postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » במאבק בין השמרנים למסיבת התה לא נשאר מקום לשמאל הישראלי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במאבק בין השמרנים למסיבת התה לא נשאר מקום לשמאל הישראלי

נושאים דעות, פוליטי ב 12.08.15 1:21

ק. טוכולסקי מנתח את הפוליטיקה האמריקאית והשפעתה הגוברת על ישראל

בשולי חדשות הבוקר ביום ראשון, הועילו בטובם ברדיו לציין הפגנה של כ-200, פעילי שמאל (רובם ככולם בני נוער) בתל אביב נגד גל האלימות האחרון של הימין שכלל את התקיפה במצעד הגאווה בירושלים ואת הפיגוע בכפר דומה. שמאלני עם פייסבוק יודע שלמעלה מאלפיים איש אשרו השתתפות בהפגנה ורק עשירית הגיעו (יחס די מקובל בפייסבוק). בכל מקרה זה היה בשולי החדשות, האמת אם היו מגיעים אלפיים איש סביר להניח שלא היו טורחים בכלל להודיע כלום. אבל זה היה מספיק עלוב בכדי שהתקשורת תדווח על זה להגחיך את השמאל ואת איך שהוא נראה. מארגני ההפגנה הזו עשו טעות בעצם קיומה. השמאל הישראלי מארגן בשנים האחרונות יותר מדי הפגנות עלובות שעדיף שלא היו מתקיימות. לפעמים עדיף להעמיד משמרת מחאה, לפעמים עדיף להכשיר קדרים שידעו להשתלב בפרצלים של זעם לא מאורגן. אבל אנחנו לא שם.

בחלק העיקרי של החדשות התראיינו שלושה, אביגדור ליברמן ראש האופוזיציה הימנית לאומנית, זאב אלקין חבר בקואליציה הימנית לאומנית ומפריטנית ויותר האופוזיציה הימנית הפונקציונלית יאיר לפיד מועמד מטעם עצמו לראשות מחנה הימין מרכז. הם לא הצליחו להוציא לאחרונה אפילו 100 אנשים לשום מקום, אבל הם לא צריכים, הם מדברים בתקשורת, לפעמים הציבורית, לפעמים בכלי התקשורת של בעלי ההון שהם משרתים וכך הם מדברים אל ההמונים. הם לא צריכים את החסד של הידיעה האחרונה בחדשות בין הפרסומות ודיווחי התנועה בסביבות חמישה לשמונה.

יכול להיות שהתקשורת מעצבת תודעה, יכול להיות שהשמאל כבר באמת שולי. בסופו של דבר הנה השיח הציבורי שמתעצב, הבחירה היא בין הימין שבשלטון לימין שבאופוזיציה בין ביבי ודובריו לבין ליברמן ולפיד. האמת כל פעם שהרצוג או גלאון פותחים את הפה אני מתמלא ייאוש. האמת העצובה האחרת שאיימו עודה לא הולך להיות אלכסיס ציפראס הישראלי, הוא מסתפק בלהיות מלך הגטו וגם בתפקידו זה הוא לא יתמיד הרבה זמן אם חדש תמשיך להביע במשותפת ואחרי רוטציית אמצע הקדנציה גם תהיה חלשה מול שותפותיה. בכל מקרה מול החידלון באופוזיציה המהותית, נותר לתקשורת די בקלות רק להציג את האלטרנטיבות של הימין לממשלה הנוכחית ולהסתיר מהציבור את העובדה שלא מדובר באלטרנטיבות לשלטון אלא באלטרנטיבות לשותפות לשלטון ולהמשך אותה מדיניות חברתית כלכלית לאומית ואחרת של ממשלות הימין לפחות כפי שהן מ-2009.

אם השמאל לא יתעורר אף אחד לא יתפלא שגם בבחירות הבאות קואליציית ימין בהרכב מסוים תשלוט.

השמאל היום לא מציע אלטרנטיבה. מפלגת העבודה משותקת ההנהגה הכפולה של המחנצ היא גורם משתק. וציפי לבני הפכה את המחנצ לקדימה, גוש גדול ומשותק ששוכב באמצע האופוזיציה ולא עושה שום דבר משמעותי. זהבה גלאון לא התפטרה והותירה את מרצ לא רלבנטית. האנשים האלה לא מציעים אלטרנטיבה משמעותית לבוחר ומונעים מאנשים כמו עמיר פרץ, שלי יחימוביץ, אילן גילאון, יוסי יונה וסתיו שפיר להציע אלטרנטיבה מהותית ומשמעותית לשלטון ההון הקיים.

