חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יבש הפרט – עוד על ההפרטה הזוחלת בדואר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 15.10.15 0:06

ייבוש איטי ופיטורי עובדים תוך שימוש בתירוצי התייעלות ורפורמה, הובילו לעומס אדיר ולפגיעה קשה בשירות הדואר, ולציבור נמאס. כך נוצרת לגיטימציה ציבורית להפרטת שירות ממשלתי נוסף
מאת: מורן סבוראי ואמיר בשה, כותבים אורחים ב"שיחה מקומית"

כך משניאה המדינה על הציבור את הדואר כדי להביא להפרטתו

דואר ישראל - יַבֵּש-הַפְרֵט, עדויות

חבילה שלפי אתר דואר ישראל (מעקב) נשלחה מסינגפור ב-24 במרס טרם הגיעה למחשבי הדואר.  לבירור נדרשה גם המתנה טלפונית של 32 דקות.  כך פועלת הממשלה להשנאת הדואר כדי להפריטו מאת: יעקב לקס

לקריאה נוספת

"ככה לא בונים רפורמה", כתבו הדס מגן וגד פרץ ב"גלובס" (1.10.2015, מוסף G) על הרפורמה בדואר ישראל, על חבילות שהתקבלו באיחור או לא מגיעות בכלל, על התורים הארוכים ועוד, "הזמנה שנשלחה בדואר מהיר – הגיעה אחרי החתונה", כתבה קרן יעקובי ב-ynet לפני כשבוע.
שירות הדואר היה בעבר חלק ממשרד הדואר (שמו הקודם של משרד התקשורת) עם סמל האיילה הדוהרת ("סמל הצבי") בחזיתו, ועובדיו היו עובדי מדינה. לימים, הפך שירות הדואר לרשות ממשלתית ובגלגולו האחרון, רק מ-2006, הוא הפך לחברה ממשלתית, תחת השם דואר ישראל בע"מ ועובדיו הפכו לעובדי החברה הממשלתית. ב-2007 הופרט שירות הדואר הכמותי (חשבונות, דואר עסקי, פרסומים) ל"תחרות" ובפועל פעילות בו שתי חברות בולטות נוספות בלבד.
בשנים האחרונות ובעקבות רפורמות בשירות הדואר, שכללו פיטורי צמצום חוזרים, מתקשה השירות לעמוד בעומס הרב המוטל עליו, וכפועל יוצא על עובדיו, והשירות מוצא עצמו תחת ביקורת, חלקה מוצדקת, מצרכנים שמוצאים עצמם עומדים בתורים ארוכים, דברי דואר שמגיעים באיחור ניכר וימי חלוקה שהתמעטו.

באחד מפרקי הסדרה האמריקנית "סיינפלד", קרמר, מגיבוריה של הסדרה, מטיל ספק בהמשך הצורך בשירות דואר, וזאת עוד בשנות ה-90 של המאה הקודמת אל מול השינויים הטכנולוגים שהפציעו כבר אז: פקסימיליה ודואר אלקטרוני. קרמר צדק לגבי הירידה הדרמטית בשימוש המסורתי במכתבים לטובת אמצעים אחרים ואולם, הוא טעה כשלא חזה את העלייה הדרמטית בשירותי משלוח חבילות, בצרכנות אינטרנטית שמשנה את פני המסחר, בישראל וב"כפר הגלובאלי" כולו. מכאן, אין מחלוקת לתפקידו וחשיבותו של שירות דואר גם כמעט יותר מ-15 שנה מאז ירידתה של הסדרה "סיינפלד" מעל מסך הטלוויזיה.

לקריאת המאמר השלם…

ד"ר מורן סבוראי ואמיר בשה הם עורכי דין המתמחים ביחסי עבודה

לקריאה נוספת:
דואר מופרט, משרד הפנים, אזרחית וותיקה – מפגש מסוכן לבריאות
היכונו להפרטת הדואר
חברות ממשלתיות – הפרטה או גמישות ניהולית?
הדואר מציג: עמלות חדשות בשם השוק החופשי

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  ועוד ממעללי משטר פושעי ההפרטה,שהיא מיזם משותף ליכוד-מערך,ימין ו"שמאל"

  ועוד ממעללי משטר פושעי ההפרטה,שהיא מיזם משותף ליכוד-מערך,ימין ו"שמאל"
  http://sociaarticle=1448lism.org.il/maavak/?
  ושוב ההפרטה נכשלה
  ועד עובדי הרכבת צדק
  בתוך שנה בלבד, דו״ח של מבקר המדינה מצביע על נזקי ההפרטה של תחזוקת קרונות רכבת ישראל
  תובל קליין
  05.11.2015 חמישי הדפסה

  במרץ 2012 הסתיים מאבק נחוש וממושך של עובדי רכבת ישראל בהסכם. העובדים נאבקו נגד תהליך ההפרטה ברכבת, ואף שהצליחו לבלום חלק מהגזירות, ההסכם שהושג איפשר הפרטה של שליש ממערך התחזוקה של קרונות הרכבת.

