חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחזרה לימי העבדות

נושאים דעות, כלכלת בית ב 29.09.15 1:25

הרבה עבודה נעשתה כאן בכדי שישראל לא תהיה מדינה שיש בה סחר בבני אדם לזנות ועבדים זרים בשוק העבודה. השנה, ערב יום הכיפורים, ממשלת ישראל עשתה עוד צעד חשוב בכדי להשלים את הרגרסיה לימי העבדות

מאת: ק. טוכולסקי

בשנת 2001 נפל דבר בישראל. מחלקת המדינה האמריקאית פרסמה דוח על סחר בבני אדם וישראל דורגה בדירוג האחרון. יש לציין כי הדוח הוא מאוד פוליטי, מדינות עוינות לארצות הברית גם אם לא ידוע מה קורה בהן באמת כמו צפון קוריאה או שלא ממש משמשות מדינות מקור או יעד לסחר בבני אדם כמו קובה ידורגו בדירוג האחרון. מדינות פרו-אמריקאיות ידורגו יותר טוב גם אם ידוע שהמצב בהן חרא, למשל רומניה. ישראל, בת ברית של ארצות הברית, הייתה במצב כל כך גרוע ששום דבר לא יכול היה לחלץ אותה מהדירוג בדרגה האחרונה. בניגוד לדירוגים אחרים, שהמיקום בהם יכול לזעזע אותנו או להכעיס אותנו, לדירוג בדרגה האחרונה יש משמעות פשוטה. ארצות הברית אינה רשאית להגיש סיוע למדינה בדירוג האחרון אלא אם נשיא ארצות הברית חותם על אישור מיוחד ויש גבול לכמה פעמים אפשר לחתום. כתוצאה מכל אלו מדינת ישראל החלה לעשות משהו נגד סחר בבני אדם.

למי שלא זוכר איך נראתה אז ישראל, היו בה שתי תופעות די מזעזעות. קודם כל היו בישראל אלפי נשים שנסחרו לזנות. מי שהיה הולך בתל אביב בלילה בדרומה, בליבה ואפילו בצפונה הישן, היה יכול לראות עשרות דירות שמנורות צבעוניות מעידות על מה שנעשה בהן, ובאותה תקופה רוב רובן של הנשים בדירות לא היו ישראליות אלא זרות שנסחרו לזנות בישראל. באותה תקופה דיירי דרום תל אביב, שמדי לילה נאנסו בה אלפי נשים פעם אחר פעם בידי לקוחות, לא יצאו לרחובות למחות על הפשיעה ועל הזרים, אבל דרום תל אביב הייתה מרכז שוקק של סדום ועמורה, של סחר בנשים למטרת זנות. התופעה השנייה הייתה עלייה מדהימה תוך שנים ספורות במספר הזרים שעבדו בישראל, שרובם ככולם שילמו תמורת הזכות לעבוד פה בשכר מינימום דמי תיווך שנעו בין אלפים לעשרות אלפים של דולרים. העובדים הזרים הועסקו גם בתת תנאים ופיקוח עלוב ומינימלי ככל שיש היום פשוט לא היה קיים.

שתי החרפות הללו הביאו את ישראל לדירוג האחרון ואילצו את ממשלות ישראל בשנים 2001-2011 לנקוט בשורה של אמצעים. חברת הכנסת זהבה גלאון הובילה את החקיקה כנגד סחר בנשים למטרות זנות. היא עמדה במשך שנים ארוכות בראש וועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ולפניה בראש וועדת החקירה הפרלמנטרית והביאה לחקיקת תיקוני החקיקה נגד סחר והעסקה בתנאי עבדות. במקביל פעלה הממשלה להגברת הפיקוח על זכויות עובדים זרים, משנת 2003 (לפחות להלכה) לצמצום מספרם ומשנת 2005 (בעיקר להלכה עד 2012) לחתימת הסכמים בילטראליים. עד סוף העשור, תופעת הסחר למטרות זנות ירדה מאלפי נשים בשנה לנשים בודדות, הוחל בפיקוח-מה על זכויות עובדים זרים, בוטלו מכסות עובדים זרים בכמה ענפים וצומצמו באחרים. ההסכמים הבילטראליים פעלו נגד אחד הדברים שהגבירו את האטרקטיביות של גיוס. משרד המשפטים נלחם ביד רמה כנגד סחר בבני אדם, בעיקר בנשים אבל גם בגברים, למטרות זנות ועבודה. הדירוג של ישראל השתפר ובתחום של שיקום קרבנות סחר זנות נהיינו אפילו למדינת מודל. גם ההסכם הבילטראלי לגיוס עובדי חקלאות מתאילנד בשיתוף ארגון ההגירה העולמי הביא כבוד רב למדינה.