זה משאיר את הבמה לאנשים כמו ליברמן ולפיד שיודעים לדבר ויודעים לעשות סנסציות ומציעים לבוחר את מה שמציע ביבי אבל בצורה שלא נשמעת טרחנית ומזויפת כפי שקורה כשהרצון עושה את זה. והם עושים את זה בהצלחה רבה, רהוטים, בוטים, מקבלים במה ולא נשמעים כמו זיוף של לאומנות משרתת הון, הם הדבר האמיתי. הם לא מתביישים במה שהם והם מלהטים בתקשורת תוך פיזור חצאי אמיתות והבטחות חסרות כיסוי.

אני לא מבקש מהשמאל לשקר, להבטיח חצאי אמיתות או לספר סיפורים חסרי כיסוי. אבל השמאל צריך להיות שמאל. לא טרחני ונגרר ולא לבנות את עצמו כיותר ימין מהימין. כשזה יקרה אולי יהיה לנו סיכוי. בינתיים בהעדר דוברים כריזמטיים ואמירות מעניינות התקשורת שגם כך משרתת את הימין יכולה להסתפק ביאיר לפיד כאלטרנטיבה לביבי. זה לא יקרה לעולם לפיד הוא אולי תחליף ליצמן בקואליציית ליכוד, אבל את זה לא יספרו לנו ואם אנחנו לא נטרח לספר את זה, אף אחד לא יטרח.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. אחד :

  נכון. עמיר ושלי צריכים להתפלג מהמחנצ ולהקים רשימה עם עוד שישה חכ"ים, במקביל לפרישת חד"ש מהסדר הרשימה המשותפת, ולאלץ יחד את מרצ להקים את מפלגת "הבית הדמוקרטי", כמשקל נגד לשלל ה"אחים" הפשיסטים.

 2. ק. טוכולסקי :

  ישראל הסוציאליסטית , מפלגה סוציאל-דמוקרטית, מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי. העיקר שיעשו את זה כבר המפגרים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הרצוג דוגר על "תקדים" ה- 24 ומלהטט בין כל מיני קואליציות קטנות שהוא בונה כדי לשמר את כוחו שלא הולך לשום מקום.

  מבחינתי הרצוג הוא אכזבה אפילו ביחס לציפיות הנמוכות ממילא שהיו לי ממנו.

  כל האחרים הם כוכבים בלי שמש (סליחה על האסוסיאציה שעלולה להתעורר).

  יו"ר ראש הסיעה של המחנ"צ – מה התכניות שלה?

 4. מיכאל לינדנבאום :

  התכניות של ציפי? כל המנועים קדימה,קדימה!!

  התכניות של ציפי? כל המנועים קדימה,קדימה!!.
  התכניות של בוז'י? אותו דבר ,אבל בשקט,כדי לא להעיר את שלי.

 5. מנחם לוריא :

  על ימין ושמאל

  ק.

  אתה מרבה לדבר על ימין ושמאל,מינוח פוליטי לא ממש ברור.

  במקור מדובר בדובר בסדר הישיבה בפרלמנט הצרפתי אחרי המהפכה שבו בימין ישבו הג'רונדינים שתמכו בשינויים קלים במלוכה בהמשך שלטון המלוכה ובשמאל ישבו היעקובינים שתמכו בביטול המלוכה וביצוע שינויים ראדיקלים בצורת השלטון.

  בישראל,בעקבות המסורת (הכנסת הגדולה) סדר ישיבת ה"גושים הפוליטיים" הוא שונה מזה שבפרלמנט הצרפתי דאז קרי:מימין לשולחן הממשלה,לימינו של ראש הממשלה,יושבת הקוהליציה (לפי סדר גודל חבריה) ומשמאלו האופוזציה שוב לפי גודל הממשלה ואין קשר בין ה"גוש הפוליטי" לבין סדר הישיבה בכנסת ישראל דהיום.

  אם נבדוק אמפירית את התפלגות האידיאולוגיות הפוליטיות בין המפלגות המרכיבות את כנסת ישראל (כנסת ישראל הכוונה לפרלמנט שלנו ולא לזו מהמקורות) נגלה שהחלוקה הסטיכית לימין ושמאל בעתית מאוד ובלתי מדוייקת בעליל.

  חלוקה לגושים הבאים תהייה קצת יותר מדויקת:סוציאל דמוקראטים,דתיים לאומנים,חרדים,ליברלים/ז'בוטנסקאים וניאו ליברלים ליבראנטים וערבים.

  גם החלוקה הזו רחוקה מלהיות מדוייקת ולו בשל העובדהשקבוצות אלה הן תולדה של מרכזי כוח פוליטיים פרלמנטריים וחוץ פרלמנטריים והפרטים שבתוך הקבוצות האלה מחזיקים בדיעות שונות קיצונית זו מזו למשל בנושאי חוץ ובטחון.

