חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיכום השנה שחלפה – לפני הרעש

נושאים דעות, פוליטי ב 16.09.15 0:33

מבט לאחור אל השנה שחלפה בתחומי החיים בישראל: הירידה מהארץ שוד הגז, תופעות של הסתה, אלימות וגזענות

מאת: קורט טוכולסקי

לפני הרעש*

תמה לה שנה, שנה שהייתה שנה רעה, בימיה האחרונים של השנה הסתובבנו באובך, לא רואים ולא נושמים, מאוד סימבולי. אנחנו עוד מחכים לרעש, אבל הסימבוליות של תום השנה די ברורה ודי רעה. תמה שנה שבה שוב בחרו אזרחי ישראל באטדים למשול עליהם. במקום ללמוד מאבותינו ולהגיד לאוהליך ישראל! בחרנו לקבל באהבה גם שוטים וגם עקרבים. לא הייתה מלחמה בקיץ, אבל בדרך כלל אין מלחמה בקיץ של אחרי הבחירות, לבנון 2 הייתה יוצאת דופן כי היא לא הייתה יוזמה שלנו. המלחמות שאחריה, עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן היו מלחמות לפני בחירות.

תמה שנה ואנחנו מקבלים שנה חדשה בעייפות, אדישות וחרדה. כמו בשנה שעברה גם השנה התורים המתארכים לקבלת סלי מזון, בצד הירידה בקניות לחג, חושפות את המצב הכלכלי האמתי של ישראל אחרי שבע שנות שלטון רצופות של ביבי. עד שנוכל להכין סלט או מרק מדפיו של ישראל היום, נשאר לנו רק לקרוא שהמצב פה טוב, שהאבטלה נמוכה, שהתל"ג עולה, שמיליארדים מכספי הגז זורמים לקופת המדינה. הבירה תהיה זולה יותר וגם הלחם, גם למוצרים בפיקוח צפויה עדנת הוזלה של אגורות בודדות עקב ירידת המע"מ, אבל בגדול ידנו קצרה מלשלם.

תמה שנה וכשאני מקשיב לאנשים סביבי אני שומע עייפות וחוסר אמונה שמשהו פה יכול להשתנות. יותר אנשים הולכים לסדר לעצמם דרכון זר, יותר אנשים חושבים שהם צריכים ללמוד מקצוע שיש אתו מה לעשות בחו"ל, יותר אנשים יוצאים לעבוד ו/או ללמוד ולא חוזרים וגם יותר אנשים מאלו שלא הולכים לשום מקום אומרים שהם ידאגו שהילדים ילמדו מקצוע נדרש או מוציאים בשבילם דרכון זר. כשאתה יושב עם החברה במילואים לפנות ערב על צלע הר ושומע דיבורים כאלה, כשאתה סופר את האנשים שכבר הלכו מעבר לים ולא יושבים אתך כאן, אתה מבין כמה עמוק השבר בחברה הישראלית וכל זה עוד לפני הרעש.

תמה שנה בה שדדו לנו את הגז, התהליך עוד לא הושלם אבל די ברור מה קורה פה, גם אם יושג איזשהו ניצחון על מתווה השוד, הוא של שוד מרוכך. ככה זה כשדה מרקר עומד בחזית. כן אולי המחיר המופקע ירד בחצי דולר ואולי יהיה עוד צינור ואולי יפחיתו את הכמות המיועדת לייצוא. אבל רוב הכסף מהגז ילך לכיסיהם של תאגידים וטייקונים וממשלות הימין לא ישתמשו בכסף שיכנס מהגז לא בשביל להפחית את החוב וכך להגדיל את ההוצאה הציבורית על צרכי החברה ולא בשביל להגדיל ישירות את ההוצאה הציבורית על צרכי החברה, הם ישתמשו בכסף שיכנס לאוצר המדינה בשביל להוריד מסים על בעלי הון ותאגידים. ישראל הופכת למה שניגריה ויוון היו. מדינה חלשה ומושחתת שהמעמד השליט שלה בוזז אותה.

תמה שנה בה ההסתה והאלימות של הימין כלפי הפלסטינים הכבושים, השמאל המנוצח, מבקשי המקלט, הקהילה הגאה, הגיע שוב לשיאים. השנאה שהשלטון מלבה כלפי האחר והשונה, גבתה את מחירה, בכפר דומא וברחובות ירושלים, במה שעושים למבקשי המקלט בכדי לגרום להם לעזוב ולא לקבל מה שמגיע להם לפי אמנת הפליטים. ברדיפה המתמדת של ה"שמאל" המיתי שהתקשורת האנטישמית של הימין הפכה ליהודי הנצחי של שונאי ישראל. בזמן ששלטון הימין-מרכז-ימין, עושה הכול בכדי לערער את יסודותיה של מדינת ישראל, מערכת התעמולה שלו בתקשורת מסיתה נגד האופוזיציה, נגד השמאל, נגד האחר, נגד כל מי שאין לו לא כוח ולא אחריות אמתית על מה שקורה.

וכל זה כאמור לפני הרעש, כל זה בתהליכים שהולכים ומתפתחים, הולכים ומעמיקים אבל לפני שהאסון הגדול, הפתאומי, המכאיב קרה. ספגנו לתוכנו גזירות ואסונות, את תבוסת צוק איתן ומות 67 מטובי בנינו, ספגנו גזירות כלכליות ואת שוד משאבי הטבע של המדינה, הבאנו עלינו מחדש את שלטון האטדים, וכל זה עוד לפני הרעש. לכו תדעו מה תביא עלינו השנה הבאה.

 

* ספר עמוס א' א': דִּבְרֵי עָמוֹס, אֲשֶׁר-הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ: אֲשֶׁר חָזָה עַל-יִשְׂרָאֵל בִּימֵי עֻזִּיָּה מֶלֶךְ-יְהוּדָה, וּבִימֵי יָרָבְעָם בֶּן-יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל–שְׁנָתַיִם, לִפְנֵי הָרָעַשׁ.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. א. קוריאל :

  מאמר חשוב.
  אלבר קאמי שחזה בספרו "הדבר" את סופה של קהילת האירופים באלג'יריה, כתב על האנשים "החפים מאי ידיעה". כשאתה הולך ברחוב, בקניונים, בים וכו' אתה רואה סביבך חוסר ידיעה וחוסר מודעות מוחלטים לתהום שאליה אנחנו דוהרים.

 2. ק. טוכולסקי :

  בסופו של דבר אנשים לא מוכנים לאורך זמן להקדים תרופה למכה, הם לא מוכנים לתכנן לטווח ארוך ולא מוכנים לדיונים עמוקים ולא לקלישאות. אנשים רק רוצים לנקות את הראש. יש לזה מחיר, והמחיר יגיע וכולנו נשלם אותו.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כשהאליטות מוותרות – זה האות.
  או שיגיע משהו מלמטה וישבור את השקט – לפני בוא הסערה, או שהסערה תגיע בקול גדול, ואולי ימשיך הכרסום האיטי בשקט.

  ואולי איזה נס. הנביאים הכתובים, דרך אגב, לא האמינו בניסים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.