חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכסף הגדול לא נמצא בארנונה, אלא בבנקים ובמשאבי הטבע הנשדדים

נושאים כלכלת בית, שיכון ושלטון מקומי ב 10.09.15 23:33

הכסף הגדול שיכול להפוך את החיים של כולנו לטובים יותר לא מסתתר ברפתות של מושבים ולא במפעלים של קיבוצים, אלא בבנקים, במשאבי הטבע הנשדדים, בנדל"ן, בתאגידים הגדולים ששולטים פה בשוק. תכנית החלוקה מחדש של הארנונה  משקפת עקרון מוצדק של צדק חלוקתי. כל עוד יש ארנונה, צריך לשנות את חלוקתה

מאת: קורט טוכולסקי

ישראל השלישית נגד ישראל השנייה, המרוויחים תאגידים וטייקונים בישראל ובעולם

נתחיל מהסוף, אין ספק שחלוקת הארנונה בישראל אינה הוגנת. ארנונה איננה מס הוגן. האמת שהכי טוב יהיה לבטל את הארנונה ואת היכולת של רשויות מקומיות לגבות מס בכלל ולחייב את המדינה באחריות לשירותים שווים בכל מקום. אם כרגע לא ניתן לעשות זאת, אין ספק שהגיע הזמן שכספי הארנונה של בסיסי צבא, אזורי תעשייה, משרדי ממשלה יתחלקו בצורה הוגנת. ח"כ יוסי יונה צודק, ח"כ איתן ברושי טועה. בשיטה הקיימת, אין גם סיבה שרשויות חזקות לא יתנו לרשויות חלשות מההכנסות שלהן, אין סיבה שהמצ'ינג (מימון משותף של הפעלת תכניות) לא יבוטל באשכולות 1-4, יעמוד על 20% באשכולות 5-7 ויעלה ל-30% ברשויות 8-10. את המצ'ינג צריך לבטל, גם את הארנונה, המדינה צריכה לתת הכול ובצורה שווה לכל שרות ציבורי מבית ספר ועד גינות ציבוריות. עד שזה יקרה התיקונים שדורשים ח"כ יוסי יונה וראש עיריית ירושלים ניר ברקת מוצדקים.

עכשיו נחזור להתחלה, הוויכוח בין רשויות מקומיות על הפירורים, מוצדק או לא, הוא בדיוק מה ששלטון ההון רוצה שנתמקד בו. זה אולי משרת את הנרטיבים הבכייניים של הפוסט מודרניסטים שחושבים שמפא"י היא אם כל חטאת ושהציונות הסוציאליסטית היא האויב מספר אחת, אבל בין המציאות ובין מה שהם חושבים אין שום קשר. אפשר לבנות מגדלים באוויר על נרטיב ולהתעלם מהמציאות, מההיסטוריה, מעובדות ואפשר גם לרדת לקרקע. חלוקת הכנסות הוגנת בין מועצה אזורית תמר לדימונה וערד או בין מועצה אזורית הר הנגב ירוחם וערערה שבנגב זה חשוב מאוד, אבל זאת חלוקה של פירורים. זה לקבל את התאוריה האהובה על משרתי הון כמו ביבי ומאיר שטרית שסיפרו לנו על הפירורים שיפלו מהעשירים למטה, זה לקבל את תפיסת החלחול. הכסף הגדול לא נמצא עם כל הכבוד בארנונה של הבסיסים והאנשים העשירים והחזקים בארץ לא יושבים במועצה אזורית ברנר ועושקים את קריית עקרון. עם כל הכבוד למזמורי האחוס"לים ולטינה ששלטון ההון מטפח בין עיירות פיתוח לקיבוצניקים, הכסף הגדול שיכול להפוך את החיים של כולנו לטובים יותר לא מסתתר לא ברפתות של מושבים ולא במפעלים של קיבוצים, לא בגד"ש של ניר-עם ולא בפלחה של חמדיה.

הכסף הגדול נמצא בבנקים, במשאבי הטבע הנשדדים, בנדל"ן, בתאגידים הגדולים המקומיים והבינלאומיים ששולטים פה בשוק. טייקונים ותאגידים שמנצלים את שליטתם בתקשורת בכדי לספר לנו פעם אחר פעם שמה שחשוב זה שאנחנו בני המעמד השלישי נלחם זה בזה ולא בהם.

