postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בן 14 ישב בחצר בית ביפו, ונעצר לחקירת שב״כ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בן 14 ישב בחצר בית ביפו, ונעצר לחקירת שב״כ

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 12.10.15 0:27

בזמן ההפגנה ביפו שלשום בערב, א׳ בכלל ישב עם חברים בחצר בית סמוך, כשלפתע הגיעו ניידות משטרה והם נעצרו בחשד לזריקת אבנים. א׳, ילד, נחקר באמצע הלילה בעודו אזוק בלי נוכחות הוריו, ונלקחה ממנו בעורמה בדיקת די.אן.איי. הוא אינו הצעיר הפלסטיני היחיד שמוצא עצמו במצב הזה בימים האחרונים

מאת: יהודית אילני

א', בן 14, צנום, בעל תווי פנים עדינות, נראה צעיר מגילו, ממש ילד. בערב חמישי השבוע הוא ישב בחצר בית חבריו ביפו, כולם נערים בני גילו. קולה, פיצוחים ובייגלה, פה ושם סיגריה ("אנחנו כבר גדולים, מה את חושבת?!"). צחוקים, דיבורים על מבחן בבית ספר ועל המורה המעצבנת הזאת, בדיחות, כדורגל, וכן – גם על "המצב". ילדים.

הבית ממוקם בסמוך לרחוב יפת, בו התנהלה מוקדם יותר הפגנה במהלכה נזרקו אבנים ונשרפו פחי אשפה. ניידות משטרה מגיעות לחצר וכל הילדים נעצרים: "חשודים בזריקת אבנים", כך נאמר להם. שוטר מרחרח את ידיהם, לבדוק אם הן מריחות מנפט. הן לא. מהבית נלקחים סמרטוטי ניקיון מידי אם אחד הנערים, "לבדוק אם יש עליו נפט". השעה 22:00. הילדים מוחזקים במשך כשעה וחצי בניידת ובשעה 23:30 מגיעים לתחנת מחוז יפתח ("סלמה"), מרחק נסיעה של חמש דקות.

כאשר הם מגיעים לתחנה, אוזקים את ידיהם באזיקים והם נלקחים לחקירה, באגף השב"כ.

איש לא מודיע להוריו של א' אודות מעצרו. אמו דיברה איתו מספר פעמים במהלך הערב, על מנת לוודא שהוא במקום בטוח, ולכן הייתה רגועה, כי ידעה שהוא אצל חברים ולא ברחוב. היא עבדה משמרת ערב במקום עבודה מרוחק מיפו, שמעה "שיש בלאגן" ולא רצתה שא' יסתובב בחוץ. היא תכננה לאסוף אותו בדרכה חזרה מהעבודה. אביו של א' שמר באותו זמן על האחיו הצעירים, בהם תינוקת בת שנתיים.

באמצעות קרוב משפחה, שראה את בנה בניידת, למדה האם אודות מעצרו. על כן, הוריו של א' מגיעים לתחנת המשטרה בשעה 1:00 בלילה. שם מונעים מהם להיפגש עם בנם ("הוא בחקירת שב"כ ואתם תמתינו לו כאן, ליד הדלפק"). הוריו מתייעצים עם חברים ובשעה 2:00 מגיע עורך דין לתחנת המשטרה, אך גם ממנו מונעים להיפגש עם הילד.

כל אותו זמן הילד אזוק בחדרי השב"כ. הוא עובר חקירה מאוד קצרה בה אומרים לו שהוא זרק אבנים והוא אומר שלא. הם יודעים את גילו. ואי אפשר לפספס, הוא נראה ילד. לבד. מפוחד. א' לא שולט היטב בעברית המדוברת ולקרוא ולכתוב הוא לא יודע בכלל. חוקרי השב"כ מדברים ערבית, אך לא רק הם "מטפלים" בא'. הוא מצולם, נלקחות ממנו טביעות אצבע וכן נלקחת בדיקת די.אן.איי. השוטר הטכנאי שמבצע את הבדיקות האלה לא יודע ערבית והוא מחתים את א' על טפסים בשפה העברית בלבד, על אף שא׳ קטין ואין לו בכלל זכות חתימה.

להמשך קריאה ב"העוקץ"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.