חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בכל מחיר: כך מימנו כספי ציבור פעולות "תג מחיר"

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 1.08.15 23:34

רבים מאמינים כי מאחורי "תג מחיר" עומד קומץ "עשבים שוטים", נוער שוליים שיצא מכלל שליטה. אלא שמסמכים הנחשפים כאן לראשונה מוכיחים כי מדובר במדיניות מתוכננת ושיטתיתשנהגתה על־ידי בכירי הנהגת המתנחלים ופותחה בידי גופים הממומנים מקופת המדינה. מתוך תחקיר של מכון "מולד" 

 עיקר הממצאים:

 • ועדי המתיישבים בשטחים ניצלו כספי ציבור לעידוד פגיעה בפעילות חיילי צה"ל ובפלסטינים. "ועד מתיישבי השומרון" ו"ועד מתיישבי בנימין", עמותות שהוקמו במימון המועצות האזוריות שומרון ובנימין וקיבלו מהקופה הציבורית מיליוני שקלים,פיתחו את מדיניות "תג מחיר" וקראו לקיום פעולות בלתי־חוקיות במטרה להקשות על כוחות הביטחון לפנות מבנים ומאחזים בלתי־חוקיים. עמותות אלה הוקמו כדי לפעול בדרכים שהמועצות האזוריות לא יכולות להרשות לעצמן.
  שורה של פרסומים שהוועדים הפיצו בשנים האחרונות כללו קריאות לביצוע תג מחיר ושיבחו הפרות חוק וסדר, התפרעויות, הקמת מאחזים בלתי־חוקיים, הצתת רכוש ופגיעה פיזית באזרחים פלסטינים. כך נכתב במסמך רשמי של הוועד שמובא בתחקיר "מולד": "חסימה של מספר צמתים, בניית מאחזים וטיולים של בני נוער במקומות לא שגרתיים בו־זמנית, תגרום לעומס אדיר על כוחות ההרס ליצירת מאבק רב־גזרות, חוסר שליטה של השלטון על הנעשה – ובטווח הרחוק, הבנה שפעולות כאלו בלתי־אפשריות".

יו"ר ועדת מתיישבי בנימין, איציק שדמי, הסביר את הרציונל שמאחורי השיטה: "הניסיון מוכיח שאם אתה אלים ולא מתחשב ולא מנסה לשכנע, אלא פשוט מאלץ את השלטון לרדת עד לברכיים, אתה מצליחלכל דבר יש תג מחיר, ומדינת ישראל צריכה לשאול אם היא מוכנה לשאת בתוצאות". יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, המליץ לתושבים לחסום את הכניסה לבסיסים צבאיים בגופם או לחילופין"לקיים צעדה לכפרים שכנים". תחת השאלה "מה הקשר לפגיעה בערבים?" מציג מסמך של ועד מתיישבי השומרון את עמדתו: "אנחנו מאמינים שגבולות המאבק רחבים".

כאן המקום להזכיר כי קריאה לאזרחים להפר את החוק ועידוד מעשי אלימות הם בגדר הסתה, עבירה פלילית על־פי חוק העונשין.

 • גופים הממומנים בכספי ציבור שותפים לכאורה לדבר עבירה. תוכנית העבודה של ועד מתיישבי השומרון – אחד המסמכים הנחשפים לראשונה בתחקיר "מולד" –קוראת לבצע הפרות סדר וחסימות כבישים, ואף מספקת לתושבים מפות עזר המפרטות היכן לפעול על־מנת לוודא פגיעה בפעילות כוחות הביטחון. הפצת המפה היא לכאורה בגדר שותפות לדבר עבירה – כל זאת, כאמור, מכספי המסים של אזרחי ישראל.

במסמך זה נכתב: "כוחות ההרס מאורגנים למבצע צבאי לכל דבר, והיכולת למנוע את הגעתם בעייתית. אסור שפעולות ההרס יעברו ללא תגובה הולמתאנו קוראים לציבור התושבים לצאת לעת ערב לצומת לפעילות בעלת משקלבסיום האירוע יושבים המפקדים ומסכמים אותוכל ניסיון הריסה כולל עימות בצמתיםמצורפת בזה קריאת ועדת המתיישבים, בחתימת רבני ויו"ר מזכירויות היישובים".

