל, אך לא לאזרחים. ההבדל בין תושב קבע לבין אזרח הוא בזכות הבחירה לכנסת ובזכות לקבל דרכון ישראלי ולהשתמש בו מחוץ לגבולות המדינה. תושב קבע של ירושלים יכול להגיש בקשה לקבלת אזרחות ובדרך כלל יקבל אותה.

כל השטח שעליו הוחל החוק הישראלי הפך להיות שטחה המניציפאלי של עירית ירושלים ותושביו הפכו לתושבי ירושלים ו/או כפופים לשלטון המוניציפאלי של עירית ירושלים – במקרה של כפרים שסופחו לישראל כאמור. מסורתית תושבי מזרח ירושלים ממעטים, אם בכלל, להשתמש בזכות הבחירה הן לרשות המוניציפאלית והן לכנסת. נכון ל-2013 ירושלים היא העיר הגדולה בישראל במונחים של כמות האוכלוסין. ירושלים היא העיר הגדולה בישראל גם עם מחשיבים את תושבי מזרח ירושלים, בעלי אזרחות הקבע, וגם אם מתעלמים מהם ומכלילים רק את תושביה היהודים בעלי אזרחות מלאה.

נכון ל-2013, 35.5% מתושבי ירושלים הם אזרחים של מזרח העיר שסופחה לאחר מלחמת ששת הימים. לא ידוע כמה מהם אזרחים של מדינת ישראל וכמה מהם הם תושבי קבע בלבד. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, החל מ-1990 ישנה ירידה בכמות תושביה היהודים של ירושלים (מ-72% ל-61.7%) ואילו כמות תושביה המוסלמים של ירושלים, לרבות מזרח ירושלים, עלתה מ-24% ל-35.5%, ומאז 2013 נרשמה יציבות בחלוקה הזו בין תושבי העיר בחלוקה למגזר ודת.

הארועים האחרונים בירושלים נובעים מהרבה מאוד סיבות חברתיות, כלכליות, אידיאולוגיות ודתיות, ברם: האירועים של התקופה האחרונה מתאפיינים בסכסוך רבתי על רקע השליטה בהר הבית ולב הסיכסוך הוא סיכסוך על רקע דתי. אם נקבל את מוטיב הסיכסוך הדתי במאפיינים הנדרשים להגדיר את האירועים האחרונים כמלחמת אזרחים, נצטרך לבדוק את הצד השני של המשוואה: האם זהו סכסוך מזויין או לא? כאמור, לוחמה במאה ה-21 מתאפיינת בהחלפת מהלומות בין הצדדים בדרך של טרור, ו/או מלחמה בעצימות נמוכה. ראינו את זה במקומותינו, בעירק תחת שלטון ארה"ב, ובמלחמת לבנון הראשונה.

לסיכום: על רקע של מצוקה כלכלית, מצוקה חברתית, בעיות תעסוקה וחוסר זהות לאומית הולכת ומתהווה מלחמת אזרחים שבה מעורבים תושבי ישראל בכלל, ותושבי ירושלים בפרט אל מול אזרחי הקבע ממזרח ירושלים שסופחה לישראל ב-1967. ההסטוריה מלמדת אותנו שההתאוששות ממלחמת אזרחים,או אם תרצו: סיום המלחמה, הוא הליך ארוך מאוד, סבוך, ובדרך כלל מצריך הכרעה אלימה מאוד, על גבול הג'נוסייד, או הכרעה בדרך של היפרדות. אם נוסיף לאמור לעיל את העובדה שבין המתרסים הנאבקים אלה באלה ישנם גם  ערביי ישראל, שהם אזרחים בעלי זכויות מלאות בישראל, הרי שיש לנו פה עוד גורם מכריע באבחנה הנדרשת להגדרת האירועים דהיום כמלחמת אזרחים על רקע דתי.

שפת המלל של ההנהגה הפוליטית בישראל, ובעקבותיה של הרחוב הישראלי, המגדירים את האירועים האלימים האלה כעוד גל טרור, שמן הסתם יחלוף ושכוח הזרוע יעזור לגל הטרור לחלוף – שפת המלל הזו וחוסר ההכרה שהולך ומתהווה פה תהליך של מלחמת אזרחים רבתי, כל זה מגולל את האירועים דהיום לפתחה של מלחמת אזרחים ארוכה, קטלנית ומסוכנת מאוד לשלמות החברה הישראלית על כל שלל רבדיה ומרכיביה. צריך להתעורר ולעצור את ההליך הזה, מיד ורצוי – אתמול!

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. נביא אמת :

    מדינת ישראל לא תתקיים בתוך 17 שנים!

    כל מה שהאתה אומר מתקיים בגלים, בקרוב יצטרפו לכל המדוכאים הערבים גם יהודים מדוכאים רבים, ולא תהיה שליטה ללכוחות הבטחון , הכול יפרוץ מכל מקום בגין הזנחה והכחשה של המצב במשך כל שנות חיי המדינה שנשלטת ע"י מעוט מאוס ןגזעני !!!!!!!!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.