חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נפתלי בנט – צעדים ראשונים במשרד החינוך – חלק שני

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 23.07.15 1:46

האם המינוי החדש במקצוע האזרחות מרמז על מגמה לחזק את ערכי מדינת הלאום היהודית על חשבון הדמוקרטית במערכת החינוך? האם מתבצעת הדרת בעלי דעות אחרות מתפקידים במשרד החינוך? האם יפעל שר החינוך להטמעת ערכי מפלגת הבית-היהודי במערכת החינוך? כיוונים לתשובות על שאלות אלה בחלק השני

מאת: דליה בלומנפלד

מינויים ופיטורים במשרד החינוך

התבוננות במינויים חדשים במשרד החינוך לצד פיטורי אחרים יוצרת רושם שמגמת בנט לבצע טיהור במשרד החינוך לבעלי תפקידים משמעותיים שהשקפת עולמם אינה תואמת את זו שלו. לעומת זאת, מינוי בעלי-תפקיד משמעותיים מלמד שהוא מקבל לעבודה במשרד את אלה שהשקפת עולמם היא השקפתו ומכאן ניתן להבין שהוא מעוניין לחזק השקפות אלה ולהנחילן ללומדי מערכת החינוך. הרושם הוא שבנט ישתמש במערכת החינוך כאמצעי להכניס לתוכה את ערכי "הבית היהודי", ונראה שלכל המגזרים, לא רק למגזר הממלכתי-דתי. אם שי פירון חיזק את מפלגת "הבית היהודי" בתקציבים ובתהליכי הדתה, נראה שנפתלי בנט יעמיק להטמיע את תכנית הערכים שעליה הצהיר בדבריו לעיל בוועדת החינוך (ראו חלק ראשון במאמר) באמצעות בעלי-תפקידים שימנה ובאמצעות תכנים שיחדיר למערכת.

מהלכו של בנט למינוי ד"ר אסף מלאך ליו"ר ועדת מקצוע האזרחות במזכירות הפדגוגית מעביר את המסר ויוצר את הרושם שבנט פועל לחזק את ערכי מדינת הלאום היהודית ולבטל את ההצדקה למדינת לאום פלסטינית, ובכך לתת לגיטימציה לשליטה בהתנחלויות ולהכללתן הרשמית במדינת ישראל. רעיונותיו של ד"ר מלאך, כפי שפורסם במאמרים ובהרצאות שנשא בפני חברי תנועת "אם תרצו" ובפורום קהלת ובמאמרים עליו תורמים לביסוס התיאורטי של השקפה זו, ונראה שבנט מעוניין שהיא תוטמע בקרב לומדי האזרחות במערכת החינוך.

הרצאה ומאמר של ד"ר מלאך מלמדים שהשקפתו על זהות לאומית ועל הלאומיות שונה מזו המכונה לאומיות מודרנית. הוא מבקר את התיאוריה המקובלת שהלאומיות החלה במאה ה-18 ומצדד בלאומיות המכונה לאומיות אתנית ששורשיה עתיקים יותר, לאומיות מקראית. כותרת מאמרו: "לא כל עם זכאי למדינה" מרמזת על יחסו ללאומיות הפלסטינית. נדרשים מספר סממנים חיצוניים להצדקתה של מדינת לאום. אם הם אינם, ניתן לשלול את הזכות למדינה. מכאן משתמע שלפלסטינים אין זכות להקים מדינה.

כצעד ראי לשילוב אנשי ימין בתפקידי מפתח במערכת החינוך, ולהכנסת כוחות המזוהים עם השקפת העולם של בנט ומפלגתו פועל בנט לפטר את הלא שייכים בהשקפת עולמם. פיטורי יו"ר המזכירות הפדגוגית, ד"ר ניר מיכאלי, מסמנים את טיהור המערכת מבעלי – תפקיד "שמאליים" (מיהם שמאליים לדידו, כל אלה מהליכוד שמאלה?). לפי ידיעות אחרונות: "תפיסות העולם השונות בין השר לד"ר מיכאלי, הן אלה שהובילו לפרידה." לפי nrg החלטת השר בנט נובעת מ "רצונו לאתר לתפקיד דמות המזוהה עם דרכו ותפישתו האידיאולוגית". פרופ' אשר כהן ,יו"ר ועדת האזרחות הקודם, השייך למחנהו של בנט מרוצה מהטיהור הזה ומשבח את בנט על כך.