דוחות הפעולה מטעם הוועד המכילים אינדיקציות לכך שכספי המועצה מעודדים פעולות "תג מחיר" הובאו לידיעת המועצה האזורית ודוּוח עליהם למנכ"ל המועצה.כלומר, עידוד פעולות בלתי־חוקיות נעשה במימון ובידיעת הרשויות המקומיות,תוך שימוש בכספי ציבור.

לקריאת התחקיר המלא

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  האמת,כרגיל,בפרטים הקטנים.

  הקדמה 1:

  מג"ב היא זרוע ביצועית של משטרת ישראל. הגדרת הסמכות של משטרת ישראל לא הוגדרה,מעולם,בחוק אך כן הוגדרה בהחלטת ממשלה מ 1976 ולפיה השטחים הכבושים אינם חלק מתחום האכיפה של המשטרה אלא באחריות צה"ל.

  הקדמה 2:

  מאחר ומשמר הגבול הוא זרוע של המשטרה הם מוסמכים לפעול אך ורק איפה שלמשטרה יש סמכות חוקית לפעול. מאחר והריבון בגדה המערבית הוא צה"ל למשטרה אין שם סמכויות.

  הקדמה 3:

  כבר מזמן חזרתי מהירח ולצערי לארץ ישראל,רוצה לומר: יש למשטרה את מחוז יש"ע וכוחות מג"ב מבצעים פעילות שיטור ברחבי יו"ש ממש לא מאתמול.הפעילות של משטרה ומג"ב הם באכיפת חוקי מדינת ישראל על אזרחיה היהודים של ישראל בלבד,אך גם כנגד פלסתינאים. סמכות או עגינה בחקיקה הישראלית לפעילות הזו אין כי,כאמור,הריבון בגדה הוא צה"ל ולא מדינת ישראל.

  הקדמה 4:

  בישראל,ובעוד כמה מדינות מתוקנות,לא מענישים על מחשבה. זה,הענשה על מחשבה,בעצם בלתי אפשרי. בכל זאת: "סוף מעשה – מחשבה תחילה" ולכן מן המעשה לומדים על המחשבה,הפלילית אך גם זו שאיננה פלילית – למשל על החשיבה הפוליטית.

  טענה 1:

  שר הבטחון יודע גם יודע,את הפרטים שנרשמו בדו"ח מולד. וזה גם לא חדש לו.

  הראייה 1:

  בפנוי בבית אל (בתי דיינוף) לא נכח ולו חייל צה"ל אחד.

  בפנוי בשאנור: לא נכח ולו חייל צה"ל אחד.

  את הריסת בניני לא ביצע צמ"ה של צה"ל אלא קבלן פרטי שפרטיו התנוססו על כל כלי שהשתתף בפעולה.

  טענה 2:

  גם ראש הממשלה,שרה(בנימין) נתניהו,מהלך תמים לציין שאיננו מודע/יודע תומך ומאשר את העובדות,העצובות,שבדו"ח מולד.

  הראייה 2:

  ההלך התמים נתניהו,לא טרח לנאום בפני המוחים,היום,בגן מאיר או בכיכר ציון. הוא שלח וידאו.

  וידאו,כידוע לכולם,אפשר לערוך עד שמקבלים את התוצאה הרצוייה בעיקר שאשר הנאמר נקרא מהטלפרומטר.

  הראייה 2:

  בסוכת האבלים שהוקמה,על ידי ערבים ישראלים,בבית חולים שיבא ביקר ראש ממשלת הרשות. תראו לי עוד מקרה אחד שראש ממשלה כלשהו מבקר בישראל ולא מתקבל על ידי ראש הממשלה של ישראל. אין דבר כזה – זה בניגוד לכל ככלי הטקס,הכבוד ההדדי,והתנהלות הפוליטית.

  למה לא ביקר? כי איננו מכיר בסמכות של האיש. כי איננו מזדהה עם האסון הנורא שלפי החשד ביצעו אזרחים שהוא ראש ממשלתם (ירצה או לא ירצה).