ערב ערב יום הכיפורים החליטה ממשלת ישראל לאפשר יבוא של אלפי עובדים סיניים לישראל ללא ההגנה של הסכם בילטראלי. במשך שנים התנגדו הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה לייבוא העובדים מסין ובמשך שנים לחצו גורמים אינטרסנטיים להבאתם של עובדים אלו. קשה לומר שלסינים יש מונופול על עבודה בחו"ל בתחום הבניין, מה שיש לסינים זה דמי תיווך הכי גבוהים בעולם לעבודה בתחום. עובד זר סיני משלם על הזכות לעבוד בחו"ל כ-30,000$ וזה יכול להיות יותר. דמי התיווך מתחלקים בין גורמים בסין ובארצות אליהן מגיעים העובדים. דמי התיווך גורמים לעובד לעשות הכול בכדי להחזיר את ההלוואה ולנסות גם להרוויח משהו, למשל להיות נכון לעבודה של שעות נוספות מרובות. לא בכדי נלחמו גורמים מקצועיים בממשלה נגד ההסכם, ולא בכדי יבואני העבדים בארץ עשו הכול כדי שרק עובדים מסין יבואו כולל הכשלה בוטה של יבוא עובדים באמצעות הסכמים בילטראליים. אין מה להיות מופתעים שהממשלה הרעה שלנו מוכנה ללכת אחורה בחזרה לימי העבדות. לא מדברים על זה כל כך אבל גם בתחום הזנות אנחנו ברגרסיה. ביטול הצורך בויזה בטיסות מרוסיה אוקראינה ובקרוב גם בלרוס, מקל אמנם על נשים הנסחרות בזנות שלא צריכות להגיע דרך המדבר אלא נוחתות בנתב"ג, אבל גם תופעת סחר זו חזרה. במקביל ניתן להבחין כי כבר ממשלת ביבי לפיד בנט עצרה את המגמות של הקטנת מספר העובדים הזרים והחלה לראשונה מאז 2002 להעלות את מכסות הזרים.

ממשלת ישראל חוזרת לעבדות, זה נוח לממשלה שמישהו משלם למישהו בה כדי לקדם מדיניות נוחה למעסיקים ורעה לעובדים. סביר להניח שהדירוג המושלם של ישראל כבר 3 שנים עלה למישהו לראש ביחד עם שוחד ושתן. את המחיר נשלם לא רק בדירוג שירד, אלא גם ובעיקר בישראלים שיפלטו משוק העבודה, ובליקוי המוסרי של חזרה להיות מדינת עבדות. הרבה עבודה נעשתה כאן בכדי שישראל לא תהיה מדינה שיש בה סחר בבני אדם לזנות ועבדים זרים בשוק העבודה בשנים 2002-2011, ערב ערב יום הכיפורים, ממשלתנו חסרת המצפון והמוסר עשתה עוד צעד חשוב בכדי להשלים את הרגרסיה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. חקלאי :

  בספטמבר 2000

  דרעי, נכנס לכלא. מה שאפשר את ההסכמים הבילטרליים ב-2001. ב-2015 הוא חזר לממשלה…

  ש"ס המציאו את הדלת המסתובבת ביבוא העו"ז ורוב העסקנים היו קשורים לש"ס. כשש"ס ודרעי שוב בממשלה, זה רק היה עניין של זמן.

 2. חקלאי :

  למטבע שני צדדים

  מקופחים ממורמרים זה הדלק שמניע את ש"ס. להנהגה שלהם זה מצוין, כל עוד אפשר להאשים את האשכנזים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.