סל התרבות וביטול ועדת הסל

הויכוח הציבורי שהופיע על סדר היום בעניין המימון למחזה "הזמן המקביל", העוסק בעולמו הפנימי של מחבל ערבי, אך קיבל את אישורה של ועדת סל תרבות המקצועית, הוביל ליוזמת בנט לבטל את המימון להצגה. התעלמות בנט מוועדת הסל שהיא ועדה מקצועית, הלוקחת בחשבון שיקולים אמנותיים, מוסריים, דמוקרטיים, איכותיים, מעידה עליו שכל אלה אינם מעניינים אותו. נראה שהמגמה היא להשליט את "הערכים הנכונים". דמוקרטיה לא נראית כאן.

הדיון הציבורי על מחזה זה העלתה על הפרק את תופעת סל התרבות במערכת החינוך. משרד החינוך דאג מזה שנים להעשרה תרבותית של תלמידי מערכת החינוך. ועדת הסל אמורה הייתה לברור את המחזות ולאשר את הראויים להצגה בפני תלמידים. בנט החליט לבטל את ועדת סל תרבות ולאפשר לכל מנהל בית-ספר להחליט עבור תלמידיו. הנימוק הניאו ליברלי שהועלה כנימוק לביטול ועדת הסל היה נימוק הביזור: מהלך שצפוי להעביר את הכוח למנהלי בתי-הספר." גישת "שוק חפשי", ניאו ליברלית. אבל גם נימוק זה משקף את המניע ליוזמת בנט: "איזה סיכוי יש לתיאטרון שמייצר אמנות בשומרון להיכנס לסל התרבות כש(נורמן) עיסא  צריך לשפוט אותו?", כתב יו"ר "הבית היהודי".

ביטול ועדת סל תרבות מסמן את ביטול הכוונת משרד החינוך לתרבות פלורליסטית ודמוקרטית ואת ההיתר לכל מוסד חינוכי לבחור לעצמו את סל התרבות על פי ערכיו, מה שיוביל לבידול וחיזוק המגזריות במערכת החינוך. ביזור זה, שעל פניו נראה דמוקרטי, מכוון לחסל את נהלי משרד החינוך שבנה במשך שנים את מנגנון סל ההעשרה התרבותית החשוב.

פועלו של בנט במשרד החינוך עד כה אינו מפתיע את מי שעוקב אחר התנהלותו הפוליטית. נראה שכאיש השוק החופשי הוא ממשיך בדרך שסללו קודמיו במשרד החינוך בכיוון הניאו ליברלי של ביזור והפרטה. כאיש "הבית היהודי" נראה שהוא מקדם את ערכי המדינה היהודית על חשבון הדמוקרטית, ועושה זאת גם באמצעות שילוב שותפיו לדרך בתפקידים במשרד החינוך. ואם עשייה זו לוקחת בחשבון פחות את ההיבט המקצועי ויותר את ההיבט האידיאולוגי, ספק אם משרד החינוך יצא נשכר מכך.

לעיון בחלק הראשון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. אחד :

    נורמן עיסא הוא לא במאי "הזמן המקביל"

    המאמר נכון ומדוייק, פרט לייחוס הזמן המקביל" לנורמן עיסא. הבעייה של השר עם נורמן עיסא היא אחרת (כנראה) סרובו (לשעבר? לא ברור, הוא הגיע לאיזו סולחה עם השרה רגב) להופיע בשטחים.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    פורום קהלת – המילייה ההשקפתי של הימין הקיצוני. ראו פה בקשר לחטיבה להתישבות http://www.blacklabor.org/?p=56378

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.