  בשיח הציבורי של ישראל 2015 (ולמעשה המחקר החברתי מצביע על שינוי גדול – לרעה – מאז צוק איתן) מתאפיין בכך ששמאל הוא בעצם שם עצם לבוגדים עוכרי המדינה שאינם מישרים קו עם דעת הרוב וחותרים תחת יישיות המדינה.

  לצערי בישראל המודרנית לא התפתחה דמוקרטיה המבוססת על אידאות פולטיות ולא פעם מפלגות מתוותרות על האידואולוגיה שלהן (כפי שבאה לידי ביטוי במצעי המפלגות – אלה שטורחות לכתוב כזה) על מנת להצטרף לקוהלציה ולהינות מהכוח.

  לסיכום:

  כל המטרה של התגובה שלי היא להפסיק להשתמש במינוח הפופוליסטי של ימין ושמאל ולו משום שאיננו מתאר את מפת האידיאולגיה בכנסת ישראל וגם:בגלל ששמאל בישראל 2014 2015 הוא בכלל תואר גנאי.

  מנחם

 6. מיכאל לינדנבאום :

  קשה לדבר על שמאל,כאשר בפועל אין מפלגה סוציאל-דמוראטית

  קשה לדבר על שמאל,כאשר בפועל אין מפלגה סוציאל-דמוקראטית.יש את הזרם הסוציאל-דמוקראטי במפלגת העבודה המונהג על ידי שלי יחימוביץ.

  מרצ היא מפלגה סוציאל-ליבראלית בעיקרה,כאשר ח"כ בודד שלה,אילן גילאון,מייצג זרם סוציאל-דמוקראטי יותר.

 7. ק.טוכולסקי :

  עמיר פרץ, שלי יחימוביץ, סתיו שפיר, מיקי רוזנטל, יוסי יונה, מרב מיכאלי, זוהר בהלול, מיכל בירן, אילן גילאון, תמר זנדברג, איימן עודה, אעידה תומא סולימאן, דב חנין , יוסף גבארין, עבדאללה אבו מערוף. הנה לכם האנשים לרשימה סוציאליסטית- סוציאל דמוקרטית . 15 חברי כנסת שיכולים להביא איתם עוד כמה מנדטים וליצור אלטרנטיבה.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  סוציאל-דמוקראטים ,אבל סוליסטים

  כל אחד עושה שבת לעצמו.מדברים על סולידריות חברתית,אבל אפילו שבעת חברי הכנסת הס"דים של העבודה ,לא מסוגלים ליצור גוש סוציאליסטי לוחם.

  אפילו במפא"י היתה סיעה א' וסיעה ב'.
  אנחנו מחכים למנהיג לקבוצה הסוציאל-דמוקראטית,אבל "היא לא באה".

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כבר מתחלשש שהגנרל אשכנזי עומד לצאת פטור מכתב אישום והוא שואף לעמוד בראש המחנ"צ.
  נו.
  רק זה חסר.

  ויש הבלתי נלאים שמריצים את חולדאי שעדיין לא מתרצה. הוא ס"ד?

  המצב פאתטי ולא חשוב מה הכותרת.

 10. ק. טוכולסקי :

  מיכאל הסוליסטים היחידים בקבוצה שציינתי הם יחימוביץ ופרץ כל האחרים יכולים לשתף פעולה. אם האחרים יקחו יזמה ויפנו ליחימוביץ ופרץ לבוא אני בטוח שהם יבינו שמי מהם שלא יבוא ישאר לבד. יותר מכך גם אם רק עמיר יבוא (והוא כבר עזב וחזר והקים ופירק מסגרות) זה מספיק. אף אחד לא יקנה את יחימוביץ
  בתור עלה תאנה חברתי במפלגה של הרצוג לבני ומרגלית.
  אנונימי אשכנזי יחסית להרצוג זה לא רע. אבל זה להנהגת מפלגת מרכז לא להנהגת מפלגת שמאל.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  עלי תאנה חברתיים.....

  החיים קשים! מצד אחד "אף אחד לא יקנה את יחימוביץ בתור עלה תאנה חברתי במפלגה של הרצוג,ליבני וערל מרגלית.

  מצד שני ,מי יקנה את פרץ בתור עלה תאנה חברתי של ציפי המפריטנית הממשלתית?

  מצד שלישי,יש משהו בהנחה ,שאם שני ענקי האגו האלה,יסכימו לשלב ידיים,אולי ייצא מזה משהו טוב למחנינו?.

  לא נשאר אלא להתפלל.

 12. ק. טוכולסקי :

  מםלגת שמאל ישראלית
  עם מה שסוציאלדמוקרטי בעבודה, סוציאליסטי במרצ וחדש יכולה לתת תשובה ולהיות תקווה.
  מהעבודה כבר לא יצא שום דבר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.