postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להחליף את העם או להחליף את הדיסקט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להחליף את העם או להחליף את הדיסקט

נושאים דעות, פוליטי ב 6.10.15 1:03

אשר רוכברגר מנתח 3 אירועים פוליטיים שנראים לכאורה לא קשורים ומראה מה הם מייצגים

האם קיים מכנה משותף בין שלושת הנושאים הבאים: הרמזים העבים שראש העיר תל-אביב רון חולדאי שוקל להתמודד מול הרצוג לראשות העבודה, שינוי אסטרטגיה של הארגון 15V (פורסם לאחרונה) ואישיות ורקע של המפכ"ל המיועד רוני אלשייך?

לכאורה אין שום קשר ועדיין אני אטען שקיים המכנה המשותף והוא היעדר או רצון או יכולת או שילוב של שניהם להסתכל על המציאות כפי שהיא ולא דרך המשקפיים הוורודים.

כמו לכל ראש העיר בישראל וכנראה גם בעולם, לרון חולדאי יש יתרונות וחסרונות, הישגים וכישלונות.  לזכותו יאמר שהוא נבחר כבר 3 פעמים וכנראה חלק לא מבוטל של תושבי ת"א סבורים שלפחות לעומת המועמדים האחרים הוא היה המועמד הטוב ביותר. אני פחות מכיר את עברו הצבאי בחיל האוויר, אך כנראה היו לו אי אלו זכויות שבזכותם הוא הגיע לדרגת תת-אלוף.  גם בשנותיו אחרונות כראש העיר הוא עשה לא מעט ויהיו כאלה שיטענו שהיה יכול לעשות הרבה יותר לטובת העיר ללא הפסקה. יש רק דבר אחד  שמזדקר לעין באותיות קידוש לבנה – הוא לא חברתי, מעולם לא ניסה למתג את עצמו ככזה וגם כראש העיר דאג הרבה יותר לחלקה הצפוני (לא רק גיאוגרפית אלא גם מנטאלית ומועמדית) מאשר לחלקה הדרומי. אילו הבן אדם הזה היה מנסה להתמודד לראשות הליכוד או "יש עתיד" או היה מקים מפלגה משלו, שהיא בעלת מיתוג ניאו ליברלי מובהק,  הייתי מחריש. זכותו הלגיטימית ל בקש את אמון הציבור ואו שלקבל אותו או שלא. אבל להתמודד על רשות מפלגת העבודה???

אם מר חולדאי בכל מקרה יחליט להתמודד, תשאל השאלה והיא נשאלת לדעתי בתדירות יותר ויותר גבוהה בשנים האחרונות- מהי מפלגת העבודה היום? אם היא מפלגה בעלת אופי סוציאל דמוקרטי , זה בסדר גמור, אבל אם בראשה יוכל לעמוד בן אדם כמו רון חולדאי, אז מה הבדל בינה לבין הליכוד מבחינה הכלכלית ובעצם גם בין "יש עתיד". אם ישאלו בן אדם ממוצע ברחוב איך הוא מצייר בדמיונו את המצביע הממוצע שלל מפלגת העבודה-רוב הסיכויים שהתשובה תהיה שמדובר באשכנזי, מבוסס מאזור גוש דן. החברתיות של חלק מחברי הכנסת מטעם המפלגה זה במקרה הטוב עלה התאנה. היה ונניח ששלי יחימוביץ ייצגה את אותה החברתיות וראינו מה עשו לה בתוך המפלגה. אם כבר, אז גם הרצוג לא כל כך חברתי וכשהיה שר במשרדים שיש בהם פוטנציאל לעשייה חברתית, הוא כל כך הצטיין. גם די קשה לצפות לחברתיות מבן אדם שנולד וגדל באחת המשפחות האליטיסטיות ביותר שיש בארץ.