זה קל, וזה נוח להיאבק האחד בשני בתוך המעמד. הרבה יותר פשוט מלצאת החוצה, תראו את עו"ד ברק כהן הגיבור מ"באים לבנקאים", הוא הולך לחפש את הכסף איפה שהוא נמצא באמת. לא איפה שבשירים שמתפרסמים במדור התרבות של עיתון של בעל הון אומרים לו שהוא נמצא. הוא גם נרדף בשל כך, את ה"ניאו מזרחיים" בתרבות ובתקשורת הממסד מחבק כי הם משרתים את מטרותיו, את ברק כהן המשטר רודף באמצעות בתי המשפט, באמצעות השתקת קולו בתקשורת. את עו"ד ברק כהן רודפים, לד"ר הני זובידה נותנים לפרשן כדורגל ברשת ב' לרועי חסן נותנים לפרסם שירים בדף התרבות של "הארץ" העיתון הכי בורגני בישראל, זה פחות או יותר ההבדל בין מי שמאיים על ההגמוניה למי שמשתף אתה פעולה.

מה שקשה זה להיאבק נגד הפושעים האמתיים כאן היום ועכשיו ולא נגד נרטיבים לגבי מה שקרה פה בשנים 1949-1977. זה באמת קשה, להיאבק בהגמוניה האמתית שלא תחבק אותך ולא תיתן לך במה בתקשורת כי אתה משרת אותה עם ה"שד העדתי", זה לא פשוט. שם לא יחבקו אותך, לא יתנו לך כותרות ב"הארץ" "ישראל היום" או "ידיעות", אף אחד לא יזמין אותך לפאנלים בטלוויזיה כיוון שנאבקת בברוני הגז או בבעלי הבנקים. את אנשי "הקואליציה להעסקה ישירה" או "דיור ציבורי עכשיו" לא תראו בתקשורת כי הם נלחמים בהון באמת, לא נלחמים בתוך המעמד שלהם מלחמות שמשרתות את שלטון ההון. שלטון ההון עם כל הכבוד לתאוריית האחוס"לים לא ממש מורכב מגברים אשכנזים. בהגמוניה בארץ נמצא אמנם את עידן עופר ואת אליעזר פישמן, את נוני מוזס ואת עמוס שוקן, אבל נמצא גם את יצחק תשובה, ולב לבייב, את שרי אריסון וצדיק בינו, לא בדיוק גברים אשכנזים וותיקים.

נחזור לסוף, כן ח"כ יוסי יונה צודק, כל עוד יש ארנונה צריך לשנות את חלוקתה. אבל הכסף הגדול נמצא במתווה הגז ששודדים מאתנו, בדיבידנדים השמנים שבנקים מחלקים, במפעלי ים המלח שמעסיקים יותר ויותר עבדי קבלן ופחות ופחות עובדים מאורגנים. הכסף הגדול לא נמצא בארנונה ואת מה שהצדק של הארנונה יחלק בשנה, שליטה במשאבי הטבע הייתה מחלקת בשבוע.ח"כ יוסי יונה צודק וח"כ איתן ברושי טועה. יוסי יונה הוא כבוד לתנועת העבודה ומסמל את עתידה ואיתן ברושי הוא חרפה לתנועת העבודה ואני מקווה שבקרוב הוא יהיה חרפה לשעבר, עוד כתם בעברה שנובע מהעובדה שקיבוצניקים לא שולחים אנשים שיכולים לעשות משהו לפוליטיקה כי צריכים אותם במשק. זה לא משנה את העובדה שהכסף הגדול נמצא במקום אחר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. batya roded :

  אכן, צריך לשנות את שיטת הארנונה מן היסוד

  יש כאן אי צדק גם אם הכסף הגדולל אינו שם. רוב משאבי הקרקע והמסחר נופלים בחלקם של מעטים ביותר והעשירים יותר.

 2. ק. טוכולסקי :

  ברוב מדינת ישראל שטח לא שווה כסף גם לא ארנונה. עוד סיבה לבטל את צורת הגבייה הזו שמותירה רשויות אזוריות עתירות שטח אבל דלות בסיסים או מחצבים בלי יכולת גבייה.

 3. יוסי :

  אכן הכסף הגדול נמצא לא בארנונה,

  אלא בבנקים, במשאבי הטבע, בפגיעה בזכויות עובדים, ובפגיעה בזכות הדיור.

  ושם יש להילחם בכל העוצמה כדי למנוע מבעלי ההון לפגוע בכל השאר.

 4. ק. טוכולסקי :

  שוב, את הארנונה צריך לבטל, ועד שזה יקרה, כן צריך לחלק אותה בצורה הגיונית. אבל זה מאבק צדדי, וזניח.
  אחת הסיבות ששלטון ההון כל כך אלים במאבק על הגז היא שיש כאן המון הון שאפשר לחלק ולתקן עיוותי עבר, הדבר האחרון שהם רוצים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.