ששי השחור. איפה שוטה הכפר?

החדשות המדאיגות אינן נפילת בורסה כזו או אחרת אלא סימני הדפלציה – המעידים כי אנו נמצאים בפתחה של תקופה כלכלית קשה

מאת תמר בן יוסף

"ששי השחור" בשווקים: חשש ממיתון עולמי. כותרתו הראשי של וויי-נט מאתמול פונה אל כו-לם. כולם יודעים ש"שווקים", הם שווקים פיננסיים. כולם יודעים שה-שווקים הם השווקים הפיננסיים של כולם. כולנו מושקעים בהם, כולנו, וכלכלתנו.

כולנו קוראים ושומעים את הפרשנים – את אלה שאומרים שהכלכלה תמשיך ליפול, ואת אלה שאומרים שהיא תתאושש. והאמת היא שיום ששי שחור אחד לא מוסיף הרבה, גם קודם ידענו שאו שהיא תיפול או שהיא תתאושש. לכן, אולי כדאי דווקא שנשמח על יום ששי שחור אחד. אולי הוא יעורר את מי שחייב להתעורר.

כי העובדה המטרידה באמת אינה עוד נפילת בורסה אחת, אלא תחזית האינפלציה ל-2015 של ה-OECD בארה"ב ובאיחוד האירופי. אפס פה ואפס שם. העובדה המאיימת באמת היא ירידת מדד המחירים לצרכן בישראל לאורך 2014, והקיפאון בו בשבעת החודשים הראשונים של 2015. העובדה שכבר עכשיו מפחידה היא הנפילה החדה יותר במדד המחירים לצרכן ללא דיור בישראל, ב-2014 וב-2015. מה שאומר שבניכוי בועת הדיור, מגמת הדפלציה היא עוד יותר ברורה וחדה.

לקריאת המאמר המלא

Tags: , , , , ,

One Response to “ששי השחור. איפה שוטה הכפר?”

  1. דליה הגיב:

    הספר "אדוני הכסף" מספק רקע רחב להתנהלות המוניטארית בעולם המערבי. האם נפילת הבורסות כיום היא גל נוסף המוביל למיתון עולמי כפי שקרה במשבר של שנות השלושים? רוזוולט בזכות הניו דיל שלו הציל את המצב והוביל מדיניות שהובילה לרווחה. האם גם משבר זה יוביל לכך? לא נותר אלא לקוות.

Leave a Reply