  המסקנה העלובה:

  אין עוד לדבר בלשון רפה על מלחמת אחים בישראל,בין ציבור המתנחילם לציבור האזרחים בישראל רבתי,אלה הסטרייטים וגם אלה בעלי נטייה הומו לסבית ובכלל.

  המלחמה הזו כבר חיה בועטת ומשמעותית ולמי שיש ספק שיבקר בפייסבוק של נשיא המדינה.

  וכמו כל מלחמת אחים: יש צד אחד שמאורגן בצורה סמי צבאית שלו יעדים מטרות ותמיכה של השלטון ויש צד שני שהמכנה המשותף הוא זה שמניע אותו.

  אינני נביא ואינני יודע מהו קרב היריות שיכנס להסטוריה כזה שהכריע את מלחמת האזרחים הזו – אבל,ובוודאות,מה שמתואר בדו"ח מולד איננן אלא תיאור מהלכיה מאז 2008 ועד לרצח,הנתעב,בדורא.

  מנחם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מנחם תודה על העמדת הדברים החדה.
  עכשיו השאלה היא
  איך הופכים את ההגנה הטובה ביותר למתקפה.
  איך נערכים.
  איך מתרגמים את הדוחות והמידע לכלים פוליטיים אפקטיביים.

 3. מנחם לוריא :

  תשובה למשתמש אנונימי תגובה #2

  ראשית תודה על תגובתך.

  ברמת העקרון:אין שום בעיה לטפל במלחמת האחים ברמת החוק ואמצעי האכיפה. כל אלה קיימים (ואני לא מתכוון לתקנות ההגנה לשעת חירום – מעצרים מנהליים) לרבות אמצעי אכיפה (משטרה שב"כ מודיעין צה"ל וכו) הכל קיים ואין בעייה.

  איפה הבעיה: אצלינו אזרחי המדינה. למה הכוונה? כבר עשור ושלוש פעמים שבנימין נתניהו משמש כראש ממשלה. וזה אותו נתניהו שעומד בראש מפלגה ששניהם ביחד תומכים,מתחת לשטיח,ביהדות המשיחית או באותם "עשבים שוטים" – תומכים בחידלון,בעצימת עיניים,בקריצת עין וגם במעשה ןבמלל.

  אנחנו,כציבור,צרכים לוודא שאותם מקרים לא ירדו מסדר היום והאקלים החברתי,של סלחנות/הזדהות עם אותם קיצוניים תחדל ובהמשך – להחליף רת השלטון בקלפי בצורה דמוקראטית ומן הסתם חוקית.

  אין לי "פטנט" אחר ואין בנמצא פטנט אחר שאיננו אלים. ואלימות,פה,לא תעזור רק תחריף.

  לגבי דו"ח מולד:כפי שראינו אותו בנימין נתניהו,שהוא ראש ממשלת ישראל ולא ראש ממשלת הימין,יודע גם יודע ממה שכתוב שם – חוץ מזה שהוא רוה"מ הוא היה,גם,שר אוצר והוא יודע. אבל: הוא מדבר בלשון רפה,בסיסמאות נבובות ועוד עושה את זה באמצעות וידאו. ווידאו,כידוע לך,אפשר לערוך. ממש בעת כתיבת הדברים האלה פורסמה תגובה של ציפי ליבני – מניח שתפורסם עוד כמה פעמים שווה להאזין ולהטמיע כי הפתרון נמצא בדבריה.

  (תגובת ליבני ברשת ב משודרת 04/08 שעה 12:00 ואילך למי שרוצה ניתן להוריד בהמשך מאתר רשת ב).

  לסיכום: לא לדבר,לא ללהג,לא להצטלם בוידאו – לעשות!!!

  מנחם

 4. מנחם לוריא :

  ועוד תוספת

  אני מניח שהדיון היום בכנסת ישודר עוד הרבה פעמים:

  שם ושימו לב לדבריו של יאיר לפיד בכנסת….

  מנחם

 5. מנחם לוריא :

  מתנצל על ה"הצפה" הדברים,פשוט,בהתהוותם

  ללא מילים:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4687219,00.html

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.