לא רק הממשלה, גם הבורסה נגד האינטרס הציבורי

בכל העיתונים ומהדורות החדשות דיווחו כי הבורסה יורדת בעקבות גילויי הגז במצרים. אלמלא היה גילוי הגז המצרי הבשורה הטובה ביותר למשק הגז הישראלי השנה, אפשר היה לייחס זאת רק לכוחות השוק הפועלים מכוח "היד הנעלמה". אבל לא בכך מדובר, מדובר בכך שגם הבורסה הייתה שותפה נאמנה למנגנון השוד שניסו לכפות על משק הגז הישראלי

מאת: ק. טוכולסקי

הירידות בבורסה מעידות כי המשקיעים בבורסה לא רואים עין בעין עם המציאות מה טוב לציבור הישראלי. האמת זה לא חדש, הבורסה היא כלי ניגוח ותיק ועוצמתי של שלטון ההון נגד האינטרס הציבורי, אבל הפעם זה פשוט בוטה. גילוי הגז במצרים מאפשר לישראל לא לייצא גז ומאפשר לישראל לשמור את מאגר לווייתן כעתודה אסטרטגית. בניגוד למה שממשלתו הכושלת של ביבי ניסתה למכור לנו, אין שום הגיון למהר ולמכור ועוד בחו"ל עתודת אנרגיה מתכלה.

בעולם שבו משאבי האנרגיה המתכלה הולכים וכלים ובמציאות שבה המשק הישראלי עוד לא מוכן למעבר מלא ואפילו מכריע לאנרגיות מתחדשות, יש לשמירה על עתודה אסטרטגית חשיבות מרובה. יותר מכך, מתווה הגז שככל הנראה כבר לא ייושם היה מתווה פשוט של שוד. ממשלת ישראל ניסתה לשדוד את הציבור בשליחות הגורמים שמממנים את ראשיה, תאגידים וטייקונים זרים ומקומיים. היא ניסתה לשדוד את האזרח הפשוט, את התעשיין, את שוק האנרגיה המקומי וכל זה בשביל להעשיר תאגידים בין לאומיים וטייקונים מקומיים.

לא היה שום דבר במדיניות האנרגיה שהובילו בששת השנים האחרונות ביבי ושרי אוצר ואנרגיה כמו שטייניץ, לפיד, כחלון, לנדאו ושלום שנועד להיטיב עם מדינת ישראל ואזרחיה. יכול להיות שכעת ניצלנו בנס בזכות תגליות הגז של מצרים, מדינה שדרך אגב לא מצהירה שתייצא את הגז שלה לאירופה אלא מצהירה שהתגלית תצעיד את המשק המצרי קדימה.

יכול להיות שניסיון השוד ימשך, מצרים וירדן היו רק חלק קטן מהיצוא המתוכנן, המטרה הייתה אירופה. יכול להיות שאירופה בעצמה תעדיף לייבא ממצרים גז, יכול להיות שישראל עוד תישאר בתמונת השוד. אנחנו אזרחיות ואזרחי ישראל צריכים לדרוש כעת מהממשלה לשנות כיוון. לקחת בחזרה את זיכיון לווייתן מהתאגידים ולבחון מחדש את מועדי הפיתוח ואת האופן בו יפותח השדה. במקביל יש לאסור על יצוא מתמר (למעט יצוא אסטרטגי למדינות שכנות כמו ירדן והרשות הפלסטינית) ולהבטיח הנחת צינור נוסף מתמר וזירוז הליכי הסבת משק האנרגיה הישראלי לגז.

לנו אזרחיות ואזרחי ישראל, ה-99% העמלים והנתמכים, בני המעמד הבינוני ובני השכבות החלשות אינטרס משותף ברור שהגז של ישראל יישאר בישראל, ישמש את הציבור הכללי, את התעשייה, את המעבר מאנרגיות מזהמות יותר למזהמות פחות ומתחדשות, שהמחיר לא יהיה גבוה, שמהמחיר הלא גבוה ישולמו כמה שיותר מסים ותמלוגים לטובת החברה. בקיצור, כל מה שממשלות ביבי לא דאגו לו מאז שידוע שיש גז בים. עכשיו יש לנו שוב הזדמנות לדרוש את מה שמגיע לנו ולהתעלם מהבורסה שהוכיחה שוב שהאינטרס הציבורי לא מעניין אותה כהוא זה ולכן גם הציבור לא צריך לא להתעניין בה וגם לא להיות כבול אליה באמצעות פנסיות. הבשורה שהכדאיות לייצוא ירדה היא טובה למדינה, לאוכלוסייה ולמשק. כל מי שחושב אחרת, שרים עלובי נפש כמו שטייניץ ובעלי הון היסטריים בבורסה, פועל נגד האינטרס הציבורי ויש לבוא עימו חשבון.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

3 Responses to “לא רק הממשלה, גם הבורסה נגד האינטרס הציבורי”

 1. המוסדיים מושקעים במאות מיליונים בעיקר בכל קופות הגמל וההשתלמות. האינטרס שם ברור לצורך העיניין. אם היו מחזירים את האג"ח המיועדות היינו אולי רואים פחות השקעות באפיקים שיש בהם סיכון.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הקשקוש על יצוא ורווחים מיצוא, כשעניין אלמנטרי כמו חיבור המשק הישראלי לגז מתגלה כעוד פיאסקו מבית מדרשו של הימין על גלגוליו השונים – לא צריך ולא יכול להפתיע.

  מה שצריך להדאיג זו ההצלחה החוזרת של ההתנהלות השערורייתית, כמעט בכל תחום בחיים.

  הימין על גלגוליו ופרצופיו הרבים התנהל כאילו ישראל לא גילתה מאגרי ×’×– אלא – לא פחות ולא יותר – המציאה את ×”×’×–.

  עכשיו באים שרים ומנסים למצוא את הש.ג. שהתרשל במודיעין על חיפושי הגז במצרים.

  כל אדיוט, שוטה וקטן יודעים שכולם בסביבה קודחים בעקבות הגז.

  אריה דרעי המתוחכם צריך שירותי שו שו כדי להתמצא במה שקורה מסביב וגלוי בעיתונות הרלבנטית?

  איפה הם חיים האנשים האלה? מה עוד הם "לא יודעים"?

  ואיך זה שהם שורדים פה פוליטית כל כך הרבה זמן?

  בדרך זו או אחרת – הם נהנים גם משירותיו של השמאל, או ×”"שמאל" או הסמול.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  אנונימי תן לשמאל לעלות לשלטון ותראה איך דברים ישתנו, אבל השמאל בישראל חלש מפוצל וקטן, 5 מנדטים בתוך המשותפת, 5 מנדטים במרצ ועוד 5-10 מנדטים בעבודה, זה הכל. המשלא בישראל לא מסוגל להתאחד סביב עצמו ותחת מנהיג אחד.
  דמיין לעצמכם רשימה לכנסת שבראשה יעמוד עמיר פרץ ואחריו איימן עודה שלי יחימוביץ וזהבה גלאון, איזה מפץ זה יהיה. אחריהם איידה תומא, אילן גלאון, יוסי יונה וסתיו שפיר, דב חנין ותמר זנדברג, מרב מיכאלי ומיקי רוזנטל אש בפוליטיקה הישראלית, להערכתי שלם שגדול מסך חלקיו. אלטרנטיבה, בלי שטיקים ובלי משרתי הון, כוח עולה שיכבוש את הפריפריה ואת המעמד העובד.

Leave a Reply