postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להפיל את חומות מצודת אירופה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להפיל את חומות מצודת אירופה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 3.09.15 1:00

לתושבי אירופה יש כוח להפיל את החומות, להעיף את הממשלות, ולגלות שיש באירופה מספיק הון בשביל לקלוט את מבקשי המקלט ולהשקיע בשיקום הארצות שהתאגידים החריבו

מאת: ק. טוכולסקי

אזרחי ותושבי אירופה מדוכאים בידי ממשלותיהם, אותן ממשלות שכלאו אותם במצודת אירופה ומנצלות את הפחד שלהם מטרור והגירה בכדי להמשיך ולהעביר את ההון באירופה לידיהם של תאגידים וטייקונים. לתושבות ותושבי אירופה יש את הכוח להפיל את החומות, להעיף את הממשלות ולגלות שיש באירופה מספיק הון בשביל לקלוט את מבקשי המקלט ולהשקיע בשיקום הארצות שתאגידים בין לאומיים ובהם לא מעט תאגידים אירופאיים הפכו לחורבות. אם הם לא יעשו זאת, ממשלות אירופה משרתות ההון בגרמניה וספרד, באיטליה וצרפת, בהולנד ובבריטניה ימשיכו לדכא את אזרחויותיהן ואזרחיהם לא פחות משהם מדכאים את מבקשי המקלט הבאים בשעריה.

אירופה יכולה לקלוט את מבקשי המקלט הבאים בשעריה, לתת למי שמגיע לו מעמד, ולצרפו לחברה האירופאית באמצעות אינטגרציה ושילוב. הבעיה באירופה היא הפגיעה המתמשכת במדינת הרווחה. בצדק מסתכלים אנשי השכבות החלשות והמעמד הבינוני הנמוך בחשש על גל ההגירה, אולם לא המהגרים הם הסכנה לביטחונם הכלכלי והחברתי. ממשלות נאו-ליברליות מימין ומהשמאל-מרכז שבמשך שנים פגעו במדינת הרווחה הן הגורם המאיים על צמצום הפערים בין המעמדות באירופה.

הנסיגה המתמשכת ממדינת הרווחה האוניברסאלית באירופה שמחוץ לסקנדינביה היא סכנה. היא גורמת לכך שהמדינות בהן הולך ונצבר הון אדיר בידי תאגידים וטייקונים אינם מסוגלות לדאוג למי שנמצאים בשוליים ההולכים ומתרחבים של החברה, לכך שהמעמד הבינוני שוקע, לכך שאנשים לא יודעים מה יהיה בעתיד. אנשים מפוחדים ובצדק וזה גורם להם לא לרצות להתחלק, אבל זוהי גם הטעות של הזעיר-בורגנות האירופאית. יש המון מה לחלק באירופה, רק שבשביל זה צריך לדרוש ממי ששאבו מאז ימי תאצ'ר וההולכים בדרכיה את מירב המשאבים וההון להחזיר לחברה את מה שמגיעה לה. לולא התאצ'ריזם אירופה יכולה הייתה להמשיך ולקלוט מהגרים. אם היה המודל הסקנדינבי מתפשט אירופה לא הייתה היום כל כך רחוקה מחזון מייסדי האיחוד.

קליטה של מבקשי המקלט בצורה ראויה יכולה להיות רק במדינת רווחה מתפקדת. לכן המשבר הנוכחי הוא הזדמנות לאירופה, לחזור למדינת הרווחה המתרחבת ומצמצמת הפערים של אחרי מלחמת העולם השנייה, לתת מענים חברתיים כלכליים ואינטגרטיביים לתושביה ולבאים בשעריה. על אירופה לבחור בין תקווה ופחד, וברוב המקרים אנשים בוחרים בפחד. המחיר של בחירה בהסתגרות ישולם גם בידי אזרחי אירופה הנמנים על ה-99%. תהליכי החיסול של מדינת הרווחה ימשכו ואיתם גם שקיעתם של מי שאינם נמנים על האחוזון העליון. זה נכון באירופה וזה נכון בישראל. תראו אותנו: היחס שנתנו לגר שבא בשערינו היה מחפיר, אנשים לא רוצים לבוא לפה ומעדיפים להסתכן סיכוני דרך קשים וטביעה בים ולהגיע לאירופה, כי כולם יודעים שהישראלים מתעמרים במבקשי מקלט. מצבנו כישראלים גרוע, השלטון רודה בנו ואת מדינת הרווחה מחסלים, ואת מחיר השת"פ שלנו עם התעללות במבקשי המקלט בשערנו נשלם עוד שנים רבות.

אני מקווה שהאירופאים יבחרו יותר בשכל. ביוון ובספרד אנשים טובים כבר שואלים שאלות ותופסים עמדות בשלטון שרק אתמול ישבו בהם משרתי תאגידים ובנקים. בגרמניה ובצרפת שומעים יותר ויותר קולות אחרים שעד כה אפיינו רק את שבדיה. כך גם בבלגיה ואוסטריה, בפורטוגל והולנד. הקרב על נשמתה של אירופה מתקיים בחזיתות רבות, נגד שלטון הצנע, נגד הסכם הסחר החדש עם ארצות הברית, וגם בשאלת הפליטים שמסמנים את גבולה של מדינת הרווחה הולכת ונסוגה. שבירת חומות ההסתגרות של אירופה מול המבקשים בה מקלט חשובה לחיזוק מדינת הרווחה והצלת הפרויקט האירופאי שהולך ומתרחק מייעודו המקורי. אירופה חולה והגיע הזמן שאזרחיה יתבעו אותה מחדש לעצמם, גם בשביל מבקשי המקלט שבשעריה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. פרנצ'סקה :

    אחרי שמרבית העיר הפכה מוסלמית תודות למדיניות הרווחה בהם נקלטו . היום השבדים בורחים מהעיר !!!

  2. ק. טוכולסקי :

    השבדים ממשיכים לקלוט מבקשי מקלט בשיעור גבוה יותר ממדינות אחרות. כנראה שהם לא מפחדים כל כך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.