  שר התחבורה ישראל כ״ץ ('הליכוד') הבטיח לפני שנתיים כי "הוצאת תחזוקת הרכבות למיקור־חוץ והתחייבות העובדים להפעלת המוסכים 24 שעות ביממה, כפי שנחתם בהסכם [עם הקבלן], יביאו לעלייה ניכרת באיכות התחזוקה של הרכבת, תוך שילוב סטנדרטים ותקנים בינלאומיים. כמו כן, המהלך יאפשר לשפר את השירות לנוסעי הרכבת".

  כעת, שנה לאחר שהתחילה הפעלת תחזוקת הקרונות במיקור־חוץ — באמצעות חברת אלסטוֹם, בעלות של 1.5 מיליארד שקל מכספי הציבור — מבקר המדינה מסיק שהפרטת התחזוקה כשלה בכל מדד אפשרי: בנוסף למספר התקלות שגדל והוביל ליותר ביטולי נסיעות, הוצאות הרכבת גדלו בעשרות מיליוני שקלים עקב תשלומים שונים לחברה ולחברות ייעוץ ומומחים.

  תרחיש זה היה צפוי מראש — הפרטת רכבות במקומות אחרים בעולם היתה כישלון מוחץ שהוביל לתאונות קטלניות ופגיעה באיכות השירות. ועד עובדי הרכבת הזהיר שוב ושוב מפני הסכנות הטמונות בהפרטה, והציב בחזית המאבק את ההתנגדות להפרטה.

  במסגרת מאבקם התמודדו העובדים עם הסתה כבדה מצד ההנהלה, הממשלה והתקשורת הקפיטליסטית. נגד חברי ועד העובדים ננקטו גם צעדי השעיה, פיטורים, תביעות משפטיות ומעצרים.

  מספר ארגונים, ובהם ארגון כוח לעובדים ותנועת מאבק סוציאליסטי, התגייסו אז לתמיכה במאבק העובדים. אך העובדים נאלצו לנהל מאבק בשתי חזיתות כשבאופן הרסני ראשי ההסתדרות דאז, עופר עיני וסגנו, יו״ר ההסתדרות הנוכחי אבי ניסנקורן, במקום לתמוך בוועד הלוחמני, שיתפו־פעולה עם ההפרטה, ופעלו למעשה לריסון המאבק ואף הדיחו באופן אנטי־דמוקרטי את יו״ר הוועד ושלושה חברי ועד נוספים.

  באתר החדשות ynet הזכירו שבאותה התקופה "בוועד העובדים טענו כי העברת תחזוקת הקרונות תפגע בכשירות המערכים, שכן עובדי החברה האמורה לטפל בתחזוקה, אינם כשירים לכך. לפי דו״ח המבקר המתפרסם כעת, מתברר כי הערכה זו אכן הוכחה כנכונה".

  באופן אירוני, משרד התחבורה טוען שהם בודקים ומחפשים פתרון לתיקון המצב. אלא שפתרון אמיתי הוא לא לשנות אי־אלו סעיפים בחוזה או להעביר את התחזוקה לקבלן פרטי אחר. חברות פרטיות מעוניינות להגדיל את רווחיהן ככל שניתן, גם על חשבון תנאי העבודה, הבטיחות ואיכות השירות.

  כדי להבטיח שירות איכותי ובטיחותי ותנאי עבודה ראויים יש לבטל את ההפרטה שנעשתה ואת כל תוכניות ההפרטה ברכבת. אך צריך גם להבטיח שהרכבת לא תנוהל מאחורי גב הציבור באופן ביורוקרטי ולא יעיל. היא צריכה להיות כפופה לפיקוח דמוקרטי ולעבור לניהול דמוקרטי בידי ציבור העובדים ובשיתוף הנוסעים. לא עוד משכורות עתק למנכ״לים מקושרים החושבים כבר על הג׳וב הבא, אלא ניהול ציבורי, שקוף ודמוקרטי לטובת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.