השבוע ראיתי שהארגון 15V החליט לשנות את המיתוג ואסטרטגיה שלו ולהתחיל לעבוד עם אנשים בפריפריה. השג אדיר! הארץ רועשת וגועשת- גם בפריפריה חיים אנשים ומסתבר שהקול שלהם שווה בדיוק לקול של תושב שכונת צהלה או נווה אפקה. אנשי הארגון גם הבינו שאי-אפשר לגרד בתחתית החבית עד אין סוף ואם לקראת הבחירות האחרונות הם הצליחו למשוך שני אחוז מהבוחרים, אז כנראה לקראת הבחירות הבאות, התוצאה שלהם תהיה אולי אחוז 1. לא ממש מושא לגאווה. מצד שני – כנראה אין לי דמיון מספיק מפותח כי אני ממש לא יודע איך הם יצליחו לשכנע את אנשי הפריפריה שהרצוג או חולדאי עדיפים להם יותר מאשר ביבי וכחלון. במה שאני כן בטוח- אנשי הפריפריה ממש לא יתרשמו מהבטחות על עתיד ההסדר המדיני ותהליך השלום. הרי מחינה חברתית וכלכלית למפלגת העבודה אין שום הישגים. נכון שהיא באופוזיציה, אבל הרצוג כראש האופוזיציה מתחת לכל ביקורת ולקח דוגמא משותפתו ל"מחנה הציוני" שגם היא כשהייתה ראשת האופוזיציה לא תפקדה כראוי.

והנושא האחרון – דמותו של המפכ"ל המיועד. כידוע לקוראים הקבועים באתר, הכותב שורות אלא הוא בן אדם דתי, שייך לזרם הליברלי של הציונות הדתית ומוקיר את הרב קוק, שהיה אחד מהוגי הדעות הענקיים שקמו בעם שראל במאה העשרים וגם מתנחל לשעבר. אני אגלה לכם סוד, גם אני משיחי. אין אף יהודי דתי אורתודוקסי שאינו משיחי. כי כולנו מבקשים 3 פעמים ביום בתפילת העמידה שהמשיח יבוא ואמונה בביאת המשיח היא אחת משלוש עשרה עיקרי האמונה של הרמב"ם. מהצד השני אף אחד לא יטען שלמשל האבות המייסדים של המדינה או של צה"ל או של שירותי הביטחון (כמו איסר הראל) היו נטולי אידיאולוגיה ופעלו תמיד בניטרליות מובהקת כמו רובוטים. אני חושב שאף בן אדם שיש לו אפילו טיפת יושרה והידע המינימאלי בתולדות היישוב והמדינה , לא יטען דברי הבל כאלה.

יש עוד עניין שאור להתכחש לו, גם אם זה לא נעים. במאמרו על רוני אלשייך, ספי רכלבסקי מזכיר חוץ ממנו גם את אל"מ עופר וינטר שהיה מח"ט גבעתי ב"צוק איתן" .  חיפוש קל ומהיר בגוגל נתן לי נתונים הבאים: מר אלשייך הוא אב לשבעה, אל"מ עופר וינטר הוא אב לשמונה וכבר סבא בגיל 44. לעומתם מר רכלבסקי בגיל 49 אב לבת אחת. רבותיי, יש דמוגרפיה ויש סטיסטיקה ואני מאוד מקווה שהדוגמא שאני הבאתי כאן היא מובנת. מתרחש שינוי דמוגרפי והוא בא לידי ביטוי בכל התחומים, לרבות הצבא ושירותי הביטחון.לא טרחתי לחפש נתונים מדויקים על שינוי המגמה בקורסי קצינים וקורי מ"כים וקורס טייס- הדברים ידועים. השינויים האלה מתרחשים גם בתחומים אחרים ועלינו להכיר בהם. גם למי שזה לא מוצא חן בעיניו.

אם הסוציאל דמוקרטיה הישראלית לא תשכיל להכיר בעובדות ולקבל את המציאות כפי שהיא באמת ולא כפי שהיא מצטיירת  בנחלתה הטבעית בין נחל ירקון לנחל איילון, היא תמשיך להיות נטולת סיכוי לזכות באמון הבוחר ולעלות לשלטון. רק אחרי שהיא תכיר במציאות בפריפריה הגיאוגרפית, הכלכלית והחברתית, אחרי שהיא תלמד ותבין את השינויים הדמוגרפיים והשפעתם על הדור הזה ועל הדורות הבאים, רק אחרי שהיא תהיה קשובה לרחשי לב ולדאגות אמיתיות של איש קטן ברחוב- רק אז היא בכלל תוכל לחשוב מה יש לה להציע לאותו האיש הקטן אם בכלל, כדי לזכות באמונו. אחרת תתקיים בה הסאטירה של קובי עוז "…איפה טעינו, מה לא עשינו, הלכה המדינה"

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    לאשר אל תיפגע.
    אבל 15 ילדים זו בהחלט קבוצה שכדאי להשקיע בה.

    החיים הם לא דטרמינסטים. אנשים מעלים ומורידים כיפות.

    היו דברים מעולם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.