חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת צה"ל – תהליך שהחל כבר מזמן

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני ב 26.07.15 1:10

נתניהו הקוסם לא מצליח להפריט את הצבא בדלת הראשית, אז הוא מנסה לעשות זאת בדלת האחורית, באמצעות צמצום הצבא, צמצום חיילי הסדיר, העברת משימות תומכות לחימה מהצבא לסקטור הפרטי והפיכתו לצבא שכיר, תוך כדי ייבוש המקורות התקציביים

מאת: מנחם לוריא

דו"ח לוקר - גם בצבא הפרטה זה רע

התהליכים המומלצים בדו"ח לוקר מעודדים את הפרטת הצבא בכיסוי של התקפה על הפנסיות הצבאיות. דחיית גיל הפנסיה מפרנסת את שוק ההון. ההפרטה עולה לציבור ביוקר. הופכת עובדים לעובדי-קבלן והזכיינים גוזרים קופון על גבם. יש לייעל את הצבא ללא הפרטה מאת: קורט טוכולסקי

לקריאה נוספת

"עיר הבה"דים", מערך ההדרכה של צה"ל לחילות תומכי הלחימה: התכנים והמדריכים הם אנשי צבא. כל השאר, מהמתקן עצמו ועד למערכות ההדרכה הממוחשבות, לרבות סימולטרים שונים, הכל הופרט. אגב השיח הציבורי בעניין דריסתו למוות של גל בק ז"ל, מסתבר שאביה של החשודה בדריסה זכה במכרז לספק את המזון לעיר הבה"דים (בבסיסים רבים המזון הוא במיקור חוץ (פורסם בפייסבוק ולא הוכחש על ידי הרשויות).על ההפרטה בבית הספר לטיסה דיברנו פה בעבודה שחורה – ויותר מפעם אחת.

הקוסם ביבי לא מצליח להפריט את הצבא בדלת הראשית, אז הוא מנסה לעשות זאת בדלת האחורית. זה בא לידי בטוי בשלוש נקודות:

 1. פנסיה: העברת מערך הקבע מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. פנסיה צוברת זה פנסיה בשוק החופשי לאותן קרנות שמלוות מיליארדים לטייקונים שהופכים לספרי צמרת ומשאירים את חשבונות הגמל של האזרחים בערכים ריאליים שליליים.
 2. שקיפות: היום משרד הביטחון הוא המשרד היחידי שמקבל תקציב ומנהל אותו ללא מעורבות האוצר. האוצר דורש שקיפות, שפרושה: לא יצא אף שקל בלי שהאוצר יאשר, כמו שקורה בשאר המשרדים. ובדיוק כמו שקורה במשרדים האחרים העוברים תהליך ייבוש והפרטה – זהו מתכון בדוק לייבוש הצבא ולהפרטתו.
 3. לקיצור שירות החובה שני פנים.  טייסים וחיילים ביחידות מיוחדות יוחתמו מראש על שירות מינימלי של שלוש שנים, כאשר השנה השלישית (או יתרת השירות מתקופת המינימום – שהיום היא 34 חודש) תעשה בתשלום, ככל הנראה בשכר מינימום. אבל: הצבא יצטרך לוותר על הרבה תפקידים שהיום מגייסים אליהם חיילים כי יש חוק גיוס חובה. התפקידים האלה יעברו למיקור חוץ או פשוט ייעלמו. כך למעשה, מעבר להפרטה – בדלת האחורית המדינה הופכת את הצבא לצבא שכיר. את מי שאפשר לגייס, ובזול, ולשלוח לשדה הקטל כבשר זול לתותחים יגייסו. את השאר יפלטו בטענה של חוסר כדאיות ואת מה שאפשר לבצע יבצעו במיקור חוץ. כל זה בלי לבטל או לשנות את חוק גיוס החובה וכמובן – ללא דיון ציבורי, אפילו לא בפרלמנט.

