חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו, טפל בבעיית שביתת בתי-הספר הנוצריים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 16.09.15 0:33

מכתב זה, פרי יוזמתו של ח"כ יוסי יונה, מופנה אל ראש הממשלה ושר החינוך בבקשה להתערב בשביתת בתי-הספר. בתי-הספר שובתים מראשית שנת הלימודים בשל מצוקה תקציבית. על המכתב חתומים כל חברי סיעת המחנה הציוני. הסיעה, יחד עם הרשימה המשותפת הגישו בקשה לדיון דחוף בפגרה. להלן נוסח המכתב שנשלח

 

כ"ו אלול תשע"ה

‏10 ספטמבר, 2015

לכבוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

שר החינוך, נפתלי בנט

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן

 

הנדון: התערבותך בשביתת בתי-הספר הנוצריים

א.ג.נ

מזה 10 ימים מושבתים 33.000 תלמידי בתי-הספר הנוצריים בשל ההקצבה הנמוכה מטעם המדינה לה הם זוכים (29% בלבד) ומשרד החינוך אינו ממהר להיכנס לעובי הקורה ואינו דואג שהתלמידים יחזרו לספסל הלימודים בהקדם האפשרי. בבתי-ספר אלה לומדים אזרחי מדינת ישראל שחוקק בה חוק חינוך חובה. על המדינה האחריות לחייב כל תלמיד ללכת לבית-הספר וללמוד.

בתי-הספר הנוצריים, הידועים כבתי-ספר איכותיים, שייכים למסגרת החינוך המוכר שאינו רשמי. התקצוב שקבעה המדינה לסוג זה של בתי-ספר הוא 75% מהתקציב המלא שלו זוכים בתי-הספר הרשמיים. למרות קביעה זו, בתי-הספר הנוצריים מקבלים תקצוב זעום של 29% בלבד.

בפגישה שנערכה בין נציגי משרד ראש הממשלה ומנכ"לית משרד החינוך לבין נציגי בתי-הספר השובתים הציעו נציגי הממשלה להעלות את התקצוב ל-34% בלבד. גם הצעה זו רחוקה מהנורמה שאותה קבעה המדינה, והיא אינה פותרת את המצוקה התקציבית בה שרויים בתי-הספר הללו.

לא ייתכן שתלמידים כה רבים מושבתים בעל-כורחם מלימודים והממשלה אינה מגיבה לכך במהירות. איום של יו"ר ארגון המורים בשביתה, יום לפני פתיחת הלימודים, הוביל את שר החינוך לפגישה מיידית עם היו"ר וליישוב ההדורים. לעומת זאת, בעת שבתי-הספר הנוצריים שובתים משרד החינוך אינו פועל במהירות כדי לפתור את הבעיה.

אזרחי מדינת ישראל רואים את ישראל כמדינה דמוקרטית המתייחסת בשוויון לכל אזרחיה, נוצרים כיהודים. אם לגבי משרד החינוך, הם אזרחים שווים, הם ראויים לטיפול מיידי. בפרוס החגים היהודיים תלמידי בתי-הספר עתידים לשבת בבית במקום ללמוד בשל השביתה. מן הראוי לפעול במהירות כדי למנוע זאת ולאפשר לתלמידים הללו את הזכות ללימודים, כפי שהיא ניתנת לכל תלמיד בישראל.

אנו הח"כים החתומים מטה מבקשים, למען כבוד המדינה והדמוקרטיה, לפעול במהירות, למנוע התערבות של העולם הנוצרי בבעיה, ולהראות לכל העולם שמדינת ישראל פועלת למען כלל תלמידיה מכל הדתות ומכל המגזרים באופן שוויוני וללא אפליה.

על החתום:

יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ, יוסי יונה, מרב מיכאלי, מיקי רוזנטל, ציפי לבני, נחמן שי, זוהיר בהלול, עמיר פרץ, קסניה סבטלובה, אייל בן ראובן, יואל חסון, איתן ברושי, מנואל טרכטנברג, איציק שמולי, איתן כבל, סתיו שפיר

להלן הדברים שכתב ח"כ יוסי יונה בחשבון הפייסבוק שלו:

"אתמול בבוקר קידמתי יוזמה סיעתית שבבסיסה פניה דחופה בשם סיעת המחנה הציוני לראש הממשלה בדרישה להתערבותו המיידית במשבר בתי הספר הנוצריים.

שוויון לכל הוא אבן הראשה של הדמוקרטיה הישראלית. לא ייתכן שהחינוך המוכר שאינו רשמי יהנה מתמיכה של 75% במגזר היהודי והמוסלמי, בעוד מקבילו הנוצרי יקבל תמיכה של 29%. על מכתב זה חתמו רבים מחברי הסיעה בכנסת.

אמש הוזמנתי ע״י כריסטין חזן, פעילה מרכזית שלנו בחיפה לכנס חירום של מורי ומנהלי בתי הספר הנוצריים ונציגויות ההורים. ההיענות הרבה של הקהל הרב שגדש את האודיטוריום במרכז הכרמל (ראו תמונה), הוכיח שוב אמת פשוטה: אין כמו הדאגה לעתידם של ילדים כדי לאחד את הוריהם, וזאת ללא הבדל של דת ותרבות.

במהלך הכנס עלתה ההצעה לארגן מושב פגרה מיוחד ביוזמת האופוזיציה ובהשתתפות ראש הממשלה, שמטרתו קריאה לממשלת ישראל שתפתור לאלתר את המשבר ולהבטיח מתן הקצאה שוויונית של משאבי המדינה לבתי הספר הכנסייתיים.

יו״ר סיעת העבודה חה״כ מרב מיכאלי התגייסה במהירות ליוזמה וכבר בלילה הודיעה לי שסיעת העבודה מגויסת בתמיכה לדיון החירום בפגרה.

כולי תקווה כי טרם נחוג אנו את חגינו, יחגגו אזרחי ישראל הנוצריים את הצלחתם להבטיח הקצאה שוויונית של משאבים לבתי הספר שלהם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.