יוצא איפה שמדובר פה במהלך ניאו ליברלי הרבה יותר רחב של צמצום הצבא, צמצום של חיילי הסדיר, העברת משימות תומכות לחימה מהצבא לסקטור הפרטי והפיכתו לצבא שכיר. והכיוון? אותו כיוון כמו בשאר השירותים שהממשלה צריכה לתת לתושביה: השירות יינתן במינימום הנדרש תוך כדי ייבוש המקורות התקציביים והפרטה נרחבת. ולא לשכוח: כל זה על רקע ירידה מהותית ומסוכנת בכוח ההרתעה של ישראל, יחסי חוץ בעיתיים, המשך הכיבוש, ושלטון עם נטייה מדאיגה מאוד ללאומנות על גבול הפאשיזם.

כל זה אומר שגם בעימות הבא, שהשד יודע באיזו פינה הוא מתחבא – ויש הרבה פינות כאלה – נשב שוב בבית, נחטוף טילים כמו גשם, ונמשיך לראות את הצמד בוגי-ביבי על המרקע מספרים לנו שהם מנהלים את המבצע באחריות ובשיקול דעת. ואחרי שיסתיים – יספרו לנו שבכלל ניצחנו באמצעות הצבא המוסרי בעולם.

מאמרים נוספים של מנחם לוריא בנושא הפרטת הצבא ניתן לקרוא כאן, כאן וכאן.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  להפרטת הצבא הזוחלת אבות רבים, אחד החשובים שבהם, אהוד ברק והחטא הקדמון היה בזמן שלטון ממשלות עבודה (רבין השנייה וברק) ושותפותה בקואליציות.

 2. עדי :

  הזוכה במכרז ההסעדה היא משפחת שולץ, משפחת החתן של הדורסת. פורסם בדה-מרקר

 3. מנחם לוריא :

  מענה לתגובה #1

  "להפרטת הצבא הזוחלת אבות רבים, אחד החשובים שבהם, אהוד ברק והחטא הקדמון היה בזמן שלטון ממשלות עבודה (רבין השנייה וברק) ושותפותה בקואליציות."

  האם זה הופך את זה לבסדר?

  תפקיד הצבא הוא להתכנון למלחמה הבאה – לא כן? אז איך זה שמאז 2006 (כולל) כשהתותחים משתתקים רץ הצבא לאוצר ומילל על זה שהמלחמה עלתה הון ועכשיו להגדיל את תקציב הבטחון? איפה הכסף שהיה צריך ללכת להתארגנות למלחמה הבאה?

  איך זה שבצוק איתן לא היו לצבא פגזים למרגמות 120 והיה צריך לפתוח מחסנים ש/ל צבא ארה"ב לקחת משם ולזרוק בעזה?

  איך כל זה קורה? יש לי תשובה פשוטה נקצר אותה לכותרת של המאמר שפרסמתי לעיל.

  מנחם

 4. מנחם לוריא :

  עדי - תגובה #2 - תודה

  תודה.

  הזיכיון הוא ל 22 שנה…..

  מנחם

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  https://danigutwein.wordpress.com/2015/07/26/דוח-לוקר-ומתווה-הגז-נתניהו-מעדיף-את-נו

  דו"ח לוקר ומתווה הגז: נתניהו מעדיף את נובל אנרג'י על פני צה"ל

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בועה הדיסוננטית הזאת – ספק מיוצרת על ידי אישיות ראש הממשלה, ספק מייצרת את מנהיגותו – אינה יכולה להתקיים לאורך זמן. יום אחד היא תתבקע ותפקע: במפץ או ביבבה, מבחוץ או מבפנים. אבל עד אז, בפרפרזה על דברי נתניהו: בניכוי הערבים, החרדים, הפלסטינים, גוש דן, המפגינים, השמאל, המרכז, "הארץ", "ניו יורק טיימס", ערוץ 10, אירופה, אסיה, אפריקה, אובמה, ההווה והעתיד – מצבנו מעולם לא היה טוב יותר.

  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1693751
  ———————
  פרדוכס הימין – שחצנות מדינית- צבאית וחברה מפוררת ושחוקה בעורף
  http://www.blacklabor.org/?p=48241

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.